ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Stop στις πλαστικές σακούλες

    nefos
    14.01.2008, 14:52
    Οι κάτοικοι του μικρού χωριού Γκέρτον, στην κομητεία του Κέιπρτιζσαϊρ, στην Αγγλία, κατάφεραν να κάνουν πράξη αυτό που αρκετές κυβερνήσεις όλο και συζητάνε, όλο και υπόσχονται πως «πρέπει κάποτε να γίνει»: έβγαλαν όλες τις πλαστικές σακούλες από τη ζωή τους! Από το περασμένο Σάββατο, κανένα μαγαζί στο χωριό δεν διανέμει πλέον πλαστικές σακούλες. Τις έχουν αντικαταστήσει με χάρτινες, ανακυκλώσιμες ή αρκούνται στο ότι οι ίδιοι οι κάτοικοι του χωριού πλέον, με δική τους πρωτοβουλία, έχουν προμηθευτεί ωραίες, βαμβακερές τσάντες για να βάζουν μέσα τα ψώνια τους.

    Από τον περασμένο Μάιο, μία άλλη πόλη της Αγγλίας, το Μόντμερι, στην περιοχή του Ντέβον, έγινε η πρώτη πόλη της χώρας που απαλλάχτηκε εντελώς από πλαστικές σακούλες. Το πρόγραμμά της ξεκίνησε πειραματικά, με τη σύμφωνη γνώμη και των 43 εμπορικών της καταστημάτων και πλέον, αφού πέρασαν 6 μήνες και όλα πήγαν καλά (λίγο διαμαρτυρήθηκαν οι εταιρείες που κατασκευάζουν τις σακούλες αυτές, αλλά δεν πειράζει), έχει γίνει «μόνιμη, ελεύθερη ζώνη χωρίς πλαστικές σακούλες».

    Στην γκαλερί Ι της πόλης, τους πίνακες ζωγραφικής που πωλούνται τους παραδίδουν στους πελάτες τους όχι τυλιγμένους πια με εκείνο το πλαστικό με τις «μπουρμπουλήθρες», αλλά με παλιές, αλλά καθαρές και περιποιημένες κουβέρτες, καθώς και με άλλα οικολογικά υφάσματα. Τα 2 ανθοπωλεία τυλίγουν τα λουλούδια τους όχι πια με το γνωστό πλαστικό, αλλά με ρυζόχαρτο, που μάλιστα αποδεικνύεται και πολύ δημοφιλές. Ο κρεοπώλης, ο Σάιμον Ουίλκινσον, δήλωσε στο BBC ότι μέσα σε έναν χρόνο εξοικονόμησε χρήματα που έως πρόσφατα δαπανούσε για την αγορά περίπου 100.000 πλαστικών σακουλών. «Λαδόκολλα και χαρτί σκληρό απ' έξω, κάνουν θαυμάσια τη δουλειά τους», δήλωσε.

    Στο Σαν Φρανσίσκο έχουν απαγορευθεί όλες οι μη βιολογικές σακούλες σε όλα τα σουπερμάρκετ, τα μανάβικα, τις φρουταρίες και τα φαρμακεία. Ανθίστανται ακόμα στις πιέσεις τα εμπορικά καταστήματα. Ολοκληρωτική απαγόρευση πλαστικών σακουλών ισχύει από την αρχή του χρόνου φέτος στο Παρίσι και θα ισχύσει σταδιακά σε όλη τη χώρα έως και το 2010. Καταργήθηκαν ήδη οι πλαστικές σακούλες στην Ουγκάντα, στην Κένυα, στη Ρουάντα, στη Ζανζιβάρη και στη Νότια Αφρική. Στην Ινδία έχουν αποσυρθεί στη Βομβάη, στο Νέο Δελχί και σε δύο άλλες πολιτείες. Δεν υπάρχουν πια, ούτε για δείγμα, στο Μπαγκλαντές, και έχουν αποσυρθεί εντελώς και στην Ταϊβάν. Πιο προχωρημένος ο λεγόμενος Τρίτος Κόσμος...

