ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη
    Liza32
    16.01.2008, 07:53
    Μια αξιαγάπητη και πολυτάλαντη γυναίκα. Αλήθεια, τη θυμάστε; Δεν άλλαξε η ψυχαγωγία της τηλεόρασης από τη μέρα που έχει σταματήσει να ασχολείται με το σόου; Πιστεύετε ότι θα ξαναγίνουν οι πρωϊνές εκπομπές αλλά και το σόου όπως παλιά, όταν η Ρούλα Κορομηλά έβαζε τη δική της πινελιά για να γίνουν αξέχαστα τα Σαββατοκύριακα μας; Χωρίς να θέλω να μειώσω τους υπόλοιπους του είδους της, θέλω να πώ, ότι μου λείπει! Μακάρι να ξαναγύριζε στην τηλεόραση... Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά, και να ξαναγυρίσει κοντά μας... Ρούλα, σ΄αγαπάμε! Κουράγιο!
    sigur
    16.01.2008, 08:22
    Σιγά την προσωπικότητα , μην πέσουν και τα τελευταία μαλλιά μας...Τέτοια λόγια για το έργο που άφησε η Ρούλα (για τα προσωπικά της δεν έχω ιδέα και δεν με αφορούν άλλωστε..)??!!Ούτε στο επικήδειο της τέτοια κοπλιμέντα, ήμαρτον.
    Αλλά να μου πεις, όταν ακούω συγκρίσεις μεταξύ των περισσότερο υπερτιμημένων γλαστρών και άχρηστων προσώπων & κορμιών στην τηλεόραση, oπως π.χ. θεά και κορυφαία η Μενεγάκη, για Λαμπίρη, για Δρούζα και όλες τις ηλίθιες πλην χαριτωμένες τσούπρες των μεσημεριανών, που αλλοίμονο ρε παιδιά τι στο καλό τους βρίσκετε δεν ξέρω.Βάλτε μουσική, διαβάστε κανά βιβλίο get a life...
    theotita
    16.01.2008, 11:48
    Με συγχωρείς πολύ φίλε sigur αλλά όντως την εποχή της η Ρούλα ήταν πρωτοπόρος!!! Κι επειδη την έχω δει να δουλεύει από κοντά μπορώ να πω ότι ουδεμίαν σχέσει είχε με τη χαζοξανθιά που πλάσαρε στον καφέ! Κι ας μην ξεχνάμε ότι βοήθησε τουλάχιστον μέσα απ' τις κάθε είδους εκπομπές της πολλά μεγάλα ονόματα της ελληνικής show biz.

    Ναι λείπει πιστεύω απ' την ελληνική τηλεόραση, αλλά ίσως της λείπουν και πρωτότυπες ιδέες ή καλοί συνεργάτες. Αν κ τόσος πόλεμος που τις έχει γίνει, αν δεν άξιζε κάτι δεν πιστεύω πως θα τον είχε. Επίσης, θεωρώ ότι τώρα πια με την εμπειρία της και τις ιδέες της (γιατί πραγματικά πιστεύω ότι δεν έχει συνεργάτες που να τη στηρίζουν) θα μπορούσε να βοηθήσει την τηλεόραση περισσότερο πίσω απ' τις κάμερες, σαν π.χ. διευθύντρια προγράμματος ή κάτι τέτοιο, όπως ήταν με τον ρ/σ.

