ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Έφυγε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

    Astron
    30.01.2008, 19:42
    Σταύρο, μια και έχεις τη νομοθεσία πρόχειρη, και με αφορμή τα συγκεκριμένα άρθρα, θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω εάν η απειλή της ζωής ενός συνανθρώπου μας συνιστά αδίκημα.
    Διότι εάν όσα γράφει και αφήνει να εννοηθούν η mnk είναι αλήθεια τότε τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και συνέβησαν αξιόποινες πράξεις:
    Παράθεση:

    "Να μην ξεχάσω ν' αναφέρω ότι έλαβα και φιλικές προειδοποιήσεις, "να προσέχω".
    Τι εγινε, θα μου συμβεί κανένα "προοδευτικό" ατύχημα ;;
    Ολα να τα περιμένει κανείς από ..... ποιούς άραγε ;;
    Οταν ο τραμπουκισμός γίνεται ιδεολογία ..... "
    (...)
    Αν είχε δημιουργηθεί σε σένα η παραμικρή υπόνοια ότι μπορεί εσύ ή η οικογένειά σου να γίνετε στόχος αντεκδίκησης για λόγους ιδεολογικής αντιπαλότητας, δεν θα έκανες κάτι για να το σταματήσεις ;
    (...)
    Στην αρχή το πήρα στην πλάκα, αλλά όταν είδα την εκτός εαυτού αντίδραση του thank και θυμήθηκα τα κατά καιρούς εξυμνητικά προς τους κουκουλοφόρους δημοσιεύματα του Δημήτρη, το ξανασκέφτηκα.
    (...)
    ...Και όταν θυμήθηκα ότι ο σημερινός δήθεν "αντιεξουσιαστικός" χώρος συνηθίζει τις ομαδικές εξορμήσεις, προς συνετισμόν των αντιφρονούντων, θεωρησα καλό για την ασφάλειά μου να το δημοσιοποιήσω.

    (Προς άσχετος) Το ποια μπορεί πραγματικά να είναι η δική σου σχέση με τον "αντιεξουσιαστικό" χώρο, εγώ δεν μπορώ να το ξέρω.


    Θα ήθελα απ' την άλλη πλευρά σε παρακαλώ να μου πεις εάν είναι νομικό αδίκημα το να κατηγορείς ή να αφήνεις να εννοηθεί για κάποιον ότι έχει διαπράξει ποινικά αδικήματα, όπως είναι η απειλή της ζωής συνανθρώπων μας, η συμμετοχή σε παράνομες ομάδες, κλπ εάν αυτά δεν είναι αλήθεια.

    Στην καλύτερη περίπτωση έχουμε δηλαδή να κάνουμε είτε με μέλη...εγκληματίες, είτε με συκοφάντη (mnk).

    Και ας μιλήσουμε επιτέλους σοβαρά γιατί όλα αυτά είναι ακραίες γελοιότητες. Είναι πραγματικά ντροπή σου Μαρία να φωτογραφίζεις δύο άτομα- το Δημήτρη και το Θάνο- ως ικανά μέχρι και για φόνο επειδή είχαν μια διαφωνία μαζί σου σε ένα forum για το ...πότε και αν πρέπει να ασκούμε κριτική σε έναν νεκρό.(!!) Ναι, είναι απίστευτα γελοία αυτά που λες και -αν σε πάρουμε στα σοβαρά- είναι πιθανότατα ότι χειρότερο έχω διαβάσει στο MusicHeaven να λέγεται από ένα μέλος προς ένα άλλο. Τέτοιες συμπεριφορές δεν θα γίνουν ανεκτές!

    Υ.Γ. Εάν πράγματι απειλήθηκε η ζωή σου δεν έχεις παρά να πας στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και να το καταγγείλεις άμεσα! Αλλά στην πραγματικότητα κανείς που φοβάται για τη ζωή του δεν κάθεται να γράφει με την άνεσή του κείμενα επί κειμένων σε ένα Forum! Πάψε λοιπόν να υποτιμάς τόσο πολύ τους συνομιλητές σου και ζήτα επιτέλους μία συγνώμη εκεί που πρέπει.
    StavmanR
    30.01.2008, 20:00
    Παύλο, καταρχήν η αναφορά μου στη νομοθεσία δεν έγινε για λόγους εκφοβισμού ή οτιδήποτε παρόμοιου. Θεώρησα σημαντικό να υπενθυμίσω την ορθή λειτουργία του ανθρώπου μέσα σε κοινωνικά σύνολα, όπως αυτή περιγράφεται από το γρατπό σύστημα κανόνων που τη διέπουν. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε συντονιστής, που έχετε την ευθύνη 'τηρήσεως της τάξεως', διέκρινες κάτι αξιόμεμπτο ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ (βάζω κι εμένα μέσα), σε σχέση με παράτυπες (κατά των κανονισμών) συμπεριφορές των μελών, δεν έχεις παρά να πράξεις τα δέοντα, όποια κι αν εσύ (ο οποισδήποτε συντονιστής) θεωρείς πως αυτά είναι.

    Αν το προηγούμενο ποστ ήταν έμμεση παρότρυνσή σου για συμμετοχή μου στην 'νομική' κρίση της κατάστασης, η απάντησή μου είναι ότι απέχω. Και τούτο γιατί ο έχων την εξουσία (δύναμη) φέρει και την ευθύνη ολάκερη. Έχουμε φύγει από το θέμα και δεν θα επανέλθω, σε αυτό τουλάχιστο το τόπικ.


    Υ.Γ. το μέλος Mnk μίλησε για φιλική προειδοποίηση και όχι απειλή. Δεν υπήρχε άμεση απειλή στο πρόσωπό της, σύμφωνα με τα λεγόμενά της. Ανατρέξτε στη σελίδα 4. Και ουδέποτε είπε ότι την απείλησε το μέλος Thank ή Asxetos. Οι συνειρμοί είναι αυθαίρετοι.

    Υ.Γ.2 το μέλος asxetos ουδέποτε εξύβρισε νεκρό, πέραν την επιλεκτική παράθεση φωτογραφιών που έχουν τον Αρχιεπίσκοπο παρόντα στην ορκομωσία του Παπαδόπουλου. Οι συνειρμοί είναι εξίσου αυθαίρετοι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-01-2008 20:49 ]


    thank
    30.01.2008, 21:03
    λοιπον αύριο είναι η κηδεία. Το καλύτερο που θα είχαμε να κάνουμε, ειναι να σταματήσουμε τον όποιο διάλογο επί του συγκεκριμένου. Εγώ προσωπικά θα το ήθελα και θα το κάνω. Η αλήθεια είναι πως δεν θα δυσκολευτώ, έτσι κι αλλοιώς. Οποιος βρίσκεται εδώ μέσα μετά, ας το συνεχίσει. Ο καθενας είπε το πως και το γιατί, επί της ουσίας και του τρόπου επίσης.

    Παραποιήσεις υπάρχουν έτσι κι αλλοιώς, με πρώτη και καλύτερη εκείνη που προκύπτει από ένα τόπικ, στο οποίο το ίδιο θέμα αναπαράγεται σαν σεντόνι από δύο τρείς χρήστες, ανεξαρτήτως του ποιος είναι καλός ή κακός. Οποιος έχει διάθεση μπορεί να ανατρέξει και να κρίνει.

    Προσωπικά - και το εννοώ - Παύλο, δεν έχω καμμία απαίτηση για συγνώμες, αποκαταστάσεις κλπ, ούτε θα αλλάξει κάτι επί της ουσίας σε ότι αφορά τη διαδικτυακή ανταλλαγή απόψεων και ιδεών, στα πλαίσια της δημιουργίας όπως συνηθίζατε να λέτε κάποτε με τη Νεκταρία, την τόσο διαφορετική και τόσο ίδια με σένα. Ούτε η γνώμη μου επί της όποιας ηθικής και δεοντολογίας των κοινοτήτων του ίντερνετ, από την οποια βεβαίως κανείς μας δεν ξεφεύγει (το "μας" επίσης το εννοώ). Ισως να ξεφεύγουν λιγο, όσοι περιορίζονται στην ανάγνωση και άντε που και που να γράφουν την άποψή τους.

