ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης ή Σωκράτης Μάλαμας ;;;

    blackdragon
    28.01.2008, 15:05
    Αλκίνοος Ιωαννίδης vs Σωκράτης Μάλαμας !!! Ποιός από τους δύο έντεχνους καλλιτέχνες πιστεύετε πως είναι καλύτερος; Σε τι υπερτερεί ο ένας από τον άλλο;

    Η προσωπική μου άποψη :

    Στίχοι : ποιο ψαγμένους θεωρώ τους στίχους του Μάλαμα...... με πολύυυυυ μικρή διαφορά όμως...

    Μουσική-Σύνθεση : Αναμφισβήτητα ψηφίζω Αλκίνοο Ιωαννίδη...Χρησιμοποιεί πλειάδα μουσικών οργάνων και είναι επηρρεασμένος από ανατολίτικους ήχους.

    Συνεπώς, θα ψήφιζα Ιωαννίδη. Ο οποίος όμως επικρατεί στα σημεία. Ποιές είναι οι δικές σας απόψεις ;;;;;;

    Μην αρχίζετε όμως πάλι να λέτε για μέτρα σύγκρισης κ τέτοια...Αν στη γειτονιά σας έπαιζαν κ οι δύο, ποιον θα βλέπατε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blackdragon στις 05-03-2008 15:04 ]


    FFSlayer
    28.01.2008, 18:37
    Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε καλλιτέχνες έτσι...
    Πάντως και οι δύο είναι πολύ καλοί μουσικοί.

    Ο Αλκίνοος γράφει στίχο που με αγγίζει περισσότερο ενώ ο Μάλαμας πιστεύω ότι γράφει καλύτερα τη μουσική - πάντα το ανάγω σε υποκειμενικό για να μην παρεξηγούμε, μιλάω για τα δικά μου στάνταρς. Από την άλλη ο Αλκίνοος έχει μαγευτική φωνή... ο Μάλαμας όχι και τόσο. Βέβαια ο Μάλαμας έχει μεγαλύτερη καριέρα (χρονικά πάντα).

    Είναι δύσκολο να επιλέξεις αλλά αυτός που βρίσκεται πιο κοντά σε μένα είναι ο Σωκράτης.
    johnny8
    28.01.2008, 19:21
    Τι θα πει Μάλαμας VS Ιωαννίδη; Οι άνθρωποι έχουν συνεργαστεί και μάλιστα με άψογο αποτέλεσμα. Είναι σαν να με ρωτάτε αν θα προτιμούσα το αγγούρι ή τη ντομάτα. Χάθηκε η αγγουροντοματοσαλάτα;
    Stroumfita456
    28.01.2008, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 28-01-2008 στις 19:21 έγραψε...

    Τι θα πει Μάλαμας VS Ιωαννίδη; Οι άνθρωποι έχουν συνεργαστεί και μάλιστα με άψογο αποτέλεσμα. Είναι σαν να με ρωτάτε αν θα προτιμούσα το αγγούρι ή τη ντομάτα. Χάθηκε η αγγουροντοματοσαλάτα;



    Σωστοςςςςςςςςς
    -Sadahzinia-
    28.01.2008, 20:39
    Τα τραγουδια του Αλκινοου με αγγιζουν περισσοτερο....αλλα η φωνη του Μαλαμα κατα τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ τονιζω, αποψη ειναι πιο ωραια... Αλλα...και οι 2 ειναι απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες και δεν νομιζω οτι καποιος υπερτερει γενικα του αλλου..
    Peace18
    29.01.2008, 09:43
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 28-01-2008 στις 19:21 έγραψε...

