ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    Το ποίημα ενός παιδιού! Εξαιρετικό!

    Viktor
    27.01.2008, 18:41
    Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι το εν λόγω πόνημα είναι παλιό κι όχι όπως μας τα γράφει ο/η lookylouk. Μάλλον από κάποιο chain mail θα σου ήρθε, φίλε Louk.

    H ουσία είναι ότι η δαιμονοποίηση και ο διαχωρισμός μεταξύ των λευκών (αγνών και αμόλυντων) και των έγχρωμων (οι οποίοι δεν είναι μόνο οι μάυροι,αλλά και κίτρινοι , κόκκινοι κτλ) ήταν ο εύκολος τρόπος για να αποκτηθούν στρατιές σκλάβων χωρίς δικαιώματα.

    Αυτό που μας δείχνει το ποιηματάκι μέσα στην αθωότητα του, είναι η γελοιότητα αυτου του διαχωρισμού, κι ότι είναι κάτι που δημιουργήσαμε εμείς οι για να έχουμε τον εύκολο διαχωρισμό. Στη τελική όλοι πονάμε, νιώθουμε, γελάμε, πεθαίνουμε.

    @Astron: άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο και νιώσε την ουσία των πραγμάτων, κι απόλαυσε την παρέα του κόσμου αντί να προβαίνεις σε ανούσιες αναλύσεις μόνο και μόνο για να προβείς σε αυτές. Αλλά όπως είπες και εσύ, καθείς με τη γνώμη του και το σέβομαι!
    lookylouk
    27.01.2008, 21:34
    Μία άσχετη διευκρίνιση για όσους με αποκάλεσαν ''φίλε'', που είναι αρκετοί!
    Γυναίκα είμαι! Επιβεβαιωμένο!
    Τη νεραιδούλα κανείς δεν την πρόσεξε???
    Astron
    27.01.2008, 23:53
    Παράθεση:

    @Astron: άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο και νιώσε την ουσία των πραγμάτων, κι απόλαυσε την παρέα του κόσμου αντί να προβαίνεις σε ανούσιες αναλύσεις μόνο και μόνο για να προβείς σε αυτές.


    Απολαμβάνω μια χαρά την παρέα των συνανθρώπων μου ακόμα και αν διαφωνώ με τις απόψεις τους.
    Όπως και να 'χει...εσύ μάλλον κάτι θα 'χεις με τις απόψεις μου γιατί και στα 2 όλα κι όλα posts που εχεις γράψει στο forum με κατακρίνεις ότι "γράφω μόνο και μόνο για να γράψω(!)" (συμπτωματικά πάλι σε post της lookylouk προ τριών μηνών.)

    Τότε ήσουν νέος χρήστης στο forum, τώρα είσαι απλά προσβλητικός. Θα ήταν λοιπόν πολύ πιο χρήσιμο να έλεγες συγκεκριμένα πού διαφωνείς.


    Υ.Γ. Lookylouk sorry για το "φίλε", και ναι η νεραϊδούλα είναι γυναίκα αλλά ο Lucky Luke ανδροφέρνει λιγάκι
    Liza32
    28.01.2008, 08:43
    Πράγματι είναι πολύ όμορφο! Κανείς δεν θα το έγραφε καλύτερα!
    lookylouk
    28.01.2008, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 27-01-2008 στις 23:53 έγραψε...
    Lookylouk sorry για το "φίλε", και ναι η νεραϊδούλα είναι γυναίκα αλλά ο Lucky Luke ανδροφέρνει λιγάκι



    Λες? Αντρας είναι? το Lookylouk προέρχεται από το όνομά μου (Λουκία). Η νεράιδα προς διευκρίνηση φύλου ήταν
    Viktor
    29.01.2008, 09:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 27-01-2008 στις 23:53 έγραψε...



    Όπως και να 'χει...εσύ μάλλον κάτι θα 'χεις με τις απόψεις μου γιατί και στα 2 όλα κι όλα posts που εχεις γράψει στο forum με κατακρίνεις ότι "γράφω μόνο και μόνο για να γράψω(!)" (συμπτωματικά πάλι σε post της lookylouk προ τριών μηνών.)


    Σε πληροφορώ ότι είμαι μελος στο MusicHeaven πολύ καιρό, δεν γράφτηκα για την Lookylouk...απλώς τότε μου έκανε εντύπωση η επίθεσή σου κι αποφάσισα να γράψω πρώτη φορά...

    Για να έχω και 3ο ποστ λοιπόν :

    Δεν ξεπέρασα κάποιο κανόνα του φόρουμ, οπότε δεν μπορείς να με λες προσβλητικό.
    Αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με το τί γράφω, απλώς διάγραψέ το! Διαφορετικά, αποδέξου το όπως αποδέχονται και οι άλλοι τις δικές σου (ατελείωτες) κριτικές! Εσυ έχεις και πίτα και μαχαίρι εδώ μέσα! Μήπως έχεις πρόβλημα με την κριτική ?

    Όσον αφορά το "γράφω για να γράφω" αναφέρεται στη στείρα διαφωνία όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, και όχι στον αριθμό των posts. Αυτά, για να ξέρεις πάνω σε τί σε κριτικάρω. Καλή σου μέρα!

    Astron
    29.01.2008, 13:00
    Μα δεν έκανα καμιά επίθεση. Απλά διαφωνώ. Όποτε διαφωνείς κάθετα με κάτι το θεωρείς ...επίθεση;
    Αυτό που χαρακτήρισα "προσβλητικό" είναι το να θεωρείς ότι διαφωνώ επειδή ...ξύπνησα άσχημα και όχι επειδή πραγματικά πιστεύω αυτά που γράφω.

    Είναι στοιχειώδης κανόνας ευγένειας μιας δημόσιας συζήτησης να αποδέχεσαι ότι ο συνομιλητής σου πιστεύει αυτά που λέει.
    Επίσης είναι εντελώς ανούσιο κι επιπόλαιο να ψάχνεις το κίνητρο πίσω απ' τα λόγια κάποιου και να υποθέτεις διάφορα αντί να απαντάς στην ουσία αυτών που λέει.
    Οι δικές μου "κριτικές" -όπως τις χαρακτηρίζεις- αφορούν πάντα το θέμα της συζήτησης και ποτέ δεν είναι προσωπική επίθεση, όσο σκληρές και αν σου μοιάζουν.

    Ούτε μαχαίρι ούτε πίτα έχω. Εδώ γράφω απλά τις απόψεις μου και δε μιλω ως συντονιστής.
    Viktor
    29.01.2008, 16:02

    Απλώς φαίνεται ότι διαφωνείς με όλα..

    Anywayz, ας λήξει εδώ...