ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Λουδοβίκος των λαμογίων (ξυπνήστε ρε ! )

    dimitrapan
    16.01.2008, 12:35
    Προσωπικά κι εμένα το στυλάκι του ρομαντικού τραγουδοποιού και τροβαδούρου και του κουλτουριάρη ως δήθεν ανώτερης μουσικής και ανθρώπινης ύπαρξης, που προσπαθεί τόσα χρόνια να περάσει στο κοινό, μου φέρνει αλλεργία.

    Το ύφος του catz δεν ταίριαζε και στην δική μου αισθητική, το βρίσκω απαράδεκτο και σίγουρα δεν πρέπει να κατηγορείς κάποιον για κακουργήματα αν δεν έχεις στοιχεία να παραθέσεις.

    Για το θέμα των επιχορηγήσεων από το ΥΠ.ΠΟ. όμως, νομίζω πως στοιχεία υπάρχουν, από τη στιγμή δηλαδή που ο ίδιος ο Λουδοβίκος παραδέχθηκε πως επιχορηγήθηκε με 212.000 € μέσα σε τρία χρόνια, τι άλλο στοιχείο θέλουμε? Πόσο μεγάλη δηλαδή είναι η "εμβέλεια" του και η "ποιότητα του έργου" του Λουδοβίκου των Ανωγείων που για 3 χρόνια πρέπει να πάρει από την πολιτεία ένα τέτοιο ποσό, το οποίο μάλιστα ο ίδιος θεωρεί μικρό???

    Γενικά νομίζω ότι πρέπει -και σήμερα σαφώς εντονότερα από άλλες εποχές- να αναζητηθούν τα κριτήρια, καθώς και οι κρίνοντες των επιχορηγήσεων.
    catz
    16.01.2008, 12:52
    - jorge , έχεις δίκιο για την ηλικία . Όχι όμως και για άλλα .
    Μιλάω επώνυμα , εντελώς ! το όνομα του κοριτσιού που συγκεκριμένα ήξερα οτι "αποπλανούσε με τα παραμύθια του" όχι , δεν θα το πω , γιατι πρόκειται και για παλιά φίλη .

    -margo , και οι άλλοι ,
    όλο το post μου αποτελεί έναν σχολιασμό της συγκεκριμένης συνέντευξης του ludwig .
    Δεν καταλαβαίνω , αλήθεια , ποιά στοιχεία μου ζητάτε . Τα τιμολόγια σκαναρισμένα πχ ?
    Δεν λέω οτι "ξέρω" οτι είναι έτσι , παραθέτω κάποιους υπολογισμούς που έκανα , ξέροντας πολύ καλά τα "της πιάτσας¨ .

    Γνωρίζω προσωπικά και έχω συνεργαστεί με πολλούς απο τους λεγόμενους "έντεχνους" .
    Δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάρει τόσα λεφτά για ένα "μαγαζάκι" που στήνει , και βέβαια δε νομίζω να αμφισβητεί κανείς ΠΟΥ οφείλεται αυτό ...
    Και μακάρι να είναι μόνο αυτό .
    Αναφέρομαι σε αυτό διότι είναι το μόνο που "βγήκε" προς τα έξω.
    Ας πούμε , πόσοι απο σας γνωρίζουν οτι αύριο παίζει στο Γκάζι σε επιστημονικό συνέδριο , και οτι ο πρόεδρος του συνεδρίου είναι μέλος της κυβέρνησης ?
    Λέτε να πάρει λίγα λεφτά ?

    Τέλος πάντων , είμαι στο χώρο επαγγελματικά 18 χρόνια .
    Τα τελευταία 5-6 χρόνια είχα την ευκαιρία να δω πως δουλεύουν τελικά τα "μεγάλα" πράγματα .
    Είδα τι μπορούν να κάνουν οι καφέδες στο κολωνάκι .

    Βαριέμαι , σιχαίνομαι τους ψευτοέντεχνους , και με την ευκαιρία του ξεμπροστιάσματος του "ρομαντικού τροβαδούρου" απο τις εφημερίδες αυτές τις μέρες , θεώρησα σωστό να το γράψω και εδω μέσα , αφού βλέπω ότι είναι πολλοί αυτοί που τον περνάνε για έναν "αθώο ρομαντικό τροβαδούρο" .

