ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Blogs κι αληθινά προβλήματα

    ACHTIDA
    18.01.2008, 06:10
    Θα ήθελα να θίξω το θέμα της αναπαραγωγής <<ειδήσεων>> στα blogs, κατά βάσην κουτσομπολιού κατά τα τηλεοπτικά πρότυπα, αλλά και των ΜΜΕ γενικότερα, που δεν έχουν καμιά ποιότητα, βάθος κι αληθινό προβληματισμό....
    Ακόμα και κάποιοι επιφανείς, ή <<πνευματικοί>> bloggers αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια ευτελή θέματα, απ' όσον έχω διαπιστώσει....σήμερα δε, κάνοντας μια εξερεύνηση σε πολλά μπλογκς, διεπίστωσα πως κάνουν, ό,τι κοροιδεύουν στους δημοσιογράφους, ένα κουβάρι από μίζερο γκρινιάρικο κουτσομπολιό που δε βγάζει πουθενά!
    Κάποια καυτά οικολογικά, υγιεινιστικά, διατροφικά, κοινωνικά θέματα, απουσιάζουν παντελώς απ'ο παντού σχεδόν, θέματα που θα έπρεπε να μας καίνε, να μας προβληματίζουν και να συζητάμε, πώς θα αλλάξουμε άρδην νοοτροπία σ' αυτά, μπας και σωθούμε, αν το ξέρει κάποιος πως κινδυνεύουμε....
    Με λίγες δενδροφυτεύσεις δεν γλυτώνουμε, ούτε και κάποιες αλλαγές λαμπτήρων, ούτε καν κλείνοντας τις συσκευές μας εντελώς, δυστυχώς....
    Χρειαζόμαστε όπωσδήποτε αλλαγή νοοτροπίας σε βάθος, όλοι μας, όχι μόνο όσους κατηγορούμε, αλλά κι εμείς, όλοι, από την καθαρά ανθρωποκεντρική μας στάση, σε αληθινά φυσιολατρική θα έλεγα, να αγαπήσουμε τη φύση, το περιβάλλον, τη στεριά τη θάλασσα, τα ζώα τους, τον συνάνθρωπο, τον εαυτό μας και την υγεία του...
    Αλλά θα σταθώ περισσότερο στα άμοιρα τα ζώα και θα επικολλήσω το ποστ που έβαλα στο θέμα <<γουρουνιές>>, με την πίκρα της ρηχής μας σκέψης και πράξης:
    << Τι μας φταίνε τα άμοιρα, αθώα γουρουνάκια που τρελαίνονται μες στα στενά κλουβιά των βιομηχανικών φαρμών, που τα ευνουχίζουν, τα ξεδοντιάζουν, τα ξε-ουρώνουν, τα σφάζουν χωρίς αναισθησία, τα γδέρνουν ζωντανά στη ψύχρα για το δέρμα τους, αφήνοντάς τα να πεθάνουν μετά από ώρες, στους φρικτούς τους πόνους; Υπάρχει φρικτότερο ον στον πλανήτη από τον άνθρωπο; Και πώς ζητάμε ποιότητα και ηθική, όταν εμείς δεν έχουμε στο ελάχιστο, αφού δεν μας καίγεται καρφάκι ούτε γι αυτά, ούτε και για τον φτωχό, τον ζητιάνο, τον άστεγο, ή τον Ιρακινό; Όταν έχουμε γίνει κινητοί τάφοι πτωμάτων φρικτά βασανισμένων πρώτα, τι περιμένουμε να έχουμε σαν απάντηση από το Σύμπαν για την πάρτη μας και πολύ περισσότερο από τους ιθύνοντες που είναι σαν τα μούτρα μας; αναρωτιέμαι....Τα μπλογκ τελικά είναι σαν τις κουτσομπόλες δημοσιογράφους, δεν έχουν αληθινές προτάσεις ζωής, δίκαιες και ηθικές,...αυτό μας λείπει.....>>
    Ας αναρωτηθούμε.....αν μπορούμε....κι αυτό υπό συζήτηση, συγνώμη...
    movflower
    18.01.2008, 12:31
    Καλημέρα σου!