    Τι θα πει Μάλαμας VS Ιωαννίδη; Οι άνθρωποι έχουν συνεργαστεί και μάλιστα με άψογο αποτέλεσμα. Είναι σαν να με ρωτάτε αν θα προτιμούσα το αγγούρι ή τη ντομάτα. Χάθηκε η αγγουροντοματοσαλάτα;



    Θα συμφωνήσω! Είναι καλοί συνεργάτες! Και φίλοι! Δεν έχουμε δικαίωμα να διαχωρίζουμε τους ελάχιστους μουσικούς που δημιουργούν ειλικρινής φιλίες! Και κάτι ακόμα! Πόσο ψαγμένα είναι αυτά τα τραγούδια??? Μα ψάχνω ψάχνω και δεν τα βρήσκω πια!
    blackdragon
    29.01.2008, 10:57
    Ακριβώς επειδή έχουν συνεργαστεί ζητάω τις απόψεις σας. Είναι και οι δύο έντεχνοι καλλιτέχνες που κυμαίνονται στο ίδιο μουσικό επίπεδο και φιλοσοφία. Δεν θα μπορούσα να ζητήσω πχ την άποψή σας σχετικά με τον Ιωαννίδη και τον Κουρκούλη...Ίσως παρεξηγήσατε τον τίτλο. Απλώς ζητάω τις απόψεις σας για το ποιον θεωρείτε καλύτερο κατά την προσωπική σας άποψη και γιατί..
    sigur
    29.01.2008, 14:16
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 29-01-2008 στις 10:57 έγραψε...

    Ακριβώς επειδή έχουν συνεργαστεί ζητάω τις απόψεις σας. Είναι και οι δύο έντεχνοι καλλιτέχνες που κυμαίνονται στο ίδιο μουσικό επίπεδο και φιλοσοφία. Δεν θα μπορούσα να ζητήσω πχ την άποψή σας σχετικά με τον Ιωαννίδη και τον Κουρκούλη...Ίσως παρεξηγήσατε τον τίτλο. Απλώς ζητάω τις απόψεις σας για το ποιον θεωρείτε καλύτερο κατά την προσωπική σας άποψη και γιατί..



    παρόλο την διευκρύνιση blackdragon το ..αδόκιμο παραμένει:ποιον θεωρείτε εσείς καλύτερο?!!! Μην χειρότερα, σε αγώνα δρόμου συμμετέχουν και ψάχνουμε ποιος θα τερματίσει πρώτος?
    Κατανοητό πάντως είναι το topic (τις απόψεις μας για τους καλιτέχνες θες να βγάλεις ), αλλά έτσι για να δείξουμε οτι ασχολούμαστε με την τέχνη συνειδητά και ώριμα, μα τον Δία, μην αναφέρουμε συγκριτικά επίθετα καλύτερος ή χειρότερος.Εκτός και εάν περιμένεις απαντήσεις απο παιδιά μια δεκαετία μικρότερα σου...

    με εκτίμηση

    Υ.Γ. Ο Μάλαμας μου φαίνεται οτι είναι ο μόνος που μπορεί να τραγουδήσει τις-δύσκολες- συνθέσεις του και αυτό μόνο καλό είναι.Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι ανθρώποι, έτσι για να μην γέρνει απότομα η ζυγαριά από την άλλη (από το πολυπληθές '' εύκολο''ακροατήριο...)
    MALAMASFAN
    29.01.2008, 15:55
    Ο Sokratis exei pio ekfrastiki foni kata tin gnomi mou apo ton alkinoo. Alla kai oi dyo einai eksairetikoi mousikoi! Eidika o alkinoos den paizetai stis enorxistroseis ton tragoudion tou. Se kathe live kai diaforetiki enorxistrosi!
    flegomenos-podilatis
    29.01.2008, 16:08
    Εγω θα ψηφιζα Αλκινοο φυσικα......χωρις να ακανω καμια διακριση οτι δε είναι καλος ο Μαλαμας...

    PashalinaMakia
    29.01.2008, 16:27
    Μάλαμας.Γιατί δεν είναι υπερόπτης -ώρες ώρες είναι λιγάκι ο Ιωαννίδης- και η φωνή του είναι εξίσου καλή και σε ζωντανές εμφανίσεις.

    palmos
    29.01.2008, 18:59
    Προσωπικα προτιμω τον Αλκινοο αλλα αυτο δε σημαινει πως δε μου αρεσει ο Σωκρατης!
    Απλα ο Αλκινοος ειναι πιο κοντα στα ακουσματα μου!

