ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.826 μέλη

    Ιστορίες τρόμου:Όταν ήσασταν παιδιά ακούγατε?Και αν ναι σας τρόμαζαν?

    CROSS
    17.01.2008, 00:32
    Θυμάμαι πόσα παιδιά έκλεγαν τρομαγμένα με αυτές τις ιστορίες:σε ένα μέρος,κάπου στα Πατήσια(συγκεκριμένα στο άλσος Προμπονά)πηγαίναμε εκδρομή με το σχολείο(πρώτες τάξεις του δημοτικού).Εκεί λοιπόν δημιουργούνταν απο μεγαλύτερα παιδιά ιστορίες για υποτιθέμενες δολοφονίες με στραγγαλισμό.Μέσα σε ένα σπιτάκι(κάποιου φύλακα-επιστάτη,μάλλον)υπήρχαν βιβλία με μεθόδους στραγγαλισμού.Δολοφόνος ήταν ένας νάνος,ο οποίος χάραζε τα ονόματα των επόμενων θυμάτων του στις κερκίδες του μικρού γηπέδου,που υπήρχε στην περιοχή.Έπιαναν τα μικρά οι μεγαλύτεροι και τα οδηγούσαν εκεί για να τους δείξουν τα ονόματα που ήταν χαραγμένα...και κλάααααμα τα πιτσιρίκια.
    Όμως αυτό το βιβλίο υπήρχε στην πραγματικότητα..είχε γίνει θέμα και απ'τους δασκάλους.Ποιός άραγε το είχε βάλει εκεί? .........
    Ποιός απο εσάς τρόμαζε με ό,τι παράξενο και άγριο του έλεγαν με σκοπό βέβαια να τον τρομάξουν?
    nightwhisper
    17.01.2008, 10:16
    Εγω δεν ακουγα ιστοριες αλλα τις ελεα.συγκεκριμενα στα μικρα μου ξαδερφια για να τα τρομαζω και να γελαω.οτι κατεβαζα απο το μυαλο μου...
    niceday1808
    17.01.2008, 12:29
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 17-01-2008 στις 00:32 έγραψε...
    Ποιός απο εσάς τρόμαζε με ό,τι παράξενο και άγριο του έλεγαν με σκοπό βέβαια να τον τρομάξουν?



    Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και έκανα φασαρία για να καθίσω ήσυχος μου έλεγαν...

    "Σσσσσ....κάνε ησυχία για να ακούσεις το καινούργιο άλμπουμ της Στέλλας Μπεζεντάκου που θα βάλουμε να ακούσουμε τώρα."

    Και εγώ τότε έτρεχα και κρυβόμουν στην ντουλάπα και έκλεινα τα αυτάκια μου...φοβόμουν πολύ

    Υ.Σ. Πλάκα κάνω εννοείται καθώς δεν έχω τίποτα με την συγκεκριμένη κυρία
    dionysia7
    17.01.2008, 19:02
    Οι ιστορίες "τρόμου" ποτέ δεν με τρόμαζαν, ούτε καν με άγγιζαν...... και γω συνήθως έλεγα τρομακτικες ιστορίες στα μικρά που μου 'σπαγαν τα νευρα και ήθελα να τα ξεφορτωθώ...... Τους έλεγα ιστορίες τόσο τρομακτικές και αληθοφανείς που άρχιζαν το κλάμα και δεν ήξερα πως να τα κανω να σταματησουν..Με αποτέλεσμα να 'ρχονται μέσα οι δικοί μου και να μου λένε "τι τους έκανες παλι;;" Το ξερω θα 'πρεπε να ντρέπομαι.....
    punk-angel
    19.01.2008, 10:03
    Αχ κι εμεις λεγαμε τρομακτικες ιστοριες στο δημοτικο και εγω φοβομουν παντα πιο
    πολυ απο ολους!!!!!!Ωραιες μερες!!!!!
    Rinio524
    24.01.2008, 09:49
    Kai emeis kapote legame tetoies istories kai pio polu sto dimotiko... kala ennoeite oti egw tromaza pio polu apo olous alla... twra pou to skeftomai.. eixe plaka telika
    Paraskevikefalonia
    30.01.2008, 17:27
    Οτι και να σου πω λίγο...να με παει ...αλλα μου αρεσουν ΠΑΡΑΠΟΛΥ!! ενα σου λεω προφητία!! το θριλερ!!
    bleedrose
    30.01.2008, 19:33
    Οι φόνοι δεν με τρομάζουν και τόσο πολύ, αλλά τρόμαζα, τρομάζω και θα τρομάζω πάρα πολύ με ότι το παραφυσικό!! Αν και από μικρή είχα ένα κάτι με τον Δράκουλα...... Πάντως θρίλερ δεν βλέπω!!
    kamelia8
    04.02.2008, 22:08
    Μου έλεγαν κι εμένα τις γνωστές ανοησίες...
    Αλλά όχι οι γονείς μου, κάποιοι καλοθελητές, για να με κρατήσουν ξύπνια όλη τη νύχτα..
    Πάντως δεν τις πίστευα!
    Τώρα πια, εννοείται ότι δεν κάθομαι ν' ακούσω τίποτα τέτοιο, ούτε και θρίλερ βλέπω.
    Μια χαρά είμαι και χωρίς αυτά!
    RoCkLiViN2
    05.02.2008, 02:08
    Cross..kala ston Prompona exw akousei kai polla alla...den kserw an exeis akousei...Elegan loipon, oti i ekklisitsa pou exei ekei einai stoixeiwmeni...An koitouses leei mesa apo to tzami to bradu, tha eblepes ta pneumata na kinountai... kala de to sizitw gia tis fwnes pou akougontan...stin arxi den ta pisteua, alla ena bradu pou pernousa apo kei akousa kati periergous thorubous kai piga na koitaksw...koitaw loipon mesa ap to tzami kai den blepw tpt kai ksafnika skaei mia mouri apo mesa ap to parathuro kai me koitaei...Peritto na pw poso xestika panw mou ...(Auto egine prin kana xrono..)apo tote oute ap eksw den pernaw... Genika exw akousei polles tetoiou eidous istories apo polla meri tis Elladas...mou aresei na tis akouw...Kala gia thriler de to suzitw...Trela...
    hartigan
    05.02.2008, 14:48
    Φυσικά οχι.