    Για μένα ειναι κάτι σαν ένα όμορφο χωριουδάκι, με καλούς ανθρώπους, νεοκλασσικά σπίτια, δεντράκια, παιδάκια να παιζουν στους δρόμους ... που ζεις εκεί για λίγο καιρό, το αγαπάς, δένεσαι μαζί του, αλλά διαπιστώνεις πως δεν μπορείς να το έχεις ως μόνιμη κατοικία. Διακοπούλες. Μιά χαρά. Η σαν έναν άνθρωπο που ειναι φοβερός, τρομερός, σε γοητεύει, αλλά διαπιστώνεις πως δεν ειναι για σένα.

    Αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε ένα ανάποδο ντόμινο, να αρχίζουμε δηλαδή να βλέπουμε τα κείμενά μας και να τα αναθεωρούμε, ισως να υπήρχε άλλη εξέλιξη. Πχ. το "αυτή η κυρία" μπορούσε να είχε γίνει "χρήστης"" κλπ κλπ. Θα φτάναμε βέβαια σε ένα όριο. Υπάρχει και ή άλλη λύση, κλίκ και ντιλίτ τα επίμαχα κείμενα και τελειώσαμε. Ιντερνετική σιωπή τη μέρα της τελευταίας πορείας. Είπαμε, το κάνουν ακόμα και σε πολέμους. Ασε που επί της ουσίας δεν χάνεται και τίποτα - τουλάχιστον σε ότι αφορά τη δική μου οπτική-. Αυτά που ειχα να αποκομίσω τα έχω αποκομίσει. Και δεν έχουν σχέση, ως επί το πλείστον, με τα επιμέρους επιχειρήματα ή ατοπήματα. Ο καθένας όπως το βλέπει.
    noizreduction
    30.01.2008, 21:36
    Μπορει να τα "ακουσω" ως "μελετημενο οργανο" κλπ κλπ, ομως σαν ανθρωπος που εχω χασει δικους μου ανθρωπους απο αυτη τη κωλο-αρρωστια ( κυρωση του ηπατος ), μπορω μονο να ευχηθω για τον ΑΝΘΡΩΠΟ Χριστοδουλο, να αναπαυθει και καλο Παραδεισο. Ευχομαι ο Θεος να του συγχωρεσει τις αμαρτιες του.

    Αυτη ηταν η παρεμβαση μου. Απο δω και μπρος μπορειτε να συνεχισετε να χορευετε πανω απο το φερετρο του νεκρου ( οπως λενε και στο χωριο μου )
    asxetos
    30.01.2008, 22:02
    Δεν πειραζει Μαρια. Δεν εχω καμια απαιτηση . Και επειδη ουτε τραμπουκος ειμαι ουτε δολοφονος, και ουτε κανενας τριτος μπορει να ξερει ποιος ειμαι, και επειδη ειμαι πανω απ΄ολα μουσικος, σου αφιερωνω αυτο κι ευχομαι να καταλαβεις οτι οσο παθος κι αν εχει καποιος στις αντιπαραθεσεις του, δεν πρεπει να χανει ποτε το συναισθημα του και το κυριωτερο δεν πρεπει να διαβαλλει ανθρωπους και ουσιαστικα να τους τρομοκρατει αυτος. Μη φοβασαι. Δεν ειναι κανενα μανιφεστο η καμια προκυρηξη. Ριτσος ειναι.
    Εξαιρετικα αφιερωμενο για εσενα.
    Get this widget | Track details | eSnips Social DNA

    Crocodile
    31.01.2008, 12:00
    Αν ειχε ιδρυσει πολιτικο κομμα, σιγουρα θα ειχε γινει πρωθυπουργος της Ελλαδος. Τετοια ηταν η απηχηση που ειχε στον λαο απο την πρωτη στιγμη που εξελεγη αρχιεπισκοπος. Εξαιρετικος ανθρωπος και αληθινος πατριωτης με ηγετικα χαρισματα. Οσο για τις μομφες ορισμενων "προοδευτικων", ειναι συνηθες το φαινομενο να χαρακτηριζονται χουντικοι οσοι εκφραζουν με τοσο αυθορμητισμο την αγαπη τους προς την Ελλαδα. Γιατι αυτο ειναι που ενοχλησε κυριως, οι φωτογραφιες ηρθαν μετα σαν δηθεν πειστηρια.

    Υ.Γ Η μοναδικη φορα που τον ειχα δει απο κοντα ηταν τον Δεκεμβριο του 2005 οταν ως φοιτητης παρακολουθουσα την κλινικη της παιδιατρικης στο Παιδων Αγλαϊα Κυριακου και ειχε ερθει να επισκεφθει τα νοσηλευομενα παιδια. Η αληθεια ειναι οτι εκεινη τη στιγμη δεν πηρα το θαρρος να του μιλησω. Ομως θελω να του πω κατι εστω εκ των υστερων: Χριστοδουλε σε παω!
    MyNameIsDo
    31.01.2008, 14:00
    Γλυκύτατος άνθρωπος.
    Κι εγώ σε πήγαινα αρχιεπίσκοπε.
    Στο καλό.
    GL
    31.01.2008, 22:05
    Tώρα που όλα τελείωσαν. Τώρα που μπήκε και η τελευταία χούφτα χώμα. Τώρα που έκλεισε ένα κεφάλαιο. Τώρα πιστεύω πως μπορώ και εγώ με την σειρά μου να μιλήσω. Να πω μερικά πράματα για κάποιον άνθρωπο που τον θεωρώ ΗΓΕΤΗ. Δεν έχει σημασία αν τον μίσησα ή τον αγάπησα. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Σημασία έχει ότι και τα δύο αυτά αισθήματα προς κάποιον άνθρωπο αποτελούν όψεις του ίδιου νομίσματος σε μια χώρα που πάντα είχε την αναγκή από Παπαφλέσσες και από Βελουχιώτηδες.....

    Από την άλλη εγώ δεν μπορώ να πω πως είμαι ένας καλός Χριστιανός. Το αντίθετο μάλιστα.Θεωρώ τον εαυτό μου έναν κάκιστο πιστό και έναν από τους τελευταίους που θα πίστευε ότι θα πέρναγε τις πύλες του Παραδείσου αν και εφόσον θεωρήσουμε δεδομένο ότι υπάρχει αυτός ο παράδεισος!

    Όμως!! Υπάρχουν κάποια όμως! Άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας για τον άνθρωπο- ιεράρχη-ποιημένα-πολιτικό ή ακόμα και σοφιστή Χριστόδουλο.

    Και εξηγούμαι:

    1) Αλήθεια, έχει οραματιστεί κανείς από σας το ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ??

    2) Δεν θα νιώθατε όμορφα την ώρα που κάποιος παπάς θα σας ψυθίριζε κάποια φωνήεντα στο αυτί ή εσάς τους ετερόπιστους σας βάζουνε στον κλίβανο, να ξέρατε ότι υπάρχουν κάποια εκατομύρια κόσμου που σας λάτρεψαν και κάποιοι άλλοι που σας μίσησαν σινάμα???

    3) Όταν ξέρετε ότι οι τίτλοι τέλους σας θα γραφτούν με τέτοιο τρόπο, αλήθεια, τι θα πιστεύατε για αυτούς που σας λιδώρισαν σε όλη σας την ζωή???

    Μα ξέρω την απάντηση στα τρια αυτά ερωτήματα μου.