    ....το μπλογκ είναι ένα ατομικό ημερολόγιο. Τα ερεθίσματα που οδηγούν στη συγγραφή του διαφέρουνε από άτομο σε άτομο.
    Αν σε σένα λείπουνε τα συγκεκριμένα θέματα που αναφέρεις, άσε την κριτική και γίνε δημιουργική, αρχίζοντας το δικό σου διαδυχτιακό ημερολόγιο.


    StavmanR
    18.01.2008, 13:15
    Φίλη/ε achtida, το θέμα που θέτεις είναι θέμα γενικότερης παιδείας και κοινωνικής συμπεριφοράς του ατόμου. Δυστυχώς, σήμερα έχει περάσει το πρότυπο του 'παρασιτικού' επιτυχημένου, σύμφωνα με το οποίο για να 'επιτύχεις στη ζωή' (άκου έκφραση...) πρέπει να το κάνεις εις βάρος άλλων. Παρακολουθούμε καθημερινά στην τηλεόραση το χλευασμό και τη γελοιοποίηση ανθρώπων, τη στείρα και ανούσια κριτική κατά προσώπων του δημοσίου βίου και γενικότερα τη λειτουργία μίας μηχανής δημιουργίας και αναμασήματος θεμάτων που υποβιβάζουν τη μέση νοημοσύνη και σε επίπεδο κοινωνικής λειτουργίας θυμίζουν εποχές 'λιθοβολισμών'.

    Προσωπικά, διαφωνώ με την άποψη περί προσωπικού ημερολογίου, καθώς για να είναι προσωπικό πρέπει να βρίσκεται σε συρτάρια. Εδώ έχουμε δημοσιεύσεις, 'ανώνυμες' και επώνυμες (στην ουσία όλες επώνυμες) και παίρνουμε ολόκληρη την ευθύνη αυτών που δημοσιεύουμε στους ώμους μας. Οτιδήποτε, μάλιστα, δημοσιεύεται, τίθεται αυτόματα στην κρίση του αναγνωστικού κοινού στο οποίο και απευθύνεται. Ας μη λησμονούμε ότι όλοι έχουμε ενεργοποιημένα τα σχόλια στο μπλογκ μας, γεγονός που ερμηνεύεται ως "ανοικτό στην έγγραφη κρίση σας..."

    Έχω πολλές φορές παρατηρήσει ότι υπάρχουν παιδιά που διατηρούν μπλογκς, και μέσα από την αφέλεια της ηλικίας τους, κάνουν αναφορά σε προσωπικά στοιχεία της ζωής τους με ακριβείς πληροφορίες (ονόματα, τοποθεσίες κλπ). Τους εφιστώ την προσοχή, πως 'ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου' (όπως έλεγαν στις χολιγουντιανές ταινίες). Δεν το κάνω για να τα τρομοκρατήσω, αλλά περισσότερο ώστε να συνειδητοποιήσουν ότι τίποτα στο ίντερνετ δεν είναι απόλυτα αθώο, όπως δείχνει. Δεν υποτιμώ τη νοημοσύνη τους, το αντίθετο. Εκείνο όμως που τους συνιστώ είναι να μην υποτιμούν με τη σειρά τους την ευφυία κάποιων που έχουν κάνει 'επάγγελμα' την εκμετάλλευση της προσωπικής ζωής των άλλων.

    Όσον αφορά τα σημαντικά προβλήματα που αναφέρονται στο εναρκτήριο ποστ, εκείνα θέλουν κυρίως πράξεις. Τα μπλογκς δεν πρόκειται να κινητοποιήσουν κανέναν, που δεν έχει μάθει μέσα από τη διαδικασία της παιδείας να αυτο-κινητοποιείται. Το επίπεδο των μπλογκς σχεδόν παγκοσμίως, μας δείχνει τί απασχολεί μεγάλη μερίδα ανθρώπων ανά την υφήλιο. Προσωπικά, εδώ και χρόνια έχω παρατηρήσει μία εσωστρέφεια καθώς και μία γενικότερη κοινωνική φοβία- ανασφάλεια, η οποία βρήκε τρόπο να εκφραστεί, μέσα από το "απρόσωπο" μπλογκ.