    enet - 14.1.08
    renabill
    14.01.2008, 20:35
    Έχω προσπαθήσει επανειλημμένα μέσω του φόρουμ και του μπλοκ να πείσω έστω κι ένα άτομο να κάνει κάποια βήματα για την προστασία του περιβάλλοντος. Όσοι δε θέλανε να κάνουν κάτι απλά με διάβασαν και την επόμενη μέρα με ξέχασαν.Έκαναν ότι θα έκαναν πάντα.
    Το βασικότερο είναι να μειώσουμε την κατανάλωση σε πλαστικές σακούλες από μόνοι μας χωρίς να εφαρμοστεί κάποιος νόμος.Τότε μπορούμε μόνο να μιλάμε για οικολογική συνείδηση. Και για όσους ρωτάνε πως θα μειώσουμε τις σακούλες σας την έσκασα γιατί έχω και την απάντηση.
    Στα Σούπερ μάρκετ Μαρινόπουλος έχει μεγάλες οικολογικές σακούλες που χωράνε όσα θα χωράγανε 2 μικρότερες πλαστικές.Πληρώνεις 1 φορά μόνο 60 λεπτά, αγοράζεις 1 σακούλα και στο εξής πας στο φούρνο, στο μανάβη, παντού με αυτή τη σακούλα.Είναι πάρα πολύ ανθεκτική στο βάρος, δε σκίζεται εύκολα, και είναι εύκολη στην χρήση.
    Αν πάλι δεν ψωνίζετε από το Μαρινόπουλο, πηγαίνετε 1 φορά, πάρτε 2 πράγματα και ζητήστε 1 σακούλα οικολογική, δε θα σας πέσει ο κώλος!!!
    absurdus_delirium
    15.01.2008, 19:18
    Ξέρεις που πέφτει το γέλιο, Ρένα; Όταν πάω να μπω με την -άδεια- σακούλα μου στο σούπερμάρκετ (που πουλάει αυτές τις σακούλες και με κυνηγάει από πίσω ο σεκιουριτάς: -"Συγγνώμη, κύριε, πρέπει να αφήσετε την τσάντα σας".
    -"Συγγνώμη εγώ, ρε μάγκες, αλλά γι' αυτό το σκοπό την πουλάτε εσείς οι ίδιοι."

    Άλλη μέρα, ακριβώς το ίδιο σκηνικό.. Αποφεύγω τον σεκιουριτά αλλά όταν φτάνω στο ταμείο είναι η κοπέλα που δουλεύει και πάει να την χτυπήσει (την τσάντα). Της εξηγώ ότι είναι δική μου. "Α, έπρεπε να την αφήσετε στην υποδοχή", μου εξηγεί και αυτή. Οπότε τη ρωτάω απλούστατα αν πρέπει να αγοράσω την τσάντα αλλά να μην τη χρησιμοποιώ στο μαγαζί απ'όπου την αγόρασα για το λόγο για τον οποίο είναι προορισμένη. Εναλλακτικά, αν θα πρέπει να κουβαλάω τα πράγματα στο καρότσι ή το πλαστικό καλάθι και μετά να τα μεταγγίζω στην τσάντα που έχω στην υποδοχή..

    Τέλοσπάντων, εννοείς τι εννοώ, ε;

    ΥΓ: Παραμόρφωσα το barcode στο κάτω μέρος της σακούλας βάζοντας UHU πάνω του(φαντάζομαι οποιαδήποτε βενζινόκολλα ή σιλικόνη θα κάνει) και όχι με μαρκαδόρο γιατί φοβόμουν ότι σε επόμενο χτύπημα η ερώτηση "και που ξέρω ότι δεν το έσβησες τώρα με μαρκαδόρο;" θα ήταν πολύ για να την αντέξω!
    margo
    15.01.2008, 19:37
    Συμφωνώ και μακάρι να εξαφανιστούν όλες οι πλαστικές σακούλες από προσώπου γης.
    Προς το παρόν αφού πάω τα ψώνια σπίτι τις δίνω για ανακύκλωση.