    αυτά .
    Astron
    16.01.2008, 13:43
    Μικρή διευκρίνιση πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν: μετά τα 15 έτη της ηλικίας δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης, οπότε το ζήτημα είναι μόνο ηθικό και όχι νομικό.
    antreas_dr
    16.01.2008, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 16-01-2008 στις 13:43 έγραψε...

    Μικρή διευκρίνιση πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν: μετά τα 15 έτη της ηλικίας δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης, οπότε το ζήτημα είναι μόνο ηθικό και όχι νομικό.



    Χμμμμμμμμ....... Ενδιαφέρον!
    JULIOS
    16.01.2008, 14:07
    Η απάντηση "φάγανε οι πράσινοι ας φανέ και οι μπλε" με ενοχλεί παρά μα παρά πολύ.

    Το μονό σίγουρο που αναδεικνύει η όλη κουβέντα είναι ότι το Υπουργείο Πολιτισμού (όπως και τα υπόλοιπα) διαχειρίζεται το χρήμα μας για την ικανοποίηση των "δικών" μας παιδιών,εταιριών,κτλ.
    Και αυτό από ηθικής πλευράς είναι από μόνο του σκανδαλώδες.
    Προσωπικά ο εν λόγω κύριος δεν μου λέει τπτ ως καλλιτέχνης.
    Εαν ήταν στο δικό μου χέρι φράγκο δεν θα έπαιρνε.

    Και στην τελική μπορώ να σας αναφέρω καλλιτέχνες,με καλύτερο έργο από τον κ.Λουδοβίκο(κατά την γνώμη μου) που δεν είναι ούτε μπλε ούτε πράσινοι.
    Αυτό από μόνο του είναι ικανό να τους θέσει εκτός "κρατικής επιχορήγησης" και αποτελεί την ουσία του θέματος:Δεν είσαι δικός μας,δεν σε βοηθάμε.
    Ο Λουδοβίκος λοιπόν είναι "δικό μας παιδί".Στενός φίλος του ζεύγους Καραμανλή και του κ.Ζαχοπουλου.
    Αν δεν ήταν θα έπαιρνε καμιά επιχορήγηση?Δεν νομίζω.

    Και το κυριότερο:Για ποιον πολιτισμό μιλάμε;Αυτόν της μασάς,των δικών μας-δικών σας κτλ;
    Δικά μας λεφτά είναι αυτά που πήρε και ο Λουδοβίκος και οι προηγούμενοι(μπλε-πράσινοι-κόκκινοι-ροζ-μαύροι κτλ) και τουλάχιστον θα πρεπε να απαιτούμε αξιοκρατία,έλεγχο και σωστά κριτήρια στις επιχορηγήσεις αυτές.
    Και για να πω και κάτι τελευταίο:ποιος φταίει στην περίπτωση που συζητάμε;
    Σίγουρα όχι ο Λουδοβίκος.Αυτός την δουλειά του κοιτάει και καλά κάνει.
    Το πρόβλημα είναι αυτοί που διαχειρίζονται τα χρήματα κατα την γνώμη μου και μετά ποιοι τα παίρνουν.Εαν ο κ.Ζαχοπουλος έκανε σωστά την δουλειά του δεν θα είχαμε κανένα ζήτημα να συζητάμε τώρα.
    Αλλα όπως λέει και ο λαός :Δείξε μου τους φίλους σου,να σου πω ποιος είσαι...........


    beatlus
    16.01.2008, 14:54
    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 16-01-2008 στις 12:33 έγραψε...