    1α) Προφανώς όλοι σας θα θέλατε το τελός σας να είναι αντάξιο του τρόπου ζωής σας.

    2α) Προφανώς και θα νιώθατε όμορφα όταν ξέρατε ότι τελικά όλα οσα πιστεύατε στη ζωή σας είχαν μία hard rock απήχηση είτε θετική, είτε αρνητική.

    3α) Πιστεύω θα τους συγχωρούσατε όλους. Και φυσικά θα το κάνατε με μεγάλη χαρά μιας και για την υστεροφημία σας μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι αντίπαλοι παρά οι φίλοι σας!

    Δείτε την ιστορία φίλοι μου και θα καταλάβετε....Ποιοί είναι αυτοί που επέπλευσαν στη λήθη?? Μα φυσικά όλοι αυτοί που αγαπήθηκαν και μισήθηκαν με την ίδια ένταση. Δεν θά σας πω ονόματα έχετε μαυλό και κρίση.....

    Αρα λοιπον οσοι τον κατηγορειτε καλα θα κανετε να ψαχτειτε λιγο παραπανω. Αν το κανετε αυτο τοτε θα βρειτε πολλες ομοιοτητες στον Χριστοδουλο με τα πολιτικοιδεολογικα σας ινδαλματα...
    Επισης ακομα κατι προσεφερε και σε ολους εσας τους πολεμιους του! Σας προσεφερε λογο και βημα ωστε να αντιπαρατεθειτε και να δηλωσετε την αντιθεση σας με την ιδια σφοδροτητα οπως εκεινος.

    Αρα λοιπον?? Αρα σας προσεφερε ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ μεσω της ΔΡΑΣΗΣ του..Αν θυμαμαι καλα απο τους νομους της φυσικης, τοτε πιστευω οτι ο Χριστοδουλος συνετελεσαι ωστε να υπαρξει μια ισορροπια σε αυτη την κοινωνια. Η δραση εσμιξε με την αντιδραση...Αυτο δεν ειναι ενα απο τα θετικα που προσεφερε αυτη η ηγετικη φυσιογνωμια???

    Εγώ με την σειρά μου τον πήγαινα πάρα πολύ τον Χριστόδουλο. Γιατί απλά είχε τα balls να παίρνει μεγάλα ρίσκα και κυριως να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ χωρις να δινει την εντυπωση οτι χρησημοποιει φασισικες μεθοδους...! Πηρε πολύ μεγαλύτερα ρίσκα από αυτά που του επέβαλε ο ρόλος του, εκανε τεραστια λαθη και χοντρες μαλακιες. So what??
    Ξέρουμε πολύ καλά όλοι φιλες και φιλοι τι σημαίνει να παίρνεις ένα ρίσκο. Ανάλογα με το μέγεθος της δύναμης που έχεις μεγαλωνει και το ρισκο που παιρνεις! Αλλοτε πετυχαινει και αλλοτε αστα βραστα....
    To θεμα ειναι να ξερεις την τεχνη για να απορροφας το οποιο αρνητικο κοστος....

    Δεν χαμπαριαζε ομως....Και αυτο τον κανει εναν ανθρωπο που πιστευε μεχρι θανατου στις αρχες του! Αυτο το βλεπουμε περιτρανα στο ΤΕΛΟΣ του! Ηταν ενας ξεροκεφαλος, μεγαλοεγωισταρας αντρας που ομως πηρε πισω ακριβως ολα οσα εδωσε στη ζωη του....Κανεις δεν τον ξεχασε στο ΓΚΡΑΝΤ φιναλε του.

    Δεν θα κατσω να μιλησω για το τι εκανε και τι δεν εκανε σαν παπας, σαν επισκοπος και σαν ηγετης. Ουτε ειμαι θεολογος-πολιτικος για να αναλυσω την σταση του απεναντι στους Καθολικους και απεναντι στις κυβερνησεις Δεν με νοιαζουν ολα αυτα. Ουτε φυσικα θα κατσω να σκαλισω το παρελθον του....Αυτο το αφηνω σε οσους γουσταρουν να βρισκουν πατηματα για επιθεσεις.

    Σε αυτο που θα σταθω ειναι οτι ειχε τη δυναμη να ανακατεψει πολλα πραματα σε αυτο το τοπο.

    Και στην τελικη?? Μαγκια του....Που καταφερε να κερδισει τοσους πολλους εχθρους.....Προφανως κατι ειχε να δωσει και σε αυτους....

    Αιωνια του η μνημη λοιπον! Σιγουρα θα μεινει αξεχαστος σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....

    Υ.Γ (ανευ ουσιας): Αληθεια.....αυτος ο "χουντικος"(κατα αρκετους) μπορειτε να μου πειτε γιατι εγινε δεκτος στον Περισσο απο την κυρια Αλεκα?? Παντα ειχα αυτη την απορια με το που πατησε ο Μακαριστος το κατοφλι στο σπιτι του λαου....Μηπως θυμαστε και τι ειπανε τοτες οι δυο τους εις τας καμερας??? Λεω εγω τωρα......Θυμαται κανεις???

    Φχαριστω για την ανοχη σας!
    Brokenchord
    31.01.2008, 23:07
    Χριστόδουλε τσίμπα !!!
    Mesogeios
    31.01.2008, 23:21
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-01-2008 στις 22:05 έγραψε...



    Υ.Γ (ανευ ουσιας): Αληθεια.....αυτος ο "χουντικος"(κατα αρκετους) μπορειτε να μου πειτε γιατι εγινε δεκτος στον Περισσο απο την κυρια Αλεκα?? Παντα ειχα αυτη την απορια με το που πατησε ο Μακαριστος το κατοφλι στο σπιτι του λαου....Μηπως θυμαστε και τι ειπανε τοτες οι δυο τους εις τας καμερας??? Λεω εγω τωρα......Θυμαται κανεις???



    Χαριτωμένο! Χαριτωμένο! Μάλλον τον φώναξε για να ξομολογηθεί, ή πήγε εκείνος να πάρει γραμμή για να ανατρέψει την αδικία…
    Το ότι η εκκλησία είναι θεσμός του κράτους και εμπλέκεται άμεσα με πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα δεν σου λέει τίποτα; Το ότι ο Περισσός «κατεβαίνει» στις αστικές εκλογές δεν το καταλαβαίνεις. Το ότι ο Περισσός, έχει συναντήσει και συναντάει κατά καιρούς εκπροσώπους χωρών, εκπροσώπους άλλων μη κομμουνιστικών κομμάτων, τον Πρόεδρο της (Αστικής έτσι κι αλλιώς) Δημοκρατίας, ότι έχει ευρωβουλευτές κι αν θες μπορούμε να μιλάμε ώρες γι’ αυτό, σε φέρνει σε σύγχυση. Τό ότι υπερασπίζεται ακόμα και τα δικά σου συμφέροντα; Εγώ λέω λοιπόν να μην τους ξαναψηφίσεις.

    GL
    31.01.2008, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 31-01-2008 στις 23:18 έγραψε...

    ΑΙΩΝΙΑ !!

    ΥΓ. Τι είπανε Γιώργη ;; Δεν ξέρω, πες να μάθουμε.



    1) Αthens News

    2) Ριζοσπαστης


    GL
    01.02.2008, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 31-01-2008 στις 23:21 έγραψε...