    Ρένα,μια απορία: τα σκουπίδια σε τι σακούλες μπορούμε να τα βάζουμε?
    Γιατί προφανώς αυτές χρησιμοποιούν όλοι γι αυτό το σκοπό
    kamelia8
    16.02.2008, 20:41
    Μακάρι να το υλοποιήσουν όλοι...
    renabill
    18.05.2008, 13:49

    Κάτι άκουσα ότι και δω θα υπάρχουν σακούλες φιλικές προς το περιβάλλον φτιαγμένες από πατάτα κι άλλα ανακυκλώσιμα υλικά τις οποίες θα τις βάζουμε στα φυτά και τον κήπο και θα λιώνουν σε 2 μήνες....Με φυσικό τρόπο....Τι πιο καλό να καταργηθεί η πλαστική σακούλα και δω!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    sylviaki
    18.05.2008, 14:11

    στην αθηνα αρχισε με πρωτοβουλια του δημου αθηναιων, μια εκστρατεια για την προστασια του περιβαλλοντος. Αυτη περιλαμβανει εκτος των αλλων, να χρησιμοποιουνται στα σουπερμαρκετ σακκουλες φτιαγμενες απο βιοδιασπωμενα υλικα(αν δεν κανω λαθος) καθως και  τσαντες, τις οποιες θα μπορουμε να τις αγοραζουμε και να τις χρησιμοποιουμε για τα ψωνια μας.

    Margo οι σακκουλες που υπαρχουν ειδικα για τα σκουπιδια ειναι βιοδιασπωμενες, ή φτιαγμενες απο πλαστικο?

     

    Το θεμα δεν ειναι μονο οι πρωτοβουλιες των δημων, αλλα το να τις εκμεταλλευομαστε, προς κοινο οφελος. 


    GEORB
    18.05.2008, 20:30

    Μακαρι να υλοποιειθει μηπως μπορεσουμε και σωσουμε τιποτα τελικα  σε αυτη τη χωρα.

     


    panosbousalis
    18.05.2008, 20:32

    δεν έχουμε άλλα περιθώρια..

    πρέπει να ενταχθούν τέτοια προϊόντα στην καθημερινότητά μας, από απλά καθημερινά πράγματα έρχεται η  συνειδητοποίηση.  Το θέμα είναι η σταδιακή κατάργηση του πετρελαίου και των παραγώγων του και η στροφή σε ανανεώσιμες πηγές και σε προϊόντα φιλικά στο περιβάλλον


    margo
    18.05.2008, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 18-05-2008 στις 14:11 έγραψε...

     

    Margo οι σακκουλες που υπαρχουν ειδικα για τα σκουπιδια ειναι βιοδιασπωμενες, ή φτιαγμενες απο πλαστικο?

     

    Το θεμα δεν ειναι μονο οι πρωτοβουλιες των δημων, αλλα το να τις εκμεταλλευομαστε, προς κοινο οφελος.



     

    Δεν ξέρω Σύλβια ,αλλά μάλλον είναι πλαστικό..θα το ψάξω.

     

    Σε μια τοπική εφημερίδα διάβασα οτι απ' αυτά που στέλνουμε για ανακύκλωση, διαλέγουν μερικά ,που οι εταιρείες οι οποίες έχουν αναλάβει,κρίνουν οτι είναι κατάλληλα για ανακύκλωση

    και τα υπόλοιπα(δηλ.τα περισσότερα)καταλήγουν στις χωματερές.{#emotions_dlg.mad}


    PashalinaMakia
    18.05.2008, 21:01

    Λοιπόν.

