ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.844 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας: Αφιέρωμα στο Ρεμπέτικο (2/2008)

    Tropaiatissa
    12.02.2008, 19:04
    Στο site του Μεγάρου προστέθηκε κι άλλη παράστραση στις 20 του μηνός.
    Επίσης, στο επίσημο site του Νταλάρα (dalaras.gr) γράφει και για 21. Στο Μέγαρο πάντως δεν ξέρουν κάτι για 21... Ξέρω γω τι γίνεται..; Τέλος πάντων...

    Από χθες ξεκίνησαν οι παραστάσεις, απ' ότι λένε με μεγάλη επιτυχία.
    Αυτά για την ώρα... Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν πάω κι εγώ...

    catherine91
    13.02.2008, 11:47
    Πολύ θα το'θελα να πάω κι εγώ, αλλά δυστυχώς κάτι τετοιο είναι αδύνατο...
    Εύχομαι εσείς που θα πάτε, να περάσετε καλά... είναι σίγουρο, άλλωστε!!!!!
    Tropaiatissa
    14.02.2008, 16:15
    Τελικά προστέθηκε παράσταση και για τις 21 του μηνός.
    Η αφίσα:
    http://www.e-orfeas.gr/content/view/312/77
    Και το σχετικό Δελτίο Τύπου:
    www.e-orfeas.gr/content/view/322/228/

    Και ένα δημοσίευμα από την Ελευθεροτυπία και τη Ναταλι Χατζηαντωνίου:
    http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,id=82837032

    Άντε, έφτασε και η σειρά μου...



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)


    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 14-02-2008 16:47 ]


    Tropaiatissa
    15.02.2008, 15:58
    Πήγα χθες!
    Η παράσταση ήταν υπέροχη! Δε θα την χαρακτήριζα ως συναυλία, αλλά ως Μάθημα Ιστορίας του Ελληνικού Τραγουδιού!
    Αρχίζει με το "Ζεϊμπέκικο" του Σαββόπουλου, με τη φωνή της Σωτηρίας Μπέλλου, το οποίο συνεχίζουν ο Νταλάρας με τον Στόκα.
    Μετά ακολουθεί ένας διάλογος με τον Νταλάρα, να λέει για το Ρεμπέτικο και να περιγράφει ένα όνειρο που είδε, με τον πατέρα του. Κι έτσι μεταφερόμαστε σ' ένα υπερυψωμένο μέρος της σκηνής που βρίσκεται πίσω από την ορχήστρα, το οποίο είναι ο παράδεισος και εκεί βρίσκονται οι ρεμπέτες, τους οποίους υποδύονται ηθοποιοί. Οι διάλογοι μεταξύ των ρεμπετών εναλλάσσονταν με τα τραγούδια από τους τραγουδιστές. Οι διάλογοι ήταν πολύ έξυπνοι και ευχάριστοι. Αυτό μού έφερε στο μυαλό τον "Μπαγάσα" του Άσιμου: "Βρε μπαγάσα περνάς καλά 'κει πάνω"...
    Ενθουσιάστηκα με τα τραγούδια που ακούστηκαν! Αρκετά δεν τα ήξερα! Σχεδόν σε κάθε τραγούδι έλεγα από μέσα μου "Θαυμάσια! Υπέροχα!" Η μεγάλη έκπληξη ήταν ο Μπάμπης Στόκας, τον οποίο δεν μπορούσα να φανταστώ σε ρεμπέτικα. Τελικά του πηγαίνουν πάρα πολύ! Μέσα μου, επειδή ακόμα είμαι με το 'να πόδι στο Παλλάς, έκανα μια μικρή σύγκριση της μίας παράστασης με την άλλη. Όχι ώς προς το πρόγραμμα, γιατί δεν γίνεται, αφού είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ούτε σε ποιά ήταν ερμηνευτικά καλύτερος. Αλλά ως προς τον τρόπο ερμηνείας. Σκεφτόμουν πόσο μεγάλο εύρος έχει η φωνή του Νταλάρα. Πόσο ωραία ερμήνευε τα τραγούδια στο Παλλάς, αλλά και πόσο πιο "μάγκικη" γίνεται η ερμηνεία του όταν τραγουδάει Ρεμπέτικα! Η ίδια σύγκριση έγινε και για τον Ζαχαρία Καρούνη και την Ασπασία Στρατηγού, οι οποίοι επίσης μπορούν να τραγουδήσουν πάρα πολύ καλά τα πάντα! Έχουν σπουδαίες φωνές και γι' αυτό ξεχωρίζουν! Φυσικά και η Σοφία Παπάζογλου ήταν πάρα πολύ καλή, απλώς δεν εξεπλάγην γιατί την έχω ξανακούσει σε τέτοια τραγούδια και θεώρησα δεδομένο ότι θα τα ερμηνεύσει πολύ καλά.
    Μερικά από τα τραγούδια που ακούστηκαν ήταν τα:
    "Ζεϊμπέκικο" (Σαββόπουλου), "Μινόρε της αυγής", "Δε σε θέλω πια", "Τικ-Τακ", "Ελληνική απόλαυσις", "Το Γουέστ", "Πασαλιμανιώτισσα", "Τι σου λέει η μάνα σου", "Υπόγα", "Αντιλαλούν οι φυλακές", "Πίνω και μεθώ", "Η φωνή του αργιλέ (Πέντε χρόνια δικασμένος)", "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά", "Καημό μες στην καρσούλα μου", "Σαλταδόρος", "Συννεφιασμένη Κυριακή", "Καϊξής", "Το βουνό", "Σαν απόκληρος γυρίζω"... κ.ά. Νομίζω πως υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με το πρόγραμμα του Μεγάρου, οπότε για καταγραφή θα πρέπει να μελετήσω λίγο τις ...σημειώσεις μου.
    Πρέπει επίσης να πω, πως το χθεσινό κοινό, είναι ίσως το πιο "ζεστό" κοινό που έχω συναντήσει ποτέ στο Μέγαρο!
    Και σίγουρα (προσωπική γνώμη) είναι από τις παραστάσεις που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις μόνο μία φορά!


    Εδώ είναι και 3 φωτογραφίες. Δεν είναι καλές (από μακριά και χωρίς φλας). Απλώς για μια ιδέα...









    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)


    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 15-02-2008 16:05 ]


    Tropaiatissa
    16.02.2008, 00:33
    Τελικά τα τραγούδια που ακούστηκαν είναι ακριβώς όπως αναγράφονται στο πρόγραμμα, απλώς έλειπαν τα δύο τελευταία. Μπερδεύτηκα λιγάκι με τους τίτλους. Σε ορισμένα είναι διαφορετικοί απ' αυτούς με τους οποίους τα έχω δει σε διάφορους δίσκους... Έχω γράψει σε παρενθέσεις τους πιο "γνωστούς" τίτλους. Εν πάσει περιπτώσει, το πρόγραμμα είναι αυτό:


    Α' ΜΕΡΟΣ

    ΕΝΑΡΞΗ
    Ζεϊμπέκικο Δ. Σαββόπουλος (1972) - Σωτηρία Μπέλλου -- Νταλάρας, Στόκας
    Εισαγωγή με ορχήστρα
    Μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, Στόκας, Παπάζογλου

    Νταλάρας - Ζαχαρίας: Διάλογος / Ο Νταλάρας μιλάει για το ρεμπέτικο και περιγράφει ένα όνειρο με τον πατέρα του

    Παράδεισος - Ρεμπέτες: Λουκάς Νταράλας - αναφέρεται στον γιο του
    τραγούδια που ακούγονται: Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω, Το βουνό

    ΣΜΥΡΝΗ - ΠΟΛΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πόλη
    ΧΡΟΝΟΣ: πριν το 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Σμυρναίικο μινόρε (Αμανές) Αγνώστου (1907) - Νταλάρας
    Δεν σε θέλω πια Αγνώστου (1910) - Ασπασία, Β φωνή: Ζαχαρίας
    Τικ τακ Αγνώστου (1910) - Ζαχαρίας

    ΑΜΕΡΙΚΗ
    ΧΩΡΟΣ: Νέα Υόρκη - Σικάγο
    ΧΡΟΝΟΣ: 1920 - 1930
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: κλαρίνο, βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Ελληνική απόλαυσις (Σαν πεθάνω στο καράβι) Παραδοσιακό (1920 ή 1927) - Στόκας, Νταλάρας
    Το γουέστ Σπ. Στάμος (1920) - Νταλάρας, Ζαχαρίας, Β' φωνή: Ασπασία

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για την Αμερική, Νίνου: μιλάει για την Αγγελική Παπάζογλου και τη Σμύρνη

    ΣΜΥΡΝΗ - ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, ούτι, σαντούρι
    Και γιατί δε μας το λες Παραδοσιακό (1928) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Ασπασία, Β: Ζαχαρίας, Στόκας
    Έχε γεια Παναγιά Παραδοσιακό Παπάζογλου, Β: οι υπόλοιποι

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για τη Μικρασιατική Καταστροφή, και τον Πειραιά όπου μετανάστευσε ο περισσότερος κόσμος

    ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1922 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    ΧΩΡΟΣ: Πίκινος - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - Μουρούζη, Δραπετσώνα: Σαραντόπουλου, Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922 - 1930, 1932 - 1936, 1935 - 1940
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: σμυρναίικη (σαντούρια, βιολιά, κιθάρα - κανονάκι, ούτι, βιολί, μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμάς και βιολί)
    Πασαλιμανιώτισσα Π. Τούντας (1928) - Παπάζογλου
    Γιατί φουμάρω κοκαΐνη Π. Τούντας (1932) - Ασπασία
    Νέοι χασικλήδες (Έμαθα πως είσαι μάγκας) Παραδοσιακό (1928) - Νταλάρας
    Δημητρούλα μου Π. Τούντας (1936) - Παπάζογλου, Β: Νταλάρας, Ζαχαρίας, Ασπασία
    Τι σου λέει η μάνα σου για μένα Κ. Σκαρβέλης (1936) - Νταλάρας
    Λαχανάδες (Κάτω στα λεμονάδικα) Ευ. Παπάζογλου (1934) - Ζαχαρίας, Στόκας +Χορευτής (και σε κάποιο άλλο τραγούδι χόρευε ο Ιγνάτιος Πιπίνης, αλλά δεν το θυμάμαι... Επίσης σε ένα χόρεψε ο Ζαχαρίας, αλλά δεν θυμάμαι ποιό...)

