ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Λουδοβίκος των λαμογίων (ξυπνήστε ρε ! )

    catz
    15.01.2008, 15:01
    Ανέκαθεν , απο την πρώτη στιγμή , θεωρούσα οτι πρόκειται περι λαμογίου .

    Βλέποντας αυτό το ύφος , και ακούγοντας τις αμπελοφιλοσοφίες , το μόνο που μπορούσα να φανταστώ είναι οτι θέλει ή να γαμήσει , ή να "φάει" .

    Δεν ήρθα λοιπόν προ καμιάς εκπλήξεως , όταν άκουσα για το σκάνδαλο .

    Αρχικά , έμαθα οτι του έδωσε το Υπουργείο Πολιτισμού 280.000 € σε 4 χρόνια .

    Μετά διάβασα αυτή τη συνέντευξη (απολαυστικότατη ...) :
    http://paramythia.pblogs.gr/2008/01/loydobikos-twn-anwgeiwn-kai-epihorhghseis-twn-yakintheiwn.html

    Τα συνοψίζω ...

    Ο Λουδοβίκος είναι προσωπικός φίλος του ζεύγους Καραμανλή , ΚΑΙ βέβαια και του Ζαχόπουλου .
    Δέχεται οτι τα τελευταία 3 χρόνια πήρε 212.000 απο το ΥΠΠΟ .
    Και ισχυρίζεται οτι δεν φτάσανε ούτε για τις πληρωμές των καλλιτεχνών !
    Λέει οτι "φέτος μόνο (2007) κάναμε 14 εκδηλώσεις"
    Έκατσα λοιπόν και υπολόγισα : 14 X 3 = 42 , 212.000 : 42 = περίπου 5 χιλιάρικα η εκδήλωση .
    Ε , μια χαρά είναι λοιπόν !!! , βγάζει και απο το εισιτήριο , είναι και τσάμπα (ΕΟΤ) τα ξενοδοχεία , μια χαρά !

    ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ τόσες οι εκδηλώσεις ????

    Πήγα στο site των "υακινθείων" και είδα το πρόγραμμα .

    Το 2007 έκανε 14 εκδηλώσεις (όπως ισχυρίζεται) αλλά δε λέει οτι απο αυτές οι 7 ήταν συναυλίες (δηλαδή με budget πάνω απο 4-5 χιλιάρικα) , μάλιστα κάποιες απο αυτές είναι πιάνο/φωνή , δηλαδή 2-3 χιλιάρικα το πολύ .
    Το 2006 έκανε 13 εκδηλώσεις απο τις οποίες οι 6 είναι συναυλίες ...
    Το 2005 έκανε 7 εκδηλώσεις απο τις οποίες οι 5 είναι συναυλίες .

    Συνολικά δηλαδή έχουμε τα τρία χρόνια 7+6+5 = 18 συναυλίες .
    Αν βάλουμε απο 5 χιλιάρικα budget βγαίνει 90.000 € .
    Τα υπόλοιπα έξοδα , χωρίς να υπολογίζουμε τα έσοδα (!!!) αποκλείεται να είναι πάνω απο 10-15.000 .

    Αυτό σημαίνει οτι έτσι , χοντρικά , πρέπει να "έφαγε" μέσα στα τρια τελευταία χρόνια περίπου 100.000 ευρώ .

    Ο ρομαντικός , ο τροβαδούρος .

    Και βέβαια δεν είναι μόνο αυτά ... κάθε μέρα βγαίνουν κι άλλα .

    Πι.Ες. Επειδή ξέρω οτι θα μου την πέσουν διάφοροι για εμπάθεια κτλ , δε τον γούσταρα απο την πρώτη στιγμή (απλά μου φαίνεται ψεύτικος) και ήξερα εδώ και χρόνια οτι γαμούσε κοριτσάκια και το έπαιζε "ρομαντικός" .

    cats

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 16-01-2008 12:00 ]


    MacPetax
    15.01.2008, 15:27
    Τώρα σοβαρά ? στήνει παιχνίδια k αυτός ?
    sitzoune81
    15.01.2008, 15:47
    Ολα αυτα δεν αναιρουν την υπεροχη του στο να καταστρωνει απιστευτα παραμυθια/τραγουδια, που μεχρι κι εμενα συγκινουν......κατα καποιο τροπο!!!!
    Και στο κατω κατω, μαγκια του να τα "τρωει" αυτος απο το Υπ.Πολ. παρα οι ψευτοδιανοουμενοι και τα πραγματικα λαμογια (που δεν ειναι οι καλλιτεχνες)....
    sirios
    15.01.2008, 15:50
    άντε ?!.....
    marylin
    15.01.2008, 16:17
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 15-01-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Ανέκαθεν , απο την πρώτη στιγμή , θεωρούσα οτι πρόκειται περι λαμογίου .

