ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη

    Όταν σας πνίγει το δίκιο,αλλά δεν μπορείτε να το αποδείξετε, τι κάνετε?

    CROSS
    22.01.2008, 00:43
    Πρίν ένα εξάμηνο περίπου πρόσφερα(ανάθεμα την ώρα)την βοήθειά μου(οικονομικά-αν και δεν μου ήταν καθόλου εύκολο,αλλά τέλος πάντων....)σε ένα άτομο,για ένα μικρό χρονικό διάστημα,το οποίο μεγάλωνε συνέχεια και σήμερα ξεπερνά τους 6 μήνες,και δεν έχει τακτοποιησει ακόμα την εκκρεμότητά του.Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι δεν παραδέχεται ότι το βοήθησα γιατί λέει ότι ήθελε περισσότερα χρήματα για να κάνει τη δουλειά του και τα δικά μου δεν του έφτασαν!Και αρνείται με διάφορες δικαιολογίες(που φαίνονται καθαρά ότι είναι ψέματα)να ακούσει ότι μου χρωστάει έστω τη χάρη που του έκανα τότε.Προσπαθεί να αποδείξει ότι έχει δίκιο γιατί δεν του έφταναν τα χρήματα που του έδωσα!Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα που παίζουν τόσο καλά το ρόλο τους,μέχρι τη στιγμή της αποκάλυψης.Εσείς όταν σας πνίγει το δίκιο σας αλλά δεν μπορείτε να το αποδείξετε,πώς το αντιμετωπίζετε?Εγώ ''σκοτώνω'' άνθρωπο.......δεν αντέχω καθόλου αυτό το συναίσθημα.Είναι ό,τι χειρότερο!
    Liza32
    22.01.2008, 07:56
    Έχω αδικηθεί πάρα πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν βρήκα το δίκιο μου. Δεν στο λέω για να σε απογοητεύσω, αλλά είναι γεγονός, ότι όταν έχεις να κάνεις με αδίστακτα άτομα, είναι καλύτερα να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή για να κάνεις αυτό που πρέπει, και όχι να περνάς στην αντεπίθεση, και να βάζεις σε κίνδυνο τη ζωή της οικογένειας σου, ή της δικής σου... Ένα παράδειγμα έφερα, έτσι; Τώρα, όσον αφορά χρηματικό θέμα, αν έχεις πέσει θύμα, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι, να προσέχεις στο μέλλον μη σου ξανατύχει κάτι παρόμοιο, και να σταματήσεις τα πάρε δώσε με τέτοιους ανθρώπους γενικά. Μη στενοχωριέσαι επειδή έπεσες σε αχάριστο και φιλοχρήματο. Ηταν ενα μάθημα ζωής, που σε δίδαξε, να μην εμπιστεύεσαι ούτε το συγγενή σου! Από δω και πέρα, πάρε τη ζωή στα χέρια σου, και σβήσε από την καρδιά σου και από την ατζέντα σου, όλους όσους σε εκμεταλλεύτηκαν και σε πρόδωσαν άδικα. Δεν θα μπορέσεις να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, αλλά να είσαι σίγουρος, ότι υπάρχει Θεός, που βλέπει και ακούει, όσα δεν μπορεί ο άνθρωπος! Και αν σ΄αυτή τη ζωή, δεν υπάρχει δικαιοσύνη, να ξέρεις, ότι ακόμα υπάρχει η Θεία Δίκη!
    sylviaki
    22.01.2008, 08:48
    Υπάρχουν οι περιπτώσεις που δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου. βέβαια όταν την έχεις πάθει μια φορά, μαθαίνεις να είσαι πιο προσεκτικός. Στην περίπτωση πχ που σου έτυχε σχετικά με το δανεισμό χρημάτων, θα είχα προβλέψει να λειτουργήσω με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε κανείς να μην αμφισβητεί το γεγόνος.
    Από την άλλη μεριά, υπάρχουν και περιπτώσεις που με αδικούν, αλλά καταφέρνω, έστω και μετά από καιρό, να δικαιωθώ.
    Morpheus91
    22.01.2008, 13:44
    Πάω για υπνο ....

    λοιπον περα απο τhν πλάκα δεν ξερω πως θα αντιδρουσα ...
    Εξαρταται απο το πως θα ημουν εκείνη τη στιγμή ...
    Μπορεί να εκανα τον κοσμο άνω κάτω ...
    Μπορεί και να μην έκανα τιποτα, γιατι εφόσον εγώ ξερω οτι
    είμαι ok δεν έχω να εποδείξω τιποτα και σε κανέναν ...

    Ανάλογα πάντα την περίπτωση ...

