ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.834 μέλη

    Λουδοβίκος των λαμογίων (ξυπνήστε ρε ! )

    dimitrapan
    21.01.2008, 08:42
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 20-01-2008 στις 18:41 έγραψε...

    Να σου πώ κατι?? Δεν είναι οτι σκέφτομαι έτσι, είναι που έχω χάσει την πίστη μου στον νεο-έλληνα... Οτι και να γίνει παράπονο θα έχει γιατι κατα βάθος δεν ενοχλείται που κλέβουν, ζηλεύει που δεν κλέβει περοσσότερο... Δεν είναι αυτοι οι απόγονοι των αρχαίων... Κάπου το χάσαμε στην πορεία...!



    Εδώ ο νεοέλληνας, εκεί ο νεοέλληνας, που είναι ο νεοέλληνας? Μα ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Νεοέλληνας που ευθύνεται για όλα αυτά τα κακά πραγματάκια... Να τον βρούμε, να τον ρίξουμε στην πυρά και να ησυχάσουμε και εμείς οι υπόλοιποι, που είμαστε αθώοι και θύματα των πρακτικών του; Βρε Νίκο, εσύ είσαι ο νεοέλληνας! Κι εγώ κι οι συμμαθητές σου κι οι φίλοι σου κι οι φίλοι μου... Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία καταρχήν εμείς ως μονάδες, πώς περιμένεις να αλλάξει το σύνολο;
    rory166
    21.01.2008, 09:16
    Κάνω βουτιές σε βόθρο με εικόνες
    φουσκώνω τα βυζιά μου με ορμόνες
    θέλω να γίνω σαν αμερικάνος
    μ' αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος

    Έλληνας , νεοέλληνας
    Μαράθηκε η λουλουδιασμένη ιτιά
    ψήλωσε η κοντούλα λεμονιά
    στα Σάλωνα δε σφάζουνε αρνιά
    δε πάει το παπάκι στη ποταμιά
    Η Παπαλάμπραινα γυμνή χαϊδεύει δώρο συσκευή
    σ' ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο
    Πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο
    μου τρώει τα σπλάχνα δε βγάζω άχνα

    Καίω τα δέντρα χτίζω μεζονέτες
    θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες
    σ' ένα κλουβί-γραφείο σαν αγρίμι
    παίζω ατέλειωτο ,βουβό ταξίμι

    Φάκα Adidas μου 'πιασε τη φτέρνα
    μπερδεύω το juke box με τη λατέρνα
    πάνω απ’ του τάφου μου το κυπαρίσσι
    μαύρη χελώνα μ' έχει κατουρήσει


    freakhood
    21.01.2008, 13:51
    Ο λουδοβικος δεν ειναι ο αγαπημενος καλλιτε(σ)χνης της Νατασας Καραμανλή?

    Να τον χαιρεστε...
    catz
    24.01.2008, 17:52
    @dimitrapan , rory166 ,
    όλοι ξέρουμε ακριβώς ποιός είναι ο νεοέλληνας .
    απλά , κάποιοι λένε "έλα μωρέ , αφού δεν την πληρώνουν όλοι αυτοί θα κάνω και γω τα ίδια" , και αυτοί που πράττουν ό,τι τους λέει η συνήδεισή τους .

    Πι.Ες. μόλις άκουσα απο πρώτο χέρι και για άλλο ένα "παραμύθιασμα-πέσιμο" σε (εντάξει, πάνω απο 20) κορίτσι , του κοντού ρομαντικού τροβαδούρου .
    rory166
    24.01.2008, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 24-01-2008 στις 17:52 έγραψε...

    @dimitrapan , rory166 ,
    όλοι ξέρουμε ακριβώς ποιός είναι ο νεοέλληνας .
    απλά , κάποιοι λένε "έλα μωρέ , αφού δεν την πληρώνουν όλοι αυτοί θα κάνω και γω τα ίδια" , και αυτοί που πράττουν ό,τι τους λέει η συνήδεισή τους .

    Πι.Ες. μόλις άκουσα απο πρώτο χέρι και για άλλο ένα "παραμύθιασμα-πέσιμο" σε (εντάξει, πάνω απο 20) κορίτσι , του κοντού ρομαντικού τροβαδούρου .



    catz δεν προσπαθησα να παρω καποια θεση στο θεμα αυτο (τις αποψεις μου τις εχω δωσει στην προηγουμενη σελιδα) παραθετωντας τους στιχους αυτου του τραγουδιου,για χαβαλε το εκανα
    Συμφωνω σε πολυ μεγαλο ποσοστο με τα οσα εχεις γραψει σε αυτο το Topic

    P.S Αμα τα κοριτσια ειναι και αυτες στοκοι (χαρακτηρισμος που εχει γινει της μοδας απο το μελος --snake--)και γοητευονται ετσι ευκολα απο κατι τετοιους κοντους ρομαντικους τροβαδουρους...καλα να παθουν

    Παίζω metal και βλέπω Bob

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 24-01-2008 18:35 ]


    delta66
    24.01.2008, 18:57
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 24-01-2008 στις 17:52 έγραψε...
    Πι.Ες. μόλις άκουσα απο πρώτο χέρι και για άλλο ένα "παραμύθιασμα-πέσιμο" σε (εντάξει, πάνω απο 20) κορίτσι , του κοντού ρομαντικού τροβαδούρου .