    Βλέποντας αυτό το ύφος , και ακούγοντας τις αμπελοφιλοσοφίες , το μόνο που μπορούσα να φανταστώ είναι οτι θέλει ή να γαμήσει , ή να "φάει" .

    Δεν ήρθα λοιπόν προ καμιάς εκπλήξεως , όταν άκουσα για το σκάνδαλο .

    Αρχικά , έμαθα οτι του έδωσε το Υπουργείο Πολιτισμού 280.000 € σε 4 χρόνια .

    Μετά διάβασα αυτή τη συνέντευξη (απολαυστικότατη ...) :
    http://paramythia.pblogs.gr/2008/01/loydobikos-twn-anwgeiwn-kai-epihorhghseis-twn-yakintheiwn.html

    Τα συνοψίζω ...

    Ο Λουδοβίκος είναι προσωπικός φίλος του ζεύγους Καραμανλή , ΚΑΙ βέβαια και του Ζαχόπουλου .
    Δέχεται οτι τα τελευταία 3 χρόνια πήρε 212.000 απο το ΥΠΠΟ .
    Και ισχυρίζεται οτι δεν φτάσανε ούτε για τις πληρωμές των καλλιτεχνών !
    Λέει οτι "φέτος μόνο (2007) κάναμε 14 εκδηλώσεις"
    Έκατσα λοιπόν και υπολόγισα : 14 X 3 = 42 , 212.000 : 42 = περίπου 5 χιλιάρικα η εκδήλωση .
    Ε , μια χαρά είναι λοιπόν !!! , βγάζει και απο το εισιτήριο , είναι και τσάμπα (ΕΟΤ) τα ξενοδοχεία , μια χαρά !

    ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ τόσες οι εκδηλώσεις ????

    Πήγα στο site των "υακινθείων" και είδα το πρόγραμμα .

    Το 2007 έκανε 14 εκδηλώσεις (όπως ισχυρίζεται) αλλά δε λέει οτι απο αυτές οι 7 ήταν συναυλίες (δηλαδή με budget πάνω απο 4-5 χιλιάρικα) , μάλιστα κάποιες απο αυτές είναι πιάνο/φωνή , δηλαδή 2-3 χιλιάρικα το πολύ .
    Το 2006 έκανε 13 εκδηλώσεις απο τις οποίες οι 6 είναι συναυλίες ...
    Το 2005 έκανε 7 εκδηλώσεις απο τις οποίες οι 5 είναι συναυλίες .

    Συνολικά δηλαδή έχουμε τα τρία χρόνια 7+6+5 = 18 συναυλίες .
    Αν βάλουμε απο 5 χιλιάρικα budget βγαίνει 90.000 € .
    Τα υπόλοιπα έξοδα , χωρίς να υπολογίζουμε τα έσοδα (!!!) αποκλείεται να είναι πάνω απο 10-15.000 .

    Αυτό σημαίνει οτι έτσι , χοντρικά , πρέπει να "έφαγε" μέσα στα τρια τελευταία χρόνια περίπου 100.000 ευρώ .

    Ο ρομαντικός , ο τροβαδούρος .

    Και βέβαια δεν είναι μόνο αυτά ... κάθε μέρα βγαίνουν κι άλλα .

    Πι.Ες. Επειδή ξέρω οτι θα μου την πέσουν διάφοροι για εμπάθεια κτλ , δε τον γούσταρα απο την πρώτη στιγμή (απλά μου φαίνεται ψεύτικος) και ήξερα εδώ και χρόνια οτι γαμούσε κοριτσάκια (17-18...) και το έπαιζε "ρομαντικός" .




    uNick
    15.01.2008, 16:18
    Το μόνο που μπορώ να πω, κι ας φανώ σαν "μετά Χριστώ προφήτης", είναι ότι ποτέ δεν τον συμπάθησα, χωρίς όμως να έχω συγκεκριμένο λόγο. Απλά, μου φαινόταν... "κάπως"!
    Τώρα ήρθε και η επιβεβαίωση...


    Παράθεση:
    ...μαγκια του να τα "τρωει" αυτος απο το Υπ.Πολ. παρα οι ψευτοδιανοουμενοι και τα πραγματικα λαμογια...

    Μα, αποδεδειγμένα πλέον, κι αυτός στην ίδια κατηγορία δεν συμπεριλαμβάνεται?...
    Από πριν τον θεωρούσα "ψευτοδιανοούμενο" και "δήθεν"... τώρα πήρε και προαγωγή!


    margo
    15.01.2008, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 15-01-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Ανέκαθεν , απο την πρώτη στιγμή , θεωρούσα οτι πρόκειται περι λαμογίου .

    Βλέποντας αυτό το ύφος , και ακούγοντας τις αμπελοφιλοσοφίες , το μόνο που μπορούσα να φανταστώ είναι οτι θέλει ή να γαμήσει , ή να "φάει" .


