ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Το μπαρ των ευχών

    smitty
    27.01.2008, 15:40
    Λοιπόν! Γειά σε όλους! Ελπίζω όλοι να είστε γεμάτοι μουσικές σκέψεις και μελωδικά όνειρα!
    Λοιπόν, επειδή δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το γράψω ... το γράφω στην κατηγορία των φιλοσοφικών συζητήσεων γιατί μια ζωή κάνω φιλοσοφικές συζητήσεις! Θα δοκιμάσω να το βάλω και στα δελτία τύπου αλλά επειδή θέλω να το στείλω με τις φωτογραφίες μαζί , ψάχνομαι λίγο για το πως θα το καταφέρω! Θα δούμε!
    Είμαι σίγουρη πως όλοι έχετε όνειρα που θέλετε να τα πραγματοποιήσετε. Είμαι ακόμα πιο σίγουρη ότι όσο μεγαλώνετε τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεστε πόσο δύσκολο τελικά είναι να τα πραγματοποιήσεις, ιδιαίτερα αν ασχολήσαι με καλλιτεχνικούς κλάδους, όπως ο χορός, η μουσική, το θέατρο... Είσαι μουσικός στην Ελλάδα; Ε, μεταξύ μας μην περιμένεις και πολλά. Δεν υπάρχει στήριξη για νέους ταλαντούχους ανθρώπους (διαφωνώ με όσους λένε ότι δεν υπάρχουν ταλαντούχοι άνθρωποι... ξέρω μουσικούς, ηθοποιούς, συνθέτες... που είμαι σίγουρη ότι το όνομα τους δεν το γνωρίζει κανείς και όμως είναι πολύ ταλαντούχοι). Η Ελλάδα είναι γνωστό ότι "τρώει" τα παιδιά της. Και έχεις δύο λύσεις... ή τσαλακώνεις τα όνειρά σου και προσπαθείς να δεις αν μπορείς κάπως να χωθείς και εσύ στο σύστημα, ή κυνηγάς τα όνειρα σου και ίσως κάποτε (κατά τα 80 σου) να καταφέρεις να βγάλεις λεφτά από αυτό που αγαπάς. Αν προσπαθήσεις να τα κάνεις κα τα δύο μαζί, να είσαι με το ένα πόδι στο σύστημα και με το άλλο στα όνειρα συνήθως τα κάνεις σαλάτα... δεν αρνούμαι πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να τα καταφέρνουν. Όλες όμως οι επιλογές έχουν το τίμημα τους, καλώς ή κακώς...!
    Πάμε πάλι από την αρχή (ήδη έγινα αρκετά χαοτική!)!
    Κάνουμε μια παράσταση για δεύτερη χρονιά, "Το μπαρ των ευχών". Είναι μουσικοθεατρική, bar theater, με δικά μας κείμενα και τραγούδια, και ξεκινάμε 11 - 2 - 2008 Δευτέρα στις 9μμ. Φέτος θα είμαστε στις 1000 κ 2 νύχτες στο μοναστηράκι. Θα παίζουμε σίγουρα τον Φεβρουάριο Δευτέρες και Τρίτες. Αν τα πάμε καλά , θα συνεχίσουμε και μετά... θα δούμε...
    Αυτή η παράσταση είναι το δικό μας όνειρο... σας ζητάω να έρθετε να μας στηρίξετε. Πέρυσι αντέξαμε στο χρόνο γιατί λειτούργησε το "από στόμα σε στόμα" ... αυτή η μέθοδος - κακά τα ψέματα - είναι η καλύτερη από όλες, αλλά δυστυχώς αργεί... θέλει χρόνο για να λειτουργήσει. Έτσι φέτος λειτουργούμε σαν τους τρελούς και καλούμε τους πάντες... σας λέμε "Μην περιμένετε να ακούσετε για εμάς, πιστέψτε σε μας από πριν κι ελάτε να μας δείτε και να μας πείτε την γνώμη σας". Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε τέλειοι... έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας! Όμως κατέχουμε το αντικείμενο μας, δουλεύουμε πολύ, έχουμε όνειρα και αγωνιζόμαστε τουλάχιστον (αντί να καθίσουμε με σταυρωμένα χέρια και να γκρινιάζουμε για το πως λειτουργούν τα πράγματα). Προτιμάμε την δράση από την αδράνεια. Και χαιρόμαστε που ο κόσμος που έρχεται να μας δει αναγνωρίζει αυτήν την καθαρότητα , συγκινήται, κλαίει, γελάει, και δεν μπορεί να καταλάβει πως 3 νέοι άνθρωποι δημιούργησαν μια τέτοια παράσταση.
    Κάνω παραστάσεις από το 2000 μέχρι και σήμερα (θεατρικές, μουσικές, μουσικοθεατρικές, οτιδήποτε με εκφράζει! Επιλέγω συνεργάτες ανάλογα με τις ανάγκες κάθε φορά.). Από τον Μάρτιο κ μετά θα ξεκινήσω να ψάχνω και νέους συνεργάτες για την επόμενη παράσταση μας. Χρειαζόμαστε μουσικούς, ηθοποιούς, τραγουδιστές. Έχω δει ότι η μισή δουλειά για το αν θα πετύχει ή όχι μια παράσταση είναι Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ. Αν έχεις επικοινωνία με τους συνεργάτες σου τότε οι πρόβες είναι γεμάτες κέφι, ζωντάνια και δημιουργηκότητα και το αποτέλεσμα είναι πάντα καλό! Αν λοιπόν επίσης κάποιος ενδιαφέρεται να συνεργαστεί μαζί μας, το καλύτερο είναι να έρθει να μας δει , να δει αν τον ενδιαφέρουμε και εμείς σαν προσωπικότητες και σαν καλλιτέχνες και να έρθει να μας μιλήσει στο τέλος.
    Στέλνω δύναμη σε όλους για όλα όσα κάνετε...
    Σας εύχομαι να κάνετε πάντα ευχές και να μην απογοητεύεστε ποτέ και για τίποτα!
    Φιλιά πολλά

    jorge
    27.01.2008, 15:59
    (αφού πρόκειται για μουσικόθεατρική παράσταση, μετακινείται στις Συναυλίες)

    Καλή επιτυχία
    filioterzi
    27.01.2008, 21:32
    Γεια σου smitty,
    μοιάζει να ‘ναι ωραίο όλο αυτό που παρουσιάζετε..
    και ακόμη ωραιότερος ο τρόπος και η ζωντάνια σου..
    Keep on… καλή επιτυχία.

    Apataggelos
    28.01.2008, 14:10
    Υπέροχη παρουσίαση.


    Ή καλύτερα... κάτι παραπάνω από αυτό.



    Υ.Γ. Ο τίτλος με κέρδισε.



    Καλή επιτυχία.




    MISangie
    28.01.2008, 19:02
    Θα έρθουμε να σας απολαύσουμε...

    Καλή επιτυχία...




    ΥΓ.Πραγματικά ο τίτλος σε κερδίζει...
    Stroumfita456
    28.01.2008, 20:12
    Καλη επιτυχιααααααα.....
    smitty
    12.02.2008, 17:50
    Γειά σε όλους! Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο!!!

    Ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια και να σας πω ότι μάλλον η καλή επιτυχία έπιασε γιατί η πρεμιέρα μας πήγε πολύ καλά!
    Άντε να δούμε τι θα γίνει και σήμερα!
    Φιλιά σε όλους!
    Θα σας γράψω ξανά αφού περάσει και το σημερινό!!!

    Α! Και μην ξεχνάτε να χαμογελάτε!