    Liza32
    18.01.2008, 14:02
    Αγαπητέ stavmanR όσον αφορά αυτό που είπες, πως ότι πει κάποιος θα χρησιμοποιηθεί εναντίων του, έχω να σου απαντήσω το εξής. Καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται!
    StavmanR
    18.01.2008, 14:08
    Liza32 σχετικά με το σχόλιό σου θα απαντήσω μέσω της επιστήμης. Ο καθαρός ουρανός πλέον μπορεί και πρέπει να φοβάται για κεραυνούς... Για περισσότερα αναζήτησε στο google το σύστημα HAARP και το σύστημα μεταβολής και ελέγχου των καιρικών συνθηκών .

    Εκεί που φτάσαμε σήμερα, δεν αρκεί να είσαι 'καθαρός', αλλά και να μη σε βάλει κάποιος στο μάτι από εκείνους που έχουν τη λάσπη στο χέρι και απλά ψάχνουν να βρουν σε ποιον θα την πετάξουν. Άσπιλος και άμεμπτος άνθρωπος δεν έχει γεννηθεί ακόμη...
    ACHTIDA
    18.01.2008, 15:34
    Εμένα παιδιά εκείνο που με λυπεί κι έθιξα, είναι η υποβάθμιση των ενδιαφερόντων και της ηθικής υπόστασης των ανθρώπων σήμερα που η πληροφόρηση, θάπρεπε να μας είχε κάνει πιο ποιοτικούς, πιο ευαίσθητους, πιο ερευνητικούς, χωρίς επανάπαυση της καλοπέρασης που αντίθετα συμβαίνει και μας έχει κάνει νωθρούς και, να με συγχωρείτε, ψιλοαναίσθητους! Και επί της προκείμενης αναφοράς μου στη φύση και στα ζώα, αλλά και γενικότερα στους αδύναμους, έχω να πω πως μου φαίνεται ακατανόητο να μη γίνεται ούτε νύξη, από τα περιβόητα blogs, πλην ελαχίστων ειδικών σε τέτοια θέματα όπως οικολογικά, φιλοζωικά, χορτοφαγικά......υπνωτισμένοι τελείως είμαστε; Εδώ χανόμαστε.....το ξέρουμε όμως;
    Ζούμε σε τόσο επικίνδυνη εποχή από καιρικά φαινόμενα και θερμοκηπίου, από τοξικά, από δηλητήρια, από υποβάθμιση της τροφής μας της ίδιας από τις βιομηχανίες τροφίμων και εμπόρους γενικότερα, τα είδη ζώων και οικοσυστήματα χάνονται σιγά-σιγά, τα ζώα εκτροφής για φαί, δέρμα-γούνα, φάρμακα, χιλιοβασανίζονται απάνθρωπα λες κι είναι πλαστικά αντικείμενα, βοά το ίντερνετ με τέτοια, και μεις το χαβά μας! Λες και η πολιτική κι ο Ζαχόπουλος είναι ενδιαφέρον επιβίωσης για μας,.......όσο για τα φαγάδικα τίγκα στα πτώματα αδικοσκοτωμένων ζώων και τίγκα στους εραστές των γευστικών απολαύσεων!
    Κι ας κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου οι επιστήμονες σχετικά με την εγκατάλειψη της σωτήριας μεσογειακής διατροφής που λέει κρέας μόνο μια φορά τη βδομάδα κι ας μη το χρειαζόμαστε ούτε κι αυτό κατά την εμπειρία μου επιτρέψτε μου, αλλά έστω! ......Διότι, Από 1οι παγκοσμίως στην μακροζωία, είχαμε πέρσυ κατέβει στην όγδοη θέση κι είμαστε οι πλέον παχύσαρκοι στην Ευρώπη! κι οι περισσότερο ασθενείς σε καρδιοαγγειακά και καρκίνους, διατροφογενείς αρρώστιες καθαρά, που προέρχνται από υπερβοληκή κατανάλωση ζωικών πρωτεινών! Τι άλλο να πώ;
    Συμφωνώ με τη/ον StavmanR για τα λάθος πρότυπα, άλλο μεγάλο θέμα αρρωστημένων σημερινών αντιλήψεων, αλλά τ' άλλα παιδιά δεν απάντησαν επί της ουσίας τι γνώμη έχουν για όλ' αυτά σήμερα, αν τα blogs στην πλειοψηφία τους, έχουν σχέση με αληθινά προβλήματα που πρέπει να συζητάμε, κι όχι την αναμετάδωση χαζών ειδήσεων άνευ ουσίας από τα ΜΜΕ, όπως τα ροζ σκάνδαλα π.χ.
    mariosnadege
    18.01.2008, 20:42
    Παράθεση:
    Το μέλος ACHTIDA έγραψε :
    Διότι, Από 1οι παγκοσμίως στην μακροζωία, είχαμε πέρσυ κατέβει στην όγδοη θέση κι είμαστε οι πλέον παχύσαρκοι στην Ευρώπη! κι οι περισσότερο ασθενείς σε καρδιοαγγειακά και καρκίνους, διατροφογενείς αρρώστιες καθαρά, που προέρχνται από υπερβοληκή κατανάλωση ζωικών πρωτεινών!