    Ρεμπέτες: Τσιτσάνης - Μάρκος: περί τραγουδιών

    Υπόγα Κ. Μπέζος (1930) - Νταλάρας
    Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) Σπ. Περιστέρης (1936) - Ζαχαρίας
    Αντιλαλούν οι φυλακές Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας
    Πέντε μάγκες Ι. Εϊτζιρίδης ή Γιοβάν Τσαούς (1936) - Στόκας
    Η φωνή του αργιλέ (Πέντε χρόνια δικασμένος) Ευ. Παπάζογλου (1936) - Νταλάρας, Στόκας
    Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας, Στόκας, Β: Παπάζογλου
    Φραγκοσυριανή Μ. Βαμβακάρης (1935) - Στόκας, Νταλάρας, Β: όλοι
    Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω Μ. Βαμβακάρης (1937) - Νταλάρας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: Νίνου - Βαμβακάρης: για τραγούδια, Σκετσάκι με Ζαχαρία-Αστυνόμο (σ' αυτό το σκετσάκι οι ρεμπέτες έχουν ανάψει αργιλέ, και ξαφνικά σκάει μύτη ένας αστυνόμος(!) Ο οποίος τους υποχρεώνει να τα μαζέψουν και να φύγουν. Και τότε εκείνος δοκιμάζει τον αργιλέ (!) και λέει: "μάααπα!"! Ποοολύ γέλιο!!)

    ΜΕΤΑΞΑΣ - ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1936 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς
    Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ Γ. Ροβερτάκης (1937/1943) - Στόκας, Νταλάρας
    Η Βαρβάρα Π. Τούντας (1936) - Νταλάρας, Ζαχαρίας


    Διάλειμμα


    Β' ΜΕΡΟΣ

    Ρεμπέτες: Τραγουδούν, Κοροϊδεύουν τον Μεταξά, Συζητούν για τη λογοκρισία και τα τραγούδια του Παπάζογλου

    ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1937 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς και ακορντεόν
    Το τραγούδι της αγάπης Δ. Αρμπατζόγλου - Δ. Γκόγκος (1940) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας
    Μ' έχεις μαγεμένο (Σαν μαγεμένο το μυαλό μου) Δ. Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας, Ασπασία, Παπάζογλου
    Θα κλέψω μια μελαχρινή (Χατζηκυριάκειο) Δ Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Κάθε βραδάκι με γελάς (Καημό μες στην καρδούλα μου) Κ. Σκαρβέλης (1938) - Νταλάρας
    Η μάγισσα της Αραπιάς Β. Τσιτσάνης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Αραπίνες (Νύχτες μαγικές) Β. Τσιτσάνης (1940) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: Συζητούν για την κατοχή και τα τραγούδια που γράφτηκαν τότε (κυρίως Τσιτσάνης)

    ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς - Θεσσαλονίκη
    ΧΡΟΝΟΣ: 1940 - 1945
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: μπουζούκια
    Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του Γ. Θίσβιος - Θ. Σακελλαρίδης (1940) - Σοφία Βέμπο
    Άκου Ντούτσε μου τα νέα Χ. Βασιλειάδης - Π. Τούντας (1941) - Παπάζογλου, Ασπασία
    Σαλταδόροι (Σαλταδόρος) Μ. Γενίτσαρης (1945) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας Δ. Γκόγκος (Μπαγμαντέρας) (1943) - Νταλάρας, Β: Ασπασία, Παπάζογλου
    Συννεφιασμένη Κυριακή Αλ. Γκοβέρης - Β. Τσιτσάνης (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό (σε όλους τους δίσκους είχα δει ως μοναδικό δημιουργό του τραγουδιού τον Τσιτσάνη...)

    ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '50
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1945 - 1950
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς, ακορντεόν, πιάνο
    Χατζή μπαξές (Μπαξέ-Τσιφλίκι) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Αχάριστη Β. Τσιτσάνης (1947) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό
    Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι Απ. Καλδάρας (1947) - Νταλάρας (με τους κομμένους στίχους!) + κοινό
    Δεν με στεφανώνεσαι (Τι σε μέλει εσένα κι αν γυρνώ) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ασπασία, Β: όλοι
    Καπηλειό Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ναύτης Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ο καϊξής Γ. Φωτίδας - Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Η πεντάμορφη Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Ζαχαρίας, Νταλάρας

    Ρεμπέτες: για μπουζουκτσήδες

    Το βουνό Ευ. Πρέκας - Λ. Νταράλας (1953) - Νταλάρας
    Σαν απόκληρος γυρίζω Β. Τσιτσάνης (1951) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Το τραμ το τελευταίο Αλ. Σακελλάριος / Χρ. Γιαννακόπουλος - Μ. Σογιούλ (1948) - Ηθοποιοί
    Ο πασατέμπος Μ. Χιώτης - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Ήρθ' ο χειμώνας Π. Τούντας - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Πριν το χάραμα μονάχος Χ. Βασιλειάδης - Ι. Παπαϊωάννου (1947) - Στόκας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: για χορό (Μάρκος), "Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή", "Η γκαρσόνα", αναφορά σε ρεμπέτες (συνθέτες και στιχουργούς)

    ΦΙΝΑΛΕ
    Στο Τούνεζι στη Μπαρμπαριά Β. Τσιτσάνης (1953) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Γειά σου καΐκι μου Άϊ Νικόλα Β. Τσιτσάνης (1949) - Όλοι
    Για τα μάτια που αγαπώ (Ξημερώνει και βραδιάζει) (1949) - Νταλάρας, όλοι

    Τα ματόκλαδά σου λάμπουν Μ. Βαμβακάρης - Νταλάρας, Β: όλοι

    Το μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, όλοι

    Και μετά ακολούθησε το ατέλειωτο χειροκρότημα...




    Οι ηθοποιοί:
    Τάνια Τρύπη: Μαρίκα Νίνου
    Άρτο Απαρτιάν: Μάρκος Βαμβακάρης
    Νίκος Αλεξίου: Βασίλης Τσιτσάνης
    Μανώλης Σειραγάκης: Γιάννης Παπαϊωάννου
    Έκτορας Καλούδης: Λουκάς Νταράλας
    Ελίτα Κουνάδη: Γκαρσόνα


    Χορεύει ο Ιγνάτιος Πιπίνης

    Οι μουσικοί:
    Γιώργος Παπαχριστούδης: πιάνο
    Βαγγέλης Τρίγκας: μπουζούκι
    Μανώλης Πάπος: μπουζούκι
    Γιώργος Μάτσικας: μπουζούκι
    Αλέκος Γλυκιώτης: μπουζούκι
    Βασίλης Κετεντζόγλου: κιθάρα
    Αποστόλης Βαλαρούτσος: κιθάρα
    Θανάσης Σοφράς: μπάσο
    Ανδρέας Παπάς: κρουστά
    Πέτρος Κούρτης: κρουστά
    Γιώργος Μαρινάκης: βιολί
    Ντάσο Κούρτι: ακορντεόν
    Ανδρέας Κατσιγιάννης: σαντούρι
    Γιώργος Νταλάρας: κιθάρα, μπαγλαμάς
    geordan
    16.02.2008, 01:35
    Συγχαρητήρια για τις σημειώσεις σου. Είναι σαν να ακούω το πρόγραμμα σε ζωντανή μετάδοση.

    Πάντως στα τραγούδια δε βλέπω και καμία πρωτοτυπία ή κάτι σπάνιο. Ίσα ίσα που είναι τα πιο γνωστά και χιλιοειπωμένα. Καιρός δεν είναι να πούμε και τίποτα πιο ψαγμένο...

    Σίγουρα όμως θα είναι ενδιαφέρον, θα γούσταρα να πάω. Ο Καρούνης και η Παπάζογλου είναι γεννημένοι για αυτό το είδος. Και φυσικά ο Νταλάρας...
    Tropaiatissa
    17.02.2008, 11:41
    Το πρόγραμμα χθες ήταν όπως το κατέγραψα παραπάνω, με τις εξής διαφορές: Αντί για το "Καημό μες στην καρδούλα μου" είπε την "Καρδιά παραπονιάρα", στη θέση του "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" είπε το "Κάνε λιγάκι υπομονή", και επίσης είπε το "Άσπρο πουκάμισο" μεταξύ "Το τραμ το τελευταίο" και "Ο πασατέμπος".
    Οι ερμηνείες ήταν εξίσου τέλειες με την άλλη φορά που πήγα.


    Εδώ τα λόγια είναι περιττά... Δείτε:

    Tropaiatissa
    19.02.2008, 15:44
    Έψαξα λίγο τους στίχους των τραγουδιών στο stixoi.info...

    Βάσει του προγράμματος που έγραψα σε προηγούμενο post, πρόσθεσα κάποια πράγματα που δεν είχα παρατηρήσει την πρώτη φορά, οι τίτλοι των τραγουδιών έχουν links προς το stixoi.info, και επίσης στο τέλος θα γράψω και κάποιες ακόμα λεπτομέρειες, που έμαθα από διάφορες αναζητήσεις, δικές μου και άλλων μελών του Dalaras Community...