    Στον τόπο που μένω υπάρχει ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα.Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κάδος για ανακύκλωση.

    Ούτε για χαρτί,ούτε για πλαστικά ή γυάλινα μπουκάλι,ούτε για τίποτα!

    Υ.γ.:Να σας ειδοποιήσω οτι στη Μονεμβασιά,αγοράζουμε πόσιμο νερό σε πλαστικά μπουκάλια μιας και το νερό που υδροδοτεί μεγάλο μέρος της περιοχής έχει άλατα πολύ περισσότερα απο το κανονικό.

    Αυτόν τον χρόνο λοιπόν,επειδή τα μέτρησα πέταξα στα σκουπίδια περίπου στα 1560 πλαστικά μπουκάλια(κάθε δυό βδομάδες αγοράζουμε 60 μπουκάλια νερό απο μιυ εταιρίας στην Σπάρτη) στα σκουπίδια τα οποία ή καίγοντα ή πετάγονται σε ένα συγκεκριμένο μέρος της περιοχής.

    Επανελλημένα κάτοικοι έχουν ζητήσει κάδους ανακύκλωσης τόσο πλαστικών όσο και χαρτιού γιατί τα πλαστικά μπουκάλι κι οι εφημερίδες είναι άδικο να καίγονται και να μην ανακυκλώνονται...

    Πού είναι γαμώτο μου η κρατική μηχανή?Μόνο τα τσεπώνει ξέρει....


    margo
    18.05.2008, 21:05

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 18-05-2008 στις 21:01 έγραψε...

     

    Πού είναι γαμώτο μου η κρατική μηχανή?



    Στη Μύκονο...{#emotions_dlg.whistling}

     

     


    sylviaki
    18.05.2008, 21:09

    Pasxalina το θεμα ειναι τι κανουν και οι τοπικες αρχες. Εκτος αυτου, γνωριζουμε ολοι πολυ καλα πως ακομα και οι προσπαθειες των πολιτων μπορουν να εχουν αποτελεσματα, εαν ειναι ομαδικες και οργανωμενες. Γκρινιαζουμε συνεχεια για την κρατικη μηχανη, αλλα ξεχναμε οτι μερος αυτης της μηχανης ειμαστε και εμεις. Οταν στην αθηνα υπαρχουν τοσα προγραμματα για ανακυκλωση και τοσες καμπανιες για την ενημερωση και ειναι ελαχιστοι αυτοι που ευαισθητοποιουνται, τοτε δεν φταιει ο δημος αλλα εμεις.


    margo
    18.05.2008, 21:26

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 18-05-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Pasxalina το θεμα ειναι τι κανουν και οι τοπικες αρχες. Εκτος αυτου, γνωριζουμε ολοι πολυ καλα πως ακομα και οι προσπαθειες των πολιτων μπορουν να εχουν αποτελεσματα, εαν ειναι ομαδικες και οργανωμενες. Γκρινιαζουμε συνεχεια για την κρατικη μηχανη, αλλα ξεχναμε οτι μερος αυτης της μηχανης ειμαστε και εμεις. Οταν στην αθηνα υπαρχουν τοσα προγραμματα για ανακυκλωση και τοσες καμπανιες για την ενημερωση και ειναι ελαχιστοι αυτοι που ευαισθητοποιουνται, τοτε δεν φταιει ο δημος αλλα εμεις.



     

    Σύλβια,έχεις δίκιο σ'αυτό που λες.

    Είναι και δική μας η ευθύνη.

    Όμως ,όπου ακούς πολλές καμπάνιες και ενημέρωση ,δεν σημαίνει πως υπάρχει σοβαρή οργάνωση και υποδομή για να πάμε παρακάτω.

    Πολλές φορές ο κόσμος ανταποκρίνεται θετικά αλλά δεν λειτουργούν οι μηχανισμοί όπως δείχνουν οι καμπάνιες.