    Και βέβαια δεν είναι μόνο αυτά ... κάθε μέρα βγαίνουν κι άλλα .

    Πι.Ες. Επειδή ξέρω οτι θα μου την πέσουν διάφοροι για εμπάθεια κτλ , δε τον γούσταρα απο την πρώτη στιγμή (απλά μου φαίνεται ψεύτικος) και ήξερα εδώ και χρόνια οτι γαμούσε κοριτσάκια (17-18...) και το έπαιζε "ρομαντικός" .



    ..μήπως ο τρόπος που εκφράζεσαι δεν είναι ο κατάλληλος γι αυτό το χώρο;;;;;;



    sitzoune81
    15.01.2008, 16:30
    Ισως να 'ναι, ισως κι οχι...
    Ποσο αξιολογα και αληθη ειναι τα στοιχεια που παραθετει το μελος catz?!?!

    margo
    15.01.2008, 16:44
    Catz


    Λες ότι θα σε κατηγορήσουμε για εμπάθεια ,αλλά δεν κάνεις και τίποτε για να την κρύψεις..




    -όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει τι λέει και ο Λουδοβίκος για το θέμα:







    Λουδοβίκος των Ανωγείων:Τι απαντά για τις επιχορηγήσεις των Υακινθείων

    "Συμπαθώ τον άνθρωπο Ζαχόπουλο -Δεν απαντώ για την φιλική μου σχέση με την κ.Καραμανλή"

    Στο μάτι του κυκλώνα βρέθηκε το τελευταίο διάστημα,ο γνωστός καλλιτέχνης Λουδοβίκος των Ανωγείων,λόγω των εξελίξεων της υπόθεσης Ζαχόπουλου.Η γνωστή φιλική του σχέση με την σύζυγο του πρωθυπουργού,Νατάσα Καραμανλή,είναι η αιτία που μπήκε στο στόχαστρο των ΜΜΕ,καθώς οι εκδηλώσεις "Υακίνθεια" στις οποίες πρωτοστατούσε ο καλλιτέχνης,τύγχαναν των χρηματοδοτήσεων του υπουργείου Πολιτισμού και τώρα,γίνεται λόγος για προνομιακή αντιμετώπιση του αλλά επικρατεί και η φημολογία ότι του διατίθοντο μεγάλα ποσά,μέσω μάλιστα του συλλόγου "ΑΝΕΜΗ"στον οποίο πρόεδρος είναι η κ.Καραμανλή.

    Ο ίδιος,σε συνέντευξη του, μου αρνείται κατηγορηματικά ότι η φιλική του σχέση με το πρωθυπουργικό περιβάλλον επηρέασε καθ'οιονδήποτε τρόπο τις σχέσεις του με το υπουργείο πολιτισμού και τονίζει ότι απλά η παραγωγή του έργου του ήταν αυτή που κρινόταν αντικειμενικά ώστε να τυγχάνει χρηματοδότησης,διαψεύδει κάθε φημολογία για τεράστια ποσά και επισημαίνει ότι το ποσόν με το οποίο επιχορηγήθηκαν τα Υακίνθεια τα τρία τελευταία χρόνια είναι 220.000 ευρώ,χρήματα όπως λέει που δεν αρκούσαν καν να πληρωθούν οι καλλιτέχνες και τα οποία ουδέποτε δόθηκαν μέσω της ΑΝΕΜΗΣ.Ο Λουδοβίκος των Ανωγείων,προκαλεί οποιονδήποτε δημοσιογράφο να ζητήσει κάθε έγγραφο που αφορά τις εκδηλώσεις και τις χρηματοδοτήσεις τους, κάνει λόγο για ασυδοσία κάποιων ΜΜΕ στο ψμα και δηλώνει απογοητευμένος με όλα αυτά που ακούγονται,τονίζοντας:"Νοιώθω πολύ πικραμένος σε σημείο να σκέφτομαι να τα εγκαταλείψω όλα".Ο καλλιτέχνης δεν δέχεται καμία ερώτηση σε ότι αφορά την φιλική του σχέση με την κ.Νατάσα Καραμανλή ενώ όσον αφορά τον κ.Ζαχόπουλο μας απαντά ότι τον συμπαθεί ως άνθρωπο και ως άνθρωπος τον συμπονεί σήμερα για την ταλαιπωρία που υφίσταται.Κατηγορηματικός όμως είναι ο Λουδοβίκος και σε ότι έχει σχέση με την ανέγερση του Σκοπευτηρίου στα Ανώγεια,έργο που τινάχτηκε στον αέρα καθώς με απόφαση του ΚΑΣ,τον Αύγουστο που μας πέρασε,ο χώρος στον οποίο βρίσκεται κηρύχτηκε αρχαιολογικός και το κτίσμα θα πρέπει πλέον να γκρεμιστεί.Η αντίδραση του Λουδοβίκου,από την πρώτη στιγμή, για την δημιουργία του Σκοπευτηρίου στον χώρο αυτό,ήταν γνωστή.