    Α' ΜΕΡΟΣ

    ΕΝΑΡΞΗ
    Ζεϊμπέκικο Δ. Σαββόπουλος (1972) - Σωτηρία Μπέλλου -- Νταλάρας, Στόκας
    Εισαγωγή με ορχήστρα
    Στο σημείο αυτό, ακούγεται η διασκευή του τραγουδιού "Μισιρλού" από τον Dick Dale για την ταινία Pulp Fiction (1994), και μετά ακούγεται και από την ορχήστρα με μπουζούκια, σε έναν ωραίο παραλληλισμό. (1)
    Μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, Στόκας, Παπάζογλου

    -----

    Νταλάρας - Ζαχαρίας: Διάλογος / Ο Νταλάρας μιλάει για το ρεμπέτικο και περιγράφει ένα όνειρο με τον πατέρα του

    Παράδεισος - Ρεμπέτες: Λουκάς Νταράλας - σκετσάκι με CD
    τραγούδια που ακούγονται: Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω, Το βουνό, Θεέ μου μεγαλοδύναμε

    -----

    ΣΜΥΡΝΗ - ΠΟΛΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πόλη
    ΧΡΟΝΟΣ: πριν το 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Σμυρναίικο μινόρε (Μινόρε μανές) Αγνώστου (1907) - Νταλάρας
    Δεν σε θέλω πια Αγνώστου (1910) - Ασπασία, Β φωνή: Ζαχαρίας
    Τικ τακ Αγνώστου (1910) - Ζαχαρίας

    -----

    ΑΜΕΡΙΚΗ
    ΧΩΡΟΣ: Νέα Υόρκη - Σικάγο
    ΧΡΟΝΟΣ: 1920 - 1930
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: κλαρίνο, βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Ελληνική απόλαυσις (Σαν πεθάνω στο καράβι) Παραδοσιακό (1920 ή 1927) - Στόκας, Νταλάρας
    Το γουέστ Σπ. Στάμος (1920) - Νταλάρας, Ζαχαρίας, Β' φωνή: Ασπασία (2)

    -----

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για την Αμερική, Νίνου: μιλάει για την Αγγελική Παπάζογλου και τη Σμύρνη
    Τραγούδια που ακούγονται:
    Αερόπλανο θα πάρω, Η Μπαρμπουνάρα (Νέοι γέροι ψιθυρίζουν) /
    Είσαι αφράτη σαν φραντζόλα (3), Όσο βαρούν τα σίδερα (4) (πριν από το μονόλογο της Νίνου για την Αγγελική Παπάζογλου)

    -----

    ΣΜΥΡΝΗ - ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, ούτι, σαντούρι
    Και γιατί δε μας το λες Παραδοσιακό (1928) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Ασπασία, Β: Ζαχαρίας, Στόκας
    Έχε γεια Παναγιά Παραδοσιακό Παπάζογλου, Β: οι υπόλοιποι

    -----

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για τη Μικρασιατική Καταστροφή, και τον Πειραιά όπου μετανάστευσε ο περισσότερος κόσμος

    -----

    ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1922 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    ΧΩΡΟΣ: Πίκινος - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - Μουρούζη, Δραπετσώνα: Σαραντόπουλου, Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922 - 1930, 1932 - 1936, 1935 - 1940
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: σμυρναίικη (σαντούρια, βιολιά, κιθάρα - κανονάκι, ούτι, βιολί, μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμάς και βιολί)
    Πασαλιμανιώτισσα Π. Τούντας (1928) - Παπάζογλου
    Γιατί φουμάρω κοκαΐνη Π. Τούντας (1932) - Ασπασία
    Νέοι χασικλήδες (Έμαθα πως είσαι μάγκας) Παραδοσιακό (1928) - Νταλάρας
    Δημητρούλα μου Π. Τούντας (1936) - Παπάζογλου, Β: Νταλάρας, Ζαχαρίας, Ασπασία
    Τι σου λέει η μάνα σου για μένα Κ. Σκαρβέλης (1936) - Νταλάρας
    Λαχανάδες (Κάτω στα λεμονάδικα) Ευ. Παπάζογλου (1934) - Ζαχαρίας, Στόκας +Χορευτής

    -----

    Ρεμπέτες: Τσιτσάνης - Μάρκος: περί τραγουδιών

    -----

    Υπόγα Κ. Μπέζος (1930) - Νταλάρας
    Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) Σπ. Περιστέρης (1936) - Ζαχαρίας
    Αντιλαλούν οι φυλακές Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας + χορευτής
    Πέντε μάγκες Ι. Εϊτζιρίδης ή Γιοβάν Τσαούς (1936) - Στόκας
    Η φωνή του αργιλέ (Πέντε χρόνια δικασμένος) Ευ. Παπάζογλου (1936) - Νταλάρας, Στόκας
    Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας, Στόκας, Β: Παπάζογλου
    Φραγκοσυριανή Μ. Βαμβακάρης (1935) - Στόκας, Νταλάρας, Β: όλοι
    Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω Μ. Βαμβακάρης (1937) - Νταλάρας, Β: όλοι

    -----

    Ρεμπέτες: Νίνου - Βαμβακάρης: για τραγούδια, Σκετσάκι με Ζαχαρία-Αστυνόμο
    Οι Ρεμπέτες μιλούν για το τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη "Ο ισοβίτης", και εκείνη τη στιγμή μπαίνει ο αστυνόμος.

    -----

    ΜΕΤΑΞΑΣ - ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1936 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς
    Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ Γ. Ροβερτάκης (1937/1943) - Στόκας, Νταλάρας
    Την ώρα που περνάει ο αστυνομικός, λένε το "Τρία παιδιά απ' του Ψυρρή" (5),
    Η Βαρβάρα Π. Τούντας (1936) - Νταλάρας, Ζαχαρίας (6)


    Διάλειμμα


    Β' ΜΕΡΟΣ

    Ρεμπέτες: Τραγουδούν ένα εμβατήριο:
    "Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελάει πατέρα, γιατί λάμπει ο ήλιος έτσι, γιατί φέγγει έτσι η μέρα" Κοροϊδεύουν τον Μεταξά, Συζητούν για τη λογοκρισία και τα τραγούδια του Παπάζογλου

    -----

    ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1937 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς και ακορντεόν
    Το τραγούδι της αγάπης Δ. Αρμπατζόγλου - Δ. Γκόγκος (1940) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας
    Μ' έχεις μαγεμένο (Σαν μαγεμένο το μυαλό μου) Δ. Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας, Ασπασία, Παπάζογλου
    Θα κλέψω μια μελαχρινή (Χατζηκυριάκειο) Δ Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Κάθε βραδάκι με γελάς (Καημό μες στην καρδούλα μου) Κ. Σκαρβέλης (1938) - Νταλάρας || Καρδιά παραπονιάρα (Γ. Λελάκης - Απ. Χατζηχρήστος - Νταλάρας
    Η μάγισσα της Αραπιάς[/b] Β. Τσιτσάνης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Αραπίνες (Νύχτες μαγικές) Β. Τσιτσάνης (1940) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Β: όλοι

    -----

    Ρεμπέτες: Συζητούν για την κατοχή και τα τραγούδια που γράφτηκαν τότε (κυρίως Τσιτσάνης)
    Τραγούδια που ακούγονται: Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

    -----

    ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς - Θεσσαλονίκη
    ΧΡΟΝΟΣ: 1940 - 1945
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: μπουζούκια
    Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του Γ. Θίσβιος - Θ. Σακελλαρίδης (1940) - Σοφία Βέμπο
    Άκου Ντούτσε μου τα νέα Χ. Βασιλειάδης - Π. Τούντας (1941) - Παπάζογλου, Ασπασία (7)
    Σαλταδόροι (Σαλταδόρος) Μ. Γενίτσαρης (1945) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας Δ. Γκόγκος (Μπαγμαντέρας) (1943) - Νταλάρας, Β: Ασπασία, Παπάζογλου
    Συννεφιασμένη Κυριακή Αλ. Γκοβέρης - Β. Τσιτσάνης (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι [SIZE=1](σε όλους τους δίσκους είχα δει ως μοναδικό δημιουργό του τραγουδιού τον Τσιτσάνη...)[/SIZE]

    -----

    ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '50
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1945 - 1950
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς, ακορντεόν, πιάνο
    Χατζή μπαξές (Μπαξέ-Τσιφλίκι) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Αχάριστη Β. Τσιτσάνης (1947) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι Απ. Καλδάρας (1947) - Νταλάρας (8) || Κάνε λιγάκι υπομονή (Μην απελπίζεσαι) Β. Τσιτσάνης - Νταλάρας
    Δεν με στεφανώνεις (Τι σε μέλει εσένα κι αν γυρνώ) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ασπασία, Β: όλοι
    Καπηλειό Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ναύτης Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ο καϊξής Γ. Φωτίδας - Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Η πεντάμορφη Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Ζαχαρίας, Νταλάρας

    -----

    Ρεμπέτες: για μπουζουκτσήδες

    -----

    Το βουνό Ευ. Πρέκας - Λ. Νταράλας (1953) - Νταλάρας
    Σαν απόκληρος γυρίζω Β. Τσιτσάνης (1951) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Το τραμ το τελευταίο Αλ. Σακελλάριος / Χρ. Γιαννακόπουλος - Μ. Σογιούλ (1948) - Ηθοποιοί
    ..............................................................................................................................|| Άσπρο πουκάμισο φορώ Β. Τσιτσάνης - Νταλάρας
    Ο πασατέμπος Μ. Χιώτης - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Ήρθ' ο χειμώνας Π. Τούντας - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Πριν το χάραμα μονάχος Χ. Βασιλειάδης - Ι. Παπαϊωάννου (1947) - Στόκας, Β: όλοι

    -----

    Ρεμπέτες: για χορό (Μάρκος), αναφορά σε ρεμπέτες (συνθέτες και στιχουργούς)
    Τραγούδια που ακούγονται: Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή, Η γκαρσόνα
    -----

