ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.814 μέλη

    Το ελληνικό Am Fenster!

    StaSiS
    31.01.2008, 11:32

    Κι όπως πίνω το πρωινό μου καφεδάκι ακούγωντας μουσική από clips στην TV, πέφτω πάνω σε αυτό..
    Μία πολύ γνώριμη εισαγωγή.. Ήταν "τα βιολιά"! ..."Am Fenster"!!

    Αμ δε! Κοιτώ, και βλέπω το παρακάτω..



    Nomisma - Όνειρα (Am Fenster)

    Μουσική: City (Bogdanow,Gogow,Puppel,Selmke)
    Ελλ. στίχοι: Λία Γεωργάκη



    Αν θέλετε, σχολιάστε το!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StaSiS στις 28-03-2008 09:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-09-2010 22:06 ]


    JULIOS
    31.01.2008, 11:43
    Όχι...................Πες μου ότι δεν το άκουσα αυτοοοοοοοοοοοοοο.........




    Έλεος.................





    pastella
    31.01.2008, 12:27
    Έχει πολύ καιρό που το άκουσα και μου άφησε καλή εντύπωση, αν και δεν το περίμενα ομολογουμένως.

    uNick
    31.01.2008, 12:29
    Κατά την προσφιλή μου τακτική, παραθέτω αριθμημένα σχόλια:

    1. Ο στίχος είναι τραγικός!!! Σαν να τον έγραψαν μαστουρωμένοι hippies στα Μάταλα πριν 40 χρόνια!

    2. Η κοπελιά με το βιολί είναι... τούμπανο!!!

    3. Το concept του videoclip είναι έξυπνο. Την πρώτη φορά, περισσότερο χάζευα τα (υπέροχα!!!) πόδια της κοπελιάς παρά άκουγα το κομμάτι. Χρειάστηκε να το παίξω δεύτερη φορά χωρίς να κοιτάζω για να προσέξω μουσική και στίχους.

    4. HEEEYYY!!!!!!




    Sweetdreamer
    31.01.2008, 12:48
    στην αρχή είπα: "ωρέ τι είναι ετούτο;", μετά όσο το παρακολουθούσα σκεφτόμουν, γιατί το θεωρούν απαραίτητο κάποιοι επίδοξοι νεοεμφανιζόμενοι να αρκούνται στα έτοιμα για να κάνουν επιτυχία "σκοτώνοντας" κάποια κλασσικά πλέον στην ιστορία της μούσικής άσματα και να μην προσπαθούν για κάτι πρωτότυπο και γνήσιο.
    Σαν προσπάθεια δεν είναι άσχημη στο τέλος τέλος, δεν βγάζω φλύκταινες όταν το ακούω, οι στίχοι ούτε εμένα με ενθουσίασαν.
    Όντως, έξυπνο το concept του βιντεοκλιπ.
    katurunen
    02.02.2008, 15:41
    ...εντάξει, αξιοπρεπής προσπάθεια!
    Deos
    02.02.2008, 19:35
    Έχω δει και γνωρίσει τους Νόμισμα πριν την κυκλοφορία του cd και ήταν εκπληκτικοί.
    Είχα ακούσει και το ελληνικό Am Fenster ζωντανά και μου είχαν κάνει φοβερή εντύπωση.
    Περίμενα από τότε να κυκλοφορήσουν τη δουλειά τους.
    Ζωντανά το βιολί βγάζει πολύ μεγαλύτερη φλόγα (25 χρόνια παίζει, είναι όμως μικρή ακόμα uNick ) και το παλικάρι παίζει κυρίως σαξόφωνο. Οι στίχοι, που δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, δεν είχαν αυτή την έκταση τότε (κουπλέ ρεφρέν κλπ) ήταν περισσότερο μουσική.
    Δυστυχώς με το απρόσμενο format στον υπολογιστή έχασα το βίντεο από την τότε εμφάνισή τους
    Αν καταφέρω να το βρω από άλλη πηγή θα το παραθέσω.
    tago
    02.02.2008, 20:08
    Λυπάμαι που θα το πω, μα φοβούμαι πως ένα τραγούδι σύμβολο το κατάντησαν σαχλοτράγουδο.
    StaSiS
    03.02.2008, 13:05
    Δεν περίμενα διαφορετικό από 'σένα Dee..

    Κατ' αρχήν, έκπληξη θα 'ταν να ΜΗΝ τους έχεις γνωρίσει από κοντά! Αφού,
    όταν πήγες στο Βατικανό, όλοι αναρωτιόντουσαν ποιος ήταν αυτός με τα άσπρα δίπλα στον Deo!

    Επίσης αναμενόμενο, να σου προκαλεί θετικά σχόλια! Ξέρω.. Δεν τους πλέκεις εγκώμιο, διότι θα προτιμούσες να είχαν στα φωνητικά τον Δάκη!


