ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Eίναι καλό να είσαι καλός;

    quendendil
    13.01.2008, 23:06
    Τελικά είναι καλό να είσαι καλός...; Νομίζω το οτι κανείς δεν ξέρει πραγματικά, αφου η πολύ καλοσυνη σε κάνει μάλλον θύμα, ενώ χωρίς αυτήν η συνείδηση γίνεται ενοχλητική...



    noizreduction
    13.01.2008, 23:55
    Συγνωμη που θα μιλησω λιγο πιο λαϊκα, ομως ειναι ενα παρα πολυ ωραιο "ρητο" που μ'αρεσει να λεω:

    Καλυτερα καλος και μ****ς, παρα κακος και γεματος τυψεις!

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 13-01-2008 23:55 ]


    sirios
    14.01.2008, 00:32
    Δεν νομίζω ότι έχουμε δυνατότητα επιλογής....Μόνο του βγαίνει μάλλον....είναι κάτι σαν το φύλο....η φυτρώνεις αγοράκι η φυτρώνεις κοριτσάκι !
    Opeth
    14.01.2008, 01:09
    h futrwneis kati oudetero !
    Peace18
    14.01.2008, 02:06
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13-01-2008 στις 23:55 έγραψε...

    Συγνωμη που θα μιλησω λιγο πιο λαϊκα, ομως ειναι ενα παρα πολυ ωραιο "ρητο" που μ'αρεσει να λεω:

    Καλυτερα καλος και μ****ς, παρα κακος και γεματος τυψεις!

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 13-01-2008 23:55 ]





    Stroumfita456
    14.01.2008, 08:32
    μπα......καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπούνται!

    Liza32
    14.01.2008, 13:42
    Εγώ πάντως, δεν είδα άσπρη μέρα με την καλοσύνη μου. Μήπως πρέπει τελικά να αλλάξω; Λέω, μήπως;;;;;;;;;;
    sirios
    14.01.2008, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 14-01-2008 στις 13:42 έγραψε...

    Εγώ πάντως, δεν είδα άσπρη μέρα με την καλοσύνη μου. Μήπως πρέπει τελικά να αλλάξω; Λέω, μήπως;;;;;;;;;;

    Εγώ γιατί δεν έχω κουμπί να μπορώ να αλλάζω ? Μήπως επειδή είμαι παληό μοντέλο ? Και δεν σηκώνω κι'άλλη αναβάθμιση....
    StavmanR
    14.01.2008, 15:23
    Επειδή τα θέματα συνεχώς ανακυκλώνονται, δεν βλέπω το λόγο να παραθέσω μία καινούργια άποψη στο θέμα...έτσι θα αρκεστώ στην προσέγγιση που είχα κάνει παλαιότερα και αφορά την καλοσύνη:

    Η καλοσύνη δε μετριέται ποσοτικά αλλά ποιοτικά. Αυτό που οι περισσότεροι ορίζουν ως καλοσύνη στον εαυτό τους δεν απέχει πολύ από την υποταγή σε κοινωνικά πρότυπα, σέρβις στις εγωπαθητικές φθορές λόγω χρόνου και συνθηκών, και ενός είδους δοσοληψία στα λογιστικά κιτάπια της αυτοσυντήρησης. Σήμερα, είμαι καλός διότι βοήθησα τη γειτόνισσά μου να βγάλει τα σκουπίδια της έξω, έδωσα ένα ευρώ στο γυφτάκι των φαναριών, κάθισα 2 ώρες δίπλα στον φίλο μου επειδή αισθανότανε άρρωστος, έκλεισα 1 ώρα τα φώτα για να βοηθήσω στην οικολογική απορρύπανση κλπ κλπ.
    Έκανα το χρέος μου...τί άλλο μπορώ να κάνω ο έρμος; Τα βάζω κάτω, τα μετρώ, τα ξαναμετρώ, αν βγαίνει το ψυχολογικό ψωμί της ημέρας έχει καλώς. Αν δε βγαίνει, αρχίζω την εφαρμογή των "δημιουργικών μαθηματικών": αλλάζω ζυγαριά, την "πειράζω", αλλάζω μέτρα και σταθμά, ώσπου να φέρω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τότε κλείνω την ατζέντα της αποκομιδής, πέφτω και κοιμάμαι σίγουρος για την προσφορά μου στην κοινωνία...
    Ξυπνώ το επόμενο πρωί και ανοίγω το ημερολόγιο της συγκομιδής...Ήρθε η ώρα να θερίσω. Το θέρος είναι μία διαδικασία ολικής και αδιάκριτης αποψιλώσεως. Βγαίνω από την πόρτα καλημερίζοντας επιδεικτικά τη γειτόνισσα, τονίζοντας βουβά το χρέος της για ανταπόδοση, περνώ με το πολυτελές κάμπριο τετράτροχό μου δίπλα από το γυφτάκι και χλευάζω τα γυμνά του πόδια προς άρδευσην φαλλοϊσχυτικής ενέργειας από την χυμώδη συνοδό, και πηγαίνω για καφέ με το φίλο μου γνωρίζοντας ότι για μία εβδομάδα ο καφές θα είναι κερασμένος...
    Και αφού ενεργήσω τον ισολογισμό της χρονιάς και περισσέψει καταμετρηθείσα κα-λοσύνη σε μεγάλο βαθμό αναρωτιέμαι: " μήπως τελικά η καλοσύνη μου είναι δύναμη και δείκτης προσφοράς;". Αν πάλι βρεθώ ελλειμματικός σε επίπεδα καλοσύνης ανα-ρωτιέμαι:" ρε! μήπως η καλοσύνη είναι αδυναμία και με εκμεταλλεύονται;". Η επιχείρηση "Εγωισμός Α.Ε." καταγράφει τα αποτελέσματα στα πρακτικά, παίρνει αποφάσεις δράσεως για τον επόμενο χρόνο και κατεβάζει τα ρολά για να ξεκουραστεί από τη δύσκολη χρονιά που πέρασε...