    ΦΙΝΑΛΕ
    Στο Τούνεζι στη Μπαρμπαριά (Ανάθεμά σε θάλασσα) Β. Τσιτσάνης (1953) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Γειά σου καΐκι μου Άϊ Νικόλα Β. Τσιτσάνης (1949) - Όλοι
    Για τα μάτια που αγαπώ (Ξημερώνει και βραδιάζει) (1949) - Νταλάρας, όλοι

    Τα ματόκλαδά σου λάμπουν Μ. Βαμβακάρης - Νταλάρας, Β: όλοι

    Το μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, όλοι


    Οι ηθοποιοί:
    Τάνια Τρύπη: Μαρίκα Νίνου
    Άρτο Απαρτιάν: Μάρκος Βαμβακάρης
    Νίκος Αλεξίου: Βασίλης Τσιτσάνης
    Μανώλης Σειραγάκης: Γιάννης Παπαϊωάννου
    Έκτορας Καλούδης: Λουκάς Νταράλας
    Ελίτα Κουνάδη: Γκαρσόνα

    Χορεύει ο Ιγνάτιος Πιπίνης

    Οι μουσικοί:
    Γιώργος Παπαχριστούδης: πιάνο
    Βαγγέλης Τρίγκας: μπουζούκι
    Μανώλης Πάπος: μπουζούκι
    Γιώργος Μάτσικας: μπουζούκι, μπάντζο
    Αλέκος Γλυκιώτης: μπουζούκι
    Βασίλης Κετεντζόγλου: κιθάρα
    Αποστόλης Βαλαρούτσος: κιθάρα
    Θανάσης Σοφράς: μπάσο
    Ανδρέας Παπάς: κρουστά
    Πέτρος Κούρτης: κρουστά
    Γιώργος Μαρινάκης: βιολί
    Ντάσο Κούρτι: ακορντεόν
    Ανδρέας Κατσιγιάννης: σαντούρι
    Γιώργος Νταλάρας: κιθάρα, μπαγλαμάς



    Επεξηγήσεις:
    (1)
    Στο σημείο αυτό ακούγεται αρχικά η διασκευή του τραγουδιού "Μισιρλού" από τον Dick Dale για την ταινία Pulp Fiction (1994), και μετά ακούγεται και από την ορχήστρα με μπουζούκια, σε έναν ωραίο παραλληλισμό. Κάποια παραπάνω στοιχεία υπάρχουν εδώ:
    el.wikipedia.org/wiki/Μισιρλού
    Μου άρεσε πολύ αυτός ο παραλληλισμός στο Μέγαρο! Είχα ακούσει το (βασισμένο στη "Μισιρλού") "Pump it" των Black Eyed Peas, και αναρωτιόμουν τόσον καιρό τί μου θυμίζει...
    Στο Soundtrack της ταινίας το κομμάτι λέγεται "Pumpkin And Honey Bunny" (ομιλητές: Tim Roth & Amanda Plummer Misirlou, μουσική: Dick Dale & His Del-Tones.
    Κάποια στοιχεία για το Soundtrack θπάρχουν εδώ: el.wikipedia.org/wiki/Pulp_Fiction_(ταινία)#.CE.9C.CE.BF.CF.85.CF.83.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CE.BA.CE.B1.CE.B9_soundtrack
    Τα λόγια των ομιλιτών είναι αυτά: misirloulyrics.html]www.lyricsondemand.com/soundtracks/p/pulpfictionlyrics/pumpkinandhoneybunny[dialogue]misirloulyrics.html
    Και, μια και αναφέραμε το "Pump it" των Black Eyed Peas, οι στίχοι είναι αυτοί: www.azlyrics.com/lyrics/blackeyedpeas/pumpit.html
    και σε βίντεο:
    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->

    (2)
    TO WEST
    (Chicago - 1935)

    Πήγα και στο Σαν Φραντσίσκο,
    όλο μερακλήδες βρίσκω
    Σακραμέντο και Βαλέο (1),
    τι έχω πάθει δε στο λέω

    Σακραμέντο και Λοντάι (2),
    ο Θεός να σας φυλάει
    Στο Σολέκι (3) και στο Μπιούτι (4),
    μου τη σκάσαν στο μπαρμπούτι

    Πήγα για να πάρω τσέντζι (5),
    δεν μ' αφήκαν ούτε σέντζι (6)
    Και στο Σάουθ (7) οι σφουγγαράδες,
    χάσανε πολλούς παράδες

    Χάσανε πολλούς παράδες
    και στο Σάουθ οι σφουγγαράδες
    Βρε τους τυλίξανε στα ζάρια
    και του φάγαν τα σφουγγάρια

    Και τους φάγαν τα σφουγγάρια,
    τους τυλίξανε στα ζάρια
    Βρε παίζαν με γιομάτο ζάρι
    και δεν παίρνανε χαμπάρι

    (1) Βαλέο = Valejo (πόλη στην California)
    (2) Λοντάι = Lodi (πόλη στην California)
    (3) Σολέκι = Salt Lake City (πόλη στην Utah)
    (4) Μπιούτι = Butte (πόλη στην Montana)
    (5) τσέντζι = chance = ευκαιρία
    (6) σέντζι = cent = υποδιαίρεση του δολαρίου
    (7) Σάουθ = South (εδώ γίνεται αναφορά στους Έλληνες σφουγγαράδες που είχαν εγκατασταθεί στη Φλόριντα)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 19-02-2008 15:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 19-02-2008 16:22 ]


    Tropaiatissa
    19.02.2008, 15:55
    Συνέχεια... (αναγκαστικά σε 2ο post, γιατί στο προηγούμενο αυτά κόβονταν...)

    (3)
    Το τραγούδι ξεκινά με τη "Μπαρμπουνάρα" ή αλλιώς "Νέοι γέροι ψιθυρίζουν" (Νέα Υόρκη 1923)
    Στίχοι:
    Εγώ με όλους κάνω κόρτε και γελώ
    κι έτσι περνάω τον ωραίο μου καιρό
    Σε μια ματιά μου μένουν όλοι σαν χαζοί
    ξοδεύουν χρήμα για ένα μόνο μου φιλί

    Αχ μπαρμπουνάρα μου νέοι γέροι ψιθυρίζουν
    τα μαύρα μάτια σου την καρδιά ραγίζουν

    (Έχω μανία ν' ανεβαίνω στα auto
    και η τρέλλα μου είναι το τιμόνι να κρατώ
    έτσι μ' αρέσει να γλεντάω τη ζωή
    δε δίνω διάρα ο κοσμάκης τι θα πει) -αυτή τη στροφή δεν τη λένε

    Η "Μπαρμπουνάρα" ήταν η Μαρίκα Παπαγκίκα, ιδιοκτήτρια του πρώτου cafe aman της Νέας Υόρκης και γενικότερα μία από τις σπουδαιότερες ρεμπέτισσες απανταχού των ελληνικών επικρατειών. Η Μαρίκα Παπαγκίκα το Δεκέμβριο του 1923 στη Νέα Υόρκη είχε τη δική της άποψη. Χρησιμοποίησε μια αμερικάνικη μπάντα πνευστών ως ορχήστρα και διαμόρφωσε τους στίχους ώστε να ταιριάζουν στο κλίμα "καμπαρέ".
    Το τραγούδι αυτό γράφτηκε σε διάφορες παραλλαγές, πολλές φορές με τον τίτλο "Νέοι, γέροι ψιθυρίζουν". Μάλλον πρόκειται για παραδοσιακό μικρασιάτικο και πολύ αγαπημένο στους Έλληνες της εποχής. Ο κάθε ερμηνευτής έδινε το δικό του χρώμα και στους στίχους και στη μουσική.

    μετά απ' αυτό ακούγεται συνεχόμενη μια στροφή από το τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη "Είσαι αφράτη σαν φραντζόλα":

    (Είσαι αφράτη σαν φραντζόλα, σαν το χάσικο ψωμί
    όποιος σε κοιτάζει εσένα, τόνε ζώνουν οι καημοί)

    Αχ βρε κοπελίτσα μου, όπου πάω σε γυρεύω
    Άσπρη φραντζολίτσα μου μέρα νύχτα σε ζητώ --> λένε μόνο αυτή τη στροφή

    (Σαν θυμούμαι βρε μικρό μου, την γλυκιά σου ευωδιά
    θέλω πάλι στο πλευρό μου να σε νοιώσω μια βραδιά

    Αχ βρε κοπελίτσα μου, όπου πάω σε γυρεύω
    Άσπρη φραντζολίτσα μου μέρα νύχτα σε ζητώ

    Άσπρη κάτασπρη κοπέλα, τον καημό σου δεν βαστώ
    μεσ' στο σπίτι ξαναέλα, έλα και δε νταγιαντώ)

    Η μελωδία των δύο τραγουδιών είναι ίδια...


    (4)
    Ακούγεται ο στίχος "Αμάν, Βαρύτερα απ' τα σίδερα είναι τα μαύρα ρούχα", που ουσιαστικά είναι παραλλαγή του "Όσο βαρούν τα σίδερα", όπως συμβαίνει με πολλά παραδοσιακά τραγούδια.


    (5)
    Ακούγεται ο στίχος:

    Τρία παιδιά απ' του Ψυρρή
    μπήκανε σ' ένα ουζερί
    για να πιούνε βρε και να μεθύσουν
    τα μεράκια τους να λησμονήσουν

    (6)
    Η "Βαρβάρα", απαγορεύτηκε από τη λογοκρισία. Υπάρχουν 2 εκδοχές:
    α)Σύμφωνα με το αφιέρωμα στον Τούντα στην εκπομπή της Μπήλιως Τσουκαλά:
    επειδή αναφερόταν σε μια πόρνη και ως εκ τούτου έθιγε τα ήθη της εποχής!
    β)Σύμφωνα με τα γραφόμενα του Ηλία Βολιότη-Καπετανάκη στο ένθετο του CD του Διφώνου #81 (Παναγιώτης Τούντας):
    Η Βαρβάρα
    Θρυλικό τραγούδι που οδήγησε τον δημιουργό στα δικαστήρια και η Μεταξική δικτατορία το χρησιμοποίησε ως πρόσχημα για να επιβάλλει τη λογοκρισία. Για άγνωστους λόγους διαδόθηκε η φήμη οτι η ηρωίδα του κομματιού ήταν η κόρη του δικτάτορα Ι. Μεταξά και φυσικά το άσμα απαγορεύεται. Ο Π.Τούντας διασκευάζει με τη βοήθεια του Γιοβάν Τσάους, η ορχήστρα του οποίου παίζει στην πρώτη εκτέλεση, μια παραδοσιακή μελωδία των Μικρασιάτικων παραλίων και της Λέσβου. Η πρώτη εκτέλεση, τέλος του 1935, με τον Στελλάκη Περπινιάδη.