    Πράγματι ο τρόπος του catz είναι απαράδεκτος.
    Πολλοί άλλοι όμως μέσα απ' το μπλογκ τους εδώ έχουν αναγάγει το συνεχές υβρεολόγιο και τις προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη του ΜΗ σε πλήρη απασχόλησή τους, χωρίς να ενοχλείται κανένας.
    Βέβαια δεν έχω ψευδαισθήσεις, ξέρω ότι κανένας υπεύθυνος του site δε θα μου απαντήσει.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 16-01-2008 12:42 ]





    Φίλε, mariosnadege φαντάζομαι θα γνωρίζεις πως το blog είναι πιο προσωπικός χώρος έκφρασης και άρα ευθύνης, από ό,τι ένα ανοιχτό στον καθένα φόρουμ. Το φόρουμ επιβάλλεται να λειτουργεί με ορισμένους πιο συγκεκριμένους κανόνες δεοντολογίας και αισθητικής, διότι εν πολλοίς είναι ο καθρέπτης του σάιτ. Πιστεύω να το αντιλαμβάνεσαι αυτό. Λογοκρισία δεν έχει υπάρξει ποτέ σε αυτό εδώ τον χώρο. Αν πρόσεξες την παρέμβασή μου στο αρχικό θέμα, δεν "έκοψα", ούτε "έραψα" τίποτα από όσα γράφτηκαν. Εκανα όμως σαφές πως υπάρχουν κάποιες προϋθέσεις σε μια δημόσια τοποθέτηση, η οποία προσάπτει κάτι σε κάποιον επώνυμα. Νομίζω, ο λόγος είναι προφανέστατος.
    Από την άλλη μεριά, σε ένα blog αντανακλώνται αυστηρά προσωπικές απόψεις, σε αυστηρά προσωπικό χώρο, τον οποίο ο καθένας μας επισκέπτεται κατ' επιλογήν και είτε συνεχίζει να επισκέπτεται, είτε απορρίπτει. Οι λόγοι πάντως, της μιας ή της άλλης περίπτωσης βαραίνουν ένα συγκεκριμένο άτομο...
    Επίσης, αν παρατηρήσεις καλύτερα τον τρόπο λειτουργίας της κοινότητάς μας, θα διαπιστώσεις πως πρόκειται για απολύτως ανθρώπινο -επικοινωνιακά- χώρο ανταλλαγής απόψεων σε πραγματικό χρόνο. Οι επαφές μας δε και οι κατά καιρούς δραστηριότητές μας λαμβάνουν χώρα εξ επαφής -ως επί το πλείστον- και όχι εξ αποστάσεως. Αυτό έχει προσδώσει στο MusicHeaven μια ιδιαιτερότητα που δεν συναντάς συχνά στις διαδικτυακές κονότητες...
    Αρα, όποτε αναζητάς μια διευκρίνηση ή μιαν απάντηση, να 'σαι σίγουρος πως θα σου δοθεί. Πάντα πολιτισμένα και πάντα μέσα σε ανθρώπινα πλαίσιο...
    Καλημέρα, να 'χεις...
    mariosnadege
    16.01.2008, 15:10
    Ευχαριστώ τον beatlus γι' αυτή την απάντηση. Καταλαβαίνω τώρα κάπως καλύτερα τη στάση του ΜΗ σε σχέση με τα συγκεκριμένα μπλογκς
    jorge
    16.01.2008, 15:25
    Διαβάζοντας τα προηγούμενα, έχω 2 απορίες:

    1. Στα 5.000 ευρώ ανά εκδήλωση, μήπως συμπεριλαμβάνεται και το κόστος προβολής/διαφήμισης της εκδήλωσης σε εφημερίδες, δρόμους κλπ; Αν συμπεριλαμβάνεται, τότε νομίζω πρέπει να αναθεωρήσουμε.

    2. Ένα πιάνο κοστίζει παραπάνω από 15.000 ευρώ; Γιατί του φάνηκαν λίγα του Λουδοβίκου τα 15.000 ευρώ που του έδωσε ο Βουλγαράκης; Και γιατί τα πήρε, όταν εξ' αρχής γνώριζε πως δεν αγοράζεται πιάνο με τόσο λίγα χρήματα;
    gazakas
    16.01.2008, 15:27
    Οι επιχορηγήσεις που πήρε ο Λουδοβίκος δόθηκαν για τη διεξαγωγή των Υακινθείων και όχι για συναυλίες όπου θα τραγουδούσε ο ίδιος, οπότε όλα αυτά περί της καλλιτεχνικής αξίας του έργου του είναι άτοπα, υπό την έννοια ότι στην περίπτωση αυτή αναφερόμαστε στο Λουδοβίκο ως εμπνευστή-διοργανωτή πολιτιστικών εκδηλώσεων και όχι στην καλλιτεχνική του ιδιότητα. Και ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ έχει στήσει ένα ολόκληρο κινηματογραφικό φεστιβάλ, αλλά όταν αναφερόμαστε σ' αυτό ποσώς μας ενδιαφέρουν οι ταινίες στις οποίες έπαιξε ή πρωταγωνίστησε ο ίδιος... Δεν είναι λοιπόν αυτό το πρόβλημα...