    Έχεις απόλυτο δίκιο ! Και πως να μην είναι έτσι αφού είμαστε οι σπεσιαλίστες για να παίρνουμε ξένες συνταγές και να τους αλλάζουμε τα φώτα, προσθέτοντας αμέτρητα λιπαρά. Για παράδειγμα, η πραγματική ιταλική πίτσα έχει πολύ λιγότερο τυρί και μάλιστα το τυρί που χρησιμοποιούν είναι η μοτσαρέλα, που έχει μόνο 30% λιπαρά. Εδώ, αν τολμήσεις και ζητήσεις λιγότερο τυρί σε πίτσα, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο
    Α, ξέχασες να πεις ότι είμαστε και οι πρωταθλητές στο να καπνίζουμε σα φουγάρα και να το επιβάλλουμε στους παθητικούς καπνιστές. Οι θάνατοι παθητικών καπνιστών νομίζω ότι ανέρχονται σε κάποιες χιλιάδες το χρόνο !



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 18-01-2008 20:50 ]


    ACHTIDA
    19.01.2008, 07:37
    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 18-01-2008 στις 20:42 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος ACHTIDA έγραψε :
    Διότι, Από 1οι παγκοσμίως στην μακροζωία, είχαμε πέρσυ κατέβει στην όγδοη θέση κι είμαστε οι πλέον παχύσαρκοι στην Ευρώπη! κι οι περισσότερο ασθενείς σε καρδιοαγγειακά και καρκίνους, διατροφογενείς αρρώστιες καθαρά, που προέρχνται από υπερβοληκή κατανάλωση ζωικών πρωτεινών!


    Έχεις απόλυτο δίκιο ! Και πως να μην είναι έτσι αφού είμαστε οι σπεσιαλίστες για να παίρνουμε ξένες συνταγές και να τους αλλάζουμε τα φώτα, προσθέτοντας αμέτρητα λιπαρά. Για παράδειγμα, η πραγματική ιταλική πίτσα έχει πολύ λιγότερο τυρί και μάλιστα το τυρί που χρησιμοποιούν είναι η μοτσαρέλα, που έχει μόνο 30% λιπαρά. Εδώ, αν τολμήσεις και ζητήσεις λιγότερο τυρί σε πίτσα, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο
    Α, ξέχασες να πεις ότι είμαστε και οι πρωταθλητές στο να καπνίζουμε σα φουγάρα και να το επιβάλλουμε στους παθητικούς καπνιστές. Οι θάνατοι παθητικών καπνιστών νομίζω ότι ανέρχονται σε κάποιες χιλιάδες το χρόνο !



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 18-01-2008 20:50 ]




    Ετσι είναι......τα πιο παράλογα, μας συμβαίνουν σ' αυτή τη χώρα....