    Στο κέντρο της Αθήνας που έμενα πριν λίγα χρόνια,πήγαινες με τη χάρτινη σακουλίτσα σου στον κάδο και δεν υπήρχε χώρος γιατί δεν πέρναγαν να τον αδειάσουν.

    Το ίδιο συμβαίνει και εκτός κέντρου εδώ που μένω τώρα.

    Οι κάδοι είναι τίγκα και δεν έχεις που να βάλεις τα ανακυκλώσιμα.

    Και μια ωραία πρωία βλέπεις τη σκουπιδιάρα του Δήμου να παίρνει ΚΑΙ την ανακύκλωση μαζί με τα σκουπίδια!

     

     


    Termite
    18.05.2008, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 18-05-2008 στις 21:26 έγραψε...

     

    Και μια ωραία πρωία βλέπεις τη σκουπιδιάρα του Δήμου να παίρνει ΚΑΙ την ανακύκλωση μαζί με τα σκουπίδια!




     

    Όπως έγινε στην Περιοχή των Αμπελοκήπων, έξω απο την ΓΑΔΑ την Τετάρτη το πρωί στις 8.25 απο το σκουπιδιάρικο του Δήμου Αθηναίων. Το περιστατικό είναι τραβηγμένο σε βίντεο στο κινητό και καταγγέλθηκε στον Δήμο Αθηναίων και με προσωπικό ηλεκτρονικό μήνυμα στον δήμαρχο κ. Κακλαμάνη που έσκιζε τα υμάτιά του για μια 'πράσινη' Αθήνα πρόσφατα στην τηλεόραση.


    sylviaki
    19.05.2008, 09:47

    Καλημερα. Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες εχω αναρωτηθει και εγω κατα ποσον η προσπαθεια των πολιτων να ανακυκλωνουν εχει αποτελεσματα και δεν ημουν ποτε σιγουρη κατα ποσο τα σκουπιδια της ανακυκλωσης πανε πραγματικα για ανακυκλωση ή καταληγουν με τα αλλα.

    Καλο ειναι τετοια περιστατικα που ανεφερε ο Termite να καταγγελονται. Γιατι δυστυχως στην Ελλαδα, οι περισσοτεροι ασχολουνται πως θα εξυπηρετηθουν οι ιδιοι και για το κοινο καλο ελαχιστες φορες ευαισθητοποιουνται.


    StavmanR
    19.05.2008, 10:37

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 15-01-2008 στις 19:18 έγραψε...

    Ξέρεις που πέφτει το γέλιο, Ρένα; Όταν πάω να μπω με την -άδεια- σακούλα μου στο σούπερμάρκετ (που πουλάει αυτές τις σακούλες και με κυνηγάει από πίσω ο σεκιουριτάς: -"Συγγνώμη, κύριε, πρέπει να αφήσετε την τσάντα σας".
    -"Συγγνώμη εγώ, ρε μάγκες, αλλά γι' αυτό το σκοπό την πουλάτε εσείς οι ίδιοι."

    Άλλη μέρα, ακριβώς το ίδιο σκηνικό.. Αποφεύγω τον σεκιουριτά αλλά όταν φτάνω στο ταμείο είναι η κοπέλα που δουλεύει και πάει να την χτυπήσει (την τσάντα). Της εξηγώ ότι είναι δική μου. "Α, έπρεπε να την αφήσετε στην υποδοχή", μου εξηγεί και αυτή. Οπότε τη ρωτάω απλούστατα αν πρέπει να αγοράσω την τσάντα αλλά να μην τη χρησιμοποιώ στο μαγαζί απ'όπου την αγόρασα για το λόγο για τον οποίο είναι προορισμένη. Εναλλακτικά, αν θα πρέπει να κουβαλάω τα πράγματα στο καρότσι ή το πλαστικό καλάθι και μετά να τα μεταγγίζω στην τσάντα που έχω στην υποδοχή..

