ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Ας μιλήσουμε για βιβλία. Τι λέτε...;

    ssakiss1
    12.12.2004, 23:52
    αυτος ειναι vouliakis ευχαριστω . διαβασετο πρωτα κ μετα λες τι γνωμη σου paintbox πιστευω οτι θα σου αρεσει

    paintbox
    12.12.2004, 23:58
    palevw na ksekinisw me to kalo to Ulysses tou Joyce (katholou oreksh.. eh, giati..). Pantws to arwma tha to exw ypopsh (alla.. kai omws.. well, to enstinkto tha eprepe na kyriarxei twn pantwn? alla telos pantwn - tha afhsw thn prokatalypsh na mhn me plhsiasei). A, fysika thymithika ta paramythia tou Oscar Wilde - ti yperoxo pragma - ta exw liwsei, kai nomizw pws panta tha mporousa na ta ksanadiavazw anakalyptontas kati kainourgio.
    vouliakis
    13.12.2004, 00:03
    Όσο αφορά τον Τ. Ρόμπινς τώρα, θεωρώ αξεπέραστο το "Ακόμα και οι καουμπόισσες μελαγχολούν"


    "Ένα ωραίο κορίτσι με τεράστιους αντίχειρες, τρομακτικούς αλλά και παράξενα
    γοητευτικούς. Ένας μεγιστάνας των καλλυντικών, ο οποίος
    αυτοαποκαλείται "κόμισσα". Ένα ράντζο με καουμπόισσες, που η ενασχόλησή τους με
    τα πιστόλια και τα γελάδια, δεν τις στερεί από τη θηλυκότητα τους. Κάθε άλλο
    μάλιστα! Ένας ψευτο-ινδιάνος ερημίτης που λατρεύει τις γυναίκες και τους
    τηγανιτούς κροταλίες. Αλλά όχι μόνο αυτές οι ιδιόρρυθμες προσωπικότητες. Γύρω
    τους μαίνεται μια θύελλα ρηξικέλευθων ιδεών, ανθρώπων, γεγονότων...
    "

    (greekbooks.gr)

    O Ρόμπινς στηρίζεται σ’ ένα κράμα έλλογων, αρνητικών παρατηρήσεων για το δυτικό πολιτισμό και ανατολικού μυστικισμού, στους ιδιόμορφους πρωταγωνιστές οι οποίοι συνοψίζουν την επιδεικτική παρέκκλιση από τα τετριμμένα. (www.artingreece.gr, Σεραφείμ Μπακολουκάς )
    paintbox
    13.12.2004, 00:37
    den exw oreksh gia alla tou robbins - isws epeidh den thelw na ginw trelos opados tou - san tosous allous. lala. anyway - pantws - den ksefevgei apo to styl tou - isws apla den goustarw ta vivlia pou proselkyoun poly kosmo - pantws afto to elefthero, to akatamaxhto styl tou exei katakthsei kosmo kai kosmaki :) o eleftheroudakis efere polla apo ta vivlia toy sta agglika - ta eida prin 2 evdwmades peripou - prin mporousa na ta vrw mono se ellhnikh metafrash. pantws - apo syggrafeis pou teinoun pros to komiko stoixeio protimw ton terry pratchett :) apla pragmata. kai enas apo tous hrwes tou o rincewind einai foveros - estw kai fainomenikos loser. isws m'aresei toso poly epeidh kanei gkafes gia tis opoies ntrepomai toso poly o idios sthn pragmatikh zwh... telika - poio einai to mystiko tou kalou vivliou.. anyway.
    dimko
    13.12.2004, 08:51
    Quote:

    Το μέλος paintbox στις 12-12-2004 στις 23:58 έγραψε:

    palevw na ksekinisw me to kalo to Ulysses tou Joyce (katholou oreksh.. eh, giati..).