    Χαριτωμένο! Χαριτωμένο! Μάλλον τον φώναξε για να ξομολογηθεί, ή πήγε εκείνος να πάρει γραμμή για να ανατρέψει την αδικία…
    Το ότι η εκκλησία είναι θεσμός του κράτους και εμπλέκεται άμεσα με πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα δεν σου λέει τίποτα; Το ότι ο Περισσός «κατεβαίνει» στις αστικές εκλογές δεν το καταλαβαίνεις. Το ότι ο Περισσός, έχει συναντήσει και συναντάει κατά καιρούς εκπροσώπους χωρών, εκπροσώπους άλλων μη κομμουνιστικών κομμάτων, τον Πρόεδρο της (Αστικής έτσι κι αλλιώς) Δημοκρατίας, ότι έχει ευρωβουλευτές κι αν θες μπορούμε να μιλάμε ώρες γι’ αυτό, σε φέρνει σε σύγχυση. Τό ότι υπερασπίζεται ακόμα και τα δικά σου συμφέροντα; Εγώ λέω λοιπόν να μην τους ξαναψηφίσεις.




    1) Α.....καλά! Κατάλαβα...... Άστο...

    2) Όταν ΔΕΧΕΣΑΙ κάποιον στον σπίτι σου σημαίνει πως ο ΑΛΛΟΣ κάτι έχει να σου πει, κάτι έχει να σου προσφέρει... Κάποια ΑΞΙΑ έχει αυτός ο άλλος, ακόμα και για σένα που δεν πιστεύεις σε τίποτα από αυτά που πρεσβεύει αυτός ο .....άλλος....

    3) Ακόμα έχω όμως την απορία....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ στο σπίτι του Λαού έναν...."χουντικό"???


    asxetos
    01.02.2008, 00:23
    Γαι το ΚΚΕ και τη Παπαρηγα και τον Χριστοδουλο. Απο την εφημεριδα Ανασυνταξη.

    Αποκαλυπτικότατη για τις πολύ θερμές και στενότατες σχέσεις των ηγεσιών «Κ»ΚΕ-Εκκλησίας είναι και η συγχαρητήρια «Μετ’ ευχών διαπύρων» επιστολή του χουντο-Χριστόδουλου προς την Α. Παπαρήγα

    Στις 26 Σεπτέμβρη τελέσθηκε, ως συνήθως, ο αγιασμός και στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των βουλευτών της νέας Βουλής για την επόμενη κυβερνητική 4ετία.

    Οι βουλευτές του μοναρχοφασιστικού κόμματος της ΝΔ, του ναζι-φασιστικού ΛΑΟΣ και του μεγαλοαστικού ΠΑΣΟΚ συμμετείχαν στο αντιδραστικό σκοταδιστικό τελετουργικό (αγιασμό-θρησκευτικό όρκο), υπό τις ευλογίες του εκκλησιαστικού φεουδοαστικού Ιερατείου, και μαζί τους το αγαπημένο «κορίτσι»-εκπρόσωπος του χουντο-Χριστόδουλο στο σοσιαλδημοκρατικό «Κ»ΚΕ, εθνικίστρια θεούσα Λ.Κανέλλη.

    Η σοσιαλδημοκρατική φυλλάδα «Ριζοσπάστης»(27/9/2007, σελ. 3) αποσιώπησε το γεγονός και δεν εγράψε τίποτε για τη στάση της θρησκόληπτης Λ.Κανέλλη, αυτού του «τρομερού κοριτσιού» της χουντικής τηλεόρασης, μετέπειτα μέλος της φασιστικής νεοδημοκρατικής ΟΝΕΔ, της «φανταχτερής δημοσιογραφίνας που πολλά χρόνια υπηρέτησε με φλογερό πάθος τη Δεξιά και την αντίδραση» (Βάσος Γεωργίου) και τωρινής βουλευτίνας του χρουστσαφικού «Κ»ΚΕ. Αλλά όποιος είδε την ορκωμοσία των βουλευτών στην τηλεόραση γνωρίζει τη στάση της: «κατά την ορκωμοσία οι βουλευτές της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, του ΛΑΟΣ και η Λ. Κανέλλη ορκίστηκαν σηκώνοντας το χέρι τους «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να είναι πιστοί στην πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούουν στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνουν ευσυνείδητα τα καθήκοντά τους»» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3).

    Από το ΠΑΣΟΚ «αρνήθηκαν να ορκιστούν θρησκευτικά οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Μ. Δαμανάκη και Ν. Σηφουνάκης» («Ρ» 27/9/2007, σελ.3). Θρησκευτικό όρκο «στο όνομα του παντοδύναμου Θεού και του μόνου αυτού προφήτη που είναι ο Μωάμεθ» έδωσαν και οι δυο μουσουλμάνοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Τ.Μαντατζή (Ξάνθη) και Α.Χατζηοσμάν (Ροδόπη).

    Απ τα δυο χρουστσοφικά σοσιαλδημοκρατικά κόμματα «Κ»ΚΕ-ΣΥΝ, οι μεν βουλευτές του ΣΥΝ «επέλεξαν να μείνουν εκτός αιθούσης κατά τη δοξολογία (στάση που το ΚΚΕ δεν μπορούσε να ακολουθήσει, καθώς προφανώς θα ήθελε να… αγιαστεί τουλάχιστον η Λ.Κανέλλη)» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3) και: «οι βουλευτές του Συνασπισμού, αντιδρώντας στο θρησκευτικό όρκο, επέλεξαν να μην παρίστανται στην αίθουσα της Ολομέλειας όσο διαρκούσε η δοξολογία και εισήλθαν όταν ήρθε η στιγμή της ανάγνωσης του όρκου από τον εκτελούντα χρέη προέδρου της Βουλής Γ.Σούρλα. Κατά την ορκωμοσία της προηγούμενης Βουλής οι βουλευτές του ΣΥΝ είχαν επιλέξει την αποχώρηση» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3), οι δε βουλευτές του «Κ»ΚΕ «δεν ακολούθησαν το τελετουργικό του θρησκευτικού όρκου» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3), και: «με τα μάτια στραμμένα στους 14 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ (και τις αντιδράσεις τους) τελέσθηκε χτες ο αγιασμός και πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία της νέας Βουλής. Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κράτησαν ίδια στάση και στις δύο διαδικασίες που γίνονταν «υπό την επίβλεψη» της Εκκλησίας, ενώ οι βουλευτές του «Κ»ΚΕ συμμετείχαν στον αγιασμό, αφού σηκώθηκαν όρθιοι (η δε Λιάνα Κανέλλη έδωσε και θρησκευτικό όρκο)» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3).

    Όμως ο «Ριζοσπάστης» φρονίμως ποιών αποσιώπησε ότι οι βουλευτές του «Κ»ΚΕ συμμετείχαν στον αγιασμό και δεν τόλμησαν (γιατί «τους τραβάει το αυτί» ο χουντο-Χριστόδουλος) να μείνουν έξω από την αίθουσα της Βουλής ή να αποχωρίσουν απ’ αυτή, κατά τη διάρκεια του αγιασμού, πράγμα που θα εξέφραζε στην πράξη και όχι στα λόγια (= δημαγωγία) την αντίθεσή τους στην έναρξη των εργασιών της Βουλής με αγιασμό και θρησκευτικό όρκο αλλά θα αποτελούσε και το πρώτο πρακτικό βήμα για την κατάργηση στην πράξη αυτών των σκοταδιστικών πρακτικών του φεουδο-αστικού Ιερατείου (αγιασμού Βουλής και θρησκευτικού όρκου) και επιπλέον πρακτικό βήμα για το χωρισμό Εκκλησίας – Κράτους. Αντ’ αυτού η Α. Παπαρήγα εκ μέρους της ηγεσίας του Κ»ΚΕ κατέφυγε σε μια γελοία χρουστσοφική κουτοπονηριά, για να δικαιολογήσει την αντιδραστική της στάση, στέλνοντας επιστολή στο Προεδρείο της Βουλής «ζητώντας κατάργηση του θρησκευτικού τύπου όρκο» και σημειώνοντας ότι «το ΚΚΕ έχει ταχθεί υπέρ του διαχωρισμού Κράτους και Εκκλησίας» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3) δηλ. ένας «διαχωρισμός» που θα «πραγματοποιηθεί» στην προσδιορισμένη από το φεουδο-αστικό Ιερατείο με επικεφαλής το χουντο-Χριστόδουλο «δευτέρα παρουσία».