    Μπορώ τουλάχιστον να συμφωνήσω μαζί σου στο επίπεδο εκτέλεσης του βιολιού από το "τούμπανο". Εεε.. την καλλιτέχνιδα εννοώ!
    Απ'όσο έψαξα και την βρήκα σε live εμφάνιση, απλά ..το έχει! (-Υποθέτω-!)
    sitzoune81
    03.02.2008, 13:31
    Αχαλινωτα sexy η τυπισα με το βιολι !!!

    Μουσικη και στιχος απλα χάλια !
    Bb
    03.02.2008, 16:29
    Η βιολιστρια φωναρα!!!!!!!respect!!!!!!!
    Peace18
    04.02.2008, 05:37
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 31-01-2008 στις 12:29 έγραψε...

    Κατά την προσφιλή μου τακτική, παραθέτω αριθμημένα σχόλια:

    1. Ο στίχος είναι τραγικός!!! Σαν να τον έγραψαν μαστουρωμένοι hippies στα Μάταλα πριν 40 χρόνια!

    2. Η κοπελιά με το βιολί είναι... τούμπανο!!!

    3. Το concept του videoclip είναι έξυπνο. Την πρώτη φορά, περισσότερο χάζευα τα (υπέροχα!!!) πόδια της κοπελιάς παρά άκουγα το κομμάτι. Χρειάστηκε να το παίξω δεύτερη φορά χωρίς να κοιτάζω για να προσέξω μουσική και στίχους.

    4. HEEEYYY!!!!!!







    Τι είχαν οι μαστουρωμένοι Χίππις στα Μάταλα??? Γιατί τους βρίζεις???
    Όσο για το τραγουδάκι άθλιο! Δεν βεβυλώνουν έτσι τους City....
    deathstalkerser
    19.02.2008, 09:06
    ρε παιδια...
    ρε παιδια...
    γιατι το τσακίσατε??
    κριμα...
    ωραιο κομματακι ηταν...
    sea_like_eyes
    19.02.2008, 12:59
    gIRL - rockkkkkks
    CoVer - suckssssssss

    RoCkLiViN2
    19.02.2008, 13:05
    Re paidia exw mia aporia edw kai arketa xronia.... Se orxistres i se sumfwnikes, pou exw parakolouthisei kata kairous, oles oses paizoun bioli as poume, einai apla athlies emfanisiaka....Pws ginetai loipon oses bgainoun stin tileorasi kai kanoun live na einai...m..nia ???
    Tespa sto thema mas....
    To original tragoudi den to xw akousei, alla to elliniko to exw akousei kai einai kalo oson afora ti mousiki panta...gia tous stoixous....afiste to kalutera
    freakhood
    19.02.2008, 13:23
    Οι "City" σαν συγκροτημα δεν ειχoυν να πουν πολλά πραγματα. Ας πουμε οτι το am fenster ειναι μια ευχαριστη μελωδια. Το αλλο που λες ομως(και εννοω το βιντεοκλιπ) ειναι μια απο τις συγχρονες ξεφτιλες. Να τους χαιρομαστε...
    blackdragon
    21.02.2008, 16:11
    Πράγματι....Πολύ καλό το "βιολί"...

    Όταν ακούω όμως κλασσικά κομμάτια να τα επανεκτελούν κάτι με πιάνει.....
    Agrypnia
    12.03.2008, 06:02
    'Εχουμε στερέψει τελείως????????????

    Είναι απαίσιο.
    stuff
    12.03.2008, 09:20
    Πριν αρκετα χρονια,(το '98 ή το '99 δεν θυμαμαι καλα) ετυχε να συμμετασχω σ'ενα concept κλασσικης μουσικης με ορχηστρα δωματιου του Εθνικου Ωδειου.Ενα απο τα μελη της ορχηστρας ηταν και η κοπελα με το βιολι(δυστυχως δεν θυμαμαι τ'ονομα της).Αν κι εχουν περασει τοσα χρονια,θυμαμαι πως η κοπελα επαιζε πολυ καλα και τοτε.Εννοω πολυ καλα!(εμφανισιακα δεν εχει αλλαξει καθολου ευτυχως για εμας τους αντρες )

    Οσον αφορα το κομματι,δεν ειχα καμμια αμφιβολια οτι θα το επαιζε εξισου καλα με την original εκτελεση, γιατι τετοιας δυσκολιας κομματια τα'χει για "πρωινο".

    Λυπαμαι ομως,γιατι κομματια οπως το Am Fenster ΔΕΝ πρεπει να τα πειραζεις ουτε για πλακα..Δεν τους αξιζει τετοια μεταχειριση ρε παιδι μου,πως αλλιως να το πουμε δηλαδη..

    -----------------------
    Ατιμοι παραγωγοι-δουλεμποροι της μουσικης,ξυλο που θελετε....
    marakiasteraki
    26.03.2008, 17:35
    Ωραια τα παιδια και μακαρι να πανε ψηλα....
    το τραγουδακι ομως δε μπορω να πω οτι μου αρεσε