    Όσο για μπλογκ φίλε mnk δεν έχω φιλοδοξία, τις σκέψεις μου κατέγραψα σε μλπογκ καλλιτεχνών, διαβάζοντας την παρομοίωση των κακών ανθρώπων με γουρούνια και θλίβομαι η αφρόκρεμα της κοινωνίας μας σε πνευματικότητα και χάρες, να μην συνειδητοποιεί τις αλήθειες, αλλά να εκφράζεται μηχανικά.....εδώ, στην εποχή μας συμβαίνει ένα έγκλημα στον δυτικό κόσμο,= της καθημερινής γενοκτονίας εκατομμυρίων αθώων ζώων για μια γευστική απόλαυση και με κίνδυνο της υγείας μας επίπλέον! κι όμως κανείς δεν μιλάει γι αυτό.....(εκτός των άλλων καυτών θεμάτων που παρέθεσα)
    Ζώα, ζωντανά βρε παιδιά, με σάρκα και οστά σαν εμάς, που πονάνε σαν κι εμάς, που θέλουν τον ήλιο, την φύση σαν κι εμάς, που δεν θέλουν να πεθάνουν σαν κι εμάς, χιλιοβασανίζονται μέσα σε κλουβιά, κακοποιούνται επεμβατικά όπως σας τ' ανέφερα πιο πάνω, χωρίς αναισθησία, όπως και σφάζονται χωρίς ευθανασία, ή και μπαίνουν ζωντανά ακόμη στη παραγωγή <<προιόντων>> διαμελίζοντάς τα, γδέρνοντάς τα, κλπ.
    Δεν θάπρεπε, ο καλλιτεχνικός ευαίσθητος κόσμος, να πρωτοστατεί ενάντια σ' αυτή τη φρικτή βία, να κινεί ουρανό και γη να σταματήσει, εδώ, στην Ευρώπη κι Αμερική, εκατομμύρια, ίσως και 30 τώρα που μιλάμε, μεταξύ των οποίων καλλιτέχνες γίνονται ακτιβιστές για το περιβάλλον, τα ζώα, την καταλληλότητα της τροφής μας, εδώ.....σιγή....
    Δεν μπορεί να μη ξέρετε τίποτα...........

    http://veg-tv.info/Earthlings


    video ----
    Link
    " target="_blank" target="_new">>

    http://www.ourdailybread.at/jart/projects/utb/website.jart?rel=en&content-id=1130864824947


    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_10/03/2007_1286475



    http://video.aol.com/video-detail/the-china-study-part-1-of-2/115421140


    http://www.themeatrix.com/intl/greek/

    Και τη πρώτη σελίδα του xortofagia.blogkspot.com, όπου ένας καλλιτέχνης βγάζει τα σώψυχά του......ενδεικτικά όλα.......είναι τόσα πολλά......
    uNick
    19.01.2008, 11:01
    Φίλε/φίλη ACHTIDA,
    αν δεν κάνω λάθος, οι "ενστάσεις" σου βασίζονται σε λανθασμένη αντίληψη.
    Τα blogs, αν και έχουν μορφή "προσωπικού ημερολογίου", στην πραγματικότητα δεν είναι προσωπικά ημερολόγια. Είναι ιδιωτικοί χώροι έκφρασης. Το κάθε blog είναι ο ιδιωτικός χώρος του καθενός, μέσα στον οποίο μπορεί να εκφράζεται όπως θέλει για οποιοδήποτε θέμα τον απασχολεί. Είναι κάτι σαν προσωπικό website, όπου μπορεί να πει αυτά που θέλει οι επισκέπτες του να διαβάσουν. Κάποιοι μοιράζονται προσωπικά τους θέματα. Άλλοι εκφράζουν γνώμες, ανησυχίες, πόθους. Άλλοι κάνουν χιούμορ, και άλλοι κριτική. Γενικά, δεν υπάρχει "δέουσα θεματολογία". Μόνο η δυνατότητα του επισκέπτη να μην επιστρέψει σε σελίδα που δεν τον εκφράζει υπάρχει. Αν δεν σου αρέσει, δεν ξαναπάς. Τοσο απλά.
    Αυτό όμως έχει, νομίζω, μεγάλη διαφορά από το να "κράζεις" τον ιδιοκτήτη ενός blog επειδή δεν σου άρεσε το κείμενό του... Διάβασα το post του συγκεκριμένου μέλους (ο οποίος είναι από τις καλύτερες, κατά τη γνώμη μου, "πένες" εδώ), και ειλικρινά δεν μπόρεσα να κατανοήσω την πηγή όλων των ανησυχιών που εξέφρασες στο σχόλιό σου. Βέβαια, το χιούμορ είναι υποκειμενικό, αλλά... αν από ένα εξαιρετικά γραμμένο και καθαρά χιουμοριστικό κείμενο εσύ εισέπραξες προσβολή προς τα συμπαθή ζωάκια και έλλειψη ενδιαφέροντως για σοβαρά θέματα... μάλλον κρίνεις πολύ βιαστικά. Θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις λίγο κι άλλα κείμενά του... Φυσικά, όπως είπα και παραπάνω, μπορείς και να μην τον ξαναδιαβάσεις (δεν νομίζω να παρεξηγηθεί ).