    Νομίζω όμως, πως τώρα δν εμφανίζεται λόγω κάποιου προβλήματος στην υγεία της. Ξέρουμε τίποτα γι' αυτό;
    theotita
    16.01.2008, 11:49
    Α! και να σημειώσω, ότι μέχρι να τη δω να δουλεύει από κοντά δν την πήγαινα καθόλου και τη θεωρούσα χαζή.
    Kerato
    16.01.2008, 12:06
    Sigur δαγκωτό!!!
    Δεν πάμε καλά εδώ μέσα τελευταία...
    sigur
    16.01.2008, 12:08
    να ναι καλά η γυναίκα αλλοίμονο .Τώρα που το λες καταλαβαίνω από ποια οπτική γωνία το υποστηρίζεις.Ίσως όμως αν και τώρα έκανε τηλεόραση να αναγκαζότανε να κάνει οτι και οι σημερινές κοπελιές. Σίγουρα είναι και ήταν πιο σοβαρή από όλες τις μετέπειτα, αλλα στο παιχνίδι της τηλεθέασης πόσο ελευθερία να έχει ?Μην ξεχνάς οτι στην ΤV όποιος σε πληρώνει είσαι !Τουλάχιστον σε εκπομπές που όπως και να το κάνουμε δεν προάγουν και κανένα σπουδαίο πολιτισμό:για πρωινάδικα΄μιλάμε ή για βραδυνά show..
    Και μην ξεχνάμε οτι δεν μιλάμε για προγράμματα ποιότητας (μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας..)Τους σημερινούς αστέρες της σημερινής Ελλήνικής πραγματικότητας θα καλούσε.Και τι θα άλλαζε δηλαδή?Μήπως θα τους έκανε ερωτήσεις διαφορετικές από αυτές που κάνει η κάθε Μενεγάκη?Όχι δα, απλά η τηλεόραση ήταν λίγο καλύτερη πριν 10 χρόνια και τα θυμάσαι με νοσταλγία...
    theotita
    16.01.2008, 12:26
    Εννοείτε πως όσο πιο παλιά πάμε τόσο καλλίτερη ήταν η τηλεόραση. Αλλά συγνώμη, σχετικά με την ποιότητα θα πω κάτι και μη με λιντσάρετε γιατί δεν θα το πω ισοπεδοτικά. Και η ποιότητα χρειάζεται και κάτι πιο ελαφρύ για να χαλαρώσει ο κόσμος και να διασκεδάσει, αλλά όλα με μέτρο (όχι όπως τώρα πια που όλα είναι για IQ ραδικιού). Πόσο ποιοτικό να είναι ένα πρωινάδικο, που ο βασικός του ρόλος ήταν να βοηθήσει της νοικοκυρές σε καποιες δουλειές (βλέπε μαγειρική) και να τους κρατάει ευχάριστη συντροφιά όταν κάνουν δουλειές (βλέπε κλαπατύμπανα); Και πόσο ποιοτικό να είναι ένα πρόγραμμα κυριακή βράδυ, πριν απ' τη δουλεία που θέλει συνήθως ο μέσος άνθρωπος κάτι να χαμογελάσει για να μην σκέφτεται ότι την επόμενη των περιμένει δουλειά;

    Όσων αφορά τους σημερινούς αστέρες που λες, αν η Ρούλα κ οι συνεργάτες της δεν τους δέχονταν στην εκπομπή που έκανε τρελές τηλεθεάσεις, κ αν μερικούς δν τους είχε "σπρόξει" λίγο παραπάνω, κάποιοι δε θα ήταν. Συμφωνώ πάντως ότι στη σημερινή TV αναγκάζεσαι να κάνεις αυτό που θέλει το αφεντικό.

    Και μια σημείωση. Καλώς ή κακώς η ποιότητα είναι υποκειμενική. Αυτό που θεωρώ εγώ ποιότητα να είναι για σένα σκουπίδι κλπ κλπ. Για μένα έχει να κάνει με τη μόρφωση (κι εδώ βάζω και τη γενική παιδεία - αν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό), το προσωπικό γούστο και την προσωπική θέληση του καθενός να μάθει κάτι περισσότερο. Επειδή, εγώ πχ έχω τελειώσει ένα πανεπιστήμιο, μιλάω 5-6 γλώσσες κι έχω σπουδάσει πιάνο και θεωρό το χ πρόγραμμα ποιοτικό, δεν μπορώ να το επιβάλλω σε κάποιον που δεν μπορεί να το καταλάβει και του φαίνεται βαρετό επειδή δεν έχει το υπόβαθρο για να το καταλάβει.

    Σόρρυ, που ξέφυγα απ' το θέμα

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 16-01-2008 12:27 ]


    sigur
    16.01.2008, 12:41
    δεν διαφωνώ με αυτά που λές αλλά δεν συμφωνώ κιόλας.Οι συζητήσεις πρέπει να είναι οξείς για να ειπωθούν αλήθεις..
    Κοίτα οκ όλα στην ζωή -κατά ερμηνείας -είναι υποκειμενικά για τον καθένα μας.Στην τέχνη βέβαια παίζουν κριτήρια και όχι επειδή κάτι το προτιμά η πλειοψηφία είναι και αντικειμενικά...(βάλε ένα επίθετο π.χ καλό, ποιοτικό, εμπορικό κλπ).
    Μην κοροιδευόμαστε, τα πρωινάδια -για να μην πω για τα show- δεν σε πληροφορούν για τίποτα σημαντικό (..μην πεις για ποιότητα τώρα):
    1)λένε τα ζώδια...
    2)παρουσιάζουν την μόδα
    3)κουτσομπολεύουν
    4)παρουσιάζουν ατάλαντους καλλιτέχνες (ή έχω άδικο, όπως και να το κάνουμε ξανθιές γκομενάρες που φορούν ελάχιστα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ όπως και να το κάνουμε theotita !!

