ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Βαρέθηκα τους ψευτοροκάδες..

    quendendil
    14.01.2008, 23:18

    [ τροποποιήθηκε από τον/την quendendil, 15-09-2013 17:47 ]


    sitzoune81
    14.01.2008, 23:32
    Δεν πολυκαταλαβα τον συλλογισμο σου, ωστοσο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακους αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σ'αρεσει , περα απο επιρροες φιλων, περιοδικων, δισκοκριτικων και ραδιοφωνων. Με αλλα λογια, με ποια μουσικη αισθανεσαι ανετα οταν εισαι μονη στο δωματιο? Αυτη ειναι και η καλυτερη για σενα!
    Και στην τελικη, μην αγχωνεσαι να "αλλαξεις" τα γουστα των γνωστων/φιλων/συγγενων/αγνωστων που συζητατε μαζι για μουσικη. Γιατι ολα ειναι θεμα γουστου και οχι σωστου-λαθους.
    Σου ευχομαι να ξεπερασεις το αγχος αυτο και να αρχισεις να νιωθεις ΑΝΕΤΑ με τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ σου!
    Φιλικα, Νικος

    deathminor88
    15.01.2008, 02:35
    Δεν κατάλαβα ούτε εγώ τον συλλογισμό σου. Τελοσπάντων μην σε νοίαζει τι λένε και τι πιστεύουν οι άλλοι... Δεν υπάρχει κάποιος αληθινός ροκάς...!
    capone69
    15.01.2008, 06:45
    Ας πω κι εγω την κουτουραδα μου.ΡΟΚ ειναι ζωη δεν ειναι μονο μουσικη, ειναι αποψη δεν ειναι μονο αναρχια, ειναι αγαπη δεν ειναι μονο τσαμπουκας, ειναι να γουσταρεις κι οχι να ασχολησε μονο με το τι λενε οι αλλοι.
    Εχει γραψει σε τραγουδι και ο φιλτατος Σταματης Κραουνακης την αποψη του για την ΡΟΚ.
    Πρωχοραμε μπροστα με αποψη και καρδια μονο αυτο.

    Peace18
    15.01.2008, 10:58
    Καλημέρα κατα πρώτον...
    Και τώρα κατά δεύτερον... Το ροκ φίλη μου Έλενα δεν είναι μόδα! Και ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι...(μιλώντας πάντα για την "καθαρή" ροκ)! Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα καπόνε 69 ότι είναι τρόπος ζωής! Και όσο και να κολλάς αφίσες και να τρέχεις σε συναυλίες δεν λέει κάτι! Το είπε και ο Κραουνάκης....
    "Το ροκ αρχίζει και δεν τελειώνει, σου ροκανιζει το παντελώνι γιατί είναι ροκ!"
    Και στην τελική κανείς δεν μπορεί να ορίσει κάτι τόσο μεγάλο και ολικό εκτώς από την ίδια τη λέξη! (το ροκ είναι ροκ!) "Ροκ είναι ο Τζακερ με μια κιθάρα κι η Βλαχοπούλου στην σαραντάρα!!!!"

    StavmanR
    15.01.2008, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος quendendil στις 14-01-2008 στις 23:18 έγραψε...

    Όταν με ρωτάνε τι ακούω δηλώνω έντεχνη...


    ...δηλαδή τους ψευτοεντεχνάδες δεν τους βαρέθηκες; Τους ψευτοκλασικούς; Τους ψευτοτζαζίστες;...

    Το ψευτό... δεν έχει όρια, ούτε και κολλά σε συγκεκριμένο μουσικό άκουσμα. Είναι ίδιον των ανθρώπων και του χαρακτήρα. Είναι επίσης η έκφραση της ματαιοδοξίας και της ελλιπούς διαδικασίας κοινωνικοποίησης. Είναι ακόμη πολλά...

    Σκέφτηκες ότι πχ. έντεχνο θεωρείται ταυτόχρονα ο Χατζιδάκις και ο Χατζηγιάννης; (για την ιστορία και μόνο, ο πρώτος για να βραβευτεί έγραψε την μισή του δισκογραφία, ο δεύτερος βραβεύτηκε πριν σχεδόν τον πρώτο δίσκο....). Παρεμπιπτόντως, η αναφορά στα ονόματα είναι συμβολική, καθώς δεν έχω προσωπικά να χωρίσω ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο.
    sitzoune81
    15.01.2008, 17:16
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-01-2008 στις 16:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος quendendil στις 14-01-2008 στις 23:18 έγραψε...

