ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.845 μέλη

    Φαινόμενα υστερίας...

    fantasma
    18.01.2008, 18:30
    Φανατισμος.
    Ταυτοποίηση.
    Επιθετικότητα.
    Θεοποίηση.
    Καταστροφικότητα.

    Εαυτός εκτός ορίων και ελέγχου....





    Κατά πόσο:
    το εχετε νιώσει αυτό;

    το έχετε δει;

    το εχετε αντιμετωπισει;

    είναι πραγματικό;

    καταστροφικό;

    είναι η ζωή μας;


    .....................................................................................................................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 18-01-2008 19:26 ]


    PashalinaMakia
    18.01.2008, 19:16
    Κάτσε ντε!750 ερωτήσεις με την πρώτη!!!Αισθάνομαι λες και θα γράφω διαγώνισμα!
    Παρόλαυτά,αρχίζω γιατί κανένας δεν έχει πει τίποτα ακόμα!
    Φανατισμός,άγνωστη λέξη,αν και προσφάτως σε ένα post άκουσα οτι είμαι επειδή τους έκανα πλάκα.Δυστυχώς παραδείγματα φανατισμένων υπάρχουν στις θρησκείες,στις εθνότητες,σε συγκεκριμένα πρόσωπα(π.χ. πολιτικά ή καλλιτεχνικά) και σε ομάδες.Πώς μπορείς να αντιμετωπίσεις το φανατισμένο οπαδό μιας ομάδας?Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να τις φας!
    Ταυτοποίηση:ούτε και αυτό το έχω γνωρίσει ως κατάσταση.Καθόλου όμως!
    Επιθετικότητα:Αυτό ναι είναι πιο συχνό φαινόμενο.Μάλιστα για κάποιον που δεν με ξέρει μπορεί να φανώ επιθετικός χαρακτήρας,μιας και το ρητό "η επίθεση είναι καλύτερη άμυνα"έχει γίνει μέρος μου θέλοντας να διαφυλάξω τον συναισθηματικό μου κόσμο.
    Θεοποίηση:Ζούμε σε μια κοινωνία που θεοποιεί τα πάντα!Πρώτο πρώτο το χρήμα,μετά την ομορφιά και τέλος την εξουσία.Και δυστυχώς η θεοποίηση πραγμάτων μπορεί να λειτουργήσει κατάλληλα και να δημιουργήσει και φανατισμό.
    Καταστροφικότητα:Καταστρέφουμε τον κόσμο γύρω μας για να έχουμε τις πιο ασήμαντες ανέσεις!Έχω μια φίλη που αγόρασε ηλεκτρονικό κουκουτσοβγάλτη!Κάθε μέρα επειδή βαριέται τη ζωή της,κάθεται και παίζει και χαλάει ρεύμα.Κάνω μπάνιο για ώρες και χαλάω το νερό ενώ κινδινεύουμε απο λειψυδρία...Ε δεν πάμε καλά....Το ξέρω,το νιώθω πλέον...
    Αλλά η ζωή μας είναι στα χέρια μας και μπορούμε να προλάβουμε καταστάσεις αν θέλουμε...
    punk-angel
    19.01.2008, 10:28
    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!Πως κανουν ετσι?????Εγω δεν το εχω νιωσει ποτε αυτο το πραγμα!
    Δε το εχω δει σε τοσο μεγαλο βαθμο!!!Δε το εχω αντιμετοπισει!!!!Δε νομιζω οτι ειναι
    πραγματικο!!!Ειναι γελοιο να θεωρεις καποιον θεο και τελειο!!Ναι το θεωρω καταστροφικο γιατι ο ανθρωπος ξεφτηλιζεται σε ολο του το μεγαλειο!!!Σε καμια περιπτωση δεν ειναι η ζωη μας!!!!!!!!!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ!!!!!
    Efklidis
    19.01.2008, 12:04
    Οκ αλλά δεν είναι μόνο αυτός από όσο ξέρω στις συναυλίες των Beatles γινόντουσαν πολύ χειρότερα πράγματα. Τώρα πως εξηγείται αυτό το φαινόμενο δεν ξέρω. Αλλά το δικαιολογώ γτ άμα είσαι ΜΕΓΑ φαν κάποιου όλα μπορεις να τα κάνεις. όσο γ τισ λειποθυμίες που έιγα αυτά γίνονται σε κάθε συναυλία πόσο μάλλον άμα είναι σα με 400.000 άτομα καταστριμογμένα και όρθια σα με 5-6 ώρες ίσως και παραπάνω
    Opeth
    19.01.2008, 21:30
    AISXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS !
    Ashley
    20.01.2008, 15:09
    Παράθεση:

    Το μέλος punk-angel στις 19-01-2008 στις 10:28 έγραψε...