    Τέλοσπάντων, εννοείς τι εννοώ, ε;

    ΥΓ: Παραμόρφωσα το barcode στο κάτω μέρος της σακούλας βάζοντας UHU πάνω του(φαντάζομαι οποιαδήποτε βενζινόκολλα ή σιλικόνη θα κάνει) και όχι με μαρκαδόρο γιατί φοβόμουν ότι σε επόμενο χτύπημα η ερώτηση "και που ξέρω ότι δεν το έσβησες τώρα με μαρκαδόρο;" θα ήταν πολύ για να την αντέξω!

     

    Σου είπαν να την αγοράσεις, όχι και να τη χρησιμοποιήσεις...{#emotions_dlg.biggrin}. Νομίζεις ότι από τη στιγμή που θα πέσει το ρευστό στη μέση τα υπόλοιπα έχουν οποιοδήποτε νόημα;;;;;;{#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.whistling}

    Πάντως εδώ (θεσσαλονίκη) μπαίνω σε πολλά μάρκετ με ό,τι είδους τσάντα θέλω χωρίς παρατηρήσεις και σχολιασμούς. Εκεί στην Ηπειρωτική Αργεντινή ({#emotions_dlg.blink}) δεν ξέρω υπό ποιο καθεστώς δουλεύουν (...) τα μάρκετ.


    PashalinaMakia
    19.05.2008, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 18-05-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Pasxalina το θεμα ειναι τι κανουν και οι τοπικες αρχες. Εκτος αυτου, γνωριζουμε ολοι πολυ καλα πως ακομα και οι προσπαθειες των πολιτων μπορουν να εχουν αποτελεσματα, εαν ειναι ομαδικες και οργανωμενες. Γκρινιαζουμε συνεχεια για την κρατικη μηχανη, αλλα ξεχναμε οτι μερος αυτης της μηχανης ειμαστε και εμεις. Οταν στην αθηνα υπαρχουν τοσα προγραμματα για ανακυκλωση και τοσες καμπανιες για την ενημερωση και ειναι ελαχιστοι αυτοι που ευαισθητοποιουνται, τοτε δεν φταιει ο δημος αλλα εμεις.



    Όλοι οι κάτοικοι ζητούν κάτι τέτοιο ρε Σύλβια.Δεν είμαι η μοναδική.Γι'αυτό είπα : "

    Πού είναι γαμώτο μου η κρατική μηχανή?"

    Καταλάβαμε?

     


    renabill
    19.05.2008, 13:01

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 15-01-2008 στις 19:18 έγραψε...

    Ξέρεις που πέφτει το γέλιο, Ρένα; Όταν πάω να μπω με την -άδεια- σακούλα μου στο σούπερμάρκετ (που πουλάει αυτές τις σακούλες και με κυνηγάει από πίσω ο σεκιουριτάς: -"Συγγνώμη, κύριε, πρέπει να αφήσετε την τσάντα σας".
    -"Συγγνώμη εγώ, ρε μάγκες, αλλά γι' αυτό το σκοπό την πουλάτε εσείς οι ίδιοι."

    Άλλη μέρα, ακριβώς το ίδιο σκηνικό.. Αποφεύγω τον σεκιουριτά αλλά όταν φτάνω στο ταμείο είναι η κοπέλα που δουλεύει και πάει να την χτυπήσει (την τσάντα). Της εξηγώ ότι είναι δική μου. "Α, έπρεπε να την αφήσετε στην υποδοχή", μου εξηγεί και αυτή. Οπότε τη ρωτάω απλούστατα αν πρέπει να αγοράσω την τσάντα αλλά να μην τη χρησιμοποιώ στο μαγαζί απ'όπου την αγόρασα για το λόγο για τον οποίο είναι προορισμένη. Εναλλακτικά, αν θα πρέπει να κουβαλάω τα πράγματα στο καρότσι ή το πλαστικό καλάθι και μετά να τα μεταγγίζω στην τσάντα που έχω στην υποδοχή..

