ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Σας αρεσει το νεο cd της Πέγκυ Ζήνα;

    VRASIDAS
    29.06.2004, 12:32
    ναι - οχι


    εμενα πολυ αλλα οχι ολα τα τραγουδια !!

    το αγαπημενο μου ειναι το παρτυ!! εσας?

    i drove all night to get to you
    is that alright
    i drove all night
    crept in your room
    woke you from your sleep
    to make love to you
    is that alright
    i drove all night

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-04-2008 10:48 ]


    CHE
    29.06.2004, 13:24
    Και οι πρώτοι έγιναν έσχατοι και οι έσχατοι πρώτοι.
    Κι εσύ, ω γενναίε ακροατή, που κάποτε απολάμβανες τις τραγωδίες του Αισχύλου και του Ευριπίδη, τώρα, 25 αιώνες αργότερα γίνεσαι αυτήκοος μάρτυς της Πεγκυζήνειας τραγωδίας του Αίσχους.
    Αλλά... μην είναι η φαντασία μου; Μην τάχα με γελούν τα μάτια μου;
    Ω Βρασίδα 15 ετών νέος με αίμα εν βράσει...
    Όταν με το καλό 30ρίσεις δεν θα θες ούτε να θυμάσαι ότι κάποτε ήσουν μάρτυς αυτής της τραγωδίας.

    O TEMPORA O MORES
    jorge
    29.06.2004, 16:34
    Quote:

    Το μέλος CHE στις 29-06-2004 στις 13:24 έγραψε:

    Και οι πρώτοι έγιναν έσχατοι και οι έσχατοι πρώτοι.




    Από πότε η Ζήνα έγινε πρώτη;
    elina
    29.06.2004, 23:03
    Teleia ola ta tragoudia pou exei to cd!!
    Hastaroth
    30.06.2004, 00:33
    Gousta einai afta,Elina!

    Fantazomai an tyxei n'akouseis p.x.to "topio mystiko" tou Savopoulou,tha apostrepseis to afti sou me tromo fanero...




    Hastaroth
    30.06.2004, 00:36
    Quote:

    Το μέλος CHE στις 29-06-2004 στις 13:24 έγραψε:

    Και οι πρώτοι έγιναν έσχατοι και οι έσχατοι πρώτοι.





    Η Ζήνα μάλλον γιά...αίσχατη μου φαίνεται...
    Wraith
    30.06.2004, 01:16
    O Tempora o mores...

    Υπάρχει μία πολύ όμορφη αγγλική φράση: Ignorance is Bliss. Η Άγνοια είναι Ευλογία. Αρχικά, θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα από την αρχή για να μην φανώ κακός χωρίς να είμαι.

    α)Η Πέγκυ Ζήνα, ως άτομο και παρουσία μου είναι συμπαθής. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί της και (για να πούμε και του στραβού το δίκιο) έχει μία αξιόλογη φωνή (μην βαράτε!).
    β)Δεν έχω ακούσει το νέο cd γιατί: 1)δεν ήξερα ότι βγήκε,2)ήμουν πολύ αποσχολημένος με το να ψάχνω το ThrakAttak των King Crimson καθώς και Mahavishnu Orchestra (κυρίως το Visions of the Emerald Beyond).
    γ)Πολλά αγαπητά μου άτομα από το στενό μου περιβάλλον πραγματικά τρελαίνονται για Πέγκυ Ζήνα (και καλά κάνουν!).