    Όμως, όπως συμβαίνει με κάθε τι το απαγορευμένο, το τραγούδι όχι μόνο άρεσε αλλά έγινε γνωστό σε όλους.
    Για να διαφύγει από την ψαλίδα της λογοκρισίας , έγινε μια νέα προσπάθεια να ακουστεί με άλλους στίχους και έτσι προέκυψε το τραγούδι "Η Μαρίκα"! Επειδή όμως και η επίσης απαγορευμένη μελωδία ήταν γνωστή στο κοινό και παρέπεμπε στο αρχικό τραγούδι, απαγορεύτηκε και η "Μαρίκα"!
    Με τον πόλεμο του '40, επανήλθε η μελωδία με νέους στίχους και έχουμε το τραγούδι :"Ακου Ντούτσε μου τα νέα" (7), το οποίο πέρασε τη λογοκρισία! Χρειάστηκαν ως εκ τούτου δύο απανωτές διασκευές στην ίδια μελωδία πριν ηχογραφηθεί το τραγούδι.

    Πρωτόλειο τραγούδι
    1.Η Βαρβάρα
    Περπινιάδης Στελλάκης-Π.Τούντας

    Η Βαρβάρα κάθε βράδυ στη Γλυφάδα ξενυχτάει
    και ψαρεύει τα λαβράκια, κεφαλόπουλα, μαυράκια
    Το καλάμι της στο χέρι, κι όλη νύχτα στο καρτέρι
    περιμένει να τσιμπήσει το καλάμι να κουνήσει

    Ένας κέφαλος βαρβάτος, όμορφος και κοτσονάτος
    της Βαρβάρας το τσιμπάει, το καλάμι της κουνάει
    Μα η Βαρβάρα δεν τα χάνει τον αγκίστρωσε τον πιάνει
    τον κρατά στα δυο της χέρια και λιγώνεται στα γέλια

    Κοίταξε μωρή Βαρβάρα, μη σου μείνει η λαχτάρα
    τέτοιος κέφαλος με νύχι, δύσκολα να σου πετύχει
    Βρε Βαρβάρα μη γλιστρήσει και στη θάλασσα βουτήξει
    βάστα τον απ' το κεφάλι μη σου φύγει πίσω πάλι

    Στο καλάθι της τον βάζει κι από την χαρά φωνάζει
    έχω τέχνη έχω χάρη ν' αγκιστρώνω κάθε ψάρι
    Για ένα κέφαλο θρεμμένο όλη νύχτα περιμένω
    που θα 'ρθεί να μου τσιμπήσει το καλάμι να κουνήσει

    Η προσθήκη
    «Ο Μανώλης ο καημένος είναι πάλι ερωτευμένος
    κι αγαπάει τη Δημητρούλα κοντοστρούμπουλη μικρούλα
    δυο φορές την εβδομάδα την πηγαίνει στη Γλυφάδα
    για να βρουν καλαμαράκι και μπαρμπούνι με μουστάκι»

    Καθώς και άλλες μεταγενέστερες οφείλονται σε παιχνίδια των μουσικών και των τραγουδιστών και είναι σύνηθες φαινόμενο να παραλείπουν ή να προσθέτουν στίχους.

    2.Η Μαρίκα η δασκάλα

    Ρούκουνας Κώστας
    (Τούντας)

    Η Μαρίκα η δασκάλα που 'χει σπίτια δυο μεγάλα
    το πρωί στις έξι βγαίνει και στην αγορά πηγαίνει
    Το καλάθι της κρατάει και με όρεξη κοιτάει
    να 'βρει τρυφερό μοσχάρι ή κανένα φρέσκο ψάρι

    Ένας νιος λεβέντης πρώτης, ο ψαράς ο Παναγιώτης
    τη δασκάλα τη γνωρίζει και τηνε καλημερίζει
    Έχω δυο λαβράκια φίνα, που 'ρθαν τώρα απ' τη Ραφήνα
    Πάρε το 'να το βράσεις, μια ψαρόσουπα να φτιάξεις

    Το λαβράκι δε μου κάνει, θέλω ψάρι για τηγάνι
    κι αν δεν έβρω παλαμίδα, παίρνω γόπα ή μαρίδα
    Κι αν δεν έβρω τέτοια ψάρια, παίρνω μιαν οκά παντζάρια
    Βάζω και λιγάκι λάδι και μασάω και το βράδυ

    Έτσι κάθε μέρα βγαίνει κι όμως τίποτα δεν παίρνει
    η τσιγκούνα η δασκάλα, που 'χει σπίτια δυο μεγάλα
    Κάθε τρυφερό τσ' αρέσει, μα φοβάται να ξοδέψει
    Κι έτσι απ' την τσιγκουνιά της μένει άδεια η κοιλιά της

    (7)
    3.Ακου Ντούτσε μου τα νέα

    Ο Μπενίτο κάθε βράδυ, στο Παλάτσο ξενυχτάει,
    για να μάθ' έχει μανία, κάτι από την Αλβανία.

    Το τηλέφωνο στο χέρι, όλη νύχτα στο καρτέρι,
    πες μου φίλε Καβαλλέρο, το τι γίνεται να ξέρω.

    Άκου Ντούτσε μου τα νέα, φίνα, σοβαρά κι ωραία,
    ένα μπρος και δύο πίσω, πώς να σου τ' ομολογήσω.

    Τι χαμπέρια να σου στείλω, που μας ρήμαξαν στο ξύλο,
    μας τσακώνουνε αράδα και μας στέλνουν στην Ελλάδα.

    Κένταυροι και Βερσαλιέροι, όλος ο ντουνιάς το ξέρει,
    πως κι οι τρομεροί μας "Λύκοι", κάθε μέρα και μια νίκη.

    Τους τσακώνουνε κοπάδια, οι τσολιάδες τα λιοντάρια,
    και τους πάνε στην Αθήνα, κι έτσι τη περνούνε φίνα


    (8)
    Η ιστορία του "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" είναι γνωστή.
    Οι αρχικοί στίχοι ήταν:
    "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι
    νύχτωσε και στο Γεντί
    κι όμως ένα παλληκάρι
    δεν μπορεί να κοιμηθεί

    Άραγε τι περιμένει
    απ' το βράδυ ως το πρωί
    στο στενό το παραθύρι
    που φωτίζει το κελί

    Πόρτα ανοίγει πόρτα κλείνει
    μα διπλό είναι το κλειδί
    τι έχει κάνει και το ρίξαν
    το παιδί στη φυλακή

    Για τη λογοκρισία, άλλαξαν και το "νύχτωσε και στο Γεντί" έγινε "το σκοτάδι είναι βαθύ"
    "που φωτίζει το κελί" --> "που φωτίζει με κερί"
    και η τελευταία στροφή έγινε:
    Πόρτα ανοίγει πόρτα κλείνει
    με βαρύ αναστεναγμό
    ας μπορούσα να μαντέψω
    της καρδιάς του τον καημό.


    Αυτά τα ολίγα... Τώρα μένει μόνο να ζητήσουμε να μας δώσει κάποιος και τα χαρτιά με τους ρόλους!
    Tropaiatissa
    24.02.2008, 16:00
    Κάτι που παρέλειψα εδώ και κάποιες μέρες...
    Από "εκτός προγράμματος", ο Νταλάρας είπε:
    Στις 19/2 το "Θέλω να είναι Κυριακή", του Βασίλη Τσιτσάνη
    Στις 20/2 το "Μπουζουκάκι" (το ξεκρέμασα κι απόψε), του Μανώλη Χιώτη
    και Στις 21/2 ξαναείπε το "Θέλω να είναι Κυριακή"!!

    Συζητώντας με κάποιους μουσικούς, άκουσα πως υπάρχει σκεπτικό να εκδοθούν οι παραστάσεις σε CD! Μακάρι να γίνει, το συντομότερο δυνατό!

    Χθες δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Ορφέας άρθρο για τις παραστάσεις:
    www.e-orfeas.gr/content/view/342/206/

    Δυστυχώς απ' ότι είδα, τα ΜΜΕ δεν κάλυψαν επαρκώς τις παραστάσεις αυτές (όπως έκαναν π.χ. με τις παραστάσεις του Παλλάς) Κρίμα, γιατί πραγματικά ήταν εξαιρετικές!



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)


    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 24-02-2008 16:03 ]


    megali_mpougatsa
    07.05.2008, 21:55

    Το αφιέρωμα επαναλαμβάνεται στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στις 10 και 11 Μαίου (αυτό το Σάββατο και την Κυριακή).

    Υπάρχει ένα εισιτήριο διακεκριμένης ζώνης (75 Ευρώ) στη σειρά 4, θέση 26.

    Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας στείλει ένα ΠΜ Smile


    Thanasis-Gioglou
    08.05.2008, 17:55

    Πριν από λίγο πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης η καθιερωμένη συνέντευξη τύπου για τις παραστάσεις που θα πραγματοποιηθούν στις 10 & 11 Μαίου στο Μέγαρο με τίτλο "Σαν τραγούδι μαγεμένο"
    Για την παράσταση μίλησαν ο Γιώργος Νταλάρας, ο Παναγιώτης Κουνάδης, ο Σωτήρης Χατζάκης, ο Γιώργος Σκαμπαρδώνης , η Έρση Δρίνη και ο Γιάννης Μετζικώφ.
    Ακολούθησε μια όμορφη  συζήτηση με τους δημοσιογράφους.
    Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η η αναφορά του Γιώργου Νταλάρα στη σχέση του ρεμπέτικου με τη νεολαία.Είναι χαρακτηριστικό επίσης, αυτό που τόνισε ο Παναγιώτης Κουνάδης πως τα ρεμπέτικα τραγούδια τα έγραψαν νέοι για νέους...Τόσο ο Τσιτσάνης όσο και ο Βαμβακάρης όταν έγραψαν τα πρώτα τους τραγούδια ήταν σε πολύ μικρή ηλικία.
    Μετά από ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με το αφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη που διοργανώνει ο Δήμος Αθηναίων, ο Γιώργος Νταλάρας απάντησε πως οι υποχρεώσεις αυτών των ημερών δεν του επέτρεψαν να παραστεί...Και όπως είπε, ίσως,  αυτές οι εκδηλώσεις να επαναληφθούν του χρόνου...Και μακάρι να μεταφερθούν και στη Θεσσαλονίκη....

    Απαντώντας επίσης σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με το τραγούδι "Το Γουέστ" , είπε πως ούτε κι ο ίδιος γνώριζε το συγκεκριμένο τραγούδι, ενώ με αφορμή το συγκεκριμένο τραγούδι, ο Παναγιώτης Κουνάδης , αναφέρθηκε αναλυτικότατα στη σχέση των Ελλήνων της Αμερικής με το Ρεμπέτικο και στα ρεμπέτικα τραγούδια που γράφτηκαν εκεί...
    Επίσης έμεινε ανοιχτό το ενδεχόμενο της κυκλοφορίας των συγκεκριμένων παραστάσεων στο μέλλον...

    Ακουλουθεί το δελτίο τύπου με τα βιογραφικά και τους χαιρετισμούς των συντελεστών , ενώ πολύ σύντομα θα καταχωρηθούν και φωτογραφίες καθώς και το video από τη συνέντευξη τύπου.

    http://rapidshare.com/files/113433661/Dala...gemeno.rar.html


    Thanasis-Gioglou
    13.05.2008, 08:59

    Δυο εξαιρετικές παραστάσεις  παρακολουθήσαμε, όσοι παραβρεθήκαμε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε  στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης.
    Οι  ερμηνείες όλων των συντελεστών , τραγουδιστών, ηθοποιών και μουσικών, ήταν μοναδικές.
    Ο Γιώργος Νταλάρας σε μεγάλα κέφια , χάρισε μοναδικές ερμηνείες....Θα σταθώ σε τρία κομμάτια στα οποία , πραγματικά, νομίζω πως ξεπέρασε τον ίδιο του τον εαυτό...Το "Σμυρνέικο μινόρε" ,το "Κάθε βραδάκι με γελάς" ("Καημό μες στην καρδούλα μου") και το “Θέλω να είναι Κυριακή”…Είχα την τύχη να παρακολουθήσω τρεις παραστάσεις στην Αθήνα. Τέτοιες ερμηνείες δεν ξανάκουσα...
    Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι τραγουδιστές, όπως έγραψα και παραπάνω, ήταν υπέροχοι...Όλοι....
    Το κοινό, και τις δυο μέρες,  στην αρχή, ήταν κάπως "μουδιασμένο". Στη συνέχεια όμως , "ζεστάθηκε" και στο δεύτερο μέρος, με τα πιο γνωστά κομμάτια, στην κυριολεξία αποθέωσε τους καλλιτέχνες....
    To πρόγραμμα των συναυλιών (ευχαριστώ το μέλος “Νταλαρόφιλη” για τη βοήθειά του):


    A'MEΡΟΣ

    ΕΝΑΡΞΗ
    Ζεϊμπέκικο Δ. Σαββόπουλος (1972) - Σωτηρία Μπέλλου -- Νταλάρας, Στόκας
    Εισαγωγή με ορχήστρα
    Μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, Στόκας, Παπάζογλου

    Νταλάρας - Ζαχαρίας: Διάλογος / Ο Νταλάρας μιλάει για το ρεμπέτικο και περιγράφει ένα όνειρο με τον πατέρα του

    Παράδεισος - Ρεμπέτες: Λουκάς Νταράλας - σκετσάκι με CD
     τραγούδια που ακούγονται: Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω, Το βουνό

    ΣΜΥΡΝΗ - ΠΟΛΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πόλη
    ΧΡΟΝΟΣ: πριν το 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Σμυρναίικο μινόρε (Αμανές) Αγνώστου (1907) - Νταλάρας
    Δεν σε θέλω πια Αγνώστου (1910) - Ασπασία, Β φωνή: Ζαχαρίας
    Τικ τακ Αγνώστου (1910) - Ζαχαρίας

    ΑΜΕΡΙΚΗ
    ΧΩΡΟΣ: Νέα Υόρκη - Σικάγο
    ΧΡΟΝΟΣ: 1920 - 1930
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: κλαρίνο, βιολί, σαντούρι, κιθάρα, κρουστά
    Ελληνική απόλαυσις (Σαν πεθάνω στο καράβι) Παραδοσιακό (1920 ή 1927) - Στόκας, Νταλάρας
    Το γουέστ Σπ. Στάμος (1920) - Νταλάρας, Ζαχαρίας, Β' φωνή: Ασπασία

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για την Αμερική, Νίνου: μιλάει για την Αγγελική Παπάζογλου και τη Σμύρνη

    ΣΜΥΡΝΗ - ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    ΧΩΡΟΣ: Σμύρνη - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: βιολί, ούτι, σαντούρι
    Και γιατί δε μας το λες Παραδοσιακό (1928) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Ασπασία, Β: Ζαχαρίας, Στόκας
    Έχε γεια Παναγιά Παραδοσιακό Παπάζογλου, Β: οι υπόλοιποι

    Ρεμπέτες: Μάρκος: μιλάει για τη Μικρασιατική Καταστροφή, και τον Πειραιά όπου μετανάστευσε ο περισσότερος κόσμος

    ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1922 - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    ΧΩΡΟΣ: Πίκινος - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - Μουρούζη, Δραπετσώνα: Σαραντόπουλου, Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1922 - 1930, 1932 - 1936, 1935 - 1940
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: σμυρναίικη (σαντούρια, βιολιά, κιθάρα - κανονάκι, ούτι, βιολί, μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμάς και βιολί)
    Πασαλιμανιώτισσα Π. Τούντας (1928) - Παπάζογλου
    Γιατί φουμάρω κοκαΐνη Π. Τούντας (1932) - Ασπασία
    Νέοι χασικλήδες (Έμαθα πως είσαι μάγκας) Παραδοσιακό (1928) - Νταλάρας
    Δημητρούλα μου Π. Τούντας (1936) - Παπάζογλου, Β: Νταλάρας, Ζαχαρίας, Ασπασία
    Τι σου λέει η μάνα σου για μένα Κ. Σκαρβέλης (1936) - Νταλάρας
    Λαχανάδες (Κάτω στα λεμονάδικα) Ευ. Παπάζογλου (1934) - Ζαχαρίας, Στόκας (Χόρεψε ο Ιγνάτιος Πιπίνης)

    Ρεμπέτες: Τσιτσάνης - Μάρκος: περί τραγουδιών

    Υπόγα Κ. Μπέζος (1930) - Νταλάρας
    Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) Σπ. Περιστέρης (1936) - Ζαχαρίας
    Αντιλαλούν οι φυλακές Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας (χορός Ζαχαρία)
    Πέντε μάγκες Ι. Εϊτζιρίδης ή Γιοβάν Τσαούς (1936) - Στόκας
    Η φωνή του αργιλέ (Πέντε χρόνια δικασμένος) Ευ. Παπάζογλου (1936) - Νταλάρας, Στόκας
    Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά Μ. Βαμβακάρης (1935) - Νταλάρας, Στόκας, Β: Παπάζογλου
    Φραγκοσυριανή Μ. Βαμβακάρης (1935) - Στόκας, Νταλάρας, Β: όλοι
    Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω Μ. Βαμβακάρης (1937) - Νταλάρας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: Νίνου - Βαμβακάρης: για τραγούδια, Σκετσάκι με Ζαχαρία-Αστυνόμο

    ΜΕΤΑΞΑΣ - ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1936 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς
    Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ Γ. Ροβερτάκης (1937/1943) - Στόκας, Νταλάρας
    Η Βαρβάρα Π. Τούντας (1936) - Νταλάρας, Ζαχαρίας


    Διάλειμμα


    B'MEΡΟΣ

    Ρεμπέτες: Τραγουδούν, Κοροϊδεύουν τον Μεταξά, Συζητούν για τη λογοκρισία και τα τραγούδια του Παπάζογλου

    ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1937 - 1941
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς και ακορντεόν
    Το τραγούδι της αγάπης Δ. Αρμπατζόγλου - Δ. Γκόγκος (1940) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας
    Μ' έχεις μαγεμένο (Σαν μαγεμένο το μυαλό μου) Δ. Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Νταλάρας, Β: Ζαχαρίας, Ασπασία, Παπάζογλου
    Θα κλέψω μια μελαχρινή (Χατζηκυριάκειο) Δ Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) (1937) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Κάθε βραδάκι με γελάς (Καημό μες στην καρδούλα μου) Κ. Σκαρβέλης (1938) - Νταλάρας
    Η μάγισσα της Αραπιάς Β. Τσιτσάνης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Αραπίνες (Νύχτες μαγικές) Β. Τσιτσάνης (1940) - Παπάζογλου, Νταλάρας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: Συζητούν για την κατοχή και τα τραγούδια που γράφτηκαν τότε (κυρίως Τσιτσάνης)