    *Αυτό το διάστημα,με αφορμή την υπόθεση Ζαχόπουλου, ακούστηκαν πολλά.Μεταξύ άλλων βρεθήκατε κι εσείς στο στόχαστρο. Λέγεται ότι προνομιακά, παίρνατε χρήματα από το υπουργείο πολιτισμού,αρκετά χρήματα λέγεται,με υπογραφή Ζαχόπουλου.Θέλω να μου κάνετε ένα σχόλιο για αυτό.

    Από την στιγμή που παράγεις έργο και κάνεις την πρόταση σου στο υπουργείο πολιτισμού,το υπουργείο κρίνει το έργο αυτό και αποφασίζει αν θα σε χρηματοδοτήσει ή όχι.Έτσι συνέβη και με μένα σε ότι αφορά τα Υακίνθεια.Το υπουργείο έκρινε αποκλειστικά το έργο μου και όχι οτιδήποτε άλλο.

    *Δηλαδή,δεν τίθεται θέμα γνωριμίας ή φιλίας;

    Το θέμα της γνωριμίας ,σου δίνει την δυνατότητα να έχεις την πρόσβαση να κουβεντιάσεις.Μέχρι εκεί και τίποτα περισσότερο.

    *Ποια είναι τα ποσά που έχετε πάρει;

    Μου είπατε πριν για αρκετά χρήματα.Σας ενημερώνω ότι πρόκειται για το ποσόν των 212.000 ευρώ.Αυτά τα χρήματα αφορούν τρία χρόνια και ούτε καν τις αμοιβές των καλλιτεχνών δεν κάλυψαν.

    *Δεν θεωρείτε δηλαδή ότι πρόκειται για μεγάλο ποσόν

    Δεν είναι πολλά χρήματα,όχι.Πέρσι μόνο,που είχαμε το αφιέρωμα στον Ελ Γκρέκο, κάναμε δέκα τέσσερις μέρες εκδηλώσεις,δείτε το πρόγραμμα και τους καλλιτέχνες που μετείχαν.

    *Την χρηματοδότηση αυτή την παίρνατε μέσω του συλλόγου ΑΝΕΜΗ όπως λέγεται;

    Όχι φυσικά.Από το υπουργείο πολιτισμού και με υπογραφή Βουλγαράκη την παίρναμε.Ποτέ δεν είχαμε χορηγό την ΑΝΕΜΗ. Το λέω κατηγορηματικά.Ας ψάξουν όσοι το λένε αυτό κι αν βρεθεί κάτι που το αποδεικνύει εγώ θα κάνω τα πάντα.Υπάρχει μια ασυδοσία,ένα ψέμα.Νοιώθω απογοήτευση.Μου έρχεται να τα παρατήσω όλα.

    *Αυτή την ώρα νοιώθετε πικραμένος με όσα λέγονται και γράφονται;

    Ναι,είμαι πικραμένος.Και προκαλώ οποιονδήποτε δημοσιογράφο θέλει να έχει πρόσβαση στα χαρτιά των Υακινθείων,μπορεί να το κάνει.Κι αν βρεθεί το παραμικρό εγώ θα γκρεμιστώ,θα αναλάβω κάθε ευθύνη.

    *Γνωρίζετε αν αυτή την ώρα ελέγχονται τα ποσά των χρηματοδοτήσεων του υπουργείου Πολιτισμού άρα και η χρηματοδότηση των Υακινθείων;

    Φυσικά και ελέγχονται.

    *Γίνεται λόγος για ένα μικρό ποσόν που έχει βρεθεί μέχρι σήμερα από τον έλεγχο,για 15.000 ευρώ συγκεκριμένα,που δεν δικαιολογούν τον σκοπό για τον οποίο σας δόθηκαν.Όταν σας ρώτησαν,απαντήσατε ότι ήταν χρηματοδότηση για την αγορά πιάνου.Όμως,ούτε πιάνο υπάρχει τελικά.

    Συναντήθηκα κάποια στιγμή με τον κ.Βουλγαράκη ο ο οποίος με ρώτησε τι ετοιμάζω. Του ανέφερα για τις εκδηλώσεις ,και μεταξύ των άλλων του είπα ότι λείπει από τα Υακίνθεια ένα πιάνο.Ο υπουργός μου απάντησε ότι θα μας βοηθήσει εκείνος να το αγοράσουμε και έτσι μας έδωσε 15.000 ευρώ.Με αυτά τα χρήματα όπως ξέρετε,δεν ήταν δυνατόν να αγοραστεί πιάνο.Το πιάνο τελικά μας το έκαναν δώρο και δεν χρειάστηκε να το αγοράσουμε.Τις 15.000 ευρώ τις διαθέσαμε τελικά για την μεταφορά του αγάλματος του τυφλού λυράρη,από την Ιταλία όπου κατασκευάστηκε ,στην Ελλάδα.Φυσικά υπάρχουν όλα τα αποδεικτικά στοιχεία γι αυτό.Έχουμε όλες τις αποδείξεις.