    Το συγκεκριμένο βιβλίο μου πήρε γύρω στο χρόνο να το διαβάσω!!! Ρυθμός ανάγνωσης, περίπου μια σελίδα την ημέρα!!!!!!
    Φοβερά δύσκολο μετά τις πρώτες πενήντα σελίδες, αν θες να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις...
    paintbox
    13.12.2004, 12:32
    apla exw xiliakousei gia to oti einai teleio - apo tote pou ekana agglika sto sxoleio mas to elege o daskalos. meta ena tragoudi ths Kate Bush ("Sensual World") ypotithetai pws melopoiouse h aforouse telos pantwn ena monologue ths gynaikas tou Bloom (h tou Daedalus?) - epeita ton thavmaze o Anthony Burgess gia ton opoio exw poly kalh gnwmh.. Otan to phra to vivlio, san prwtarhs scholar arxisa na meletaw to introduction kai lew - pwpw ti fovero pou einai. alla fantazomai pws xreiazetai na eisai kati parapanw apo kathimerinos anthrwpos gia na to diavaseis. egw kollisa stis prwtes 3 selides.. edw kontevw na theopoihsw tous anthrwpous pou to exoun diavasei. timh mou, dimko! :)

    http://gaffa.org/sensual/l_tsw.html
    MariannaP
    13.12.2004, 13:43
    Το έχω διαβάσει κι εγώ το άρωμα. Δεν έχει να κάνει τόσο με τα αρώματα η ιστορία. Περιγράφει τη ζωή ενός ανθρώπου που δεν είχε προσωπική μυρωδιά αλλά μπορούσε να μυρίσει τα πάντα. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα πολύ σκληρό βιβλίο. Μας κάνει να σκεφτούμε ότι αν χάσουμε κάτι που είναι δεδομένο δε θα μπορέσουμε να ζήσουμε, τουλάχιστον όχι φυσιολογικά. Ο άνθρωπος αυτός δεν έψαχνε τίποτε άλλο στη ζωή του, παρά μόνο τη μυρωδιά των άλλων ανθρώπων, όχι τους ίδιους!

    Quote:

    Το μέλος paintbox στις 12-12-2004 στις 23:34 έγραψε:

    yparxoun atoma kai atoma pou thavmazoun afto to vivlio (to arwma) - apo thn allh dystazw na to diavazw (den kserw giati - isws epeidh den exw idiaiterh apopsh gia ta arwmata). Gia kapoio logo sto myalo mou petaei "To arwma tou oneirou" tou Tom Robbins




    paintbox
    13.12.2004, 17:24
    hm.. nai - den to exw skefthei.. thanx gia afth thn apopsh.
    DeLaSane
    13.12.2004, 19:31
    Quote:

    Το μέλος paintbox στις 12-12-2004 στις 23:34 έγραψε:

    yparxoun atoma kai atoma pou thavmazoun afto to vivlio (to arwma) - apo thn allh dystazw na to diavazw (den kserw giati - isws epeidh den exw idiaiterh apopsh gia ta arwmata). Gia kapoio logo sto myalo mou petaei "To arwma tou oneirou" tou Tom Robbins





