ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Το ποίημα ενός παιδιού! Εξαιρετικό!

    lookylouk
    24.01.2008, 17:06
    ...ένα υπέροχο ποίημα που έχει γράψει ένα παιδί από την Αφρική και προτάθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη ως το καλύτερο ποίημα του 2006.

    Όταν γεννιέμαι, είμαι μαύρος
    Όταν μεγαλώσω, είμαι μαύρος
    Όταν κάθομαι στον ήλιο, είμαι μαύρος
    Όταν φοβάμαι, είμαι μαύρος
    Όταν αρρωσταίνω, είμαι μαύρος
    Κι όταν πεθαίνω, ακόμα είμαι μαύρος
    Κι εσύ λευκέ άνθρωπε
    Όταν γεννιέσαι, είσαι ροζ
    Όταν μεγαλώνεις, γίνεσαι λευκός
    Όταν κάθεσαι στον ήλιο, γίνεσαι κόκκινος
    Όταν κρυώνεις, γίνεσαι μπλε
    Όταν φοβάσαι, γίνεσαι κίτρινος
    Όταν αρρωσταίνεις, γίνεσαι πράσινος
    Κι όταν πεθαίνεις, γίνεσαι γκρι

    Και αποκαλείς εμένα έγχρωμο;
    CROSS
    24.01.2008, 17:16
    Πολύ καλό!Πρέπει να κυκλοφορήσει στους ρατσιστικούς κύκλους.
    johnny8
    24.01.2008, 17:18
    Πανέμορφο, πανέξυπνο.
    Αλλά μήπως κρύβει έναν ρατσισμό για τους άσπρους ;
    xristos_rock
    24.01.2008, 17:22
    Μήπως δεν τον κρύβει τον ρατσισμό αλλά είναι ολοφάνερος; Λέω εγώ τώρα...

    sylviaki
    24.01.2008, 17:36
    καμιά φορά τα παιδιά μέσα απο την αθωότητας τους λένε μεγάλες αλήθειες..
    Stroumfita456
    24.01.2008, 20:36
    μεγαλες αληθειες αλλα ειναι <λιγο> ρατσιστικο προς τους λευκους....
    manos_p
    24.01.2008, 21:21

    Nai alla an koitaksete tin teletaia protasi isws bgei noima...

    leei oti ton apokaloun egxrwmo...poioi???
    oi leukoi....

    ara??????ousiastika psaxnei na brei ena epixeirima giati oi leukoi tous apokaloun egxrwmous...pou stin ousia o leukos prepei na legetai egxrwmos...
    ara stin sugkekrimeni periptwsi poios krinei ratsistika ton allon???

    o leukos ton mauro....
    NoExit
    24.01.2008, 22:52
    Καθόλου ρατσιστικό δεν είναι, το βρήκα πολύ έξυπνο!
    lookylouk
    24.01.2008, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 24-01-2008 στις 20:36 έγραψε...

    μεγαλες αληθειες αλλα ειναι <λιγο> ρατσιστικο προς τους λευκους....



    έλεος...
    Astron
    24.01.2008, 23:53
    Μήπως είναι παραμύθι ότι ειναι ποίημα και ότι προτάθηκε απ' τα Ηνωμένα Έθνη; Εγώ το θυμάμαι αυτό εδώ και καμιά 15ετία και το λέγανε σαν ανέκδοτο...
    lookylouk
    25.01.2008, 00:00
    Οχι, δεν είναι ανέκδοτο σίγουρα.

    Για τα Ηνωμένα 'Εθνη δεν το γνωρίζω με σιγουριά, αλλά θυμάμαι ότι πριν μερικά χρόνια το είχα διδαχθεί στη γαλλική του εκδοχή στο γαλλικό ινστιντούτο.
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 11:12
    Polu kalo, polu eksupno kai me polu noima sigoura. Mporei na fainetai ligo ratsistiko, alla kata ti gnwmi mou den einai. Skefteite apla, ti exoun perasei autoi oi anthrwpoi apo olous autous pou tous ekmetaleuontan tosa xronia... Kai stin teliki mipws exei dikio ? Gia skefteite to ligo... Isws den tha prepe na tous leme egxrwmous. Stin ousia autoi einai monoxrwmoi... To mono xrwma pou exei to derma tous einai to mauro... Emeis to kalokairi kokkinizoume i maurizoume, kai to xeimwna ksana asprizoume... Mipws exei dikio ???
    Rinio524
    25.01.2008, 12:47
    Polu kalo..... ligo ratsistiko alla den pirazei.... mipos emeis den koroideuoume tous allous pou den einai leukoi?
    katat'alla einai polu wraio
    renabill
    25.01.2008, 14:37
    Δεν νομίζω οτι κρύβει ρατσισμό.Μάλλον αναιρεί εμάς που είμαστε ρατσιστές!
    kamelia8
    25.01.2008, 21:46
    Πω πω! Δεν το σκέφτηκα ποτέ! Πραγματικά!
    Πολύ διδακτικό για τους ρατσιστές.
    deathminor88
    26.01.2008, 02:57
    Kαθόλου ρατσιστικό. Είναι μια απορία ενός παιδιού, που πραγματικά κρύβει την αλήθεια.
    Astron
    26.01.2008, 12:10
    Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε το συγκεκριμένο ποίημα αντι-ρατσιστικό. Ο λόγος που οι μαύροι καταπιέζονταν δεν ήταν συγκεκριμένα επειδή είχαν μαύρο χρώμα δέρματος, αλλά επειδή ήταν διαφορετικοί απ' τους λευκούς. Εάν στην Ευρώπη κατοικούσαν μαύροι και στην Αφρική κατοικούσαν λευκοί πάλι τα ίδια γεγονότα ακριβώς θα είχαν συμβεί αλλά αντίστροφα, δηλαδή οι μαύροι θα καταπίεζαν τους λευκούς.

