ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Ψαγμένα Τραγούδια

    morfara
    24.01.2008, 21:51
    Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε ωραία τραγούδια με ψαγμένο στίχο...

    Χαρακτηριστικά αναφέρω:
    1)Κάτι να γυαλίζει.Βασίλης Καζούλης
    2) Παραμύθι. FFC
    κ άλλα

    Περιμένω τις γνώμες σας..


    xartinooneiro
    25.01.2008, 11:28
    ΠΙΡΟΓΑ

    Στίχοι: Άλκης Αλκαίος
    Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος
    Ερμηνευτής: Χαρούλα Αλεξίου


    Με μια πιρόγα φεύγεις και γυρίζεις
    τις ώρες που αγριεύει η βροχή
    στη γη των Βησιγότθων αρμενίζεις
    και σε κερδίζουν κήποι κρεμαστοί
    μα τα φτερά σου σιγοπριονίζεις

    Σκέπασε αρμύρα το γυμνό κορμί σου
    σου 'φερα απ' τους Δελφούς γλυκό νερό
    στα δύο είπες πως θα κοπεί η ζωή σου
    και πριν προλάβω τρεις να σ' αρνηθώ
    σκούριασε το κλειδί του παραδείσου

    Το καραβάνι τρέχει μες στη σκόνη
    και την τρελή σου κυνηγάει σκιά
    πώς να ημερέψει ο νους μ' ένα σεντόνι
    πώς να δεθεί η Μεσόγειος με σχοινιά
    αγάπη που σε λέγαν Αντιγόνη

    Ποια νυχτωδία το φως σου έχει πάρει
    και σε ποιο γαλαξία να σε βρω
    εδώ είναι Αττική φαιό νταμάρι
    κι εγώ ένα πεδίο βολής φτηνό
    που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι

    mitskinis
    25.01.2008, 20:17
    Πολύ ψαγμένο είναι "Οι παλιές αγάπες παν στον παράδεισο" των Πυξ Λαξ
    Επίσης είναι και το "Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι"του Τσακνή αλλά και
    "Του έρωτα" των αδελφών Κατσιμίχα

    blackdragon
    26.01.2008, 11:16
    Τα τραγούδια από Υπόγει Ρεύματα... Φοβεροί στίχοι, εμπνευσμένα κ από ποιητές, όπως τα Ανδρείκελα σε στίχους Κ. Βάρναλη.
    Peace18
    26.01.2008, 16:56
    Εγώ έψαχνα έψαχνα τόση ώρα.... Αλλά δεεεεεννν....
    sitzoune81
    26.01.2008, 18:54
    Οτιδηποτε απο F.F.C. , ProSinnerz, Νικο Γκατσο.........
    ..........Βασιλακη Καρρα, Μπεσυ Αργυρακη, Νιnο, Ευη Δρουτσα, Παολα, Καλομοιρα, Θεμη Αδαμαντιδη και Π(ε)λούταρ(ε)χο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    open-eyed-dreamer
    27.01.2008, 03:15
    Στέρεο Νόβα: Ενα κλεμένο ποδήλατο


    Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα ‘ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο γιατί μια καινούργια αγάπη θα χύνεται σα μέλι κι από ένα σημείο της γης αυτός ο ήλιος θα ανατέλλει πιο όμορφος από ποτέ σα στρογγυλό χρυσάφι θα λάμψει στο βλέμμα σου σα μεγάλο διαμάντι κι εγώ που κάνω όνειρα χωρίς να κοιμάμαι περνάω μέσα από ένα κρύσταλλο χωρίς να φοβάμαι γιατί τα όνειρα που κάνω όταν περπατώ στο δρόμο είναι πιο έντιμα από αυτά που μας πλασάρει ο νόμος ο νόμος μιας εταιρίας ο νόμος μιας πολιτείας η χώρα μου είναι αποικία μιας πιο μεγάλης αποικίας χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας χρώματα αγάπης και χρώματα βίας θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα μαχαίρια πιστόλια κάθε είδους κόλπα τα όνειρα της ζωής μια θαμπή ανάμνηση στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης σα δαχτυλίδια του χρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

    Είναι σα μαγνήτης που με κάνει να ονειρεύομαι να μιλάω στα κτίρια στα σύννεφα ή να προσεύχομαι να ‘χα μια θάλασσα έξω απ’ το σπίτι μου κι όποτε βρέχει να πετάω απ’ το μπαλκόνι κρατώντας το χέρι σου για πάντα στις φραουλένιες πεδιάδες στις γραμμικές κοιλάδες κι όπως συγκρούεται ένα αεροπλάνο στο μυαλό μου να γίνει το σώμα σου ένα με το δικό μου πες μου πες μου τι σκέφτεσαι για μένα όταν τα σώματά μας στέκουν σταυρωμένα κι από ένα σημείο της γης αυτός ο ήλιος ανατέλλει κάποιος τότε σ’ ένα στόχο σημαδεύει χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας χρώματα αγάπης και χρώματα βίας θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα μαχαίρια πιστόλια κάθε είδους κόλπα τα όνειρα της ζωής μια θαμπή ανάμνηση στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης σα δαχτυλίδια του χρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

    Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα ‘ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο ίσως βρούμε ένα σπίτι για να μείνουμε ένα τόπο να ζήσουμε και να πεθάνουμε μιλώντας σε κάποιον που έχει πεθάνει σε χιονισμένα τοπία σε δέντρα από μελάνι σε ανθρώπους που ψάχνουν μια κατεύθυνση προς το θεό μια άλλη χώρα μια άγνωστη διεύθυνση στην οθόνη ενός κομπιούτερ στα όνειρα του σκύλου στο ουράνιο τόξο στην καρδιά ενός φίλου φύλαξε τις εικόνες και όλα όσα πιστεύεις το βιβλίο των ματιών σου είναι όλα αυτά που γυρεύεις χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας χρώματα αγάπης και χρώματα βίας θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα μαχαίρια πιστόλια κάθε είδους κόλπα τα όνειρα της ζωής μια θαμπή ανάμνηση στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης σα δαχτυλίδια του χρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : open-eyed-dreamer στις 27-01-2008 03:16 ]


    stal1a
    27.01.2008, 16:09
    Mπαγασας ...
    Φτιαξε καρδια μου το δικο σου παραμυθι......
    Ο αμλετ της σεληνης ........
    Το καραντί........
    Το μαχαιρι........
    Ο τρελος Μιλτος....
    Ιθακη....
    Σεμπαστιαν......
    Nick-the-GreeK
    27.01.2008, 21:32
    Κατα την γνωμη μου ενα απο τα ποιο ψαγμενα τραγουδια ειναι το sailing ships των whitesnake.Βεβαια δεν μπωρω να παραληψω το love you like I do των him...
    τελος ενα απο τα τραγουδια που θεωρω πολυ ψαγμενα οχι για τους στιχους αλλα γιατι δεν ακουγεται πολυ ειναι το you απο evanescense(purplebutterfly με αυτο θα σε κανω προταση γαμου.....)
    purplebutterfly
    27.01.2008, 21:49
    ok nick mou!
    tha to exo ipopsin mou....
    oso gia psagmena tragoudi,ti na po....i have no idea!!!