ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Αν ήσασταν μυθιστορηματικά πρόσωπα θα συναντούσατε τον συγγραφέα σας?

    CROSS
    12.01.2008, 18:08
    ''Στην πόλη Εκεί ζούσαν μυθιστορηματικά πρόσωπα,το καθένα απ'τα οποία είχε το ρόλο του και τη δουλειά του σε κάποιο μεγάλο μυθιστόρημα....έκαναν και έλεγαν αυτά που είχαν να πούν και να κάνουν-χωρίς να σκέφτονται,αφού ήταν απλώς μυθιστορηματικά πρόσωπα.....''Σε μια γιορτή ένα πρόσωπο απο αυτά δείχνει ταραγμένο...''Η προσοχή όλων στρέφεται πάνω του...Νιώθω ότι είμαι ένα πρόσωπο σε κάποιο μυθιστόρημα..ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να ξεφύγω...Δεν είμαστε παρα πλάσματα κάποιας άγνωστης φαντασίας!''.Μετά απο αυτή την αποκαλυψη τα πρόσωπα χωρίζονται σε δύο ομάδες.Αυτούς που πιστεύουν σε αυτά που άκουσαν και σε αυτόυς που τα αγνοούν.Για να πείσει και τους άπιστους,το πρόσωπο που ανακάλυψε την αλήθεια ζητά απ'τον συγγραφέα να παρουσιαστεί μπροστά τους....Ο συγγραφέας παρουσιάζεται αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος για το αν είναι όντως αυτός που λέει ότι είναι....''με πιάνουν τα γέλια καμιά φορά:επειδή επιτρέπω στα ίδια μου τα πλάσματα να αμφισβητούν την ύπαρξή μου''
    Γιοστέιν Γκάαρντερ''Το Κάστρο Των Αγγέλων''-Νέα Σύνορα/Ε.Ο.Λιβάνη
    Ένα μυθιστόρημα με φιλοσοφικό περιεχόμενο....Αν ανακαλύπτατε ότι είστε μέρος κάποιου μυθιστορήματος,θα θέλατε να ξέρετε την αλήθεια και να συναντήσετε το συγγραφέα σας,ή θα αδιαφορούσατε και θα ζούσατε στον ψεύτικο κόσμο σας,σαν να μην τρέχει τίποτα?

    Stroumfita456
    12.01.2008, 19:31
    θα ηθέλα πολυ να ηξερα την αλήθεια και να συναντησω τον συγγραφεα...γιατι το να μενεις στον ωευτικο κοσμο σου δεν λεει τιποτα!!!!!Η αληθεια πάντα ειναι πιο ωραια!
    Liza32
    12.01.2008, 22:01
    Φυσικά και θα ήθελα να τον γνωρίσω. Και μάλιστα θα τον ρωτούσα γιατί με έμπλεξε σε τόσες περιπέτειες χωρίς να φταίω σε τίποτα!
    quendendil
    12.01.2008, 23:44
    Δεν θα ήθελα να τον γνωρίσω... Γιατί θα είναι τοσο τραγικό να ξέρει κάποιος όλες σου τις επιθυμίες, τους φόβους, τις πιο βαθιες σου σκεψεις.<< Ο συγγραφέας ενος βιβλιου ειναι ο θεος του κόσμου που εχει φτιάξει>>, δεν θέλω να γνωρίσω τον θεό, δεν θα ήθελα να γνωρίσω τον συγγραφέα μου.
    cranky
    13.01.2008, 05:47
    Παράθεση:
    θα αδιαφορούσατε και θα ζούσατε στον ψεύτικο κόσμο σας,σαν να μην τρέχει τίποτα?

    Φυσικά.Γιατί και σ' αυτόν τον κόσμο, υπάρχουμε επειδή κάποιος μας φαντάστηκε.
    CHE
    13.01.2008, 09:18
    Πρέπει να είναι τρομερά τρομακτικό το να διαπιστώνεις ότι στη ζωή σου ήσουν τελικά μια μαριονέτα και ό,τι τίποτα απ' ότι κατάφερες δεν οφείλεται σε σένα. Ναι, θα ήθελα να γνωρίσω τον συγγραφέα μου αλλά νομίζω ότι αυτή η συνάντηση θα ήταν πολύ... ηλεκτρισμένη
    margo
    15.01.2008, 19:09
    CROSS πολύ ωραίο βιβλίο Και φυσικά θα ήθελα να τον γνωρίσω
    theotita
    15.01.2008, 21:19
    Νομίζω πως ουσιαστικά αναφέρεται σ' αυτό ακριβώς που κάνουμε στη ζωή μας. Οι μισοί ψάχνουμε να βρούμε το δημιουργό μας είτε μέσω επιστήμης είτε θρησκείας είτε με όποιον άλλο τρόπο μπορούμε κ οι άλλοι μισοί των αγνωούμε ή δεν θέλουμε/ δε μας ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι. Εγώ ανήκω στους πρώτους!
    hartigan
    09.02.2008, 14:41
    NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

    kamelia8
    12.03.2008, 23:31
    Τι παράξενη ερώτηση!

    Δεν ξέρω... Μάλλον ναι!
    sillia
    18.03.2008, 13:33
    Σαφώς και θάθελα να τον συναντήσω.Ισως και να τον έπειθα να μου απαντούσε σε όλα αυτά τα ΓΙΑΤΙ που μέσα μου είναι αναπάντητα....ΑΚΟΜΑ...


    Pandelis_zola
    25.03.2008, 00:34
    Ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Φερνάντο Πεσσόα... οπότε αν ήμουν κάποιο πρόσωπο των βιβλίων του θα ήμουν ο ίδιος ο συγγραφέας όντας κάποιο ετερώνυμό του...
    Και για να έιμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος αν ο ίδιος ο Πεσσόα είχε απαντήσεις να δώσει στον εαυτό του...
    oulion
    25.03.2008, 01:54
    Νομίζω θα αδιαφορούσα...Παρ'ολ'αυτά ίσως μάθαινα κάποια πράγματα για το συγγραφέα μόνο και μόνο να υποψιαστώ το τέλος...Έτσι κ αλλιώς τα μυθιστορήματα έχουν γενικώς καλό τέλος για τους πρωταγωνιστές...
    marakiasteraki
    08.04.2008, 20:10
    Θα τον γνωριζα!!!
    mariachi
    08.04.2008, 21:58
    Εγώ θα ήθελα,το ερώτημα είναι αν αυτός θα ήθελε να με συναντήσει!!!
    bittersweet
    09.04.2008, 22:07
    Χιχ

    nice ερώτηση

    Έχεις πλ φαντασία^^

    εμ μάλλον θα ήθελα

    κ θα του έλεγα τι να γράφει στην συνέχεια
    για να είμαι οκ.χα

    αν κ λίγος πόνος δεν βλάπτει. . .