    Επίσης, έχω την αίσθηση ότι ο ίδιος δεν έφαγε λεφτά από τα χρήματα που του δόθηκαν -ή έστω παραδέχομαι καλή τη πίστει ότι κάτι τέτοιο δε συνέβη. Ούτε αυτό λοιπόν είναι το πρόβλημα...

    Αν κρίνω από τη διοργάνωση, τη διαχρονικότητα και την αίγλη των Υακινθείων, σε συναυλία των οποίων έχω παραβρεθεί κι εγώ, θεωρώ ότι καλώς γίνονται και καλώς επιχορηγούνται... Δεν βρίσκεται ούτε εδώ το πρόβλημα...

    Το πρόβλημα εμφανίζεται πρώτα-πρώτα στο γεγονός ότι τα Υακίνθεια δεν είναι η μόνη ανάλογη σειρά εκδηλώσεων στην Ελλάδα, αλλά χρηματοδοτήθηκε με πολύ περισσότερα χρήματα από άλλες. Δε νομίζω ότι θα ενοχλούνταν κανείς αν τα ποσά που πήρε ο Λουδοβίκος τα έπαιρναν και άλλοι διοργανωτές τέτοιων πολιτιστικών εκδηλώσεων. Τώρα, γιατί πήρε τα τελευταία χρόνια τέτοια ποσά μόνο αυτός και όχι άλλοι; Η απάντηση είναι προφανής: γιατί μόνο αυτός και όχι άλλοι καλλιτέχνες είναι τόσο στενός φίλος του πρωθυπουργικού ζεύγους. Δεν είναι απαραίτητο να έβαλε βύσμα ο ίδιος, αλλά αρκούσε ότι ο/οι υπεύθυνοι για τις επιχορηγήσεις το γνώριζαν αυτό.

    Ο Λουδοβίκος λοιπόν μπορεί να λέει ότι λειτούργησε νομότυπα και πήρε για τα Υακίνθεια χρήματα που πράγματι έπρεπε να πάρει. Ίσως έχει δίκιο. Δε λέει όμως όλη την αλήθεια και αν ήταν αληθινός μάγκας και δεν ήθελε να υπάρχουν σκιές πάνω από το όνομά του θα είχε αρνηθεί -έστω για να σώσει τα προσχήματα- αυτές τις γενναίες επιχορηγήσεις όντας φίλος του Καραμανλή και της γυναίκας του.

    ΑΝ οι πολιτιστικές δραστηριότητες χρηματοδοτούνταν όσο και όπως θα έπρεπε, με πολλά χρήματα, με αξιοκρατία, δικαιοσύνη και σοβαρότητα, τότε κανείς θα έλεγε τίποτα για τις χιλιάδες Ευρώ που πήραν ο Λουδοβίκος και τα Υακίνθεια. Τώρα όμως ο προφανής τρόπος εξασφάλισης των χρημάτων και ο παράλληλος μαρασμός άλλων ανάλογων προσπαθειών λόγω οικονομικής στενότητας γεννούν ένα μεγάλο -ηθικό και πολιτικό τουλάχιστον- ζήτημα.


    Termite
    16.01.2008, 15:27
    Είναι ίσως το δεύτερο τόπικ που γίνομαι μάρτυρας τόσων διαφωνοσυμφωνιών μέσα στο φόρουμ αυτό. (Το πρώτο ήταν η Μαρινέλλα!!!)