    ΚΑΤΟΧΗ
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς - Θεσσαλονίκη
    ΧΡΟΝΟΣ: 1940 - 1945
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: μπουζούκια[/color]
    Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του Γ. Θίσβιος - Θ. Σακελλαρίδης (1940) - Σοφία Βέμπο
    Άκου Ντούτσε μου τα νέα Χ. Βασιλειάδης - Π. Τούντας (1941) - Παπάζογλου, Ασπασία
    Σαλταδόροι (Σαλταδόρος) Μ. Γενίτσαρης (1945) - Νταλάρας, Β: όλοι (χόρεψε ο Ιγνάτιος Πιπίνης)
    Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας Δ. Γκόγκος (Μπαγμαντέρας) (1943) - Νταλάρας, Β: Ασπασία, Παπάζογλου
    Συννεφιασμένη Κυριακή Αλ. Γκούβερης - Β. Τσιτσάνης (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό

    ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '50
    ΧΩΡΟΣ: Αθήνα - Πειραιάς
    ΧΡΟΝΟΣ: 1945 - 1950
    ΟΡΧΗΣΤΡΑ: δύο μπουζούκια, κιθάρα, μπαγλαμάς, ακορντεόν, πιάνο
    Χατζή μπαξές (Μπαξέ-Τσιφλίκι) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Αχάριστη Β. Τσιτσάνης (1947) - Νταλάρας, Β: όλοι + κοινό
    Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι Απ. Καλδάρας (1947) - Νταλάρας (με τους κομμένους στίχους!) + κοινό
    Δεν με στεφανώνεσαι (Τι σε μέλει εσένα κι αν γυρνώ) Β. Τσιτσάνης (1946) - Ασπασία, Β: όλοι
    Καπηλειό Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ναύτης Γ. Μητσάκης (1947, 1948) - Παπάζογλου, Β: όλοι
    Ο καϊξής Γ. Φωτίδας - Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Η πεντάμορφη Απ. Χατζηχρήστος (1948) - Ζαχαρίας, Νταλάρας

    Ρεμπέτες: για μπουζουκτσήδες

    Το βουνό Ευ. Πρέκας - Λ. Νταράλας (1953) - Νταλάρας
    Σαν απόκληρος γυρίζω Β. Τσιτσάνης (1951) - Ζαχαρίας, Β: όλοι
    Το τραμ το τελευταίο Αλ. Σακελλάριος / Χρ. Γιαννακόπουλος - Μ. Σουγιούλ (1948) - Τάνια Τρύπη
    Ο πασατέμπος Μ. Χιώτης - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Ήρθ' ο χειμώνας Π. Τούντας - Κ. Κοφινιώτης (1940) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Πριν το χάραμα μονάχος Χ. Βασιλειάδης - Ι. Παπαϊωάννου (1947) - Στόκας, Β: όλοι

    Ρεμπέτες: για χορό (Μάρκος), "Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή", "Η γκαρσόνα", αναφορά σε ρεμπέτες (συνθέτες και στιχουργούς)

    ΦΙΝΑΛΕ
    Στο Τούνεζι στη Μπαρμπαριά Β. Τσιτσάνης (1953) - Νταλάρας, Β: όλοι
    Γειά σου καΐκι μου Άϊ Νικόλα Β. Τσιτσάνης (1949) - Όλοι
    Για τα μάτια που αγαπώ (Ξημερώνει και βραδιάζει) (1949) - Νταλάρας, όλοι

    Τα ματόκλαδά σου λάμπουν Μ. Βαμβακάρης - Νταλάρας, Β: όλοι

    Το μινόρε της αυγής Μ. Μάτσας - Σπ. Περιστέρης (1946) - Νταλάρας, όλοι

    Τη δεύτερη μέρα το πρώτο μέρος ήταν ακριβώς το ίδιο.
    Στο δεύτερο ακούστηκαν τα "Καρδιά παραπονιάρα" αντί για το "Κάθε βραδάκι με γελάς", το "Άσπρο πουκάμισο φορώ" αντί για το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" (σ'αυτό το σημείο έχω την εντύπωση πως ο Νταλάρας ξεκίνησε την εισαγωγή από το "Το ξεκρέμασα κι απόψε", το οποίο είχε προβάρει, αλλά τελικά άλλαξε γνώμη), το "Θέλω να είναι Κυριακή" αντί για το "Βουνό" και το "Άλλα μου λεν τα μάτια σου" αντί για το "΄Ηρθ'ο χειμώνας". Να συμπληρώσω επίσης πως πιο ωραία και μάγκικη εκτέλεση του "Πασατέμπου" από τη χθεσινή βραδιά δεν έχω ξανακούσει....Στην πρώτη φράση του 2ου refrain μάλιστα, ο Γ.Νταλάρας είπε "Κι όταν θα σμίξεις με το μάπα π'αγαπάς"...

    Από χθες λοιπόν , με διακατέχει μια "γλυκειά" μελαγχολία... Γιατί, πάει,  πέρασε κι αυτό...Γράφτηκε στην ιστορία....Εύχομαι, σύντομα, να περάσει και στην ιστορία της Ελληνικής Δισκογραφίας... 

    Πολύ απλά νιώθω, πως τέλειωσε μια μεγάλη γιορτή που ξεκίνησε από το μεσημέρι της Πέμπτης στο Μέγαρο με τη συνέντευξη τύπου...Ένα εορταστικό τετραήμερο....Και το λέω αυτό γιατί στη Θεσσαλονίκη, όταν γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις, ειδικά όταν δεν είναι για μια μέρα μόνο, ζούμε, εγώ προσωπικά έτσι το νιώθω , στους "ρυθμούς"  των συναυλιών... Δεν είναι δηλαδή μόνο το δίωρο ή τρίωρο της παράστασης...

    Η πόλη με τις αφίσες ,οι φίλοι που έρχονται απ'όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης , με ότι αυτό συνεπάγεται (καφέδες, κρασιά, ξενύχτια,συζητήσεις επί συζητήσεων κλπ), συγγενείς που έχεις να τους δεις χρόνια ολόκληρα και τους συναντάς , μέσα στο Μέγαρο, αλλά και οι φίλοι μας, οι μουσικοί που τους συναντάς τυχαία ή όχι σε διάφορα σημεία της πόλης...Κι όσο τους γνωρίζεις περισσότερο, διαπιστώνεις πως , είναι "και γαμώ" τα παιδιά...

    Κι έρχεται μετά και το "Σμυρνέικο Μινόρε" και η "Καρδιά παραπονιάρα" και το  "Κυριακή σε γνώρισα" κι όλα τ'άλλα και..........................
    .....και μπαίνεις μετά στ'αμάξι και λες , "ε, ρε γαμώτο να γινόταν να είχε κυκλοφορήσει αμέσως μετά τη συναυλία το cd και να τ'άκουγα τώρα....Άντε περίμενε πάλι...."

    Ακόμα και το πρωινό ξύπνημα της Δευτέρας για τη δουλειά….
    ...πετάγεσαι από τον ύπνο αλλά, τι περίεργο, χωρίς να βρίζεις...

     Ε, δεν είναι "μαγικά" πράγματα αυτά; Πολύ θα ήθελα να είχα την ευκαιρία να ζω συνέχεια έτσι....Σ'αυτούς τους ρυθμούς...Και είμαι σίγουρος πως δεν θα βαριόμουνα καθόλου....Κι ας είναι ελάχιστες οι ώρες του ύπνου...Κι ας πηγαινοέρχεται ο πονοκέφαλος...Αυτές τις μέρες ένιωθα "ντοπαρισμένος" συνέχεια...Στην "πρίζα"...

    Δε θέλω να γράψω τίποτα άλλο....
    Και εις άλλα με υγεία....  


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 13-05-2008 08:59 ]


    haris1999gr
    13.05.2008, 11:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 04-02-2008 στις 19:24 έγραψε...

    Λοιπόν... Θα τα πάρω με τη σειρά.

  • Περιοδεία στην Ελλάδα έκανε και μάλιστα πολύ πρόσφατα. Το καλοκαίρι του 2006.
    Από Θέατρο Βράχων και Κατράκειο μέχρι Θέατρο Γης, Κάρπαθο, Κέλλη, Κόρινθο, Ασπρόπυργο, και Κύπρο και δεν θυμάμαι σε ποιά άλλα μέρη έκανε συναυλίες. Πέρυσι έκανε Ευρωπαϊκή περιοδεία.

  • Λες φτηνιάρικες τις υπαίθριες συναυλίες, στις οποίες επαναλαμβάνω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βρίσκει εισιτήριο κάτω από 25 ευρώ και χωρίς να τσαλαπατηθεί για να μπεί μέσα, ενώ στο Μέγαρο μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει και με 19!

  • Όσο για το Μέγαρο, είμαι η πρώτη που "βρίζω" και "θάβω" κάτι κυράδες που πηγαίνουν στολισμένες σαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο μόνο και μόνο για να πούν ότι πήγαν στο Μέγαρο. Δυστυχώς τέτοια φαινόμενα δεν μπορείς να τα αποφύγεις, αλλά σε καμία περίπτωσε δεν είναι όλο το κοινό έτσι!

  • Με τον Σπανουδάκη δεν έχω παρακολουθήσει τί έχει γίνει.

  • Αν το Δίφωνο είναι "παλιοφυλλάδα" τότε ποιά περιοδικά θεωρείς καλά, και επίσης τότε πώς θα έπρεπε να αποκαλέσουμε κάποια άλλα περιοδικά που είναι πραγματικά παλιοφυλλάδες;

  • Για τα καινούρια τραγούδια του Νταλάρα, λες πως έχεις ακούσει δείγμα. Το δείγμα από το σύνολο απέχει πάρα πολύ. Είχα ξαναπεί σε κάποια συζήτηση πιο παλιά, ότι στα ραφιόφωνα δεν ακούστηκαν τα καλύτερα τραγούδια αυτού του δίσκου.