    Οι νοικοκυρές μπορούν να βλέπουν εκπομπές για μαγειρική που είναι ειλικρινείς στις προθέσεις τους .Αυτό που παρουσίασε μάλλον πρώτη η Ρούλα είναι αυτό που πληρώνουμς τώρα:ελεινές μπανιστιρτζίδηκες εκπομπές ποικίλης ύλης για αργόσχολες νοικοκυρές!!
    Ειλικρινά το λέω, ΑΝΤΡΕΣ θα έπρεπε να τα παρακολουθούν με τόσο εντυπωσιακές παρουσίες !!Το εννοώ αυτό !! Τουλάχιστον εμείς οι άνδρες εξουσιαζόμαστε από τις ..ορμές μας χωρίς να ψάχνουμε για ποιότητα οπωσδήποτε...

    theotita
    16.01.2008, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 16-01-2008 στις 12:41 έγραψε...

    Οι συζητήσεις πρέπει να είναι οξείς για να ειπωθούν αλήθεις..





    Και ποιος θα τις ακούσει όταν μαγειρεύει, πλαίνει ή έχει βάλει ηλεκτρική σκούπα; Αλήθεια νομίζεις ότι οι νοικοκυρές κάθονται μπροστά στο χαζοκούτι χωρίς να κανουν τίποτα μεχρι να τελειώσουν οι πρωινοί καφέδες;! Δε νομίζω.

    Στα άλλα λίγο πολύ συμφωνούμε!

    Astron
    16.01.2008, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 16-01-2008 στις 07:53 έγραψε...
    Μια αξιαγάπητη και πολυτάλαντη γυναίκα.


    Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Πάντα υπερβολικά "φτιαγμένη",καθόλου αυθόρμητη και συχνά εμπαθής.
    Το ότι υπάρχουν και χειρότερα τώρα δεν την καθιστά σημαντική... Απλά βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή.

    Υ.Γ. Και ναι, τα πρωινάδικα σαφέστατα μπορούν να είναι πιο ποιοτικά από αυτά της Ρούλας.
    sigur
    16.01.2008, 14:04
    έλα όμως που τα πρωινάδικα μέσα στην δεκαετία δεν καταφέρανε να κάνουν τίποτα το αξιόλογο. Προς θεού, δεν αναγνωρίζω καμία ποιότητα στις εκπομπές της Ρούλας...
    ΌΠως το είπε στο τέλος η theotita ; εκπομπές για την ώρα της σκούπας και ξεσκονίσματος και του μαγειρέματος
    absurdus_delirium
    16.01.2008, 14:25
    Τα πρωινάδικα δεν είναι δημοσιογραφία. Είναι προϊόν που θέλει να πουλήσει όσο περίσσότερο μπορεί. Για αυτό το σκοπό ψάχνει τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή. Όπως όλοι στα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης, πλέον. Σ' αυτό έτυχε η πανέξυπνη ξανθιά γραμματέας που δούλευε στην ΕΡΤ να βρεθεί σε καίρια θέση όταν ακόμα ήταν στις αρχές του στο Ελλαδιστάν. Μπράβο, Ρούλα!
    absurdus_delirium
    16.01.2008, 14:39

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 16-01-2008 14:40 ]


    jorge
    16.01.2008, 15:42
    Αξέχαστη, αξέχαστη...


    THEOG
    16.01.2008, 15:49
    Υπάρχουν κ χειρότερα.



    Ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 16-01-2008 15:56 ]


    sylviaki
    16.01.2008, 18:19
    xaxaxaxaxaxaxa!!!jorge απλα κορυφαία τα βιντεάκια!
    Stroumfita456
    16.01.2008, 20:13
    Ενταξει θα δεχτω οτι στην εποχη της ήταν πρωτοπορος αλλα δεν θα πω οτι μου λειπει κιολας που δεν την βλέπω στην tv!!!!μια χαρα ειναι εκει που ειναι....ας βγουν νεα παιδια με ωραιοτερες και καινουργιες ιδεες!!! Δεν βαρεθήκατε να βλέπετε τους ιδιους και τους ιδιους?


    ΥΓ Τα videακια=ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!!!
    margo
    16.01.2008, 21:34
    και..σε τι ακριβώς ήταν πρωτοπόρος..;

    Αλλάζω τον εαυτό μου.Αλλάζω τον κόσμο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 16-01-2008 22:59 ]


    sirios
    16.01.2008, 22:30
    γιά μένα,πολύ σέξυ η Ρούλα....είναι σοβαρό ???
    Bgre
    16.01.2008, 22:55
    αχχχχχχχ....τώρα θα αποκτήσει νόημα η ζωή μου !!!
    ΡΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