    *Και για το άγαλμα του τυφλού λυράρη όμως,υπάρχει ένα θέμα.Ένα έργο που κόστισε πολλά χρήματα και σήμερα κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται,τουλάχιστον κανείς δεν το έχει δει κάπου στα Ανώγεια.

    Και σ'αυτό το θέμα ακούστηκαν ψεύδη.Ήρθε στα Ανώγεια ρεπόρτερ από την Αθήνα,δεν ρώτησε κανέναν που μπορεί να είναι και έγινε λόγος για ανύπαρκτο άγαλμα.Αυτό το άγαλμα υπάρχει στα Ανώγεια.Έγιναν τα αποκαλυπτήρια του στα φετινά Υακίνθεια,του 2007 εννοώ,το εκθέσαμε έως το τέλος Αυγούστου και μετά ο δήμος το φύλαξε στην αποθήκη του μέχρι να βρεθεί η οριστική του θέση του στο χωριό και να τοποθετηθεί.

    *Θέλω να μου πείτε για τις σχέσεις σας με την κυρία Καραμανλή...

    Στα προσωπικά μου δεν θα μπει κανείς.Για τους φίλους μου δεν πρόκειται να μιλήσω σε κανέναν.

    *Θα επιμείνω να σας ρωτήσω αν αυτή η φιλική σας σχέση έπαιξε ρόλο ως προς την χρηματοδότηση των εκδηλώσεων σας.

    Επιμένω κι εγώ ότι καμία σχέση δεν έχει το ένα με το άλλο.Τα Υακίνθεια είναι από το 1980,τα πρώτα χρόνια μαζεύαμε χρήματα από δω κι από κει,μετά μας χρηματοδότησε το ΠΑΣΟΚ με τον υφυπουργό τον κ.Φλωρίδη,μετά φτάσαμε ως εδώ.

    *Υπάρχει ένα ζήτημα ακόμα και αφορά το σκοπευτήριο στα Ανώγεια.Αφήνονται αιχμές εναντίον σας,ότι από την πρώτη στιγμή το "πολεμήσατε"αυτό το έργο,στην αρχή με την καταγγελία για ανέγερση χωρίς οικοδομική άδεια και την δικαστική περιπέτεια που ακολούθησε κι όταν τέλειωσε αυτό το σκέλος,πάλι με δική σας παρέμβαση στον κ.Ζαχόπουλο,ο χώρος στον οποίο βρίσκεται κηρύχθηκε αρχαιολογική ζώνη,μόλις τον περασμένο Αύγουστο και το έργο τινάχτηκε στον αέρα.Η απόφαση του ΚΑΣ,φέρει υπογραφή Ζαχόπουλου.Κατηγορείσθε δηλαδή,ότι εσείς μέσω της πρόσβασης σας στο υπουργείο πολιτισμού καταφέρατε να εκδοθεί μια απόφαση που θέλατε.

    Είναι άδικα όσα λέγονται.Αν ψάξετε το θέμα και το δείτε αντικειμενικά,θα διαπιστώσετε ότι είναι θέμα της αρχαιολογίας.Δεν είναι δικό μου.Το ξέρω ότι με κατηγόρησαν και γι αυτό ασχολήθηκα με το θέμα, αναγκάστηκα να το ψάξω.Πρόκειται λοιπόν για ομόφωνη απόφαση 17 μελών του ΚΑΣ για το χώρο,όχι αποχαρακτηρισμού αλλά χαρακτηρισμού ως αρχαιολογικός.Μπορείτε να ρωτήσετε τον κύριο Σακελλαράκη που είναι ο υπεύθυνος αρχαιολόγος του χώρου αυτού.Ας λένε ότι θέλουν,δεν με ενδιαφέρει, δεν έχω καμία σχέση.