    CROSS
    05.02.2008, 16:45
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 05-02-2008 στις 02:08 έγραψε...

    Cross..kala ston Prompona exw akousei kai polla alla...den kserw an exeis akousei...Elegan loipon, oti i ekklisitsa pou exei ekei einai stoixeiwmeni...An koitouses leei mesa apo to tzami to bradu, tha eblepes ta pneumata na kinountai... kala de to sizitw gia tis fwnes pou akougontan...stin arxi den ta pisteua, alla ena bradu pou pernousa apo kei akousa kati periergous thorubous kai piga na koitaksw...koitaw loipon mesa ap to tzami kai den blepw tpt kai ksafnika skaei mia mouri apo mesa ap to parathuro kai me koitaei...Peritto na pw poso xestika panw mou ...(Auto egine prin kana xrono..)apo tote oute ap eksw den pernaw... Genika exw akousei polles tetoiou eidous istories apo polla meri tis Elladas...mou aresei na tis akouw...Kala gia thriler de to suzitw...Trela...


    Όχι αυτό δεν το έχω ακούσει..πάντως δεν τα πίστευα ποτέ αυτά.
    Αν περάσεις ξανά απο κεί νύχτα,και δείς πάλι το ''στοιχειό'',πές του να σε κεράσει κανένα καφεδάκι καλύτερα ,παρά να αρχίσεις να τρέχεις σαν τρελλός.

    PashalinaMakia
    05.02.2008, 16:54
    Ούτε θριλερ βλέπω,αυτές οι ιστορίες στο άκουσμά τους δεν με πειράζουν τις θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσες.Αλλά για να πάω να δω ιδιοίς όμασι δεν πολυγουστάρω.Εξάλλου δεν έχω ιδιαίτερη φοβία με τα παραφυσικά..
    Sweet-Killer
    13.02.2008, 16:19
    Παράθεση:

    Το μέλος bleedrose στις 30-01-2008 στις 19:33 έγραψε...

    Οι φόνοι δεν με τρομάζουν και τόσο πολύ, αλλά τρόμαζα, τρομάζω και θα τρομάζω πάρα πολύ με ότι το παραφυσικό!! Αν και από μικρή είχα ένα κάτι με τον Δράκουλα...... Πάντως θρίλερ δεν βλέπω!!



    Κι εγώ μαζί σου!
    Ωστόσο βλέπω θρίλερ. Το θέμα είναι ότι θυμάμαι πολύ έντονα σκηνές και λόγια από την ταινία, ακόμα και μήνες ή και χρόνια μετά... Με συναρπάζουν, αλλά και με φοβίζουν. Όμως εγώ... Απτόητη!

    Μικρή φοβόμουν πολύ πάντως. Θυμάστε μια σειρά στον ΑΝΤ1 που λεγόταν "Ανατριχίλες" του R.L.Stive? Ειλικρινά ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί θεωρήθηκε παιδικό πρόγραμμα και προβαλλόταν το πρωί-μεσημέρι του Σαββάτου. Οι ιστορίες ήταν τουλάχιστον για παιδιά της εφηβείας... Αυτή η σειρά μου δημιούργησε πολλές φοβίες που με τα χρόνια μπορεί να αποβλήθηκαν τελείως, αλλά ειλικρινά, ακόμα θυμάμαι ιστορίες, εικόνες, λόγια... Ακόμα και τώρα όποτε θυμάμαι το soundtrack ανατριχιάζω...
    Θα με ρωτήσετε "αφού φοβόσουν τόσο, γιατί τα έβλεπες? Μαζοχισμός? Ε, τι να έκανα, το βλέπαν όλα τα παιδιά στο σχολείο και παρασυρόμουν... Τι κακό το να ακολουθείς τη μάζα....