    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!Πως κανουν ετσι?????Εγω δεν το εχω νιωσει ποτε αυτο το πραγμα!
    Δε το εχω δει σε τοσο μεγαλο βαθμο!!!Δε το εχω αντιμετοπισει!!!!Δε νομιζω οτι ειναι
    πραγματικο!!!Ειναι γελοιο να θεωρεις καποιον θεο και τελειο!!Ναι το θεωρω καταστροφικο γιατι ο ανθρωπος ξεφτηλιζεται σε ολο του το μεγαλειο!!!Σε καμια περιπτωση δεν ειναι η ζωη μας!!!!!!!!!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ!!!!!


    symfwnw apolytws kala eipame na thavmazoume kapoion gia to pios einai gia to ti kanei alla oxi kai se toso megalo vathmo...
    fovamai gia afta pou tha erthoun oxi gia afta pou exoyme twra... vlepontas apo 10-12 xronwn to poli paidia pou arxizoun na katalamvainoun na fanatizontai gia paradeigma me kommata kai tous vlepeis na tsakonontai na logomaxoun xwris kan na kseroun an afta pou ekane o igetis tous itan swsta... einai i pio aisxati katastasi tromazw mono p tous vlepw... kai afto den simvainei mono se ekeino ton tomea alla kai se polous allous opws pio panw sto video...
    kai afto distixws dn allazei...

    thank
    20.01.2008, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-01-2008 στις 13:30 έγραψε...

    Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο Λευτέρη.

    Το να υστεριάζεσαι εξ αιτίας αυτής της μαριονέτας, αυτού του βιολογικού πειράματος, ένα μόνο πράμα είναι : έσχατη κατάντια και εξευτελισμός της ανθρώπινης ιδιότητας.






    Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες που ανθρωποειδούς κατασκευάσματος που τον δείχνουν πολύ καλύτερο. Και άλλα φαινόμενα σχετικης υστερίας, εξαιτίας άλλων πολύ πιο όμορφων και αισθητικά καλύτερων προσωπικοτήτων (beatles kai oxi μόνο, όπως σω΄στά επεσήμανε άλλος φίλος πιο πάνω). Δηλαδή αν είχαμε ανάλογα φαινόμενα με έναν αξιοπρεπή φιλόσοφο πχ, θα ήταν καλύτερα ?

    Ο συσχετισμός της ανθρώπινης κατάντιας με την φωτογραφία (και φαντάζομαι και με άλλες του εν λόγω κυρίου) είναι άστοχος και δεοντολογικά επικίνδυνος. Σχολιάζουμε αυτό που μας ενόχλεί, με μέσα που οδηγούν, αν όχι σε ίδιες, τουλάχιστον σε ανάλογες αντιδράσεις ("δείτε ρε το ζώον που σας εκστασιάζει ... φτου σας φτου σας, αίσχος).

    Από εκεί και πέρα ο Pasxalina Makia έκανε μία πρώτη προσέγγιση. Σαφώς και δεν είναι η ζωή μας, σαφώς και δεν αποτελούν κανόνα.
    despinakontogianni
    05.02.2008, 22:54
    Συμβαίνει στους περισσότερους έφηβους...Κάτι κοριτσάκια για το Μακρή...για το Ρουβά...είναι πράγματι καταστροφικό!
    FORTE
    06.02.2008, 01:24
    Παιδια εγω νομιζω οτι οποιος κανει ετσι για καποιον-οποιος κι αν ειναι αυτος,διασημος η μη-δεν εχει πρωτα απο ολα αυτοεκτιμηση και φυσικα αξιοπρεπια.
    Ολοι ανθρωποι ειμαστε,δε φυτρωσε κανεις!Η ζωη ειναι πολυ ωραια για να τη ''χανεις'' σε ασκοπα πραγματα.Καθε λεπτο της,πιστευω οτι πρεπει να αναδικνυεις τη δικη σου προσωπικοτητα,τα δικα σου πιστευω και οχι αλλου απλα και μονο γιατι σ αρεσει η φωνη του η' η φατσα του.Δε χρειαζεται να ''τσαλακωνουμε'' τη ψυχη,τη ζωη και την καρδια μας για κανεναν!!Ουφ!! Τα ειπα!
    YrIazz
    06.02.2008, 11:19
    Καταρχην το να μηδενιζουμε την αξια του ως μουσικο το βρισκω παιδαριωδες. Το κομπλεξ του με την ρατσα του κ πως προσπαθησε να διαφοροποιηθει νομιζω οτι δεν μας αφορα. Επισης η φωτογραφια Μαρια που ανεβασες ειναι αποτελεσμα φωτομονταζ....


    τωρα οσον αφορα τα ερωτηματα, οχι δεν το εχω νιωσει σε τετοιο βαθμο. Θαυμαζα κατα καιρους (ειδικα παιδικη ηλικια) διαφορους που κεντριζαν το ενδιαφερον μου κ ειχα διαφορα ειδωλα μουσικα κ μη. Το θεωρω πολυ φυσιολογικο να εχεις πρωτυπα κ ειδωλα κ να προσπαθεις να τα φτασεις, οταν ομως φτανεις σε σημεια παρανοιας (πχ να προσπαθεις να του/της μοιασεις εξωτερικα, να μιλας/φερεσαι οπως αυτος/η κλπ) νομιζω οτι απλα θελεις μια καλη ψυχαναλυση που θα βοηθησει να ξεκαθαρισεις 5-6 πραγματα κ να εκτιμησεις/αγαπησεις τον εαυτο σου...





    despinakontogianni
    07.02.2008, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 07-02-2008 στις 01:33 έγραψε...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 07-02-2008 02:34 ]





    Πες μου πως είναι δυνατόν να κάνεις σαν τρελός για έναν ψυχοπαθή!