    Παράθεση:
    Το μέλος ACHTIDA στις 19-01-2008 στις 07:37 έγραψε...

    ...τις σκέψεις μου κατέγραψα σε μπλογκ καλλιτεχνών, διαβάζοντας την παρομοίωση των κακών ανθρώπων με γουρούνια...

    Καλλιτέχνης?????



    NoExit
    19.01.2008, 13:14
    ACHTIDA καταλαμβαίνω τον προβληματισμό σου για το περιεχόμενο πολλών blogs. Αλλά και εσυ από δικής σου πλευράς πρέπει να απομονώσεις εκέινα που θεωρείς ότι αξίζουν, και πίστεψε με υπάρχουν blogs που αγγίζουν τα θέματα που ανέφερες. Όμως δεν απασχολούν όλους τους bloggers τα ίδια θέματα και ο καθένας που ανοίγει ένα blog έχει τους δικούς του λόγους. Λίγη έρευνα και τα blogs που θέλεις θα τα βρεις.
    Η ακόμα, άνοιξε ένα δικό σου blog. Είμαι σίγουρη οτι με τους προβληματισμούς σου το περιεχόμενο θα είνα πολύ ενδιαφέρον!
    ACHTIDA
    20.01.2008, 11:12
    Καλά παιδιά, τρία πουλάκια κάθονται.....ευχαριστώ για τη κατανόησή σας, την ευαισθησία σας ειδικότερα....μ' εκπλήξατε......όπως γενικότερα τα τετριμμένα των μπλογκς........συνενοηθήκαμε........σσσσσσσσσσσσ.......μη ξυπνάτε!.......κάποτε ίσως γίνει κι αυτό.......μόνο που μπορεί νάναι αργά......προς το παρόν, αναπαυθείτε μέσα στην matrixική αυταρέσκειά σας και μετράτε με την ησυχία σας τις.....πένες σας......
    Σας χαιρετώ, καλό 2008, αν είμαστε τυχεροί που είπε κι ο Σ. Παπαδόπουλος.....

    movflower
    20.01.2008, 11:33
    Καλημέρα και όμορφη Κυριακή!

    Αγαπητή μας ΑCTIDA,
    είμαι περίεργη να μάθω αν είσαι ακόμα στο σχολείο... τέσπα!

    Εγγράφεσαι σε μια κοινότητα κι αποκτάς γνώμη για την ευαισθησία, την ευσυνειδησία και την ευθυκρισία των μελών της μέσα σε 2 μέρες.
    Όμορφα τα λόγια για ένα περιβαλλοντολογικό ξυπνητήρι, όμως τί γνωρίζεις εσύ προσωπικά για το κάθε μέλος εδώ; Σχεδόν τίποτα!
    Έχεις το δικαίωμα να κρίνεις και να κατακρίνεις, όμως άσε να περάσει λίγος καιρός, να διαβάσεις και μερικές συζητήσεις στο φόρουμ, να διαβάσεις πιο προσεχτικά μερικά μπλογκς ή κάποια άρθρα στο περιοδικό.

    Για το συγκεκριμένο ποστ που σε ερέθισε τόσο, ώστε να δημιουργήσεις θέμα στο φόρουμ, σου απάντησε τόσο ο mprizas όσο και ο unick.