    Einai euxaristo vivlio kai egw to diavasa se dyo meres alla proswpika den me ksetrelane. H istoria einai men protwtyph, alla o tropos grafhs ypervolika dramatikos. Isws na ftaei kai h metafrash. Proswpika tha systina kati allo, sigoura kapoio tou dostoyefsky, idiaitera tous daimonismenous pou einai to agaphmeno mou, h kapoio tou Eko.
    paintbox
    13.12.2004, 23:26
    o dostoyevsky einai poly klassikos syggrafeas - kai den mporw na krypsw me tipota mia mikrh perifaneia pou niwthw giati proerxomai apo thn idia xwra me afton. fysika den exei sxesh - kai mporei na ton ektimaw poly ligotero apo paara pollous ellhnes. genika den exei sxesh h patrida. to diko mou agaphmeno apo afton einai o hlithios, an kai to eixa diavasei poly paliotera - mou arese poly giati mhlage gia enan naive anthrwpo, gia mia omorfh psyxh - einai ena vivlio pou psaxnei ton anthrwpo - opws ola tou dostoyevsky - anakalyptei kapoia xarismata pou den fainontai - opws .. ti na pw - opws kai na to egrafa einai poly adeksia perigrafh - exoun pei tosoi kai tosoi gi'afton
    MariannaP
    14.12.2004, 10:08
    Ο Ντοστογιεφσκι και ο Εκο είναι κορυφαίοι συγγραφείς αλλά έχουν κι αυτοί τους οπαδούς τους. Είναι πιο δυσκολο να διαβάσεις Εκο, παρά Ζήσκιντ, αν θες να καταλαβαίνεις τουλάχιστον αυτά που διαβάζεις. Πχ το Εκκρεμές του Φουκώ έχει αποθαρρύνει τους πιο πολλούς αναγνώστες από την πρώτη σελίδα.

    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 13-12-2004 στις 19:31 έγραψε:
    Einai euxaristo vivlio kai egw to diavasa se dyo meres alla proswpika den me ksetrelane. H istoria einai men protwtyph, alla o tropos grafhs ypervolika dramatikos. Isws na ftaei kai h metafrash. Proswpika tha systina kati allo, sigoura kapoio tou dostoyefsky, idiaitera tous daimonismenous pou einai to agaphmeno mou, h kapoio tou Eko.

    [/I]


    DeLaSane
    16.12.2004, 00:06
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 14-12-2004 στις 10:08 έγραψε:
    [I]
    Ο Ντοστογιεφσκι και ο Εκο είναι κορυφαίοι συγγραφείς αλλά έχουν κι αυτοί τους οπαδούς τους. Είναι πιο δυσκολο να διαβάσεις Εκο, παρά Ζήσκιντ, αν θες να καταλαβαίνεις τουλάχιστον αυτά που διαβάζεις. Πχ το Εκκρεμές του Φουκώ έχει αποθαρρύνει τους πιο πολλούς αναγνώστες από την πρώτη σελίδα.

    Sygkekrimena to ekremes tou foukw, to eixa arxsei arketes fores, logw tou oti to prwto kefalaio enai arketa vareto. Alla an kseperastei auto to empodio, tote to vivlio ginetai poly endiaferon kai kata th gnwmh mou vato.
    MariannaP
    16.12.2004, 10:01
    Εχει διαβάσει κανείς το Βουνό της Ψυχής του Γκαο Ξιγκιγιάν;
    Είναι αρκετά μεγάλο βιβλίο και μέχρι στιγμής μου φαίνεται κάπως βαρετό.
    Τι λέτε, αξίζει να το συνεχίσω;
    XeniaRodo
    17.12.2004, 14:21
    Συχωρέστε με που το παρακάτω απόσπασμα ίσως δεν περιλαμβάνεται σε κανένα βιβλίο.... δεν ξέρω, το διαβασα σε μια άλλη σελιδα.
    Aλλα είναι πολύ όμορφο...