    Επανέρχομαι στο θέμα της Άγνοιας. Πραγματικά,η Άγνοια (Ώ Αγαπημένη Άγνοια!) είναι ευλογία και,πιστέψτε με, δεν αστειεύομαι καθόλου. Όσα περισσότερα γνωρίζει κάποιος τόσο πιο πολύ υποφέρει.Επειδή το forum αναφέρεται στην μουσική,θα μείνω σε αυτόν τον τομέα.Feel free να θέσετε αντί για "μουσική",οποιαδήποτε μορφή τέχνης και θα ισχύει εξίσου.
    Προσωπικά,τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει τον κακό δρόμο.Progressive και Fussion Jazz ήχους,προσπάθειες να εισέλθω στο μαγικό κόσμο της κλασσικής μουσικής και του πιάνου,ο κ.Αηδονίδης και η Gate που μου έβαλαν το μικρόβιο της παραδοσιακής μουσικής,όλοι αυτοί οι απίστευτοι άνθρωποι με τους απίστευτους,υπέροχους και μαγικούς κόσμους που δημιουργούν...και μπροστά να απλώνεται ο δύσβατος δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω,αν θέλω μιά μέρα να έχω την τιμή και το προνόμιο να ονομαστώ "μουσικός" και "καλλιτέχνης"....
    Πραγματικά,η ζωή μου θα ήταν πολύ ευκολότερη και ήρεμη,αν δεν είχα ακούσει ποτέ τον Jaco Pastorius,τον Geddy Lee,τον δικό μας Γιώτη Κιουρτσόγλου και τον Trey Gunn να παίζουν μπάσσο ή αν δεν είχα πάρει χαμπάρι τον Robert Fripp και τα Frippetronics του,τον Roger Waters και τον David Gilmoure...και η λίστα είναι ατέλιωτη.
    Είναι σαν να είναι όλη του τη ζωή μέσα σε ένα κλουβί.Δεν ευθύνεται αυτός,τον τρέφουν,τον ντύνουν και του παρέχουν διασκεδάσεις και νέα Και μια όμορφη μέρα,κάτι γίνεται και η σαβάννα απλώνεται μπροστά του,άγρια και αφιλόξενη,αλλά θελκτική και πανέμορφη.Ένας γνωστός,ένας άγνωστος,ένα όνομα,ένα βιβλίο,ένα κάτι τελος πάντων είναι η αιτία...Και τότε αρχίζει ο πόνος.Πρέπει να τρέφεται μόνος του,να ψάχνει,να είναι συνέχεια σε εγρήγορση.Και οι στόχοι που κατακτάει δίνουν τη θέση τους σε νέους,μακρύτερους και δυσκολότερους.
    Προσωπικά,έχω κουραστεί πολύ.Αλλά υπάρχει και το καθήκον που πρέπει να επιτελέσω.Είναι υποχρέωση μου,όπως παρέλαβα,να παραδώσω κάτι δικό μου,κάτι από τον εαυτό μου στους μετέπειτα.Κανείς δεν είπε ότι ο δρόμος της τέχνης (αν και θεωρώ μεγάλη ύβρι να χρησιμοποιώ αυτόν τον όρο) και της μουσικής είναι εύκολος,και όποιος το λέει,απλά είτε ψεύδεται είτε παραπλανεί.
    Και επιστρέφω στο θέμα μας.Προσωπικά δεν αρνούμαι να ακούσω ή να γευτώ τίποτα (εκτός από αρακά,που έχω αλλεργία).Αλλά,δυστυχώς η ζωή είναι και μικρή και μία,οπότε ο πολύτιμος,λίγος χρόνος μου δεν μπορεί να διατεθεί σε κατασκευασμένα,άψυχα αντίγραφα.Όποιος αισθάνεται ολοκληρωμένος με αυτά,μπορεί να συνεχίσει να αισθάνεται έτσι.Έχει την ευλογία μου.
    Για να καταλήξω (επιτέλους!) μετά από αυτό το,μεγάλο ως συνήθως, post:Ανοίξτε τα αυτιά σας και ακούστε!Δεν λέω ότι το α είναι καλύτερο από το β,είτε είναι είδος,καλλιτέχνης ή ιδέα.Όποιος το πρεσβεύει δεν είναι αυθεντία,είναι λαοπλάνος και/ή ανόητος.Όλοι είμαστε μαθητές εδώ πέρα,άλλοι πιο μπροστά,άλλοι πιο πίσω.Αλλά όλοι θα προχωρήσουμε και θα κοιτάξουμε παραπέρα,γιατί στεκόμαστε σε ώμους γιγάντων.Αρκεί να δεχτούμε την βοήθεια που μας προσφέρουν και σταματήσουμε να κοιτάζουμε το χώμα.

    "Oh my god!-It's full of Stars!" David Bowman, 2001:a Space Odyssey.

    Αυτα...
    falimento
    30.06.2004, 01:51
    Ignorance is bliss πραγματικά εκπληκτική φράση..
    Μόνο που bliss δεν σημαίνει ευλογία αλλά ευδαιμονία.. Bless είναι η ευλογία..

    Άρα η άγνοια είναι ευδαιμονία, ευχαρίστηση..
    Ναι πολλές φορές και εγώ πιστεύω ότι αν δεν ξέραμε πράγματα τα οποία θα μας πλήγωναν βαθιά θα ήταν καλύτερο να μέναμε στη σφαίρα της άγνοιας, ευτυχισμένοι στη γυάλα μας, χαρούμενοι στον κόσμο μας..

    To know or not to know? Τhat is the question.. παραφράζοντας τον μεγάλο ποιητή.. Δεν ξέρω πραγματικά, κάποιοι θα πουν καλύτερα να γνωρίζεις τι σου συμβαίνει, ποιοι πραγματικά σ΄αγαπάνε, ποιοι πραγματικά σε μισούνε, ποιοι σε εκμεταλλεύονται, ποιοι σε νοιάζονται.. Δεν γνωρίζουν όμως πολλές φορές ότι συνειδητοποιώντας τα μπορεί να φτάσεις σε απόγνωση, σε άλογες καταστάσεις και πράξεις..