    Λοιπόν, προς τον Catz:

    Φίλε μου συμφωνώ με το νόημα όσων λές. Θεωρώ και εγώ οτι αυτή του "φιλική" σχέση με τη Νατάσσα, του έχει αποφέρει πάρα πολλά κέρδη, διασημότητα, επιχορηγήσεις κλπ κλπ. Κατι το οποίο φυσικα και ειναι καταδικαστέο, καθότι αυτα ειναι χρήματα δικά σου κ δικά μου και δε μπορούν να σκορπούνται σε ένα ετήσιο παραδοσιακό φεστιβάλ. Και στο κάτω κάτω, δε ξέρω τι έχει να ζηλέψει η Καλλονή της Μυτιλήνης, ή η Καλαμάτα και το Γύθειο που κάθε χρόνο διοργανώνουν εξαιρετικές καλλιτεχνικές μέρες, με παραδοσιακούς καλλιτέχνες, απο τα Ανώγεια της Κρήτης. Κατα συνέπεια συμφωνώ και με την τοποθέτηση του Julio για τις σχέσεις του με το πρωθυπουργικό ζεύγος.

    Οφείλω όμως να σου επισημάνω οτι οι ύβρεις στο πρώτο σου μήνυμα ειναι απαράδεκτες και συμφωνώ απόλυτα με την παρέμβαση του beatlus και της margo.

    Απο εκεί και πέρα:

    @uNick: Όντως παίρνει προαγωγή σε λλλαμόγιο

    @Jorge: Θεωρώ (δίχως παρεξήγηση πάντα, έτσι; ) οτι τα περι αρχών ειναι λίγο υπερβολικά.

    Και τέλος (διοτι σαν τοποθέτηση την βρίσκω εξίσου εριστική και προκλητική όπως και τον τρόπο του Catz)...
    @alexia-vicky: Απόψεις τύπου "ας φάνε και κάποιοι άλλοι" ειναι εντελώς αναχρονιστικές, για να μή πω κ τπτ χειρότερο. Αυτές οι λογικές οδήγουν τον πολιτισμό μας στο τέλμα. Και για μένα, για την κατάντια αυτή, ειναι υπεύθυνοι όλοι μα ΟΛΟΙ οσοι φέρουν αυτού του είδους τις απόψεις και κατα συνέπεια και εσύ. Εν όλίγοις, μας λές οτι αν είχες μια φίλη πράσινη, και πριν 8 χρόνια αυτή πήρε με το γλείψιμο στον Βενιζέλο μια επιχορήγηση, ειναι σωστό και θεμιτό γλείφοντας τον Λιάπη να πάρεις και εσύ μια. Αντί δηλαδή να βλέπουμε το λάθος και να μήν το επαναλαμβάνουμε, ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΚΟ οταν η κατάσταση έρχεται στο να φάμε ΕΜΕΙΣ και να γεμίσουμε ΕΜΕΙΣ τις τσέπες μας. Ντροπή...

    Η περίπτωση του Λουδοβίκου των Ανωγείων ειναι ενα τρανό παράδειγμα διαφθοράς στο συγκεκριμένο υπουργείο. Υπουργείο που όπως φαίνεται ειναι διεφθαρμένο απο καταβολής του. Και είναι πραγματικά λυπηρό να χάνονται έτσι τόσα και τόσα χρήματα που πάνε δήθεν στον Πολιτισμό ενώ κάλλιστα θα μπορούσανε να βοηθηθούν τα ταμεία που μέχρι το Πάσχα δε θα έχουν χρήματα για τις συντάξεις των μελών τους...
    jorge
    16.01.2008, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 16-01-2008 στις 15:27 έγραψε...

    @Jorge: Θεωρώ (δίχως παρεξήγηση πάντα, έτσι; ) οτι τα περι αρχών ειναι λίγο υπερβολικά.


    Termite, νομίζω δεν ξέρεις για ποιό λόγο έκλεισε το blogme.gr...
    gazakas
    16.01.2008, 15:46
    Termite, βλέπω ότι γράφαμε ταυτόχρονα τα ίδια περίπου πράγματα!
    sitzoune81
    16.01.2008, 15:57
    Σκεφτομαι αν στη θεση του Λουδοβικου ηταν κανας Φλωρινιωτης η κανας Βας Βας Παρασκευας........... ε ρε τι θα γινοταν, τι θα γραφαμε........
    margo
    16.01.2008, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 16-01-2008 στις 12:52 έγραψε...



    -margo , και οι άλλοι ,

    Δεν καταλαβαίνω , αλήθεια , ποιά στοιχεία μου ζητάτε . Τα τιμολόγια σκαναρισμένα πχ ?