    *Διαφωνούσατε όντως με την ανέγερση του Σκοπευτηρίου;

    Είχα απλά την άποψη ότι δεν έπρεπε να δημιουργηθεί στο σημείο αυτό διότι ασχήμιζε τον χώρο.Διαφωνώ με την θέση του Σκοπευτηρίου αλλά όχι με το έργο .Συμφωνώ να δημιουργηθεί και μάλιστα στους υπεύθυνους έχω διαθέσει τον εαυτό μου για δύο συναυλίες υπέρ του Σκοπευτηρίου.Δεν προσπάθησα να εμποδίσω το έργο διότι δεν είχα την δυνατότητα για κάτι τέτοιο.Ως άνθρωπος του πολιτισμού διαφωνούσα με την θέση,όπως διαφώνησαν και τόσοι άλλοι ,αλλά το θέμα της απόφασης ήταν θέμα Αρχαιολογικού Συμβουλίου και μπορείτε με ένα τηλεφώνημα σας να το μάθετε.Υπάρχει έγγραφο που το βεβαιώνει αυτό,το έχω παρουσιάσει μάλιστα στον δήμο,πως κινήθηκε η διαδικασία όλη.Πρώτον κινήθηκε από τον κ.Σακελλαράκη,ύστερα από την Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων,στην συνέχεια ήρθε ομάδα του ΚΑΣ επιτόπου,είδαν τον χώρο και υπήρξε ομόφωνη απόφαση τον Αύγουστο.

    *Με τον κύριο Ζαχόπουλο γνωρίζεστε προσωπικά;

    Φυσικά και γνωριζόμαστε εδώ και μια δεκαετία .

    *Πως σχολιάζετε όλες αυτές τις εξελίξεις με επίκεντρο το πρόσωπο του;

    Δεν μπορώ ούτε θέλω να πω τίποτα.Συμπαθώ τον άνθρωπο και τον συμμερίζομαι ως άνθρωπος.Από κει και πέρα δεν θέλω να πω κάτι,θα φανεί η αλήθεια σε ότι έχει συμβεί.

    Ο Λουδοβίκος των Ανωγείων,έκλεισε την συζήτηση μας,με μια παράκληση:"Να είστε αυστηρή αλλά δίκαιη σε ότι γράψετε...".

    ΣΗΜ.Σχετικά με το άγαλμα του τυφλού λυράρη:πρόκειται για τον μεγάλο Ανωγειανό λυράρη Μανώλη Πασπαράκη που αν και τυφλός διέθετε ένα θείο χάρισμα,όπως λέγεται,αυτό της τέχνης της μουσικής ,με την οποία μιλούσε κατευθείαν στις ψυχές των ανθρώπων.Το άγαλμα του φιλοτέχνησε ο Ιταλός καθηγητής Σχολής Καλών Τεχνών του Μιλάνου,Νικόλα Ζαμπόνι, και φέρεται να πληρώθηκε αδρά.Όντως,αυτή την στιγμή βρίσκεται σε ....αποθήκη του δήμου Ανωγείων,όπως με διαβεβαίωσε ο δήμαρχος Σωκράτης Κεφαλογιάννης,που ήταν σαφής ως προς την τύχη του:"Όταν και αν γίνει,κάτι που επιθυμούμε όλοι μας,μια μουσική ακαδημία που θα στεγάσει την παράδοση των Ανωγείων,το άγαλμα θα βρεί την θέση του εκεί" μου είπε.

    Πηγή :
    paramythia.pblogs.gr

    Αλλάζω τον εαυτό μου.Αλλάζω τον κόσμο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-01-2008 16:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-01-2008 17:06 ]


    vouliakis
    15.01.2008, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 15-01-2008 στις 16:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 15-01-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Ανέκαθεν , απο την πρώτη στιγμή , θεωρούσα οτι πρόκειται περι λαμογίου .

    Βλέποντας αυτό το ύφος , και ακούγοντας τις αμπελοφιλοσοφίες , το μόνο που μπορούσα να φανταστώ είναι οτι θέλει ή να γαμήσει , ή να "φάει" .


    Και βέβαια δεν είναι μόνο αυτά ... κάθε μέρα βγαίνουν κι άλλα .

    Πι.Ες. Επειδή ξέρω οτι θα μου την πέσουν διάφοροι για εμπάθεια κτλ , δε τον γούσταρα απο την πρώτη στιγμή (απλά μου φαίνεται ψεύτικος) και ήξερα εδώ και χρόνια οτι γαμούσε κοριτσάκια (17-18...) και το έπαιζε "ρομαντικός" .



    ..μήπως ο τρόπος που εκφράζεσαι δεν είναι ο κατάλληλος γι αυτό το χώρο;;;;;;






    Θα συμφωνήσω με την margo. Μπορούμε να γίνουμε "καυστικοί", δίχως να φτάνουμε σε ακρότητες...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 15-01-2008 στις 16:30 έγραψε...

    Ισως να 'ναι, ισως κι οχι...
    Ποσο αξιολογα και αληθη ειναι τα στοιχεια που παραθετει το μελος catz?!?!