    Οπότε το ποίημα αυτό (μάλλον λογοπαίγνιο) δεν έχει καμία ουσία, ούτε αφυπνίζει συνειδήσεις. Τί ακριβώς σας εκπλήσσει; Ότι πράγματι το λευκό δέρμα είναι πιο ευαίσθητο και αλλάζει πιο πολλά χρώματα;
    Άσε που το να αποκαλέσεις κάποιον "έγχρωμο" τουλάχιστον στην ελληνική γλώσσα δεν είναι προσβολή, είναι καθαρά θέμα ορισμού. Εάν αποκαλούσαμε την δική μας φυλή έγχρωμη και την άλλη φυλή "καφέ" θα ήμασταν λιγότερο ρατσιστές; Όχι βέβαια...
    Ουδεμία σχέση λοιπόν έχει ο ορισμός του χρώματος με το ρατσισμό. Ρατσισμός είναι η σύνδεση ενός συγκεκριμένου χρώματος δέρματος (μιας φυλής) με λιγότερα δικαιώματα και ικανότητες από αυτά που αντιστοιχούν στους ανθρώπους της δικής μας φυλής και του χρώματός μας.

    Και για να σας πειράξω λίγο...Ρατσισμός είναι τελικά να θεωρούμε αντι-ρατσιστικό ένα λογοπαίγνιο που εξηγεί ότι το μαύρο δέρμα είναι πιο σταθερό στο πέρασμα του χρόνου. Γιατί έτσι ουσιαστικά είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι το χρώμα του δέρματος που αλλάζει στο πέρασμα του χρόνου είναι κατώτερο απ' το χρώμα του δέρματος που παραμένει σταθερό...


    Υ.Γ. Επιβεβαιώθηκε ότι το συγκεκριμένο ανέκδοτο υπάρχει τουλάχιστον απ' το ...1989 και δεν έχει καμιά σχέση με τα Ηνωμένη Έθνη.
    "by an Anonymous pupil of King Edward VI School, Birmingham, UK.
    Found in The children's book of poems, prayers and meditations ed. Liz Attenborough (Element Books, 1989)"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 26-01-2008 12:17 ]


    lookylouk
    26.01.2008, 21:16
    Φίλε Αstron θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να μην αναλύεις τόοοσο πολύ κάποια πράγματα.
    Το ποίημα είναι απλώς ένας έξυπνος τρόπος να εκφραστεί μια άλλη οπτική στο στερεότυπο που ξέρουμε, έγχρωμοι-λευκοί.

    Υγ.Να θυμίσω ότι το σκούρο χρώμα δεν έτυχε απλώς να συνδεθεί με την άδικη αντιμετώπιση. Ενοχοποιήθηκε μαζί με άλλα διαφορετικά χαρακτηριστικά της φυλής για να τους εντάξει σε μία υποτιθέμενη βιολογική βαθμίδα κάτω από τους λευκούς.
    Astron
    26.01.2008, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος lookylouk στις 26-01-2008 στις 21:16 έγραψε...
    Φίλε Αstron θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να μην αναλύεις τόοοσο πολύ κάποια πράγματα.


    Χαλαρός είμαι, απλά διαφωνώ με την προσέγγιση των περισσοτέρων.
    Αλλά, αγαπητέ φίλε, το θέμα ειναι να ξέρουμε τί γράφουμε και γιατί.
    Το σκούρο χρώμα ενοχοποιήθηκε ακριβώς όπως θα είχε ενοχοποιηθεί το λευκό εάν οι κάτοικοι της Αφρικής είχαν λευκό χρώμα και οι Ευρωπαίοι σκούρο.

    Η σημασία που δίνουμε λοιπόν στα χρώματα είναι έτσι κι αλλιώς εντελώς υποκειμενική. Τί σημασία έχει τελικά ποιος ειναι πιο...έγχρωμος, σκούρος, ασπριδερός κλπ;
    Το να μας εκπλήσσει ότι τελικά είμαστε πιο ...έγχρωμοι απ' τους μαύρους και να θεωρούμε αυτό το συμπέρασμα αντιρατσιστικό μάλλον σημαίνει ότι δεν έχουμε καταλάβει την ουσία του ρατσισμού...
    lookylouk
    26.01.2008, 22:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 26-01-2008 στις 21:55 έγραψε...

    Το να μας εκπλήσσει ότι τελικά είμαστε πιο ...έγχρωμοι απ' τους μαύρους και να θεωρούμε αυτό το συμπέρασμα αντιρατσιστικό μάλλον σημαίνει ότι δεν έχουμε καταλάβει την ουσία του ρατσισμού...



    Δε νομίζω να εξέπληξε κανέναν και δεν είναι αυτό το νόημα του post. Αδυνατείς να πιάσεις το κλίμα νομίζω.
    Anyway, ο καθένας ας κρατήσει την προσέγγισή του. Ουύε θα μας πείσεις ούτε θα σε πείσουμε.