    Προσωπικά,δεν σου ζήτησα κανένα στοιχείο ούτε και με ενδιαφέρει.
    Σου μίλησα μόνο για τον τρόπο που εκφράστηκες.


    beatlus
    16.01.2008, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 16-01-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Σκεφτομαι αν στη θεση του Λουδοβικου ηταν κανας Φλωρινιωτης η κανας Βας Βας Παρασκευας........... ε ρε τι θα γινοταν, τι θα γραφαμε........



    Φίλε, sitzoune81 πιστεύεις ότι μεροληπτούμε; Για σκέψου, όμως, υπάρχει σφάλμα στα όσα αποζητούμε ως μέτρο έκφρασης σε ένα δημόσιο φόρουμ (ιδιωτικού φορέα παρόλα αυτά);
    Η κουβέντα έχει να κάνει με τον Λουδοβίκο των Ανωγείων (τον οποίο προσωπικά και δεν γνωρίζω) και σε σχέση με αυτόν συνδιαλεγόμαστε. Η τοποθέτησή σου είναι υποθετική, άρα και ουσιαστικά αστήριχτη...
    catz
    16.01.2008, 17:28
    @gazakas - πώς είναι δυνατόν να έχεις την αίσθηση οτι δεν έφαγε χρήματα , απο τη στιγμή που ο ίδιος παραδέχεται οτι πήρε αυτά τα ποσά , και οι εκδηλώσεις ΔΕΝ το δικαιολογούν ?

    @jorge - η προβολή και διαφήμιση 1ον , είναι συνήθως στο πακέτο των χορηγών .
    Η μόνη μεγάλη συναυλία που είδα είναι το Μάλαμας/Αλκίνοος , το οποίο λογικά είναι 4πλάσιο , αλλά ΟΧΙ σε τέτοιους μικρούς χώρους . Όλες (οι περισσότερες) άλλες συναυλίες είναι του επιπέδου 3-4 χιλιάρικα .

    Μια χαρά πιάνο παίρνεις με 15.000 , εκτός κι αν θέλεις καλό Yamaha ή Steinway , όπου φεύγεις πάνω απο 30 .

    Οφείλω να πω οτι το "αγορά πιάνου" αποτελεί σύνηθες κόλπο , όπου "τα βρίσκουν" με το μαγαζί κλπ κλπ .....
    gazakas
    16.01.2008, 17:48
    catz, για να συμφωνήσω ότι οι εκδηλώσεις δε δικαιολογούν τα ποσά αυτά και ότι, αντίθετα, τα χρήματα που περίσσεψαν τα έφαγε ή τα κράτησε ο Λουδοβίκος, θα πρέπει πρώτα να αποδειχθεί πόσο κόστισαν οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις (δε με καλύπτει το επιχείρημα της "ταρίφας") και επίσης να μάθω ποια είναι τα περιουσιακά στοιχεία του Λουδοβίκου ή τα προσωπικά του έξοδα τα τελευταία χρόνια...

    Θα έπρεπε όμως να καταλάβεις πώς το μείζον εδώ δεν είναι το αν έφαγε λεφτά ο Λουδοβίκος...

    http://gazakas.wordpress.com
    http://blogs.musicheaven.gr/gazakas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 16-01-2008 18:17 ]


    kozanitis
    16.01.2008, 17:55
    Παιδιά ξεκολλήστε επιτέλους...Τρώνε όλοι...Ο Μάνος έτρωγε, ο Μίκης το ίδιο, ο Θάνος, ο Λουδοβίκος κάνει το ίδιο, ο Παπα-Bill με Λαυρέντη,Μίλτο και όλους τους δήθεν αριστερους κάνανε τα ίδια...Ο κύριος Τσαντίρι κάνει τα ίδια....

    Δηλαδή πρέπει επειδή κάνουν την μαγκιά τους να τρώνε τα λεφτά του Υπουργείου του συγκεκριμένου και κάποιων παρομοιων υπουργειων να μιλάμε για την ανακάλυψη της πασίγνωστης απάτης των καλλιτεχνών τέτοιου βεληνεκούς...