    Τέλοσπάντων, εννοείς τι εννοώ, ε;

    ΥΓ: Παραμόρφωσα το barcode στο κάτω μέρος της σακούλας βάζοντας UHU πάνω του(φαντάζομαι οποιαδήποτε βενζινόκολλα ή σιλικόνη θα κάνει) και όχι με μαρκαδόρο γιατί φοβόμουν ότι σε επόμενο χτύπημα η ερώτηση "και που ξέρω ότι δεν το έσβησες τώρα με μαρκαδόρο;" θα ήταν πολύ για να την αντέξω!

     

    Περίεργο.Σε Μαρινόπουλο πας και σου λέει αυτό το πράγμα?Τι περιοχής?Εγώ πηγαίνω με αυτή την τσάντα μέσα,είναι όμως άδεια και διπλωμένη γιατί αλλιώς θα νομίζουν ότι πάω να κλέψω τίποτα, τη βάζω στο καλαθάκι για τα ψώνια και όταν είναι να πληρώσω,τη βγάζω από το καλαθάκι και την ανοίγω να βάλω τα ψώνια μέσα!


    panosbousalis
    20.05.2008, 02:28

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 18-05-2008 στις 21:01 έγραψε...

    Λοιπόν.

    Στον τόπο που μένω υπάρχει ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα.Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κάδος για ανακύκλωση.

    Ούτε για χαρτί,ούτε για πλαστικά ή γυάλινα μπουκάλι,ούτε για τίποτα!

    Υ.γ.:Να σας ειδοποιήσω οτι στη Μονεμβασιά,αγοράζουμε πόσιμο νερό σε πλαστικά μπουκάλια μιας και το νερό που υδροδοτεί μεγάλο μέρος της περιοχής έχει άλατα πολύ περισσότερα απο το κανονικό.

    Αυτόν τον χρόνο λοιπόν,επειδή τα μέτρησα πέταξα στα σκουπίδια περίπου στα 1560 πλαστικά μπουκάλια(κάθε δυό βδομάδες αγοράζουμε 60 μπουκάλια νερό απο μιυ εταιρίας στην Σπάρτη) στα σκουπίδια τα οποία ή καίγοντα ή πετάγονται σε ένα συγκεκριμένο μέρος της περιοχής.

    Επανελλημένα κάτοικοι έχουν ζητήσει κάδους ανακύκλωσης τόσο πλαστικών όσο και χαρτιού γιατί τα πλαστικά μπουκάλι κι οι εφημερίδες είναι άδικο να καίγονται και να μην ανακυκλώνονται...

    Πού είναι γαμώτο μου η κρατική μηχανή?Μόνο τα τσεπώνει ξέρει....



    Μονεμβάσια?!! Φιλιά στην πατρίδα. Αυτό το αρμυρό νερό της Μονεμβάσιας είναι τρομερό πράγμα. Κάνεις μπάνιο μετά τη θάλασσα και είσαι πάλι αλατισμένος. Όσο για το θέμα των πλαστικών μπουκαλιών και γενικότερα της διαχείρησης απορριμμάτων, είναι ένα μια πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα. Μηδέν σχεδιασμός, μηδεν ευαισθησία. Στο πολυτεχνείο είχαμε κάνει ειδική μελέτη για τη διαχείριση απορριμμάτων και είναι θέμα οργάνωσης των τοπικών κοινωνιών και φυσικά συνδρομής του κράτους. Υπάρχουν τρόποι να αξιοποιηθούν τα απορρίμματα για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας αντί να γεμίζουν ανεξέλεγκτες χωματερές. Πρέπει να διεκδικήσουμε την εξέλιξη της χώρας μας...Πάλι συγχήστηκα