    E, ναι... Από πού προκύπτουν όλα αυτά τα στοιχεία που παραθέτεις, catz?




    beatlus
    15.01.2008, 16:53
    catz, θα ήταν φρόνιμο να προσέχεις τα γραφόμενά σου.
    Μπορεί να ισχύουν τα όσα αναφέρεις, μπορεί και όχι (δεν αναφέρομαι στα στοιχεία που παραθέτεις. Τα στοιχεία εφόσον υπάρχουν, είναι αντικειμενικό κριτήριο). Μπορεί να γνωρίζεις όντως κάποια πράγματα, όμως το να δημοσιοποιείς την άποψή σου ενέχει κι άλλες απαιτήσεις. Οπως την τεκμηρίωση. Δεν αμφισβητώ τα όσα γράφεις, αλλά ούτε και επαυξάνω, γιατί προσωπικά δεν έχω αποδείξεις.
    Εσύ όμως έχεις; Αν έχεις και θέλεις να τοποθετηθείς, κάνε γνωστά όλα τα στοιχεία. Το φόρουμ, δεν είναι ένας ιδιωτικός χώρος συζήτησης που γίνεται σε στενό κύκλο. Από αυτό το φόρουμ περνούν καθημερινά χιλιάδες αναγνώστες. Γι' αυτό, λοιπόν, θα ήταν φρόνιμο να είσαι προσεχτικός και στις φράσεις, αλλά και στα όσα παραθέτεις...
    Δεν νομίζεις;
    Orfeus
    15.01.2008, 16:59
    Εάν και αφού και άρα; Συν, πλήν, επί και ίσον;
    Αποδεικτικά στοιχεία υπάρχουν για όλα αυτά που γράφεις catz?

    Και βέβαια ο τρόπος σου δεν είναι ο κατάλληλος για εδώ.


    JULIOS
    15.01.2008, 17:25
    Είναι γνωστό ότι (και δεν το κρύβει ούτε ο ίδιος ) επί Ν.Δ πήρε πολλά ως χρηματοδότηση διαφορών εκδηλώσεων που διοργάνωσε ο ίδιος.
    Κακό δεν είναι γενικά και αόριστα.Κακό είναι ότι χρησιμοποίησε τις προσωπικές σχέσεις του για να πάρει το χρήματα αυτά(κατά την γνώμη μου).
    Την ΙΔΙΑ ώρα που το ΙΔΙΟ Υπουργείο χρωστά 900.000 περίπου στο κ.Θεοδωράκη.(Τα 4 τελ.χρονιά.)
    Προφανώς ο κ.Θεοδωράκης δεν είναι του επιπέδου και της καλλ. εμβέλειας του Λουδοβίκου.
    Προφανώς για τους ιδίους λόγους επέλεξε το ίδιο Υπουργείο τον κ.Σπανουδακη για τους Αγώνες στην Κίνα.('Εδωσε ένα 10λεπτο στον κ.Θεοδωράκη και 2,5 ώρες στον κ.Σπανουδακη και ανάγκασε φυσικά τον πρώτο σε παραίτηση κτλ.)
    Η προσωπική φιλιά ή οι κομματικές τοποθετήσεις δεν παίζουν κανένα ρόλο στις επιλογές αυτές;
    Αυτό είναι το πρόβλημα.'Οχι ότι τα πήρε παράνομα.Ο τι και άλλοι λόγοι (όχι μόνο το "ποσό καλός καλλιτέχνης είναι"............λέμε τώρα) είναι αυτοί που οδήγησαν σε αυτές τις χρηματοδοτήσεις.

    Είσαι δικός μας τα πήρες....Δεν είσαι δεν θα πάρεις φράγκο(ούτε αυτά που σας χρωστάμε.)
    Αυτή είναι η ουσία.

    Οσο για την τέχνη του,ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψη του.






    sitzoune81
    15.01.2008, 17:28
    Προσωπικα περιμενω κι αλλα "στοιχεια-αποδειξεις" οσον αφορα την αξιοπιστια των γραφομενων του κ. catz.
    Αν δεν υπαρξουν, τοτε θα συνεχιζω να πιστευω πως απλα η δημιουργια του συγκεκριμενου topic ειχε ως σκοπο μια προσωπικη εκφραση αντιπαθειας και μισους(?) προς τον καλλιτεχνη Λουδοβικο επειδη δεν τον "χωνευει", παρα μια πραγματικη προσεγγιση στις "λαμογιες" -οπως χαρακτηριστικα αναφερει ο catz- που εχει κανει ο Λουδοβικος....
    ....κι αυτο ειν' ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αδικο.....αν οχι υβρεις προς εναν τραγουδοποιο.