    Ενταξει μαζι σου για τις ρεμουλες (αν εχουν γινει, δεν ειμαστε δικαστηριο), αλλα για την προσωπικη ζωη του καθενος,
    ιδιως για το τι κανει στο κρεββατι του και εφοσον δεν ειναι παρανομο (παιδεραστια) δεν πρεπει να ανακατευομαστε.
    Γινομαστε ετσι το αλλο κακο του νεοελληνα : Κατινα κουτσομπολα στα καναλια τη τηλεορασης.
    Περιορισου καλυτερα στις καταγγελιες.
    Ετσι δικαιωνεις τον αλλο φιλο που λεει οτι ζηλευεις.
    Δεν εχει δικαιωμα δηλαδη να "παραμυθιασει" καποιος ενα κοριτσι?
    Εσυ πως φλερταρεις δηλαδη? με φαξ?
    Και η διαφορα ηλικιας τι ρολο παιζει αφου ειναι και οι δυο ενηλικοι?
    Ξεφυγες

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 24-01-2008 18:57 ]


    jorge
    24.01.2008, 20:24
    Ρε παιδιά, για συγνώμη.

    Σαν πολύ δεν έχουμε ξεφύγει; Κάθεστε και κράζετε τώρα κάποιον επώνυμο επειδή κάποιος είπε σε κάποιον οτι κάποια 20χρονη παραμυθιάστηκε.

    Προσωπικά νιώθω οτι εκτίθεστε όταν ασχολείστε με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ζωή κάποιου, σχολιάζοντας τόσο επιφανειακά μια πιθανή σχέση, χωρίς μάλιστα να ξέρετε λεπτομέρειες για το πως μπορεί να βγήκε (αν βγήκε) αυτή η φήμη.

    Δε σας ενδιαφέρει να θεωρείστε αξιόπιστοι; Αν όχι, τι να πω.

    Θα σας άρεσε να μπει τώρα κάποιο ανώνυμο μέλος και να λέει οτι ο catz είναι (λέμε...) κερατάς; Το λέω χύμα. Θα σας άρεσε; Ε catz; Μάλλον όχι. Ε γι' αυτό υπάρχουν κάποιοι κανόνες δεοντολογίας.

    Σεβαστείτε τους λοιπόν και μην προσπαθείτε "ύπουλα" να κατηγορήσετε κάποιον. Αν είστε μάγκες, χτυπήστε τον στο θέμα με τις επιχορηγήσεις. Μπορείτε όμως; Μάθατε αν τελικά οι χορηγοί έβαλαν ή όχι λεφτά στα Υακίνθεια;
    delta66
    24.01.2008, 20:32
    Jorge
    catz
    24.01.2008, 22:27
    @delta66 : αηδιάζω στην ιδέα ενός άντρα που , εκμεταλευόμενος την ευαισθησία ενός κοριτσιού που μόλις ανακαλύπτει την τέχνη και πλήρως παραδομένη σ' αυτήν αποτελεί εύκολο θήραμα , την παρασύρει σε λάθος δρόμο. ΚΑΙ σεξουαλικά , ΚΑΙ καλιτεχνικά !
    Δε λέω οτι αυτό κάνει ο εν λόγω τύπος , αλλά το υποψιάζομαι (οτι δηλαδή το κάνει συστηματικά) , αφού έχω ακούσει αρκετά για το θέμα .

    Σήμερα λοιπόν (εντελώς τυχαία) άκουσα άλλο ένα περιστατικό , και μάλιστα απο πρώτο χέρι και θεώρησα σωστό να το χρησιμοποιήσω "επιχειρηματολογώντας" που λέγατε και στα πρώτα σχόλια .

    Φαίνεται όμως οτι μάλλον είμαι κουτσομπόλης ...

    @jorge ...λές ?

    Πι.Ες. όσο για τις επιχορηγήσεις , δεν μπόρεσα -ακόμα- να μάθω , θα μάθω κάποια στιγμή , αλλά δεν είναι εκεί το θέμα .
    Το έχεις μπερδέψει λίγο . Ας τα πάρουμε απ' την αρχή :
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ludwig ΑΝ έκανε κάθε χρονιά 14 εκδηλώσεις , τότε βγαίνει 5χιλ η μια.
    ΔΕΝ έκανε όμως !
    Αυτό λέω και γίνομαι έξαλλος !
    Αν ήταν έτσι (5χιλ), τότε ίσως χρειαζόταν τους σπόνσορες που λες , αλλα ΔΕΝ είναι έτσι .
    ΔΕΝ έκανε ούτε τις ΜΙΣΕΣ απο αυτές .
    ...για να μην ξεχνιόμαστε .
    rory166
    25.01.2008, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-01-2008 στις 20:24 έγραψε...