    Όταν με ρωτάνε τι ακούω δηλώνω έντεχνη...


    Σκέφτηκες ότι πχ. έντεχνο θεωρείται ταυτόχρονα ο Χατζιδάκις και ο Χατζηγιάννης; (για την ιστορία και μόνο, ο πρώτος για να βραβευτεί έγραψε την μισή του δισκογραφία, ο δεύτερος βραβεύτηκε πριν σχεδόν τον πρώτο δίσκο....). Παρεμπιπτόντως, η αναφορά στα ονόματα είναι συμβολική, καθώς δεν έχω προσωπικά να χωρίσω ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο.



    Να και μιαν αληθεια..... που "ποναει"......αλλα ειν' αληθεια!
    uNick
    15.01.2008, 17:23
    Παράθεση:
    Το μέλος StavmanR στις 15-01-2008 στις 16:58 έγραψε...

    ...Το ψευτό... δεν έχει όρια, ούτε και κολλά σε συγκεκριμένο μουσικό άκουσμα. Είναι ίδιον των ανθρώπων και του χαρακτήρα. Είναι επίσης η έκφραση της ματαιοδοξίας και της ελλιπούς διαδικασίας κοινωνικοποίησης...

    Ολόσωστος!!!



    absurdus_delirium
    15.01.2008, 19:25
    Εγώ πιστεύω ότι έχω πιάσει λίγο το πνεύμα της φίλης. Νομίζω πως είναι η τσατίλα απέναντι στον Θέμη Γεωργαντά και την ομάδα θετικής ενέργειας που σου λέει: "You DON'T have to fight for your right to party" & μέσα σε παρένθεση "Είσαι ελέυθερος να παρτάρεις όσο και όπως θέλουμε εμείς φορώντας/ακούγωντας/ζώντας αυτά που σου μασάμε και σε ταΐζουμε". Να πας μέχρι τη γωνία να δεις αν ερχόμαστε, ρε καραγκιοζάκο! Ροκ με σπόνσορα (είτε το κράτος, είτε κάποια "ομάδα θετικού κάτι") δεν υπάρχει. Είναι σα να σου τρααγουδάει ο Σάκης We will rock you. Έχεις ιδέα τι τραγουδάς, λεβέντη μου;
    Stroumfita456
    15.01.2008, 20:45
    εγω παλι ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ακους οτι σε ευχαριστει εσενα και οχι τους αλλους!!!τωρα αν αυτοι οι άλλοι θελουν να το παιξουνε ροκαδες,εντεχνοι κ.λ.π.κ.λ.π. επειδη ακουνε μερικα τραγουδια !!!τι να πω!!!!πλανωνται πλάνην οικτρα!

    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 15-01-2008 20:47 ]