    Η αλήθεια είναι ως επί το πλείστον επίπονη, σκληρή.. Κι ας είσαι και το καλύτερο παιδί, διακρίσεις δεν θα κάνει..

    Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει..
    Μαύρο - άσπρο δεν είναι όλες οι καταστάσεις..

    Οπότε Ignorance is bliss but not always..

    Ξεφύγαμε τελείως από το θέμα, αναπτύξαμε θέματα υψίστης σοβαρότητος και δεν ξέρω κατά πόσον θα ασχοληθούν τα μέλη του musicheaven που αρέσκονται σε τέτοιες συζητήσεις γιατί δεν θα προσέξουν το συγκεκριμένο topic!!

    Tο cd δεν το έχω ακούσει μόνο ένα κομμάτι. Ούτε κρύο ούτε ζέστη..
    Wraith
    30.06.2004, 04:44
    Όντως,το bliss κανονικά σημαίνει ευδαιμονία,είναι ο παράδεισος ο ίδιος (όπως αναφέρει το μικρό λεξικό μου).Όντως,να σκέφτομαι το νόημα της αλήθειας σε αυτό το topic,φαντάζει λιγουλάκι περίεργο,αλλά δεν πειράζει.
    Όσο για τό μεγάλο δίλημμα "to know or not to know?"...Κατα την άποψή μου είναι το ίδιο ακριβώς με το προτότυπο,αρκεί να θέσουμε αντί για το "in",το "of":

    "To be, or not to be,--that is the question:--
    Whether 'tis nobler in the mind to suffer
    The slings and arrows of outrageous fortune
    Or to take arms against a sea of troubles,
    And by opposing end them?--To die,--to sleep,--
    No more;"
    (Hamlet,Act III,Scene I)
    Τελικά,τι είναι ευγενικότερο στο μυαλό του καθενός; Η ομορφία είναι στο μάτι του παρατηρητή (beauty is in the eye of the beholder),αλλά η αλήθεια υπερβαίνει συστήματα αναφοράς και,όπως το φως,διατηρείται,έχει μία σταθερή αξία.
    Το θέμα δεν είναι να γνωρίζεις πράγματα που σε πλήγωσαν κάποτε.Το θέμα είναι η γνώση και οι επιλογές,οι ορίζοντες που ανοίγονται στον καθένα γενικά.Είναι απλά ένα ζήτημα συστήματος αναφοράς:"Εγώ είμαι ο Παρατηρητής και εγώ είμαι ο Arbiter,η ομορφιά και η τελειότητα είναι υπό τις διαταγές μου".Τελικά όμως μήπως περιορίζοντας το πεδίο παρατήρησης συνεχώς καταφεύγουμε να θεοποιούμε τα ευτελή,τα ανούσια,τα παροδικά και τα ψεύτικα;
    Και ποιός ορίζει τον Οικουμενικό Παρατηρητή,ποιός καθορίζει τις συνήθειες και τις γνώσεις του;Άγνωστο.
    Εκτός από το μαύρο και το άσπρο υπάρχουν και οι ευχάριστες διαβαθμίσεις και σκιές του γκρίζου.A Pleasant Shade of Gray,όπως αναφέρουν οι Fates Warning,κατασκευάζοντας τον δικό τους πολύπλοκο και περίεργο κόσμο.Και ο δικός μου παρατηρητής απλά παραδέχεται το μεγαλείο και την προσωπική μου ήττα.Αλλά τα χρόνια δεν πέρασαν ακόμα...

    PS:ζητώ συγνώμη για το μέγεθος και για το μη-σχετικό του θέματος,αλλά αν δεν τα έγραφα,θα έσκαγα.Ίσως να ξεκινήσει ένα άλλο topic;
    XeniaRodo
    30.06.2004, 11:39
    Πω πω βρε παιδια!!! τι ειστε εσεις?
    Έχω μείνει αφωνη, από την Πέγκυ Zήνα το γυρίσατε στη φιλοσοφία και στον Aμλετ! ειλικρινα σας θαυμάζω!!!
    εκανα κλικ γ ι α π λ α κ α εκει που εγραφε "Πεγκυ Zηνα" και ε π α θ α π λ α κ α ! ! !



    Eυγε!
    tragiClown
    30.06.2004, 18:09
    Loipon akou kai afto... O X I !!




    falimento
    30.06.2004, 18:22
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-06-2004 στις 11:39 έγραψε:

    Πω πω βρε παιδια!!! τι ειστε εσεις?
    Έχω μείνει αφωνη, από την Πέγκυ Zήνα το γυρίσατε στη φιλοσοφία και στον Aμλετ! ειλικρινα σας θαυμάζω!!!
    εκανα κλικ γ ι α π λ α κ α εκει που εγραφε "Πεγκυ Zηνα" και ε π α θ α π λ α κ α ! ! !