    Οι τέτοιου είδους κουτοπονηριές της Παπαρήγα μπορεί βέβαια να εξαπατούν τους αφελείς αλλά δεν μπορούν να αποκρύψουν την υπαρκτή αντιδραστική στενή συνεργασία «Κ»ΚΕ – Εκκλησίας, αφού:

    πρώτο, το «τρομερό κορίτσι» του Χριστόδουλου (=Λ.Κανέλλη) εκπροσωπεί ευθέως το αντιδραστικό φασιστικό φεουδο-αστικό Ιερατείο στις γραμμές του «Κ»ΚΕ,

    δεύτερο, η ηγεσία του «Κ»ΚΕ στην περίπτωση των «ταυτοτήτων», πέρα απ’ τη θρησκόληπτη θεούσα Λ.Κανέλλη που αλώνιζε τα κανάλια, ήταν κατά της απάλειψης του θρησκεύματος (= αστικό αίτημα) απ’ τις ταυτότητες, γι’ αυτό και ο «Ριζοσπάστης», ακόμα και τελευταία, μόλις τον περασμένο χρόνο, έγραφε ότι «η χώρα δεν αντέχει ανάλογο «διχασμό» με εκείνο που προκάλεσε η απόφαση της κυβέρνησης Σημίτη για τις ταυτότητες» («Ρ» 7/9/2006, σελ. 31). Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μεγαλοαστός πολιτικός Κ. Σημίτης βγαίνει απ’ τα αριστερά στη σοσιαλδημοκρατική ηγεσία του «Κ»ΚΕ, αφού αυτός επέβαλε – και σωστά έπραξε αν και πολύ αργά – την κατάργηση του θρησκεύματος απ’ τις ταυτότητες, ενώ οι χρουστσοφικοί ηγέτες τάχθηκαν κατά της απάλειψης, υποστηρίζοντας τη θέση του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου, απεμπολώντας έτσι ακόμα και ένα αστικό αίτημα-πρόβλημα που έπρεπε τουλάχιστον πριν πολλές δεκαετίες να είχε λυθεί. Έτσι οι σοσιαλδημοκράτες ηγέτες του «Κ»ΚΕ μετατρέπονται σε φερέφωνα της εκκλησιαστικής αντίδρασης όταν ψευδόμενοι ισχυρίζονται ότι ο Σημίτης προκάλεσε «διχασμό» αντί να γράψουν ότι το διχασμό του λαού προκάλεσε το αντιδραστικό Ιερατείο με επικεφαλής το χουντο-Χριστόδουλο. Τώρα το μόνο που τους απομένει είναι να προτείνουν ως εκδότη ταυτοτήτων, στις οποίες θα αναγράφεται το θρήσκευμα, τη Μητρόπολη ή τα μοναστήρια του Αγίου Όρους,

    τρίτο, εξαιτίας ακριβώς αυτής της υπαρκτής αντιδραστικής συνεργασίας «Κ»ΚΕ – Εκκλησίας, ο «άγιος» Χριστόδουλος σε δήλωσή του (28 Μάη 2007) δικαιολογημένα συμπεριέλαβε τα μέλη-οπαδούς του «Κ»ΚΕ, ακριβέστερα τη σοσιαλδημοκρατική του ηγεσία, στο πιστό ποίμνιό του δηλ. στο 97%-98% των οπαδών του, αφήνοντας απ’ έξω μόνο εκείνους (2%-3%)του άλλου σοσιαλδημοκρατικού κόμματος, του ΣΥΝ, επειδή η ηγεσία του τάχθηκε ανοιχτά υπέρ της απάλειψης του θρησκεύματος από τις ταυτότητες και συχνά τάσσεται κατά των επιδιώξεων του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου και του ασκεί κριτική: «όλοι εκείνοι που θέλουν ουσιαστικά να συνθλίψουν την αξιοπρέπεια και το πρόσωπο αυτού του λαού βάλλουν εναντίον της εκκλησίας, γιατί ξέρουν ότι είναι προμαχώνας που αμύνεται σθεναρά για τα γερά και τα όσια… ποιος Έλληνας παραδέχεται σήμερα ότι δεν είμαστε έθνος, ότι δεν πρέπει να μιλάμε ελληνικά, ότι μπορούμε να ζούμε χωρίς Θεό και χωρίς πίστη; Το λένε όμως μερικοί που εσείς τους ψηφίζεται και τους βάζεται στη Βουλή…» και απευθυνόμενος σ’ αυτούς συνεχίζει: «είσθε μια ελάχιστη μειοψηφία του 2% και 3 %. Δεν μπορείτε εσείς με το 2% και 3% να επιβάλλεστε στο 97% και 98%»,

    τέταρτο, η ηγεσία του «Κ»ΚΕ και στην περίπτωση του βιβλίου Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού, μετά από τις πρώτες, είναι αλήθεια, ταλαντεύσεις αλλά και με κάποια καθυστέρηση, τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει τον «πειρασμό» του εθνικισμού, ευθυγραμμίστηκε πλήρως με τους φασίστες εθνικιστές και του φεουδο-αστικό Ιερατείου ζητώντας να αποσυρθεί (με πηχυαίο τίτλο ο «Ρ» (28/3/2007, σελ. 8): «να αποσυρθεί») το αντιμαρξιστικό και αντιδραστικό βιβλίο Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού – θέση με την οποία η Α. Παπαρήγα σημείωσε τη μεγαλύτερη και πιο αξιοζήλευτη επιτυχία στη ρεφορμιστική της πολιτική καριέρα: πέτυχε να γίνει πρωτοσέλιδο «αγκαλιά» με το χουντο-Χριστόδουλο (σε φωτομοντάζ βέβαια) στη βδομαδιάτική φασιστοφυλλάδα του γνωστού χουντοβασιλικού Γρηγόρη Μιχαλόπουλου, «Νεοι Ανθρωποι» (30/3/2007, σελ. 1) και με τον πολύ χαρακτηριστικό-αποκαλυπτικό τίτλο: «Χριστόδουλος Παπαρήγα με την ίδια σκέψη στον ίδιο δρόμο», εννοώντας προφανώς στον ίδιο σκοταδιστικό νεοορθόδοξο και εθνικιστικό φασιστικό δρόμο. Περιχαρής και ο «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ» (28/3/2007) προβάλλει την κοινή θέση «απόσυρσης» των «Κ»ΚΕ-Χριστόδουλου πρωτοσέλιδα: «διμέτωπος για την ιστορία, Ιερά Σύνοδος και ΚΚΕ ζητούν να αποσυρθεί το βιβλίο». Τώρα η ηγεσία του «Κ»ΚΕ, εν χορώ με τους φασίστες εθνικιστές και την εκκλησιαστική σκοταδιστική αντίδραση χαιρετίζει την απόσυρση του βιβλίου από την κυβέρνηση Καραμανλή και αισθάνεται δικαιωμένη που ικανοποιήθηκε το αίτημα της («Ρ» 26/9/2007, σελ.3). Στην περίπτωση του χρουστσοφικού «Κ»ΚΕ(΄56) για το σημαντικό και πολύ σπουδαίο ζήτημα της Ιστορίας, είναι αναγκαίο να σημειωθεί ακόμα πως ο εθνικισμός εκδηλώνεται αμέσως απ’ την αρχή (1956), όταν η ηγεσία του υιοθέτησε ανοιχτά την «αντεπιστημονική αστοτσιφλικάδικη θέση για ενότητα του Ελληνικού Έθνους απ’ την Αρχαία Ελλάδα, μέσα απ’ την Ελληνιστική Εποχή και τη Βυζαντινή αυτοκρατορία ως τις μέρες μας με το νεοελληνικό έθνος» (Ν.Ζαχαριάδης: Συλλογή έργων, σελ. 268, Βουκουρέστι 1953) δηλ. υιοθέτησε τη γνωστή εθνικιστική θέση της αντιδραστικής αστικής ιστοριογραφίας για «συνοχή στην τρισχιλιετή ιστορία του Ελληνισμού» ή «τρισχιλιετούς Ελληνισμού», διατυπωμένη απ’ τους Ζαμπέλιο-Παπαρηγόπουλο. Κι’ αυτό για να «υπερνικηθούν» τάχα οι «αντεπαναστατικοί δογματισμοί» (Π.Ρούσος) του επαναστατικού ΚΚΕ 1918-55, με πρόσχημα βέβαια «την ανάγκη να συμμορφωθεί η θεωρία μας με την ιστορική αλήθεια» (Π.Ρούσου: «βοήθημα νέας ιστορίας της Ελλάδας», σελ.10-11, Αθήνα 1982) δηλ. για να συμμορφωθεί-ανταποκριθεί «η θεωρία μας» στις ανάγκες και στα ταξικά συμφέροντα της κυρίαρχης αντιδραστικής αστικής τάξης.