    Μια νύχτα κάποιος άνθρωπος είδε ενα όνειρο.
    Ονειρεύτηκε οτι βάδιζε σε μια ακρογιαλιά μαζί με τον Κύριο. Στον ουρανό εμφανίζονταν σκηνές απ' τη ζωή του. Για κάθε σκηνή που έβλεπε, παρατηρούσε και δυο ζευγάρια αποτυπώματα ποδιών πάνω στην άμμο¨: το ενα ήταν δικό του και το άλλο του Κυρίου.
    Αφού άστραψε και η τελευταία σκηνή μπροστά του
    κοίταξε πίσω τ'αποτυπώματα στην άμμο. Πρόσεξε τότε οτι πολλές φορές στο μονοπάτι της ζωής του υπήρχε μονάχα ενα ζευγάρι αποτυπώματα.
    Παρατήρησε ακόμα οτι αυτό συνέβαινε στις πιο δύσκολες και θλιβερές στιγμές της ζωής του.
    Αυτό τον έκανε να απορήσει και ρώτησε τον Κύριο:
    "Κύριε, είπες οτι απ' τη στιγμή που αποφάσισα να σ' ακολουθήσω θα βάδιζες μαζί μου σε όλη την πορεία. Είδα όμως οτι στις πιο ταραγμένες στιγμές της ζωής μου υπήρχε μόνο ενα ζευγάρι αποτυπώματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν σε χρειαζόμουν περισσότερο απο κάθε άλλη φορά εσυ με είχες εγκαταλείψει"
    Ο Κύριος απάντησε: "Υιέ μου, πολύτιμό μου παιδί, σε αγαπώ και ποτέ δεν θα σε εγκαταλείψω. Τον καιρό που δοκιμαζόσουν και υπέφερες, όπου είδες μόνο ενα ζευγάρι αποτυπώματα, ήταν τότε που σε σήκωνα στην αγκαλιά μου"
    XeniaRodo
    16.02.2005, 10:52
    Παιδιά, θα ήθελα να σας προτείνω ένα πραγματικά υπέροχο βιβλίο.
    Tο είχα βάλει στο μάτι καιρό και χθες πήγα και το πήρα...
    Συγκαταλέγεται στα παιδικά αλλά δεν είναι μόνο παιδικο...

    Λέγεται "O ερωτευμένος", είναι της Pεμπέκα Nτότρεμέρ-κείμενο και εικόνες- και κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις METAIXMIO.

    Έχει υπέροχη εικονογράφηση αυτό το βιβλιο, που μιλάει πολύ περισσότερο απο το κείμενο. Pίξτε του μια ματιά αν το βρείτε σε κάποιο βιβλιοπωλείο... Aξίζει

    διαβάστε κι εδώ
    (αγνοήστε τον υπότιτλο που λέει για θεότρελους ήρωες κτλ)




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: XeniaRodo on 16-02-2005 10:58 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: XeniaRodo on 16-02-2005 11:08 ]
    επισυναπτόμενα: 9603756504.jpeg 
    AlienP
    16.02.2005, 16:47
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 17-12-2004 στις 14:21 έγραψε:

    Συχωρέστε με που το παρακάτω απόσπασμα ίσως δεν περιλαμβάνεται σε κανένα βιβλίο.... δεν ξέρω, το διαβασα σε μια άλλη σελιδα.
    Aλλα είναι πολύ όμορφο...

    Μια νύχτα κάποιος άνθρωπος είδε ενα όνειρο.
    Ονειρεύτηκε οτι βάδιζε σε μια ακρογιαλιά μαζί με τον Κύριο. Στον ουρανό εμφανίζονταν σκηνές απ' τη ζωή του. Για κάθε σκηνή που έβλεπε, παρατηρούσε και δυο ζευγάρια αποτυπώματα ποδιών πάνω στην άμμο¨: το ενα ήταν δικό του και το άλλο του Κυρίου.
    Αφού άστραψε και η τελευταία σκηνή μπροστά του
    κοίταξε πίσω τ'αποτυπώματα στην άμμο. Πρόσεξε τότε οτι πολλές φορές στο μονοπάτι της ζωής του υπήρχε μονάχα ενα ζευγάρι αποτυπώματα.
    Παρατήρησε ακόμα οτι αυτό συνέβαινε στις πιο δύσκολες και θλιβερές στιγμές της ζωής του.
    Αυτό τον έκανε να απορήσει και ρώτησε τον Κύριο:
    "Κύριε, είπες οτι απ' τη στιγμή που αποφάσισα να σ' ακολουθήσω θα βάδιζες μαζί μου σε όλη την πορεία. Είδα όμως οτι στις πιο ταραγμένες στιγμές της ζωής μου υπήρχε μόνο ενα ζευγάρι αποτυπώματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν σε χρειαζόμουν περισσότερο απο κάθε άλλη φορά εσυ με είχες εγκαταλείψει"
    Ο Κύριος απάντησε: "Υιέ μου, πολύτιμό μου παιδί, σε αγαπώ και ποτέ δεν θα σε εγκαταλείψω. Τον καιρό που δοκιμαζόσουν και υπέφερες, όπου είδες μόνο ενα ζευγάρι αποτυπώματα, ήταν τότε που σε σήκωνα στην αγκαλιά μου"