    Efklidis
    15.01.2008, 22:48
    ΜΜΜ όντως είναι μερικά παιδιά που επειδή ακούνε Scorpions ( μόνο Scorpions τίποτα άλλο όυτε καν ΜΑιδεν δεν έχουν ακούσει ) κάνουν πως είναι ροκάδες. Κατα την ταπεινή μου γνώμη Ροκ είναι ΖΩΗ και Μουσική. π.χ το να κατουράς στον δρόμο είναι Ροκ ( αυτό μου ήρθε τώρα στο μυαλό μου ) Αλλά οκ πάντα υπάρχουν υπήρχαν και θα υπάρχουν αυτά τα άτομα. Εαν΄είναι έτσι και νομίζεις πως στην λένε με διαφορα ονόματα μπάντων που βγάζουν απο το μυαλό τους τότε πες και εσυ διάφορους έντεχνους τραγουδιστες ( όχι απο το μυαλο σου όμως εκτος αν είσαι πσευτοεντεχνου
    sigur
    16.01.2008, 10:20
    Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει ροκ=τρόπος ζωής.Πάντα το πιπίλαγα μικρός χωρίς να το έχω κατανοήσει.Μιά μιση δεκαετία αργότερα ακόμα δεν εντόπισα την στάση ζωής που παραπέμπει στην ροκ αντίληψη.Εκτός βέβαια και αν ροκ τρόπος ζωής είναι η αναρχία, η ζωή μέσα στο χάος και την αντίδραση.Δεν νομίζω...
    Αυτό που πιστεύω ακράδαντα είναι οτι εάν ξεκινήσεις να ακούς ροκ από μικρός, αλλα να ασχολείσαι με πάθος ,το πάθος που έχουμε όλοι στην εφηβεία μας,όχι να είσαι δήθεν, τα επόμενα ακούσματα σου θα είναι ώριμα και συνειδητά.Δεν εννοώ να φύγεις από την ροκ αναγκαστικά, αλλά όχι να βαφτίζεις ως ροκ όλα τα ραδιοφωνικά γκρουπάκια που κάνουν το ροκ τόσο απλοικό και στείρο...
    Εάν ξεκινήσεις από την ροκ μικρός, Θα ξέρεις τι να προσέξεις στην μουσική , θα εκτιμήσεις την καλή ενορχήστωση και το νόημα των στίχων και δεν θα ακούς μουσική για να τραγουδήσεις το ρεφρέν μόνο, σε χιλιοπαιγμένα θέματα με συμβατικές "εμπνεύσεις"...
    dimi93-gnr
    16.01.2008, 22:36
    Ροκ ειναι τροπος ζωης…ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΡΟΚ…K TO ENTEXNO..κοιταχτε….είναι τοσοι που ξερουν κανα 2 τραγουδακια
    Και το παιζουν ΡΟΚΑΔΕΣ και καλα
    Πρεπει να το χεις και μεσα σου …να χεις και το στυλ
    …τεσοπα
    ας μην βαζουμε όμως και ταμπελες’’εισαι ροκ’’εισαι εμο
    εισαι πανκ κτλ κτλ..
    ειμαι εγω ειμαι ο εαυτος μου και ακουω ότι 8ελω.
    !!!!!αλλα οκ ας μην το παιζουμε και κτ ενώ δεν εχμ εδεςα καν και ειμαστε ΑΣΧΕΤΟΙ
    εγω ακουω ροκ πολύ…ειμαι ροκ όμως…ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΙ???εχω το στυλ??ισως..παντως ας μην βαζουμε και ταμπελες!!!!!
    To sum up,I think Ότι για να ακους κτ πρεπει από μονος σ να χεις και το στυλ
    Χωρις να υποτασεσαι σε αυτό κ να εξαρτασαι….αν με καταλαβενετε…!!!!

    dimi93-gnr
    16.01.2008, 22:40
    Παπακωσταντινου 4 Ever

    Bgre
    16.01.2008, 22:47
    σχολή φιλολογίας τέλιωσες ή ρητορικής?

    -Let's Rock guys
    -Rock??Let's metallllllllllllllllllllllllllllllllllll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bgre στις 16-01-2008 22:48 ]


    sigur
    17.01.2008, 08:56
    Παράθεση:

    Το μέλος dimi93-gnr στις 16-01-2008 στις 22:36 έγραψε...

    Ροκ ειναι τροπος ζωης…ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΡΟΚ…K TO ENTEXNO..κοιταχτε….είναι τοσοι που ξερουν κανα 2 τραγουδακια
    Και το παιζουν ΡΟΚΑΔΕΣ και καλα
    Πρεπει να το χεις και μεσα σου …να χεις και το στυλ
    …τεσοπα
    ας μην βαζουμε όμως και ταμπελες’’εισαι ροκ’’εισαι εμο
    εισαι πανκ κτλ κτλ..
    ειμαι εγω ειμαι ο εαυτος μου και ακουω ότι 8ελω.
    !!!!!αλλα οκ ας μην το παιζουμε και κτ ενώ δεν εχμ εδεςα καν και ειμαστε ΑΣΧΕΤΟΙ
    εγω ακουω ροκ πολύ…ειμαι ροκ όμως…ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΙ???εχω το στυλ??ισως..παντως ας μην βαζουμε και ταμπελες!!!!!
    To sum up,I think Ότι για να ακους κτ πρεπει από μονος σ να χεις και το στυλ
    Χωρις να υποτασεσαι σε αυτό κ να εξαρτασαι….αν με καταλαβενετε…!!!!