    πέμπτο, αποκαλυπτικότατη για τις πολύ θερμές και στενότατες σχέσεις των ηγεσιών «Κ»ΚΕ-Εκκλησίας είναι και η συγχαρητήρια «Μετ’ ευχών διαπύρων» επιστολή του χουντο-Χριστόδουλου προς την Α. Παπαρήγα: «Εντιμοτάτη κα Παπαρήγα, Σας συγχαίρω θερμώς για την επιτυχία του κόμματός σας και την επανεκλογή σας ως βουλευτού του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Η ψήφος των συμπολιτών μας αποδεικνύει την εμπιστοσύνη με την οποία σας περιβάλλουν και τις ελπίδες τους για μια αποστολή δημιουργική και καρποφόρα στη σημαντική θέση στην οποία σας ανέδειξε (…). Υπό την ιδιότητα μου ως προκαθημένου της Ελλαδικής Εκκλησίας, μακράν κατά το σώμα, αλλά εγγύς κατά το πνεύμα, σας διαβεβαιώ για την ολόψυχη συμπαράστασή μου αλλά και κινούμενος εκ λόγων προσωπικής εκτιμήσεως και αγάπης, εύχομαι ο Δωρεοδότης Άγιος Θεός να σας ευλογεί, να σας ενισχύει στα ευθυνοφόρα καθήκοντα σας για το καλό της ευλογημένης πατρίδος μας και να σας χαρίζει υγεία πνευματική και σωματική.

    Μετ’ ευχών διαπύρων

    ο Αθηνών Χριστόδουλος» («Ριζοσπάστης» 22/9/2007 σελ. 9)

    Ίσος ακόμα πιο αποκαλυπτικό για τις σχέσεις «Κ»ΚΕ-Χριστόδουλο υποψιαζόμαστε πως θα είναι το τμήμα εκείνο της επιστολής Χριστόδουλου που σκοπίμως έχει παραλειφθεί και αντικατασταθεί με : (…). Ο «Ριζοσπάστης» το παρέλειψε γιατί προφανώς εκθέτει την ηγεσία του «Κ»ΚΕ στα μέλη και τους οπαδούς αυτού του ρεφορμιστικού κόμματος που κράτιουνται μονίμως σε άγνοια.

    έκτο, τέλος είναι τέτοιου μεγέθους και τόσο σφιχτό το δέσιμο της ηγεσίας του «Κ»ΚΕ στο άρμα του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου που οι σοσιαλδημοκράτες ηγέτες, ποτέ δεν δημοσίευσαν στο «Ριζοσπάστη» ή σ’ άλλα έντυπά τους φωτογραφίες ιεραρχών (Χριστόδουλου-Άνθιμου κλπ.) με τους χουντικούς φασίστες εγκληματίες.


    εφημερίδα ανασύνταξη, αρ.φυλ. 259
    STING
    01.02.2008, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 31-01-2008 στις 22:05 έγραψε...

    Tώρα που όλα τελείωσαν. Τώρα που μπήκε και η τελευταία χούφτα χώμα. Τώρα που έκλεισε ένα κεφάλαιο. Τώρα πιστεύω πως μπορώ και εγώ με την σειρά μου να μιλήσω. Να πω μερικά πράματα για κάποιον άνθρωπο που τον θεωρώ ΗΓΕΤΗ. Δεν έχει σημασία αν τον μίσησα ή τον αγάπησα. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Σημασία έχει ότι και τα δύο αυτά αισθήματα προς κάποιον άνθρωπο αποτελούν όψεις του ίδιου νομίσματος σε μια χώρα που πάντα είχε την αναγκή από Παπαφλέσσες και από Βελουχιώτηδες.....

    Από την άλλη εγώ δεν μπορώ να πω πως είμαι ένας καλός Χριστιανός. Το αντίθετο μάλιστα.Θεωρώ τον εαυτό μου έναν κάκιστο πιστό και έναν από τους τελευταίους που θα πίστευε ότι θα πέρναγε τις πύλες του Παραδείσου αν και εφόσον θεωρήσουμε δεδομένο ότι υπάρχει αυτός ο παράδεισος!

    Όμως!! Υπάρχουν κάποια όμως! Άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας για τον άνθρωπο- ιεράρχη-ποιημένα-πολιτικό ή ακόμα και σοφιστή Χριστόδουλο.

    Και εξηγούμαι:

    1) Αλήθεια, έχει οραματιστεί κανείς από σας το ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ??

    2) Δεν θα νιώθατε όμορφα την ώρα που κάποιος παπάς θα σας ψυθίριζε κάποια φωνήεντα στο αυτί ή εσάς τους ετερόπιστους σας βάζουνε στον κλίβανο, να ξέρατε ότι υπάρχουν κάποια εκατομύρια κόσμου που σας λάτρεψαν και κάποιοι άλλοι που σας μίσησαν σινάμα???

    3) Όταν ξέρετε ότι οι τίτλοι τέλους σας θα γραφτούν με τέτοιο τρόπο, αλήθεια, τι θα πιστεύατε για αυτούς που σας λιδώρισαν σε όλη σας την ζωή???

    Μα ξέρω την απάντηση στα τρια αυτά ερωτήματα μου.

    1α) Προφανώς όλοι σας θα θέλατε το τελός σας να είναι αντάξιο του τρόπου ζωής σας.

    2α) Προφανώς και θα νιώθατε όμορφα όταν ξέρατε ότι τελικά όλα οσα πιστεύατε στη ζωή σας είχαν μία hard rock απήχηση είτε θετική, είτε αρνητική.

    3α) Πιστεύω θα τους συγχωρούσατε όλους. Και φυσικά θα το κάνατε με μεγάλη χαρά μιας και για την υστεροφημία σας μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι αντίπαλοι παρά οι φίλοι σας!

    Δείτε την ιστορία φίλοι μου και θα καταλάβετε....Ποιοί είναι αυτοί που επέπλευσαν στη λήθη?? Μα φυσικά όλοι αυτοί που αγαπήθηκαν και μισήθηκαν με την ίδια ένταση. Δεν θά σας πω ονόματα έχετε μαυλό και κρίση.....

    Αρα λοιπον οσοι τον κατηγορειτε καλα θα κανετε να ψαχτειτε λιγο παραπανω. Αν το κανετε αυτο τοτε θα βρειτε πολλες ομοιοτητες στον Χριστοδουλο με τα πολιτικοιδεολογικα σας ινδαλματα...
    Επισης ακομα κατι προσεφερε και σε ολους εσας τους πολεμιους του! Σας προσεφερε λογο και βημα ωστε να αντιπαρατεθειτε και να δηλωσετε την αντιθεση σας με την ιδια σφοδροτητα οπως εκεινος.