    Παντως νομιζω οτι τετοιου ειδους συγκρισεις δε προσφερουν σε κατι!

    blackdragon
    30.01.2008, 01:07
    Τελικά το μόνο σίγουρο είναι πως το ζήτημα που έθεσα προβληματίζει..... Οκ, ας το θέσουμε αλλιώς.... Ποιόν από τους δύο αυτούς καλλιτέχνες ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ να ακούτε....
    Morpheus91
    30.01.2008, 13:26
    Αν και δεν μου αρέσει να συγκρίνω καλλιτέχνες ...

    Ο Αλκίνοος είναι από τους αγαπημένους μου !!!
    Είναι υπέροχη φωνή και γράφει πολυ ωραίους στίχους.

    dimi93-gnr
    30.01.2008, 13:36
    οΚ...
    ΓΟυστα ειναι αυτα
    πρωσοπικα μ αρεσει ο ιωαννιδης
    αλλα και ο μαλαμας πολυ καλος..πολυ καλη φωνηη
    johnny8
    30.01.2008, 18:04
    Και οι δύο εξαίρετοι καλιτέχνες. Ο Ιωαννίδης κορυφή. Όπου όμως Σωκράτης και Μάλαμα(ς)
    strpao13
    30.01.2008, 22:46
    Ειναι παρα πολυ καλοι καλλιτέχνες και οι 2.Ψηφίζω Ιωαννίδη γιατί ειναι πιο κοντά στο στιλ μουσικής που ακούω αλλα και ο Σωκράτης ειναι κορυφή.
    PARATERISTAS
    30.01.2008, 23:11
    Aλλο μουσικη και και αλλο ενορχηστρωση...σαν ποιοτητα γνωση μουσικου...κιθαριστα κλπ η διαφορα ειναι τεραστια(ο μαλαμας ειναι και παρα πολυ καλος κιθαριστας)...νομιζω κατανοητο...σαφως ομως στο ειδος τους και οι δυο ασχετα αν μου αρεσει η οχι ειναι πολυ πολυ καλοι...υπαρχει διαφορετικοτητα παντως μεταξυ τους...ειναι σαν να να συγκρινεις ενα τζιπ με μια κουρσα..αλλο το ενα και αλλο το αλλο....ποσο μαλλον οταν υπαρχει και ψυχη
    KIT_KAT
    31.01.2008, 00:19
    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 28-01-2008 στις 19:21 έγραψε...

    Τι θα πει Μάλαμας VS Ιωαννίδη; Οι άνθρωποι έχουν συνεργαστεί και μάλιστα με άψογο αποτέλεσμα. Είναι σαν να με ρωτάτε αν θα προτιμούσα το αγγούρι ή τη ντομάτα. Χάθηκε η αγγουροντοματοσαλάτα;



    Κοίτα, το αγγούρι δε συγκρίνεται με τη ντομάτα! Το βρίσκω πολύ πιο γευστικό και κάνει και κρατς κρατς.

    Για τον Αλκίνοο και το Σωκράτη τώρα, καμία προτίμηση. Ο Αλκίνοος όμως μου άρεσε πολύ στο παρελθόν, ενώ ο Σωκράτης θα μου αρέσει στο μέλλον, νομίζω.
    johnny8
    31.01.2008, 12:59
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 31-01-2008 στις 00:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnny8 στις 28-01-2008 στις 19:21 έγραψε...

    Τι θα πει Μάλαμας VS Ιωαννίδη; Οι άνθρωποι έχουν συνεργαστεί και μάλιστα με άψογο αποτέλεσμα. Είναι σαν να με ρωτάτε αν θα προτιμούσα το αγγούρι ή τη ντομάτα. Χάθηκε η αγγουροντοματοσαλάτα;



    Κοίτα, το αγγούρι δε συγκρίνεται με τη ντομάτα! Το βρίσκω πολύ πιο γευστικό και κάνει και κρατς κρατς.

    Για τον Αλκίνοο και το Σωκράτη τώρα, καμία προτίμηση. Ο Αλκίνοος όμως μου άρεσε πολύ στο παρελθόν, ενώ ο Σωκράτης θα μου αρέσει στο μέλλον, νομίζω.