ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη
    NoExit
    16.01.2008, 22:51
    Έχει κανένας το πρώτο album του Burial. Αν ναι θα μπορούσατε να μου το στείλετε, δεν το βρίσκω με τίποτα...
    deathminor88
    17.01.2008, 01:41
    Εγώ το έχω! Είναι αρκετά καλό, αλλά δεν με έχει τρελάνει κι όλας... Δεν μπορώ όμως να σου στείλω ολόκληρο το άλμπουμ. Πάντως προχθές που βρέθηκα σε ένα κεντρικό δισκοπολείο στην Ομόνοια το είχε το άλμπουμ...!
    NoExit
    17.01.2008, 13:56
    Το πρόβλημα είναι ότι δε ζω Ελλάδα. Στην Κύπρο δεν το έχει κανένα δισκοπωλείο ούτε σε κάποια ιστοσελίδα το βρήκα για να το κατεβάσω.....
    NoExit
    18.01.2008, 22:31
    Ξαναρωτώ
    Έχει κανένας το πρώτο album του Burial. Αν ναι θα μπορούσατε να μου το στείλετε, δεν το βρίσκω με τίποτα
    deathminor88
    19.01.2008, 01:15
    Έχεις πρόγραμμα που κατεβάζει torrents?
    NoExit
    19.01.2008, 11:36
    Έχω αλλά όποιο site και να κοίταξα δεν έχει αυτό το album (παρόλο που το untrue το έχουν).
    deathminor88
    19.01.2008, 12:37
    To Ηyperdub δεν θέλεις?
    NoExit
    19.01.2008, 12:52
    Το hyperdub είναι η δισκογραφική του εταιρεία. Το πρώτο του album έχει το όνομα του. Το δεύτερο λέγεται untrue. Εγώ θέλω το πρώτο...

    deathminor88
    19.01.2008, 14:24
    Ναι απλα στο δισκο που έχω λεγεται Burial - Burial - Hyperdub
    Aυτο δεν το ηξερα...Μπορώ να σου δωσω λινκ με τορεντ αν θες.
    Να σου στειλω pm?
    NoExit
    19.01.2008, 14:31
    Το βρήκες σε torrent. Τέλεια! Ναι στείλε
    sea_like_eyes
    16.03.2008, 21:22

    Burial-Untrue
    Label Hyperdub (12/2007)
    Είδος Electronica, Dance

    Ο ανώνυμος παραγωγός που κρύβεται πίσω από το όνομα Burial αφήνει τους dubstep ήχους του να κατακλύσουν τα εγκεφαλικά κύτταρά σου, βάζοντάς σε απευθείας στον μυστηριακά όμορφο και ατμοσφαιρικό του κόσμο. Χωρίς να γνωρίζει κανείς το ποιος είναι (δεν δίνει ούτε συνεντεύξεις), αδιαφορώντας για το όλο hype που έχει δημιουργηθεί γύρω του, βγάζει το ένα αριστούργημα μετά το άλλο. Και έπεται -ελπίζουμε- συνέχεια.

    Το “Untrue” είναι σαν μια νέα ανακάλυψη. Είναι σαν να μαθαίνεις μια νέα γλώσσα και θες να επικοινωνήσεις αμέσως με το άγνωστο, κάνοντας άπειρες προσπάθειες για να τα καταφέρεις. Σκοτεινό και απόκοσμα διαβρωμένο, σε παίρνει από το χέρι και σε στέλνει στην καταστροφή. Σαν να καταργείς τον εαυτό σου και μετά να προσπαθείς να τον ξαναγνωρίσεις. Σαν να έρχεται η προσωπική σου κάθαρση μετά την καταστροφή. Σαν να ξαναγεννιέσαι. Δοκίμασε να το ακούσεις και θα με θυμηθείς...

    Το μουντό μωσαοκό των layers που χρησιμοποιεί από σφυρίγματα, beats, το μπάσο που σε κάνει να νιώθεις ασφυξία, οι λέξεις που ντύνουν τα απόκοσμα ρεφρέν σε συνδυασμό με την αριστουργηματική παραγωγή δημιουργούν εικόνες από μια πόλη φάντασμα. Το αστικό του έπος δε θα μπορούσε να έχει γραφτεί πουθενά αλλού πέρα από το Λονδίνο. Το “Untrue” αποτελεί με τον πιο δεικτικό τρόπο το soundtrack του νυχτερινού Λονδίνου. Η ηχητική του εστίαση δεν είναι στο clubbing αλλά στο τι ακολουθεί μετά. Είναι το album που θα ακούσεις γυρνώντας από τη νυχτερινή έξοδο, περπατώντας στο δρόμο με τα ακουστικά στα αυτιά.

    Το να μιλήσω για μεμονωμένα κομμάτια είναι τελείως ανώφελο και άνευ σημασίας για ένα τέτοιο album. Είναι album που ακούγεται μονομιάς από την αρχή μέχρι το τέλος και πάλι από την αρχή.

    Τo “Untrue” δημιουργεί μεγαλύτερο εθισμό και από το ομώνυμο ντεμπούτο του, ένα χρόνο πριν. Ο Βurial καταφέρνει το ακατόρθωτο με το ευαίσθητο, ισοπεδωτικό και στιβαρό δημιούργημα του. Η ηλεκτρονική μουσική -θέλουμε να πιστεύουμε ότι- είναι διαφορετική μετά το “Untrue”.

    Υ.Γ πηγη - www.avopolis.gr
    Y.Γ ευχαριστω . . . το ταξιδι στον κοσμο του-της-των Burial . . . Μολις ξεκινησε!Εσυ φταις γι'αυτο . . . ξερεις εσυ . . .
    sitzoune81
    17.03.2008, 12:36
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    sitzoune81
    17.03.2008, 17:59
    Και για οσους δεν τον πηραν χαμπαρι ακομα...
    ...πατηστε play






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 17-03-2008 18:14 ]


    sea_like_eyes
    17.03.2008, 20:04
    και καπακι . . . repeat . . .
    sea_like_eyes
    02.09.2008, 00:33

    Ο καλυτερος δισκος της ''σκεπτομενης'' Electro . . . μια δεκαετια μπροστα . . .

    Υ.Γ . . . . . . ! ! ! !


    sitzoune81
    02.09.2008, 00:42

    Dubstep ρε!

    (μα πού πήγες και το ξέθαψες αυτό το τόπικ ρε sea?!!! χαχαχαχαχ!)

    Σε μερικές μέρες δίνεται το Nationwide Mercury Prize στο Νησί.....

    ...αν δεν το πάρει ο Burial (πράμα αδύνατον να συμβεί) , ας καταλήξει τουλάχιστον στα χέρια των Last Shadow Puppets.

    'ντάξ, μην τα θέλουμε και όλα! χεχεχε!
    -----------------
    Dubstep, ή αλλιώς, bass meditation..... πυροβολούμε με τον ήχο ! www.dubstep.fm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 02-09-2008 00:45 ]