    Πραγματικά προβλήματα...μάλιστα! Από άνθρωπο σε άνθρωπο,από εποχή σε εποχή, αυτό διαφέρει. Για κάποιον είναι ο έρωτας που τον σκοτώνει, για κάποιον άλλον ο μισθός που δεν φτάνει για να ζήσει αξιοπρεπώς, για κάποιον τρίτο είναι το μέλλον του πλανήτη...πρασινωπά, πολιτικά, κοινωνικά, θρησκευτικά κοκ...
    Αν οι πραγματικές ανησυχίες κάποιου ατόμου δεν σε αγγίζουν,είναι δικό σου θέμα, όχι όλων μας. Από τη στιγμή όμως, που γενικεύεις και κατακρίνεις ....κρίμα δεν είναι;
    Για μένα προσωπικά, είναι τετριμμένο θέμα η περιβαλλοντική συνείδηση. Από τη στιγμή που στη ζωή μου προσπαθώ να προσέχω το πόσο επιβαρύνω το περιβάλλον και να κάνω κάποιες κουβέντες πράξη, το θέμα λήγει. Το ιδανικό θα ήτανε ίσως,η ενεργή δράση στην Πράσινη Ειρήνη. Αλήθεια, αν είσαι ενεργό της μέλος, respect!
    Όμως αν έχεις αντίρρηση για τη θεματολογία των μπλογκς, είναι δικό σου πρόβλημα. Σου προτείναμε να δημιουργήσεις ένα δικό σου,μας ειρωνεύεσαι και δεν το κάνεις. Προτιμάς την κριτική από την δημιουργικότητα. Ένα αληθινό μέλος της Πράσινης Ειρήνης δεν θα το έκανε ποτέ, συνήθως δρουν άμεσα και επιτυχημένα! Χάρηκα πρόσφατα το κυνήγι που αρχίσανε ενάντια σε ένα συγκεκριμένο ιαπωνικό φαλαινοθηρικό. Εσύ; μουρμουρμμουγκρινγκριν και μάλιστα χωρίς να γνωρίζεις πολλά.
    Η καθαρή λογική δεν επιτρέπει την ειρωνία που εσύ επέλεξες Κυριακή πρωί πρωί, για να μας "ξυπνήσεις"!



    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 20-01-2008 12:14 ]


    renabill
    21.01.2008, 11:15
    Με λίγες δενδροφυτεύσεις δεν γλυτώνουμε, ούτε και κάποιες αλλαγές λαμπτήρων, ούτε καν κλείνοντας τις συσκευές μας εντελώς, δυστυχώς....
    Αγαπητέ μου έχεις πολύ μεγάλο δίκιο σε αυτό που λές, γιατί δυστυχώς οι Έλληνες αναγνωρίζουμε το πρόβλημα αλλά δεν κάνουμε ποτέ κάτι για να το λύσουμε
    Απο τα μικρά πράγματα πρέπει να ξεκινάει κανείς, κι έπειτα φτάνει στα μεγαλύτερα.Όσον αφορά το περιεχόμενο των μπλοκς είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Καθένας έκφράζεται όπως νιώθει και μπορεί.Αν εσύέχεις κάποιους προβληματισμούς θα χαρούμε να τους ακούσουμε και να συζητήσουμε σε κάποιο μπλοκ δικό σου ή στο φόρουμ
    uNick
    21.01.2008, 13:30
    Τελικά δεν μας είπες και τίποτα το σπουδαίο, εσύ ο πεφωτισμένος...

    Παράθεση:
    Το μέλος ACHTIDA στις 20-01-2008 στις 11:12 έγραψε...

    ...σσσσσσσσσσσσ.......μη ξυπνάτε!.......κάποτε ίσως γίνει κι αυτό.......μόνο που μπορεί νάναι αργά......προς το παρόν, αναπαυθείτε μέσα στην matrixική αυταρέσκειά σας και μετράτε με την ησυχία σας τις.....πένες σας...


    Αν νομίζεις ότι είσαι ο Neo, ο "εκλεκτός", ο εγώ-τα-ξέρω-όλα-και-εσείς-κοιμηθείτε... η απάντηση είναι η δική σου φράση:
    Παράθεση:
    Το μέλος ACHTIDA στις 20-01-2008 στις 11:12 έγραψε...

    ...τρία πουλάκια κάθονται...


    Άσε, λοιπόν, εμάς στο λήθαργό μας και στην matrixική αυταρέσκειά μας, και σώσε τον κόσμο με προσφορά, με έργο, και όχι με άγονη κριτική εκ του ασφαλούς. Στο κάτω-κάτω, δεν σου ζητήσαμε να μας πεις τί πρέπει να μας αρέσει να διαβάζουμε.