    "Καληνύχτα Κεμαλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ..."

    Τελικά είναι καλό να είσαι κάτι που ορίζεις μόνο εσύ;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-01-2008 15:24 ]


    margo
    14.01.2008, 15:50
    Για μένα απλό
    ή αν θέλετε μπορείτε να το πείτε και απλοϊκό..


    Αν δεν ήταν "καλό"να είσαι καλός
    τότε το "καλό"θα λεγόταν "κακό"και το "κακό" "καλό"
    θα λέγαμε "νιώθω άσχημα"και θα ήμασταν ευτυχισμένοι .

    Παράααλογοοοο;;;

    είσαι εδώ;;;;;;;






    επισυναπτόμενα: hibiscus syriacus.jpg 
    tago
    14.01.2008, 19:36
    Αν και είναι ένα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση θα προτιμήσω να παραλογιστώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο που διάλεξε η margo!
    margo
    15.01.2008, 09:56
    αχαχααααα..Μαρία

    μη μου αρχίζεις το βασανιστήριο της κρέμας και της σοκολάτας πρωί -πρωί
    Socrates-Pantelis
    15.01.2008, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-01-2008 στις 09:06 έγραψε...

    Εγω θα έλεγα, η επιλογή να είναι συνειδητή και να έχουμε πάντα υπ' όψιν μας πως όλα έχουν το τίμημά τους και η καλοσύνη και η αναισθησία.





    margo
    15.01.2008, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 14-01-2008 στις 19:36 έγραψε...

    Αν και είναι ένα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση θα προτιμήσω να παραλογιστώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο που διάλεξε η margo!





    tago μου δεν ξέρω αν έγινα σαφής..
    Δε νομίζω ότι σηκώνει και πολλή συζήτηση το πράγμα.

    Κι όταν λέω ότι είναι απλό εννοώ ότι
    είναι καλό να είσαι καλός και κακό να είσαι κακός.Απλούστατα

    όσο για το παράλογο,η παλιά ατάκα μου ήρθε βλέποντας το ερώτημα του τόπικ


    tago
    15.01.2008, 20:29
    E, δεν εννοώ βρε καρδούλα μου κάτι διαφορετικό και εγώ. Μια χαρά συμφωνούμε.
    margo
    15.01.2008, 21:13
    ωραία
    nightwhisper
    15.01.2008, 23:32
    όχι δεν είναι
    seriousstam
    16.01.2008, 00:43
    se osous se agapoun kai sou ferontai kala tha antapodideis sto megisto
    se osous pali se ekmetaleuontai kai genikotera sou ferontai asxhma deixtous poso kakos kai aneleitos mporeis na gineis
    jethroomi
    16.01.2008, 02:22
    Φιλε quendendil να εισαι ο ευατος σου.
    Αν εισαι καλος ΟΚ.
    Αν εισαι κακος να πνιγεις στο τζακουζι σου (πλακα κανω)
    marikrin
    21.01.2008, 20:50
    ..καλός ναι...χαζός όχι(αφελής)..γιατι πολλοί μπερδεύουν αυτές τις 2 έννοιες..