  • Τώρα μπορεί εσύ να λες ότι σ' ενοχλεί που ο Νταλάρας δεν έχει αφήσει κομμάτι της ελληνικής δισκογραφίας. Αν όμως είχε αφήσει, κάποιοι άλλοι θα έλεγαν ότι ο Νταλάρας τραγουδάει όλο τα ίδια και τα ίδια και μένει στάσιμος. Αφού λοιπόν ποτέ δεν θα είναι όλοι ευχαριστημένοι, είναι καλύτερα που τραγουδάει τα πάντα γιατί κάνει αυτό που πραγματικά θέλει. Νομίζω πως έχει το δικαίωμα να τραγουδήσει ότι θέλει.

  • Αν ο Νταλάρας δεν έκανε αφιερώματα σε μεγάλους Έλληνες μουσικούς ποιός θα έκανε; Ξέρεις ότι τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΜΕΓΑΛΑ αφιερώματα που έχουν γίνει για τον Τσιτσάνη είναι ένα το 1983 στα Νταμάρια Νίκαιας (νυν Κατράκειο) με πρωτοβουλία του ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ και αυτό το ΝΤΑΛΑΡΑ το 2001 & 2004; Προφανώς οι καραγκιόζηδες του κράτους δεν θεωρούν άξιο τιμής τον Τσιτσάνη. Αντιθέτως τους ενδιαφέρει περισσότερο η Eurovision.

  • Για το δίσκο "50 χρόνια ρεμπέτικο" που ανέφερα, δεν το έβγαλα απ' το μυαλό μου, αλλά το έχω ακούσει από ανθρώπους που το έζησαν. Αν δεν πιστεύεις διάβασε και αυτό http://www.musiccorner.gr/extras/record/013.html Αν έχεις αμφιβολία γι' αυτά που γράφει ο Τάσος Κριτσιώλης δεν έχεις παρά να του στείλεις ένα e-mail.

  • Αν σου έχει δοθεί η εντύπωση ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο καινούριος δίσκος του Νταλάρα είναι με τραγούδια του Χατζηγιάννη, δεν φταις εσύ, αλλά τα ραδιόφωνα που έλεγα και παραπάνω...

    ----------------------------------------

    Ένα άλλο δημοσίευμα, μήπως επανέλθουμε στο θέμα του topic...

    Σαν τραγούδι μαγεμένο...
    Την ιστορία του ρεμπέτικου ξετυλίγει στο ΜΜΑ ο Γιώργος Νταλάρας
    Αθήνα 04.02.2008

    Την ιστορία του ρεμπέτικου, «Σαν τραγούδι μαγεμένο» με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα, θα απολαύσει το κοινό του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών μέσα από τις επτά συναυλίες που προγραμματίζονται από τις 11 έως τις 19 Φεβρουαρίου.
    Στην Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη, ο κορυφαίος Έλληνας ερμηνευτής παρέα με 13μελή ορχήστρα και ομάδα ηθοποιών, που «υποδύονται» εμβληματικές μορφές του ρεμπέτικου, θα διανύσουν τη συναρπαστική διαδρομή του ελληνικού αστικού τραγουδιού που γεννήθηκε στα τέλη του 19ου με αρχές του 20ού αιώνα. Πρόκειται για ένα πραγματικό ταξίδι στον κόσμο του ρεμπέτικου, το οποίο φιλοδοξεί να καλύψει τους σημαντικότερους σταθμούς του -θεματικά, γεωγραφικά και μουσικά.

    Θα ακουστούν κομμάτια των Τσιτσάνη, Παπαϊωάννου, Βαμβακάρη, Παγιουμτζή, Χιώτη, Καλδάρα, Ζαμπέτα, Μητσάκη, αλλά και σύγχρονων συνθετών, οι οποίοι επηρεάστηκαν βαθύτατα από το ρεμπέτικο τραγούδι, όπως οι Πάνου, Κουγιουμτζής, Μπιθικώτσης, Θεοδωράκης, Χατζηδάκις, Ξαρχάκος, Σαββόπουλος, Λοΐζος, Μούτσης, Νικολόπουλος κ.ά.

    Μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα εμφανίζονται ο Μπάμπης Στόκας, η Σοφία Παπάζογλου, ο Ζαχαρίας Καρούνης και η Ασπασία Στρατηγού. Συμμετέχουν οι ηθοποιοί Τάνια Τρύπη (υποδύεται την αξέχαστη Μαρίκα Νίνου), Άρτο Απαρτιάν (Μάρκος Βαμβακάρης), Νίκος Αλεξίου(Βασίλης Τσιτσάνης) και Μάνος Σειραγάκης (Γιάννης Παπαϊωάννου).

    Το «Σαν τραγούδι μαγεμένο» αποτελεί μια σύμπραξη σημαντικών καλλιτεχνών και μελετητών του ρεμπέτικου: του Παναγιώτη Κουνάδη που υπογράφει την έρευνα και την επιλογή του αρχειακού υλικού της παράστασης, του Λευτέρη Παπαδόπουλου (εισαγωγή-έρευνα), του Γιώργου Νταλάρα (ενορχήστρωση, επιλογή μουσικού υλικού), του Κώστα Γανωσέλλη (ενορχήστρωση), του Σωτήρη Χατζάκη (σκηνοθεσία) του Γιώργου Σκαμπαρδώνη (κείμενα), της Έρσης Δρίνη (σκηνικά), του Γιάννη Μετζικώφ (κοστούμια) και του Αντώνη Παναγιωτόπουλου (φωτισμοί).

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=870188&lngDtrID=253

  • ρε φιλε μπας και εισαι ο νταλαρας στα αληθεια

  • Tropaiatissa
    13.05.2008, 16:04

    Λίγο δύσκολο... Κυρίως γιατί είμαι κοπέλα. Cool


    Thanasis-Gioglou
    26.05.2008, 15:02

    Ολόκληρη η συνέντευξη τύπου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης , στις 8 Μαίου 2008 , με αφορμή τις παραστάσεις "Σαν τραγούδι μαγεμένο"

    http://rapidshare.de/files/39518799/MMTH-P...essCon.avi.html


    shootingstar
    28.05.2008, 17:02

    ξέρεις κάποιος μήπως αν η παράσταση "σαν τραγούδι μαγεμένο" εκτός από το Φεστιβάλ Βύρωνα θα παρουσιασθεί και αλλού στην Αθήνα?


    Thanasis-Gioglou
    29.05.2008, 08:24

    Εκτός από τη συναυλία στο Βόλο στις 4 Ιουνίου, μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.


    shootingstar
    29.05.2008, 14:44

    χμμμ... περιμένουμε λοιπόν!

    ευχαριστώ για την απάντηση Smile


    manpap
    10.03.2009, 00:09

    http://entertainment.flash.gr//music/relea...09/3/5/26287id/

    Το ρεμπέτικο «επιστρέφει» στο Μέγαρο. Στις 24, 25, 27, 28 και 29 Μαρτίου ο Γιώργος Νταλάρας επαναλαμβάνει την επιτυχημένη περσινή παραγωγή «Σαν τραγούδι μαγεμένο», ένα ιδιότυπο μουσικό θέαμα - βασισμένο σε μια ιδέα του σκηνοθέτη Σωτήρη Χατζάκη - που σκιαγραφεί τη μακρόχρονη ιστορία του (απ΄ τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι τις μέρες μας) αποτυπώνοντας τους σημαντικότερους σταθμούς της με ήχους και εικόνες... Η προπώληση των εισιτηρίων ξεκίνησε!

    Η σύντομη όσο και περιεκτική Αναφορά στο Ρεμπέτικο παρουσιάζεται στη διάρκεια πέντε συναυλιών στην Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη μέσα από αντιπροσωπευτικά, πασίγνωστα - αλλά και λιγότερο δημοφιλή - μουσικά «διαμάντια» που θα ερμηνεύσει ο χαρισματικός τραγουδιστής σε σύμπραξη με τους Μπάμπη Στόκα, Σοφία Παπάζογλου, Ζαχαρία Καρούνη, Ασπασία Στρατηγού και 13μελή ορχήστρα.

    Κομμάτια τα οποία διανθίζονται από οκτώ στιγμιότυπα-θεατρικές «ανάσες», σε μια κινηματογραφική περιρρέουσα ατμόσφαιρα, όπου μια ομάδα ηθοποιών (Τάνια Τρύπη, Αρτο Απαρτιάν, Αλέξανδρος Μούκανος, Έκτορας Καλούδης, Μανώλης Σειραγάκης, Ελίτα Κουνάδη) υποδύεται εμβληματικές μορφές του ρεμπέτικου (Μαρίκα Νίνου, Μάρκο Βαμβακάρη, Βασίλη Τσιτσάνη, Γιάννη Παπαϊωάννου, Λουκά Νταράλα). Χορεύει ο Ιγνάτιος Πιπίνης.

    Για τη φιλόδοξη αυτή παραγωγή συνεργάστηκαν σημαντικοί καλλιτέχνες και μελετητές του είδους: ο Παναγιώτης Κουνάδης και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος στην έρευνα και τις μουσικές επιλογές του υλικού της παράστασης, ο Κώστας Γανωσέλης στις ενορχηστρώσεις(μαζί με το Γ. Νταλάρα), ο Γιώργος Σκαμπαρδώνης στα κείμενα, ο Γρηγόρης Καραντινάκης στις προβαλλόμενες βίντεο-εικόνες, η Ερση Δρίνη στα σκηνικά, ο Γιάννης Μετζικώφ στα κοστούμια, ο Αντώνης Παναγιωτόπουλος στους φωτισμούς.

    Οι παραστάσεις εντάσσονται στο πλαίσιο της Σειράς Γέφυρες που πραγματοποιείται με την πολύτιμη χορηγία της Τράπεζα Πειραιώς

    Υ.Γ:{#emotions_dlg.clap}