ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Ασφαλιση μουσικου

    ntadis
    27.01.2008, 23:16
    γειαα...
    Γνωριζει κανενας ποια ειναι η δουλεια του μουσικου κειμενογραφου?..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 28-01-2008 16:49 ]


    CROSS
    28.01.2008, 01:11
    Αυτός που γράφει κείμενα που έχουν σχέση με μουσική..πχ σε κάποιο μουσικό περιοδικό.Μη μου πείς ότι το έβαλαν σαν νέα ειδικότητα στα ΙΕΚ?
    ntadis
    28.01.2008, 02:38
    Ευχαριστω για την απαντηση..
    Οχι απλα εψαχνα μια ειδικοτητα μουσικου που να ασφαλιζεται στο ΤΕΒΕ. Κι αυτην ειναι μια απο τις λιγες που ανηκει στο ΤΕΒΕ.Οι περισσοτερες ειναι στο ΙΚΑ.Δεν εχω σκοπο να εργαστω σαν μουσικος κειμενογραφος ,[απλα θα πληρωνω τις εισφορες που χρειαζοντα].Γινεται αυτο..δεν γινεται?
    Ξερει κανενας καμια αλλη ειδικοτητα μουσικου που να ασφαλιζεται στο ΤΕΒΕ?
    CROSS
    28.01.2008, 15:14
    Παράθεση:

    Το μέλος ntadis στις 28-01-2008 στις 02:38 έγραψε...

    Ευχαριστω για την απαντηση..
    Οχι απλα εψαχνα μια ειδικοτητα μουσικου που να ασφαλιζεται στο ΤΕΒΕ. Κι αυτην ειναι μια απο τις λιγες που ανηκει στο ΤΕΒΕ.Οι περισσοτερες ειναι στο ΙΚΑ.Δεν εχω σκοπο να εργαστω σαν μουσικος κειμενογραφος ,[απλα θα πληρωνω τις εισφορες που χρειαζοντα].Γινεται αυτο..δεν γινεται?
    Ξερει κανενας καμια αλλη ειδικοτητα μουσικου που να ασφαλιζεται στο ΤΕΒΕ?


    Δεν είναι απαραίτητα μουσικός ,μπορεί να είναι και δημοσιογράφος και να ασχολείται με μουσικά θέματα.Άλλο μουσικός κειμενογράφος και άλλο μουσικός γενικά.Μου κάνει εντύπωση αν έχουν αυτή την ειδικότητα μέσα στους μουσικούς.
    ntadis
    28.01.2008, 16:46
    Cross λογικο μου ακουγεται αυτο που λες..

    Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι να ασφαλιστω στο ΤΕΒΕ [οχι στο ΙΚΑ] θελω απλα να βρω μια "καταλληλη" ειδικοτητα ακομα κι αν δεν ασχοληθω μ' αυτην και να πληρωνω εγω τις εισφορες . Μπορει να γινει αυτο? ή δεν ειναι τοσο απλο??

    CROSS
    29.01.2008, 00:31
    Τι εμμονή είναι αυτή με το ΤΕΒΕ?Σου είπαν τίποτα καλό γι'αυτό?
    Κοιτα να δείς,γενικά δεν ξέρω και πολλά απο ασφάλειες κλπ αλλά σίγουρα ξέρω ότι το ΤΕΒΕ είναι ταμείο για εμπόρους και για επιχειρηματίες.Ο κειμενογράφος τώρα...........τι να σου πώ,μάλλον δεν κολλάει εκεί.Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ψάχνεις απεγνωσμένα μια ασφάλιση που δικαιούνται οι επαγγελματίες(ότι δουλειά κιαν κάνουν)χωρίς να εργάζεσαι στην πραγματικότητα.Θές δηλ μια εικονική δουλειά για να πάρεις την ασφάλιση.Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις κάπου αλλού.Σε ένα μουσικό σάιτ μην περιμένεις να βρείς αυτό που θές.Ρώτα κανέναν πιο ''ειδικό''επι του θέματος.Αν βρείς τους κατάλληλους ανθρώπους όλα γίνονται.Καλή τύχη στην αναζήτησή σου!
    ntadis
    29.01.2008, 22:07
    χεχεχε μου ειπαν οτι θα περναμε τελεια στο ΤΕΒΕ
    Πλακα κανω...
    Απλως καποιος που σιγουρα ξερει αρκετα περισσοτερα απο μενα και το εψαξε λιγο μου ειπε οτι καλυτερα στο ΤΕΒΕ [σε σχεση με το ΙΚΑ]..

    Οντως παντως πρεπει να ρωτησω κανα λογιστη 'η κατι τετοιο γιατι ειναι μπερδεμα η ιστορια