    I 'm worst at what I do best and for this gift I feel blessed !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Morpheus91 στις 25-01-2008 14:13 ]


    --Elena--
    22.01.2008, 15:16
    Όντως...μερικές φορές υπάρχουν άνθρωποι που δεν παραδέχονται ορισμένα πράγματα που έκαναν ή είπαν..!!!!Μου έχει τύχει πολλές φορές...αλλά κάθε φορά προσπαθώ με τον τρόπο μου να τον κάνει να καταλάβει πώς νιώθω!!!!'Ετσι,ακόμα κι αν δεν το έχει παραδεχτεί ανοιχτά,ξέρει πώς είμαι εγώ και τί αισθήματα μου έχει προκαλέσει η όλη κατάσταση!
    Bgre
    22.01.2008, 21:50
    1)Για να πάρεισ το ποσό , σε τετοια θρασυδειλα άτομα περνάνε μόνο απειλές.
    2)Τα μάτια σου και ΄΄οτι είναι κάτω απο αυτά , δεν τα εμπιστεύεσαι!
    3)Ηρέμισε , δεν είσαι ο μόνος κια η ζωή συνεχίζεται
    Kerato
    24.01.2008, 19:49
    Όταν με πνίγει το δίκιο, αλλά δε μπορώ να το αποδείξω, θυμώνω, βρίζω, κλαίω, φωνάζω, καπνίζω, πίνω κι όταν όλα αυτά περάσουν το ρίχνω στο φαί και παχαίνω!
    marakiasteraki
    03.02.2008, 23:20
    Νομιζω οτι αν εχεις δικιο....σε στηριζεις!Κι οπου βγει!!!
    cranky
    04.02.2008, 02:29
    Παράθεση:

    Εσείς όταν σας πνίγει το δίκιο σας αλλά δεν μπορείτε να το αποδείξετε,πώς το αντιμετωπίζετε?Εγώ ''σκοτώνω'' άνθρωπο.......δεν αντέχω καθόλου αυτό το συναίσθημα.Είναι ό,τι χειρότερο!

    Δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις, τουλάχιστον οχι ακόμα.Τέτοιοι τύποι, είναι ικανότατοι να αυτοκαταστρέφονται.Βγάλτο απ' το μυαλό σου για να μήν σε δηλητηριάζει, και περίμενε.Σίγουρα θα σου δοθή η ευκαιρία να ανταποδώσης.
    Υπομονή χρειάζεται.
    WC
    04.02.2008, 09:53
    βαράτεμαι κι ας κλαίω.....σε τέτοια κατάσταση βρισκομαι...κι οποιον πάρει ο χαρος....... ωστόσο λύση βρίσκουμε....μεχρι να βρουμε ειναι το θέμα....εκει γίνετε το ελα να δεις....!!!
    despinakontogianni
    04.02.2008, 20:11
    Αρχίζω να σπάω ό,τι βρω μπροστά μου. Αυτό αν δεν μπορώ να δείρω κάποιον!
    FORTE
    05.02.2008, 13:26
    Δεν φτανω ποτε σ αυτη τη φαση γιατι εχω καλα επιχειρηματα απλα οταν εχω εγω αδικο λεω sorry λαθος.
    kamelia8
    16.02.2008, 20:08
    Να σου πω κάτι;
    Ασ'το να πάει στο καλό....
    Πες ότι τα 'δωσες αυτά τα λεφτά σ' έναν φτωχό που τα είχε ανάγκη (κι ας μην είναι έτσι) και ξέχασέ το...
    Δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι συνεχώς και να στεναχωριέσαι. Αφού ο άνθρωπος δεν πρόκειται να στα δώσει, το έχει δηλώσει!
    Ασ'το να πάει... Έκανες μια καλοσύνη.. Κι ας μη στο ανταποδώσουν..

    Εγώ έτσι το αντιμετώπισα όταν έπαθα κάτι παρόμοιο!
    PashalinaMakia
    16.02.2008, 22:46
    Ευχήσου να τα φάει τα δανεικά κι αγύριστα που του έδωσες στους γιατρούς....

    Ε κάποια στιγμή,θα τα φάει....

    Οι "καλοσύνες" του τύπου περασμένα ξεχασμένα (που έλεγε κι η Γαρμπή),είναι για εκείνους που την δικαισύνη δεν την επιβάλλουν για τον εαυτό τους.

    Πέρα απο την πλάκα πάντως,γιατί δεν τον έπειθες να σου κάνει μια έγγραφη ήλωση πώς θα στα δώσει??Έχω ακούσει πως είχαν στείλει κάποιον στα δικαστήρια μ κάτι τέτοιο ως στοιχείο.
    CROSS
    17.02.2008, 00:36
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 16-02-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Ευχήσου να τα φάει τα δανεικά κι αγύριστα που του έδωσες στους γιατρούς....