    το ποιο απίστευτο πράγμα της εφηβείας είναι η σιγουριά που κουβαλάμε στα λόγια μας και το ανόητο-συχνά -πείσμα μας. Να ακούς τώρα ένα 15χρονό (!) να σου λέει αυτό που του έχουν πει μεγαλύτεροι του, οτι δηλαδή το ροκ είναι τρόπος ζωής είναι τραγελαφικό, χιουμοριστικό, διασκεδαστικό, αφοπλιστικό-τι να του εξηγήσεις..;- αλλά πρωτίστως είναι δικαίωμα του να το πει !!! Καλά και γεμάτα σοφία και ταπεινότητα μυαλά.. (πλάκα πλάκα όλα τα υπόλοιπα μια χαρά τα έγραψε το παληκαράκι..)
    sigur
    17.01.2008, 08:58
    βασικά όλα καλά τα έγραψε εγώ τα είδα λίγο διαφορετικά.Ακόμα να χωνέψω τα τέσσερα από χθες...
    niceday1808
    17.01.2008, 12:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Efklidis στις 15-01-2008 στις 22:48 έγραψε...

    Κατα την ταπεινή μου γνώμη Ροκ είναι ΖΩΗ και Μουσική. π.χ το να κατουράς στον δρόμο είναι Ροκ ( αυτό μου ήρθε τώρα στο μυαλό μου )


    Μάλιστα...Κοίτα να δεις πάντως ρε φίλε.... Ο Λούλης δηλαδή τόσα χρόνια ήταν ροκ και εγώ τον είχα παρεξηγήσει...

    Υ.Σ. Λούλης είναι το υποκοριστικό του σκύλου μου (Από το Jack βγαίνει. Jack-Jackούλης-Jackουλούλης-λούλης!)
    Arve
    17.01.2008, 14:39
    Δεν καταλαβαίνω το τρόπο ζωής μπορεί πια να εμπνέει ένα είδος μουσικής που έχει αποδειχτεί ένα από τα εμπορικότερα των τελευταίων δεκαετιών και ανήκει πια στο "μουσικό κατεστημένο". Τι σόι "επανάσταση" είναι αυτή που κάνω όταν ουσιαστικά ακούω λίγο-πολύ την ίδια μουσική που άκουγε κι ο πατέρας μου; Και τελικά γιατί ένα τόσο δημοφιλές είδος να συνδέεται με κάποιου είδους 'αντικοινωνική' συμπεριφορά;

    Οι ροκάδες δεν ανοίκουν σε κάποια ελίτ... λίγο πολύ όλος ο κόσμος ξέρει τους Led Zeppelin... μέχρι και σχολικό βιβλίο έχω δει να τους αναφέρει!

    Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, την αναρχία μέσα τους δεν την έχουν οι "ψευτοροκάδες" αλλά ούτε και οι veritable ροκάδες (αυτοί που εν έτει 2008 θεορούν ότι είναι ροκ επειδή κατουράνε στο δρόμο ή έστω επειδή ακούνε το "κι αν είμαι ροκ μη με φοβάσαι").


    Και παρεπιτώντως ζήτω ο Jack-Jackούλης-Jackουλούλης-λούλης που είναι και ροκ και μεσ' στην καρδιά μου τον εχω
    billaros
    17.01.2008, 21:16
    Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένα είδος μουσικής να εμπνέει και ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής.
    Φυσικά και συμφωνώ με το ότι δεν μπορεί να το παίζει μεταλάς κάποιος που έχει ακούσει 1-2 μεταλ κομμάτια, αλλά, ακόμη κι αυτός που ακούει πραγματικά μεταλ δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να το δείχνει υιοθετόντας ένα συγκεκριμένο στυλ.
    Προσωπικά π.χ. έχω τρελή πόρωση με τους DREAM THEATER ,αλλά ταυτόχρονα γουστάρω και τη βυζαντινή μουσική

    Πιστεύω ότι όλα αυτά τα στυλ έχουν καθαρά εμπορικό σκοπό.Ακούστε ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ γενικότερα, σε οποιαδήποτε μορφή κι αν είναι και ζήστε όπως θέλετε!Ας αφήσουμε επιτέλους τις ανούσιες "ταμπέλες".