    Eυγε!





    Όντως το cd της Ζήνας δεν νομίζω να εμπεριέχει φιλοσοφικά μηνύματα.. Οπότε επειδή έχουμε ανοίξει ωραία συζήτηση με τον Wraith καλό θα ήτο να ανοίξουμε άλλο topic ή να μας βοηθήσει ο πολυαγαπημένος αdmin μας ή ο Γιώργος (Orpheus) να αλλάξουν topic τα μηνύματα μας ώστε και άλλοι να συμμετάσχουν..


    Από τη Ζήνα στο Σέξπηρ.. (ωραίο δεν ακούγεται?)

    Λες να έχει σε μπιτάκι το cd κανά απόσπασμα από τα
    "Όνειρα θερινής νυκτός"??
    Astron
    01.07.2004, 15:52
    Για αυτό είναι σπουδαίο το Musicheaven. Γιατί ακόμα και μια κουβέντα με βάση την Πέγκυ Ζήνα μπορεί να καταλήξει σε ενδιαφέρουσες κουβέντες και σε φιλοσοφικές απόψεις.


    ZOI
    01.07.2004, 16:22
    ακρως ενδιαφερον το θεμα που θεσατε!πραγματι οπως λεει και μια αλλη φραση:μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.ομως υπαρχουν διαφορετικες καταστασεις και διαβαθμισεις.το δυσκολο ειναι να ισορροπησεις,να καταφερεις να το κανεις,αναμεσα σε αυτα τα λιγα ,ελαχιστα που μπορει ενας μονο ανθρωπος να γνωριζει και σε αυτα που του λειπουν ή που ονειρευεται ή που απαιτει.γιατι οσο περισσοτερα γνωριζεις τοσο περισσοτερα επιθυμεις.λιγοι εχουν καταφερει να περιορισουν τις επιθυμιες τους στο ελαχιστο.ο πειρασμος ειναι μεγαλος και βεβαια δεν αναφερομαι μονο σε υλικα αγαθα,αλλα και στα υπολοιπα.και μπορει η γνωση να σε οδηγησει στη μεγαλυτερη τρελα.η ακομα χειροτερα η ημιμαθεια να σε οδηγησει να εξιδανικευσεις καταστασεις και να υποφερεις χειροτερα επιθυμοντας τις.μιλαω λιγο γενικα τωρα,αλλα παντα τα πηγαινα καλυτερα με τη θεωρια παρα με τη χειροπιαστη εφαρμογη...


    αφησατε να περασει ετσι μια αλλη φραση ομως:μπορεσαμε να δουμε παραπερα,επειδη στεκομαστε σε ωμους γιγαντων.διαβασα προσφατα αυτη τη φραση στο περιοδικο strange αν δε με απατα η μνημη μου.ανηκει στο newton.πραγματικα εκπληκτικη.συμπυκνωνει το νοημα της δημιουργιας που δεν ειναι η παρθενογενεση.ταυτοχρονως ομως μου δινει την αισθηση οτι δεν αναφερεται και σε αυθεντιες.νομιζω...


    α,το cd της Ζηνα δεν το εχω ακουσει εκτος απο ενα ρεφραιν σε μια διαφημιση.ωραιο φορεμα φοραει.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ZOI on 01-07-2004 16:27 ]
    ViPeR
    22.07.2004, 04:12
    παιδια σας αρεσει το νεο cd της ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ?


    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ViPeR on 22-07-2004 04:14 ]
    Sapios
    29.01.2006, 18:44
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟ
    Annsy
    12.04.2008, 10:30
    Το cd της για το είδος που υποστηρίζει είναι πολύ καλό γι αυτό και έγινε πλατινένιο. Ας σταματήσει επιτέλους η λασπολογία, αν είναι δυνατόν, πως γίνεται μερικοί εδω μέσα να κρίνουν αντικειμενικά αφού δεν το έχουν καν ακούσει;
    marakiasteraki
    27.04.2008, 16:38
    Εμένα μου αρέσει γενικά η Πέγκυ και είναι και καλό παιδί..... Τώρα, όσο για την ποιότητα του τραγουδιού.... Δεν ευθύνεται η Πέγκυ, αλλά ο/η δημιουργός του κομματιού.....
    xristos_rock
    27.04.2008, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 27-04-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Εμένα μου αρέσει γενικά η Πέγκυ και είναι και καλό παιδί..... Τώρα, όσο για την ποιότητα του τραγουδιού.... Δεν ευθύνεται η Πέγκυ, αλλά ο/η δημιουργός του κομματιού.....

     

    ’ν δεν θέλεις δεν τα τραγουδάς...

    {#emotions_dlg.whistling}