    Αρα λοιπον?? Αρα σας προσεφερε ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ μεσω της ΔΡΑΣΗΣ του..Αν θυμαμαι καλα απο τους νομους της φυσικης, τοτε πιστευω οτι ο Χριστοδουλος συνετελεσαι ωστε να υπαρξει μια ισορροπια σε αυτη την κοινωνια. Η δραση εσμιξε με την αντιδραση...Αυτο δεν ειναι ενα απο τα θετικα που προσεφερε αυτη η ηγετικη φυσιογνωμια???

    Εγώ με την σειρά μου τον πήγαινα πάρα πολύ τον Χριστόδουλο. Γιατί απλά είχε τα balls να παίρνει μεγάλα ρίσκα και κυριως να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ χωρις να δινει την εντυπωση οτι χρησημοποιει φασισικες μεθοδους...! Πηρε πολύ μεγαλύτερα ρίσκα από αυτά που του επέβαλε ο ρόλος του, εκανε τεραστια λαθη και χοντρες μαλακιες. So what??
    Ξέρουμε πολύ καλά όλοι φιλες και φιλοι τι σημαίνει να παίρνεις ένα ρίσκο. Ανάλογα με το μέγεθος της δύναμης που έχεις μεγαλωνει και το ρισκο που παιρνεις! Αλλοτε πετυχαινει και αλλοτε αστα βραστα....
    To θεμα ειναι να ξερεις την τεχνη για να απορροφας το οποιο αρνητικο κοστος....

    Δεν χαμπαριαζε ομως....Και αυτο τον κανει εναν ανθρωπο που πιστευε μεχρι θανατου στις αρχες του! Αυτο το βλεπουμε περιτρανα στο ΤΕΛΟΣ του! Ηταν ενας ξεροκεφαλος, μεγαλοεγωισταρας αντρας που ομως πηρε πισω ακριβως ολα οσα εδωσε στη ζωη του....Κανεις δεν τον ξεχασε στο ΓΚΡΑΝΤ φιναλε του.

    Δεν θα κατσω να μιλησω για το τι εκανε και τι δεν εκανε σαν παπας, σαν επισκοπος και σαν ηγετης. Ουτε ειμαι θεολογος-πολιτικος για να αναλυσω την σταση του απεναντι στους Καθολικους και απεναντι στις κυβερνησεις Δεν με νοιαζουν ολα αυτα. Ουτε φυσικα θα κατσω να σκαλισω το παρελθον του....Αυτο το αφηνω σε οσους γουσταρουν να βρισκουν πατηματα για επιθεσεις.

    Σε αυτο που θα σταθω ειναι οτι ειχε τη δυναμη να ανακατεψει πολλα πραματα σε αυτο το τοπο.

    Και στην τελικη?? Μαγκια του....Που καταφερε να κερδισει τοσους πολλους εχθρους.....Προφανως κατι ειχε να δωσει και σε αυτους....

    Αιωνια του η μνημη λοιπον! Σιγουρα θα μεινει αξεχαστος σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....

    Υ.Γ (ανευ ουσιας): Αληθεια.....αυτος ο "χουντικος"(κατα αρκετους) μπορειτε να μου πειτε γιατι εγινε δεκτος στον Περισσο απο την κυρια Αλεκα?? Παντα ειχα αυτη την απορια με το που πατησε ο Μακαριστος το κατοφλι στο σπιτι του λαου....Μηπως θυμαστε και τι ειπανε τοτες οι δυο τους εις τας καμερας??? Λεω εγω τωρα......Θυμαται κανεις???

    Φχαριστω για την ανοχη σας!




    «Αρα λοιπον οσοι τον κατηγορειτε καλα θα κανετε να ψαχτειτε λιγο παραπανω. Αν το κανετε αυτο τοτε θα βρειτε πολλες ομοιοτητες στον Χριστοδουλο με τα πολιτικοιδεολογικα σας ινδαλματα...»


    Φιλαράκο μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια!!!
    Μείνε στο τι θες και τι πιστεύεις και άσε εμάς να κρίνουμε για μας !!!
    Κι αυτό επειδή εγώ όσο κι αν ψάχνω δεν βρίσκω να έχω καμιά πολιτικοιδεολογική σχέση με τον Χριστόδουλο.

    Mesogeios
    01.02.2008, 00:55
    @ GL
    1) Α… καλά! Κι εγώ κατάλαβα… Αστο…

    2) Κόντεψες να με πείσεις. Αφού κατανόησες και τα γραφόμενα στο Ριζοσπάστη, εξήγησέ μου και μένα Τι πρόσφερε στον Περισσό αυτός ο «άλλος»; Ο θεσμός της Εκκλησίας και τα όργανά της (αρχιεπίσκοπος, μητροπολίτες κλπ) έχουν οπωσδήποτε και ΑΞΙΑ και δύναμη και επιρροή που δεν μπορεί να μείνουν έξω από την προσοχή κανενός Κόμματος. Με την ευκαιρία κατά καιρούς πολλοί παράγοντες, εκπρόσωποι φορέων, υπουργοί, νομάρχες κλπ (αρκετοί από αυτούς χωρίς καμιά αξία – τενεκέδες – κατά παλιότερη έκφραση) έχουν επισκεφτεί τον Περισσό. Είναι βλέπεις επίσημη έδρα Κόμματος.

    2,5) Αρκετοί φίλοι και οπαδοί του Κόμματος είναι πιστοί (και καλά κάνουν), μια συνεργάτιδα μάλιστα είναι βουλευτής του. Υπάρχει και παράταξη κληρικών που βρίσκονται κοντά στις θέσεις του Κόμματος. Δεν υπάρχει κανένα μίσος ή αντίθεση μ’ αυτούς τους ανθρώπους. Αντίθετα υπάρχει η πάγια θέση: Τα ζητήματα πίστης είναι ατομική υπόθεση του καθενός και αναφαίρετο δικαίωμά του.

    3) Αν δέχτηκαν τον Αρχιεπίσκοπο με την ιδιότητα του «χουντικού» πες το μου να μη τους ξαναψηφίσω ούτε εγώ.

    @ asxetos
    Αποφάσισε: «Χρουτσοφικοί» ή «σταλίνες»; Και με την ευκαιρία πιάσε την μπάλα από την εξέδρα…

    asxetos
    01.02.2008, 01:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 01-02-2008 στις 00:55 έγραψε...

    @ GL
    1) Α… καλά! Κι εγώ κατάλαβα… Αστο…

    2) Κόντεψες να με πείσεις. Αφού κατανόησες και τα γραφόμενα στο Ριζοσπάστη, εξήγησέ μου και μένα Τι πρόσφερε στον Περισσό αυτός ο «άλλος»; Ο θεσμός της Εκκλησίας και τα όργανά της (αρχιεπίσκοπος, μητροπολίτες κλπ) έχουν οπωσδήποτε και ΑΞΙΑ και δύναμη και επιρροή που δεν μπορεί να μείνουν έξω από την προσοχή κανενός Κόμματος. Με την ευκαιρία κατά καιρούς πολλοί παράγοντες, εκπρόσωποι φορέων, υπουργοί, νομάρχες κλπ (αρκετοί από αυτούς χωρίς καμιά αξία – τενεκέδες – κατά παλιότερη έκφραση) έχουν επισκεφτεί τον Περισσό. Είναι βλέπεις επίσημη έδρα Κόμματος.

    2,5) Αρκετοί φίλοι και οπαδοί του Κόμματος είναι πιστοί (και καλά κάνουν), μια συνεργάτιδα μάλιστα είναι βουλευτής του. Υπάρχει και παράταξη κληρικών που βρίσκονται κοντά στις θέσεις του Κόμματος. Δεν υπάρχει κανένα μίσος ή αντίθεση μ’ αυτούς τους ανθρώπους. Αντίθετα υπάρχει η πάγια θέση: Τα ζητήματα πίστης είναι ατομική υπόθεση του καθενός και αναφαίρετο δικαίωμά του.

