ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Goth η φιλοσοφία και όλες οι απαντήσεις...

    Angelofdeath1990
    20.01.2008, 19:05
    Αν μπορούσα να το δημοσιεύσω στο περιοδικό θα το εκανα αλλα δεν μου το επιτρέπει η πηγή που το βρήκα...λοιπόν στο παρακάτω link θα βρούμε την αληθινή νοοτροπία ενώς ανθρώπου που νιώθει goth και σκέφτεται σαν goth...κάτι που ανακάλυψα ότι και εγώ εχω μέσα μου και αρκετοί απο εμάς χωρίς να το ξέρουμε...λοιπόν σας αφήνω να το εξερευνήσετε μόνοι σας.....

    Goth Filosofia
    NoExit
    20.01.2008, 19:26
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον το κείμενο με σημαντικές πληροφορίες. Λίγο στο τέλος μου ξίνισε επειδή ανέφερε τα στερεότυπα των goth wannabes... Αλλά κατα τα άλλα πολύ καλό!
    PashalinaMakia
    20.01.2008, 20:01
    Αρκετά ενδιαφέρον κείμενο Στέφανε!!Επίσης αυτή που το έγραψε πολύ gothic(ι) η τύπισσα!!!
    deathminor88
    21.01.2008, 02:03
    Πολύ καλό το κείμενο που διάβασα. Εξηγεί πολλά, αν και έχει ένα (χωρλις να καταλαβαίνω γιατί) απολογιτικό ύφος.

    Kerato
    24.01.2008, 19:41
    Επειδή έχω συναναστραφεί με "gothic" άτομα μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν είναι και τόσο ήπιοι όσο τους περιγράφει το κείμενο. Τουλάχιστον όχι στο θέμα της αντιμετώπισης του θανάτου και του πόνου.

    Πάντως, τα περισσότερα στοιχεία που αναφέρονται ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Όσο αφορά όμως την καλλιέργεια και την ενασχόληση με τη λογοτεχνία και την τέχνη γενικότερα..χμ...ε, έτσι κι έτσι.

    Πάντως είναι διασκεδαστικοί τύποι

    NoExit
    24.01.2008, 22:20
    Μάλλον τα "gothic" άτομα με τα όποια έχεις συναναστραφεί να μην αυτό που προσπαθούν να δείξουν. Ένας αυθεντικός goth έχει να κάνει περισσότερο με την ιδεολογία που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πραγμάτων. Το ντύσιμο είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχει κάποιος σαν κριτήριο για να χαρακτηρίσει ένα άτομο... αλλά έλα που είναι το πρώτο και δεν ίσχύει μόνο για το goth αλλά και για το punk και για το μέταλ και για το ροκ και πάει λέγοντας. Γεμίσαμε την καθημερινότητα μας με στερεότυπα και ταμπέλες χάνοντας έτσι την ουσία των πραγμάτων....
    Angelofdeath1990
    24.01.2008, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος NoExit στις 24-01-2008 στις 22:20 έγραψε...

    Μάλλον τα "gothic" άτομα με τα όποια έχεις συναναστραφεί να μην αυτό που προσπαθούν να δείξουν. Ένας αυθεντικός goth έχει να κάνει περισσότερο με την ιδεολογία που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πραγμάτων. Το ντύσιμο είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχει κάποιος σαν κριτήριο για να χαρακτηρίσει ένα άτομο... αλλά έλα που είναι το πρώτο και δεν ίσχύει μόνο για το goth αλλά και για το punk και για το μέταλ και για το ροκ και πάει λέγοντας. Γεμίσαμε την καθημερινότητα μας με στερεότυπα και ταμπέλες χάνοντας έτσι την ουσία των πραγμάτων....

    Ετσι ειναι γενικα...εδω ειδικα στην ελλαδα εχουν τρελο κολλημα με το ντυσιμο..και οι μεν που ακολουθουν την ιδεολογια και οι δε που την κατακρινουν εξω ειναι πιο ανετα τα πραγματα...αλλα και παλι υπαρχει αυτο το "dresscode" που και καλα σε χαρακτηριζει αν εισαι καλως ανθρωπος η οχι.....κστα εμε μεγαλες βλακειες μην το πω αλλιως.....
    Kerato
    25.01.2008, 00:06
    Παράθεση:

    Το μέλος NoExit στις 24-01-2008 στις 22:20 έγραψε...