    Ε κάποια στιγμή,θα τα φάει....

    Οι "καλοσύνες" του τύπου περασμένα ξεχασμένα (που έλεγε κι η Γαρμπή),είναι για εκείνους που την δικαισύνη δεν την επιβάλλουν για τον εαυτό τους.

    Πέρα απο την πλάκα πάντως,γιατί δεν τον έπειθες να σου κάνει μια έγγραφη ήλωση πώς θα στα δώσει??Έχω ακούσει πως είχαν στείλει κάποιον στα δικαστήρια μ κάτι τέτοιο ως στοιχείο.


    Σωστήηηηηηηηη..αλλά δεν μου βγαίνει να το πω αυτό
    Δεν πολυασχολούμαι πια μ'αυτό το θέμα αλλά μόλις έμαθα ότι το άτομο αυτό είχε άλλους τρόπους να βρεί χρήματα,όπως έχει και τώρα αλλά δεν το κάνει...ακριβό αυτοκίνητο....μένει στα ορεινά βόρεια προάστεια με οικιακή βοηθό!...όπότε δεν θέλω και πολύ να πάω να κάνω καμιά ανατίναξη αυτοκινήτου,αν τελικά δεν το ''αποχωρηστεί''για να εξοφλήσει το χρέος του...
    freddieKrueger
    22.07.2018, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 22.01.2008, 00:43 έγραψε...

    Πρίν ένα εξάμηνο περίπου πρόσφερα(ανάθεμα την ώρα)την βοήθειά μου(οικονομικά-αν και δεν μου ήταν καθόλου εύκολο,αλλά τέλος πάντων....)σε ένα άτομο,για ένα μικρό χρονικό διάστημα,το οποίο μεγάλωνε συνέχεια και σήμερα ξεπερνά τους 6 μήνες,και δεν έχει τακτοποιησει ακόμα την εκκρεμότητά του.Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι δεν παραδέχεται ότι το βοήθησα γιατί λέει ότι ήθελε περισσότερα χρήματα για να κάνει τη δουλειά του και τα δικά μου δεν του έφτασαν!Και αρνείται με διάφορες δικαιολογίες(που φαίνονται καθαρά ότι είναι ψέματα)να ακούσει ότι μου χρωστάει έστω τη χάρη που του έκανα τότε.Προσπαθεί να αποδείξει ότι έχει δίκιο γιατί δεν του έφταναν τα χρήματα που του έδωσα!Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα που παίζουν τόσο καλά το ρόλο τους,μέχρι τη στιγμή της αποκάλυψης.Εσείς όταν σας πνίγει το δίκιο σας αλλά δεν μπορείτε να το αποδείξετε,πώς το αντιμετωπίζετε?Εγώ ''σκοτώνω'' άνθρωπο.......δεν αντέχω καθόλου αυτό το συναίσθημα.Είναι ό,τι χειρότερο!

    Παλιό το ποστ,αλλά στάθηκα.

    Αντικειμενικά αφόρητο το αίσθημα της αδικίας.

    Προέρχεται κυρίως από την αδυναμία της άλλης πλευράς να παραδεχτεί το άδικο.

    Υπάρχουν τρόποι να το αντιμετωπίσεις.

    Πρωτα απ ολα ζητας τα χρηματα σου πισω.

    Ειτε νομικα ειτε με αλλους τροπους.

    Βεβαια δεν πρεπει να δωσεις δικαιωμα στην αλλη πλευρα να σου κανει μηνυση για χειροδικια ας πουμε.

    Αν και πανω στο βρασμο ψυχης ειναι πιθανο να τον πιασεις τον αλλο απο το γιακα να τον γυρισεις αναποδα και οτι πεσει απο τις τσεπες του να το παρεις!!

    Για τη συγκρεκριμμενη περιπτωση Cross θα ελεγα πως πληρωσες ενα ποσο για να μαθεις τι κουμασι ειχες για φιλο!

    Τραβα του μια διαγραφη-που ειμαι σιγουρος οτι θα το εχεις πραξει-ειδικα επειδη το θεμα ειναι παλιο!

    Σε περιπτωσεις που χανουμε το δικιο μας δυστυχως δεν ειναι παντα δυνατο να ανατρεψουμε την αδικια!

    Ειδικα αν προκειται να προστατεψουμε τη σωματικη η ψυχικη μας ακεραιοτητα!

    Δεχομαστε το χασιμο,μας γινεται μαθημα και αποτρεπουμε ετσι μια κατασταση μεγαλυτερης απωλειας!

    Αυτα σε.περιπτωση που ειναι ακρως επικυνδινη η διεκδικηση του δικαιου!

    Παντα ζυγιζουμε το.βαρος της αδικιας και το βαρος της αντιδρασης μας!