    Δηλαδή εμείς δεν θα τρώγαμε αν υπήρχε έδαφος πρόσφορο για φάγωμα...?

    Στο μόνο που συμφωνώ με τον κύριο που άνοιξε το συγκεκριμένο thread είναι ότι δεν τον γούσταρε για την μουσική του και το καλλιτεχνικό "ύφος" του...Για όλα τα άλλα απλά αδιαφορώ...


    Σου αρέσει η μουσική του? Κάτσε και άκου ή πήγαινε και παρακολούθησε....Δεν σου αρέσει? Άλλαξε κανάλι, σταθμό ή αριθμό εισιτηρίου....

    Ξαφνικά βαλθήκαμε να σώσουμε τον κόσμο και να του δείξουμε τον σωστό δρόμο όταν όλοι μας χειροκροτούμε και ψηφίζουμε κάθε φορά τους ίδιους και ίδιους 300 για να κάνουν τα κονέ με τους καλλιτέχνες και να κονομάνε μεταξύ τους;


    Με Καραμανλή-Παπανδρέου-Παπαρήγα μεγαλώσανε οι παππούδες, οι πατεράδες, εμείς και τα ....εγγόνια μας....


    Κάντε ρε την πλάκα σας και απολαύστε αυτά που έχετε....Ο κόσμος αν ήθελε να σωθεί θα είχε σωθεί...
    Aiolos_m
    16.01.2008, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 16-01-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 16-01-2008 στις 13:43 έγραψε...

    Μικρή διευκρίνιση πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν: μετά τα 15 έτη της ηλικίας δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης, οπότε το ζήτημα είναι μόνο ηθικό και όχι νομικό.



    Χμμμμμμμμ....... Ενδιαφέρον!



    Μη χάσεις εσύ...


    manblaz
    16.01.2008, 18:45
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 16-01-2008 στις 17:55 έγραψε...

    Παιδιά ξεκολλήστε επιτέλους...Τρώνε όλοι...Ο Μάνος έτρωγε, ο Μίκης το ίδιο, ο Θάνος, ο Λουδοβίκος κάνει το ίδιο, ο Παπα-Bill με Λαυρέντη,Μίλτο και όλους τους δήθεν αριστερους κάνανε τα ίδια...Ο κύριος Τσαντίρι κάνει τα ίδια....

    Δηλαδή πρέπει επειδή κάνουν την μαγκιά τους να τρώνε τα λεφτά του Υπουργείου του συγκεκριμένου και κάποιων παρομοιων υπουργειων να μιλάμε για την ανακάλυψη της πασίγνωστης απάτης των καλλιτεχνών τέτοιου βεληνεκούς...


    Δηλαδή εμείς δεν θα τρώγαμε αν υπήρχε έδαφος πρόσφορο για φάγωμα...?

    Στο μόνο που συμφωνώ με τον κύριο που άνοιξε το συγκεκριμένο thread είναι ότι δεν τον γούσταρε για την μουσική του και το καλλιτεχνικό "ύφος" του...Για όλα τα άλλα απλά αδιαφορώ...


    Σου αρέσει η μουσική του? Κάτσε και άκου ή πήγαινε και παρακολούθησε....Δεν σου αρέσει? Άλλαξε κανάλι, σταθμό ή αριθμό εισιτηρίου....

    Ξαφνικά βαλθήκαμε να σώσουμε τον κόσμο και να του δείξουμε τον σωστό δρόμο όταν όλοι μας χειροκροτούμε και ψηφίζουμε κάθε φορά τους ίδιους και ίδιους 300 για να κάνουν τα κονέ με τους καλλιτέχνες και να κονομάνε μεταξύ τους;


    Με Καραμανλή-Παπανδρέου-Παπαρήγα μεγαλώσανε οι παππούδες, οι πατεράδες, εμείς και τα ....εγγόνια μας....


    Κάντε ρε την πλάκα σας και απολαύστε αυτά που έχετε....Ο κόσμος αν ήθελε να σωθεί θα είχε σωθεί...




    συμφωνω απολυτα με τον kozaniti και στην τελευταια προταση "ο κοσμος αν ηθελε να σωθει θα ειχε σωθει" συμπληρωνω "Θελει??????" ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ !!!!!!!!