    MacPetax
    15.01.2008, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 15-01-2008 στις 16:53 έγραψε...

    catz, θα ήταν φρόνιμο να προσέχεις τα γραφόμενά σου.
    Μπορεί να ισχύουν τα όσα αναφέρεις, μπορεί και όχι (δεν αναφέρομαι στα στοιχεία που παραθέτεις. Τα στοιχεία εφόσον υπάρχουν, είναι αντικειμενικό κριτήριο). Μπορεί να γνωρίζεις όντως κάποια πράγματα, όμως το να δημοσιοποιείς την άποψή σου ενέχει κι άλλες απαιτήσεις. Οπως την τεκμηρίωση. Δεν αμφισβητώ τα όσα γράφεις, αλλά ούτε και επαυξάνω, γιατί προσωπικά δεν έχω αποδείξεις.
    Εσύ όμως έχεις; Αν έχεις και θέλεις να τοποθετηθείς, κάνε γνωστά όλα τα στοιχεία. Το φόρουμ, δεν είναι ένας ιδιωτικός χώρος συζήτησης που γίνεται σε στενό κύκλο. Από αυτό το φόρουμ περνούν καθημερινά χιλιάδες αναγνώστες. Γι' αυτό, λοιπόν, θα ήταν φρόνιμο να είσαι προσεχτικός και στις φράσεις, αλλά και στα όσα παραθέτεις...
    Δεν νομίζεις;

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο
    JULIOS
    16.01.2008, 10:59
    Νομίζω κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη ότι πήρε ΠΑΡΑΝΟΜΑ χρηματοδοτήσεις από το Υπ.Πολιτισμού.

    Μπορεί όμως να αμφισβητεί τα κριτήρια με τα οποία δόθηκαν αυτά τα χρήματα που είναι δικά μας λεφτά.
    uNick
    16.01.2008, 11:08
    Μα, ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Το γεγονός, δηλαδή, ότι πολλοί σπουδαίοι μουσικοί βρίσκουν μόνο κλειστές πόρτες μπροστά τους ή επιχορηγούνται με ψίχουλα, και κάποιοι λίγοι με καλές "δημόσιες" σχέσεις και γνωριμίες παίρνουν τα χιλιάρικα με το τσουβάλι...


    jorge
    16.01.2008, 11:42
    catz,

    ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος. Μιλάς ανώνυμα, γράφεις χωρίς αποδείξεις, παραδέχεσαι οτι είσαι εμπαθής επειδή δεν τον γουστάρεις, γράφεις για την προσωπική του ζωή και τον κατηγορείς για κακούργημα (κακούργημα δεν είναι το να πηγαίνεις με ανήλικους;). Λοιπόν, όλα αυτά, πέρα από την ηθική του θέματος, είναι πράγματα που μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και μιλάω νομικό. Δεν θα το δημιουργήσω εγώ το πρόβλημα, επομένως μην το δεις σαν απειλή. Το πρόβλημα θα το δημιουργήσουν πιθανότατα οι αρχές, οι οποίες θα μου ζητήσουν τα στοιχεία σου, τα οποία όπως γνωρίζεις, τα ξέρω.

    Σε παρακαλώ λοιπόν πολύ, για να μην έχεις/έχουμε μπλεξίματα, να τροποποιήσεις το πρώτο σου post άμεσα, ώστε να συζητήσουμε πάνω στην ουσία, την οποία καλά κάνεις και θίγεις.
    alexia-vicky
    16.01.2008, 11:43
    Πρώτη φορά είναι που άλλοι παίρνουν περισσότερα χρήματα από άλλους?? όλα αυτά δε νομίζω, σε καμία περίπτωση, πως βλάπτουν ούτε την εμβέλεια αλλά ούτε και την ποιότητα του έργου του. Από εκεί και πέρα, θα μπορούσαμε άνετα εδώ στην ΕΛΛΑΔΑ να τον κάψουμε και στην πυρά επειδή είναι φίλος με το πρωθυπουργικό ζευγάρι και δεν είναι "αντιφρονούντας", όσο αντιφρονούντες είναι εκείνοι που χρόνια έπαιρναν επιχορηγήσεις ή έκαναν συναυλίες στο Μέγαρο Μουσικής ή επειδή χρηματοδοτήθηκε από το Υπ. Πολιτισμού.

    Και κάτι σίγουρα κυνικό αλλά και σίγουρα στο πνεύμα της εποχής! ΑΣ ΤΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!

    Τουλάχιστον, ας σταματήσουμε να κρίνουμε με τόσο υλιστικά κριτήρια!!!
    mariosnadege
    16.01.2008, 12:33
    Πράγματι ο τρόπος του catz είναι απαράδεκτος.
    Πολλοί άλλοι όμως μέσα απ' το μπλογκ τους εδώ έχουν αναγάγει το συνεχές υβρεολόγιο και τις προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη του ΜΗ σε πλήρη απασχόλησή τους, χωρίς να ενοχλείται κανένας.
    Βέβαια δεν έχω ψευδαισθήσεις, ξέρω ότι κανένας υπεύθυνος του site δε θα μου απαντήσει.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 16-01-2008 12:42 ]