    Μάλλον τα "gothic" άτομα με τα όποια έχεις συναναστραφεί να μην αυτό που προσπαθούν να δείξουν. Ένας αυθεντικός goth έχει να κάνει περισσότερο με την ιδεολογία που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πραγμάτων. Το ντύσιμο είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχει κάποιος σαν κριτήριο για να χαρακτηρίσει ένα άτομο... αλλά έλα που είναι το πρώτο και δεν ίσχύει μόνο για το goth αλλά και για το punk και για το μέταλ και για το ροκ και πάει λέγοντας. Γεμίσαμε την καθημερινότητα μας με στερεότυπα και ταμπέλες χάνοντας έτσι την ουσία των πραγμάτων....



    Πιθανόν να έχεις δίκιο σχετικά με το "είναι" και το "φαίνεσθαι" των ατόμων αυτών. Παρόλ' αυτά δεν αναφέρθηκα καθόλου στο ντύσιμο κι αν αυτό κατάλαβες ότι μ'έκανε να τους χαρακτηρίσω γκόθ, σε διαβεβαιώ ότι δεν ήταν μόνο αυτό. Προσπαθούσαν να φτάσουν στην ουσία και στην ιδεολογία που αναφέρεις, άσχετα αν το κατάφερναν ή όχι.
    Ακόμα και το "διασκεδαστικά", που χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω το πώς μου φάνηκαν, αναφέρεται σε πολλά περισσότερα πράγματα από το ντύσιμο και μόνο.
    rompa
    25.01.2008, 07:46
    Πολύ ωραίο άρθρο . Προσωπικά μου αρέσει η goth κουλτούρα αλλά και η γοτθική αρχιτεκτονική
    katurunen
    25.01.2008, 11:00
    ...βλέπω με καλύπτεις σχεδόν πάντα!
    blackdragon
    25.01.2008, 15:42
    Εγώ τώρα γιατί έχω μπερδευτεί; Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις τον goth από τον emo, τον metal, τον punk, τον rock κτλ;;; Έτσι όπως γίναν τα πράματα σήμερα,δύσκολο.......
    Brokenchord
    25.01.2008, 16:01
    Επιτέλους να μάθουμε και κάτι!!
    Στέφανε τσίμπα
    Brokenchord
    25.01.2008, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 25-01-2008 στις 15:42 έγραψε...

    Εγώ τώρα γιατί έχω μπερδευτεί; Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις τον goth από τον emo, τον metal, τον punk, τον rock κτλ;;; Έτσι όπως γίναν τα πράματα σήμερα,δύσκολο.......