    Είναι γραπτό άγνωστου βραζιλιάνου ποιητή που νομίζω έχει γίνει και τραγούδι, στην Αμερική το μοιράζουν στα άτομα που παρακολουθούν προγράμματα Ανώνυμων Εξαρτημένων... Αυτά!
    alicia0
    16.02.2005, 17:39
    μια καθηγητρια μας μας διαβασε ενα αποσπασμα απο το βιβλιο ''ο κοσμος της σοφιας'' απο Jostein Gaarder, μιλαει για ,αν οχι ολους, τους περισσοτερους φιλοσοφους με μοφη μυθιστρηματος. αυτα που ακουσα μου αρεσαν και γι' αυτο σκεφτομαι να το παρω. οταν το διαβασω θα σας πω περισσοτερα.

    και ακομα ενα καλο ειναι ''το αλφαβηταρι του διαβολου'' εδοσεις ηλεκτρα
    ενα αποσπασμα:

    αερας: θρεπτικη ουσια, εμπλουτισμενη με μπολικη θεια προνοια για να παχαινουν οι φτωχοι

    μορφωση: το ειδος της αγνοιας που χαρακτηριζει τους σπουδαγμενους

    υπερφιαλος: καποιος που νομιζει πως αξιζει πολλα, αναμεσα σε τοσους και τοσους ανθρωπους με πολυ χαλαρες ιδεες ως προς τι σημαινει αξιζω...


    4Dcube
    18.02.2005, 03:00
    Θα ήθελα να καταγγείλω ένα βιβλίο, έτσι γι αλλαγή:¶κουγα από όλους για το "Κώδικας Da Vinci" ότι είναι καταπληκτικό,κτλ.Μετά από ώριμη σκέψη, αφού το διάβασα θα ήθελα να πω ότι δεν έχω ξαναδιαβάσει περισσότερο εμπορικό βιβλίο,παρόλο που εμπεριέχει μεγάλη έρευνα της ιστορίας και ίσως κάποιων θεωριών που παραπέμπουν σε αποκρυφισμό:Ο κ. Dan Brown έχει συνδυάσει ιστορία-θρησκειολογία-μαθηματικά-περιπέτεια-έρωτα που στο τέλος αν τα συλλογιστεί κανείς φέρνουν πονοκέφαλο και όχι από άποψη πολυπλοκότητας.
    bekatsa
    18.02.2005, 10:21
    "Βαρκάρισσα της χίμαιρας"-Αλκυόνη Παπαδάκη
    DeLaSane
    18.02.2005, 12:57
    Exei diavasei kaneis to "The Life of Pi" (sta ellinika prepei na einai "h zwh tou p"?) tou Yann Martel? Poly protwtypo vivlio me dynato mhnyma.

    Epeidh kapoios anefe tn "Kwdika Da Vinci" prohgoumenws, thelw na pw oti mou arese poly afou h plokh htan poly eksypnh, alla den to vrhka katholou protwtypo. Mou thymizei para poly to Ekremes tou Foukw tou Eko, apla h grafh tou Dan Brown einai pio emporikh. Pantws h tainia "The da Vinci Code" einai sta skaria me Tom Hanks kai Audrey Tautou (apo Amelie) kai anypomwnw na thn dw afou to senario einai idaniko gia Hollywood tainia.