    Θα σας άρεσε να μπει τώρα κάποιο ανώνυμο μέλος και να λέει οτι ο catz είναι (λέμε...) κερατάς; Το λέω χύμα. Θα σας άρεσε; Ε catz; Μάλλον όχι. Ε γι' αυτό υπάρχουν κάποιοι κανόνες δεοντολογίας.




    Το να σε "κουτσομπολευει" καποιος οταν εισαι δημοσιο προσωπο,ειναι τιμημα (ενα απο τα πολλα) της επωνυμιας.Αλλο να σχολιαζει καποιος λοιπον τον catz η τον rory166 και αλλο τον Λουδοβικο και τον καθε Λουδοβικο.

    Παντως οπως σωστα ειπες,καλυτερα θα ηταν να επικεντρωθουμε περισσοτερο στο θεμα των επιχορηγησεων σε αυτο το Topic.Εγω να συμμετασχω "ενεργα" δε μπορω
    διοτι δεν γνωριζω κατι επι του θεματος,ενας απλος σχολιαστης ειμαι των οσων διαβαζω
    sylviaki
    26.01.2008, 09:40
    αυτό που με άλλο θέμα ξεκινάμε και σε άλλο καταλήγουμε, μόνο ο Ελληνας μπορει να το κάνει. Σαν να σου δίνουν ένα πιάτο με ένα άθλιο φαγητό και εσένα σε ενοχλεί το μικρό κομμάτι καρότου που είναι στην άκρη του, μόνο και μόνο επειδή δεν είναι καλά κομμένο.
    ΕΛΕΟΣ!
    Rinio524
    26.01.2008, 10:07
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 26-01-2008 στις 09:40 έγραψε...

    αυτό που με άλλο θέμα ξεκινάμε και σε άλλο καταλήγουμε, μόνο ο Ελληνας μπορει να το κάνει. Σαν να σου δίνουν ένα πιάτο με ένα άθλιο φαγητό και εσένα σε ενοχλεί το μικρό κομμάτι καρότου που είναι στην άκρη του, μόνο και μόνο επειδή δεν είναι καλά κομμένο.
    ΕΛΕΟΣ!


    χαχαχα δίκιο έχεις... και αν το παρατηρήσεις σχεδόν σε όλα τα topics αυτό γινετε
    pastella
    26.01.2008, 13:33
    ---Snake--- σταμάτα να ειρωνεύεσαι τους πάντες και τα πάντα.

    Enas_alla_lewn
    26.01.2008, 16:40
    Για να καταλάβω: το ΥΠ.ΠΟ. δίνει επιχορηγήσεις σε ένα σωρό τυχάρπαστα σωματεία και αναστατωθήκατε που έδωσε επιχορήγηση σε έναν πραγματικά άξιο καλλιτέχνη;
    sylviaki
    26.01.2008, 17:25
    Παράθεση:

    Το μέλος ---Snake--- στις 26-01-2008 στις 10:51 έγραψε...

    Sylviaki και Rinio524
    Δεν ψάχνεστε σε κανένα άλλο topic να πείτε τη γνώμη σας περί… σερβιρίσματος ;
    Εδώ γίνεται πολύ σοβαρή συζήτηση και τοποθετήσεις από ανθρώπους που ξερόυν πρόσωπα και γεγονότα.
    Δεν μιλάμε για τον Χατζηγιάννη (όπου ίσως θα είχατε πολλά να μας… μάθετε!!!)
    Ούτε είναι αναγκαίο να γράφετε κάτι όταν δεν έχετε τίποτα να πείτε!!!
    Εδώ πάει το ΕΛΕΩΣ …
    snake


    Η άνοιξη θα έρθει από τους μεταλάδες …




    νομιζω οτι εισαι αρκετο μικρο χρονικο διαστημα εδω μεσα για να κρινεις το τι γνωριζω και το για το που πρεπει να κανω σχολια
    jorge
    26.01.2008, 18:42
    Μην ξεκινάτε άσχετα σχόλια, γιατί βλέπετε τι γίνεται...
    Ένας ξεκινάει και λέει κάτι άσχετο και μετά χάνεται η μπάλα.
    sylviaki
    26.01.2008, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-01-2008 στις 18:42 έγραψε...

    Μην ξεκινάτε άσχετα σχόλια, γιατί βλέπετε τι γίνεται...
    Ένας ξεκινάει και λέει κάτι άσχετο και μετά χάνεται η μπάλα.



    αν και σχολιασα με το δικο μου τροπο, εχεις δικιο σε αυτο που λες και το δεχομαι.
    catz
    28.01.2008, 10:20
    έλα μωρέ τώρα , μη το ξεφτιλίζουμε ...

    η αλήθεια είναι οτι χθές ήμουνα στο Ηράκλειο και κοίταζα τον (πανέμορφο) χιονισμένο ψηλορείτη και σκεφτόμουνα "δεν μπορεί να γεννάει λαμόγια αυτό το μέρος ! ".

    μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει ... μάλλον κατα βάθος όλοι είναι καλά παιδιά !

    και ο ludwig , και ο κωστάκης (στα χιονισμένα shέρρας) , κι ο κλαδάς ....