    3) Αν δέχτηκαν τον Αρχιεπίσκοπο με την ιδιότητα του «χουντικού» πες το μου να μη τους ξαναψηφίσω ούτε εγώ.

    @ asxetos
    Αποφάσισε: «Χρουτσοφικοί» ή «σταλίνες»; Και με την ευκαιρία πιάσε την μπάλα από την εξέδρα…




    Σταλινες
    GL
    01.02.2008, 01:53
    Γουαααααααααουυυυυυυυυ!!

    Ρε σείς?? Μα πόσα κιλά σουπερμαντολίνη κουβαλάτε στον εγκέφαλο σας που φτάνετε στο σημείο να ΤΙΜΑΤΕ με αυτον τον τρόπο έναν νεκρό???

    Ρε στόρια?? Μην σκάτε καμάρια μου! Δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα πια από δαύτον. Το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον είναι να ψέλνει και να τα χώνει στις ρίζες των ραδικιών...

    Πάντως μπράβο σας ωρέ μάγκες.....Ξέρετε από ιστορία.....
    Από σεβασμό μάλλον υστερείτε λιγάκι αλλά Οκ...Δεν τρέχει τίποτα! Έχετε το αλάθητο της δικιάς σας βίβλου....Πάω πάσο και δίνω και τα ρέστα μου στο δικό σας παγκάρι!!

    Σηκώνετε το νέο λάβαρο μιας νέας δικιά σας επανάστασης πάνω από ένα φέρετρο.....Αυτό θα πει αξιοπρέπεια......Να την χαίρεστε!!

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Έλα Ζόκλα μου να σου δείξω τις μερτές μου!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Άλλο πάλι και τούτο σ' αυτό το τόπικ!!!

    Ρε σεις?? Άμα δεν σέβεσαι τους εχθρούς σου, οι φίλοι σου είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που πιστεύεις ότι έχεις.....Αυτό δεν το 'χετε στο νου σας???

    Προφανώς σας πείραξε που αυτός ο νεκρός ήταν πολύ πιο δυνατός από τα δικά σας δεδομένα δράσης....Χμμμμ.......Μάλλον ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΟΠΛΑ γι' αυτό δεν μπορούσατε να τον κάνετε καλά......Ξέρουμε ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ για τι πράμα μιλάω!

    Δεν θα μείνω άλλο εδώ, ούτε θα επιμείνω....Απλά ΑΗΔΙΑΖΩ.......αλλά από την άλλη μπορώ να πω ότι έχετε πλάκα! Την καταβρίσκω μαζί σας ομολογώ......

    Θα κλείσω με αυτό που σας το αφιερώνω:

    Μην το παίρνετε προσωπικά ρε μάγκες. Τα δέντρα δεν πρέπει να το παίρνουν προσωπικά...όταν το δάσος κόβεται για ξυλεία..

    Καληνύχτα σας!

    Υ.Γ 1: Κοίτα να δείς στα καλά καθούμενα τι γίνεται στη σύγχρονη Τροία, ούτε μια παύση για να κηδευτούν οι Νεκροί??....

    Υ.Γ 2: Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Γεια σου ωρέ Γκρίχελαντ με τα ωραία σου! Καλά πας....

    Mesogeios
    01.02.2008, 02:14
    Α! Σου ζητώ συγνώμη. Το φταίξιμο είναι απόλυτα δικό μου. Επρεπε να καταλάβω με ποιόν άνοιξα κουβέντα! Με συγχωρείς. Δεν είδα τη παιδική χαρά!
    STING
    01.02.2008, 02:15
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 01-02-2008 στις 01:53 έγραψε...

    Γουαααααααααουυυυυυυυυ!!

    Ρε σείς?? Μα πόσα κιλά σουπερμαντολίνη κουβαλάτε στον εγκέφαλο σας που φτάνετε στο σημείο να ΤΙΜΑΤΕ με αυτον τον τρόπο έναν νεκρό???

    Ρε στόρια?? Μην σκάτε καμάρια μου! Δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα πια από δαύτον. Το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον είναι να ψέλνει και να τα χώνει στις ρίζες των ραδικιών...

    Πάντως μπράβο σας ωρέ μάγκες.....Ξέρετε από ιστορία.....
    Από σεβασμό μάλλον υστερείτε λιγάκι αλλά Οκ...Δεν τρέχει τίποτα! Έχετε το αλάθητο της δικιάς σας βίβλου....Πάω πάσο και δίνω και τα ρέστα μου στο δικό σας παγκάρι!!

    Σηκώνετε το νέο λάβαρο μιας νέας δικιά σας επανάστασης πάνω από ένα φέρετρο.....Αυτό θα πει αξιοπρέπεια......Να την χαίρεστε!!

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Έλα Ζόκλα μου να σου δείξω τις μερτές μου!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Άλλο πάλι και τούτο σ' αυτό το τόπικ!!!

    Ρε σεις?? Άμα δεν σέβεσαι τους εχθρούς σου, οι φίλοι σου είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που πιστεύεις ότι έχεις.....Αυτό δεν το 'χετε στο νου σας???

    Προφανώς σας πείραξε που αυτός ο νεκρός ήταν πολύ πιο δυνατός από τα δικά σας δεδομένα δράσης....Χμμμμ.......Μάλλον ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΟΠΛΑ γι' αυτό δεν μπορούσατε να τον κάνετε καλά......Ξέρουμε ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ για τι πράμα μιλάω!

    Δεν θα μείνω άλλο εδώ, ούτε θα επιμείνω....Απλά ΑΗΔΙΑΖΩ.......αλλά από την άλλη μπορώ να πω ότι έχετε πλάκα! Την καταβρίσκω μαζί σας ομολογώ......

    Θα κλείσω με αυτό που σας το αφιερώνω:

    Μην το παίρνετε προσωπικά ρε μάγκες. Τα δέντρα δεν πρέπει να το παίρνουν προσωπικά...όταν το δάσος κόβεται για ξυλεία..

    Καληνύχτα σας!

    Υ.Γ 1: Κοίτα να δείς στα καλά καθούμενα τι γίνεται στη σύγχρονη Τροία, ούτε μια παύση για να κηδευτούν οι Νεκροί??....

    Υ.Γ 2: Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Γεια σου ωρέ Γκρίχελαντ με τα ωραία σου! Καλά πας....



    Μπούλη …τη σούπερμαντολίνη την αγοράσαμε απ’ το μαγαζάκι σου ..το ξέχασες ;;;
    Γουστάραμε τον εγκέφαλο σου και είπαμε να “φτιάξουμε ” τον ίδιο..,

    Στο τελευταίο μπράντεφερ με τον εχθρό τον νικήσαμε …εσύ έλειπες φυσικά…

    Μαζί δεν κρατάγαμε το πανό που έγραφε «πατρίς θρησκεία οικογένεια» ;

    Ρε μήπως να γίνεις ξυλοκόπος ;

    Στη Τροία κάνανε παύση να κηδέψουνε τους νεκρούς που πέφτανε ηρωικά …κάτι σαν τον Χριστόδουλο…

    Αλήθεια το …στόρια έχει να κάνει με το υλικό κατασκευής σου;

    Και κόψε τις επιθέσεις και χαρακτηρισμούς γιατί δεν σε παίρνει…

    vouliakis
    01.02.2008, 02:27
    Παιδάκια, ας ηρεμήσουμε λίγο. Ας κάνουμε συζήτηση και όχι προσωπική αντιπαράθεση. Αρκετά έχει απογειωθεί αυτό το topic...