ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Σέρβις γιά ηλ. μπάσσο

    sirios
    09.01.2008, 20:49
    Πήρα τον Αύγουστο ένα καινούργιο feder jazz bass deluxe. Παίζω καθημερινά τουλάχιστον δύο ώρες. Θα ήθελα να μάθω αν και κάθε πότε χρειάζεται σέρβις από μάστορα και ποιοί είναι οι εγγυημένοι στην Αθήνα. Αν έχω μάθει σωστά,η αντιπροσωπεία μάλλον δεν ασχολείται....
    tolis21r
    10.01.2008, 16:24
    Ωραία φίλε μου με γεία το μπάσσο!2 με 3 φορές το χρόνο είναι καλά αλλα εξαρτάται και πως παίζεις ,μπορεί να παίζεις π.χ. slap και να μην ξέρεις να παίζεις καλά οπότε κανένα σέρβις χαλαρά να το κάνεις!τώρα δεδομένου οτι κοστίζει γύρω στα 50 ευρω , να το προσέχεις και απο μόνος σου δηλαδή να το καθαρίζεις αφου έχεις παίξει.Μαγαζί δυστυχώς δεν γνωρίζω αφου μένω Θεσσαλονίκη , ρώτα κάποιον γνωστό σου για να μην κλαίς τα χρήματα σου άδικα
    johnnyguitar
    12.01.2008, 16:38
    Για εγχορδα γενικα,εγω πηγαινα στον Πετρο διπλα στον Αρμαο στο κεντρο,κοντα στο κιθαρομαγαζο του νακα.Πολυ καλος τυπος με πολλες γνωσεις και μερακι.Μετα ομως,εμαθα να το κανω μονος μου απο κατι βιβλια που κατεβασα και εχω σωθει.Δεν ειναι τιποτα το τρομερο.Απλα κρατα το καθαρο,μαθε να κανεις σωστο intonation και οταν τα ταστα σου αρχιζουν να χαραζονται απο τις χορδες,παρε μια μαλακη λιμα και ισιωσε τα.Σε καθε οργανο το ισιωμα των ταστων γινεται μια με δυο φορες στη ζωη του και μετα αλλαζουν.Αν παλι δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις ή βαριεσαι να ασχοληθεις,για Αθηνα τουλαχιστον,ο Πιτ ειναι η καλυτερη λυση νομιζω!