    Δεν είσαι και ο μόνος !!!
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 16:41
    Egw pantws, xwris na thelw na thiksw kapoious, oi gothades/gothoudes pou exw gnwrisei(ta eixa palia me gothou-mi rwtisete giati-) itan olo kakia kai polu dithen... to paizane kai kala atheoi, ebrizan olo ta Theia kai alla tetoia. Se merikes peristaseis omws pou itan duskoles gi autous, enw kanonika tha eprepe na einai opws proanefera, itan les kai eblepa paidakia tou dimotikou... xwris kakia dld ktl. Auto pou thelw na pw dld einai oti to paizoun, opws kai oi Emo, enw ousiastika den einai auto pou deixnoun...Apla to kanoun gia na tous prosekdeis...
    Brokenchord
    26.01.2008, 12:38
    Έλααα για αυτό δεν τους πολύ πάω όλους αυτούς!!! Μια χαρά τα γράφεις να τα έγραφες χωρίς greeklis ακόμη καλλίτερα !!
    RoCkLiViN2
    26.01.2008, 13:06
    Ksereis ti ? bariemai na allazw apo ellinika se agglika, an thelw na grapsw kai sta duo se post, opote ta grafw etsi... Sorry
    Angelofdeath1990
    28.01.2008, 14:41
    Ναι ομως αν προσεξατε σωστα και διαβασατε σωστα αναφερει γι αυτην την σταση καποιων GOTH και την κατακρινει γιατι οπως γραφει και η ιδια προπαντων ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ....αρα το οτι καποιοι απο εσας εχετε γνωρισει καποιους τετοιους ανθρωπους απο κοντα και εχετε σχηματισει μια λαθος γνωμη για το GOTH δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι και οπως αναφερει η κοπελα (Sabrina) αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι ενως αληθινου GOTH αλλα καποιου ο οποιος το μονο που θελει ειναι να προκαλεσει....και αυτο δεν ισχυει μονο για τους GOTH αλλα για ολους μας....και θα μιλησω κυριως για το δικο μου ευρος μουσικης....μεταλαδες,θρασαδες,χεβι μεταλαδες ολοι το παιζουν κακοι και καλα....μετα παμε στους πιο ακραιους...μπλακ μεταλαδες και ντεθαδες οι οποιοι και καλα το παιζουν κακοι και καλα Satan Church και ειναι με ενα μουσι ως κατω και την πενταλφα αντιστροφη για να προκαλεσουν (απο τοτε που εγινε συμβολο του σατανισμου η πενταλφα) και βαφονται χειροτερα και απο τους GOTH....δεν μιλανε σε κανενα ειναι αντικοινωνικοι και βριζουν τα παντα....αυτοι δεν ειναι δηθεν..?αυτοι και αν ειναι...αυτοι μας "σπηλωνουν" την φημη μας ολους εμας που ακουμε goth,black,death,heavy,thrash οτι ειμαστε ζωα και λειτουργουμε με το ενστικο και οχι το μυαλο και οτι αν δεν βαλεις το καρφι και δεν παρεις το υφος του τρελλου δεν εισαι μεταλας....ειναι σαν να λεμε ενας αλβανος μου εκλεψε τηυν τσαντα αρα ολοι οι αλβανοι ειναι κλεφτες(παραδειγμα δινω δεν εχω κατι με τους αλβανους)ετσι ειναι και με αυτο...βλεπετε ενα περιστατικο και πιστευετε οτι ολοι ειναι ετσι...αυτο προσπαθει να μας επισημανει η συγκεκριμενη κοπελα με την οποια μιλαμε ειναι goth(ου) και ειναι ενα απολυτα υγιες ατομο οπως ολοι και που εχει αποψη και λογο για ολα σε καποια πιο πολυ σε καποια πιο λιγο...ντυνεται οπως εχουμε συνηθισει τους Goth αλλα δεν παυει οπως λεει και η ιδια να ειναι ανθρωπος και να εχει τις ιδιες αναγκες και ανησυχιες οπως ολοι μας.....αρα μην κατακρινετε πριν ψαξετε και μαθετε απο σωστες πηγες.....
    LuthienMel
    22.04.2008, 15:45
    Συμφονώ απόλυτα με το άρθρο αυτό! Και αυτή η στάση που κρατούν τα media και οι υπόλιποι άνθροποι απέναντί μας είναι απαράδεκτη!
    Επίσης πολύ ηλίθιο είναι το ότι μας μπερδεύουν με τους emo! Ίσως τους posers να είναι εύκολο να τους μπερδέψουν με τους emo, αλλά το να κρίνουν τόσα άτομα με βάση μόνο ένα είναι βλακεία! Ποτέ μην κρίνετε ένα βιβλίο από το εξώφυλλο! Το επαναλαμβάνω συνέχεια αυτό!!!
    Τώρα θα μου πείτε πως βρίζω τους emo αλλά δεν κάνω κάτι τέτοιο αν και δε θα μου άρεσε να είμαι emo. Απλά δε θέλω να με μπερδεύουν με κάτι τελείως διαφορετικό!
    Oceanborn
    22.04.2008, 17:23
    Πολύ καλό το άρθρο! Και πραγματικά διαφωτιστικό!!
    Βασικά η κοπέλα διαχωρίζει τα άτομα που ασπάζονται τη gothic φιλοσοφία από το κάθε απροσάρμοστο που δεν ξέρει τι του γίνεται και το μόνο που θέλει είναι πουλήσει μούρη και να προκαλλέσει !!!!!!
    Και πιστεύω πως είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στo: "Επειδή με ενδιαφέρει το τάδε είμαι goth" και στο: "Επειδή είμαι goth με ενδιαφέρει το τάδε" και η Sabrina φροντίζει να το κάνει ξεκάθαρο!!!!
    vero
    22.04.2008, 17:51

    Μ αρεσε το αρθρο! Ετσι για να καταλαβουμε τι θα πει γκοθ... παντως ξεκαθαρισε το τοπιο... και επισης ενα καταλαβαινω... οτι ειναι πολυ διαφορετικοι με τους εμο γιατι απ οτι γνωριζω αυτοι ειναι πολυ καταθληπτικοι


    και καλα κανουν που φορανε μαυρο γτ δεν σε δειχνει παχουλο (σαβουαρ βιβρε)