ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.845 μέλη

    DIY triggers για κάσα...!!! Τέρμα τα προβλήματα...Διαδώστε το...

    morello
    31.01.2008, 18:20
    Λοιπον η κατασκευη ειναι γελοια , στοιχιζει κανα 10ευρω (εφοσον εχεις τα εργαλεια) γινεται σε 10 λεπτα κ δεν προκειται να ξαναχασετε ποτε κανενα χτυπημα , τερμα τα διπλοτριγκρισματα , γρηγορο στησιμο , 100% λειτουργικα...
    προλαβαινετε δν προλαβαινετε να πουλησετε τα τριγκερς σας πριν μαθευτει λολ...
    εγω τα πουλησα παντως...

    Εργαλεια κ Υλικα:

    κολλητηρη , κανα μετρο καλωδιο ηχειων (μπορειται να χρησιμοποιησεται κ πολλα αλλα φυσικα) , 2 πιεζος (τα βρισκετε σε καταστημα ηλεκτρονικων κ δν θελουμε πιεζο μπαζερ σε κουτι αλλα μονο το πιεζο,ε αμα βρειτε μονο πιεζο μπαζερ δλδ σπαστε το πλαστικο κ παρτε το πιεζο αρκει να μην περιεχει κανα ολοκληρομενο μεσα) , 2 κοπανους (δοκιμασμενο σε ταμα κοπανους κ πεαρλ, θα δειτε γιατι προτιμουνται αυτοι), 2 jack females , 2 καλωδια jack , αυτα.....

    Οδηγιες:

    βημα 1

    ξεκολλαμε απο τους κοπανους το beater (ειτε ειναι rubber,felt η wood) , το δικο μου σπιτι ειναι rubber ασχετο Tongue k παιζω με axis a longboards παλι ασχετο Grin
    ααα κ ξεκολλανε ευκολα μην τα φοβαστε
    επισης τα πιεζο που θα παρετε να χωρανε φυσικα στον κοπανο μην παρετε κανα θηριο...
    βημα 2

    κολλαμε στο πιεζο το καλωδιο ηχειων που εχουμε (τη μια ακρη) κ βαζουμε το ενα καλωδιακι (2 καλωδια εχει ενα μαυρο κ ενα κοκκινο) στην χρυση επιφανεια του πιεζο κ το αλλο το κολλαμε στο ασπρο (προσοχη μικρη κολληση οχι κανα τερας κ δεν μπορειτε να βαλλετε τον beater μετα...

    βημα 3

    κολλαμε το πιεζο στον κοπανο που ειναι κενος αφου εχουμε βγαλει τον beater...χρησιμοποιειστε κολλα πλαστελινη φοβερη κ κανει 5 ευρω κ φτανει για πολλες φορες...

    βημα 4

    μετα κολληστε τον beater πισω στον κοπανο παλι δλδ πανω στο πιεζο ουσιαστικα που το χετε κολησσει απο πριν πανω στον κοπανο...
    βαλτε οση κολλα χρειαζεται , πιεστε καλα κ μετα αφηστε το να στεγνωσει...εγω το αφησα κανα 10ωρο κ ηταν κομπλε...αλλα νομιζω η οδηγιες
    κανα 2ωρο δν θυμαμαι...

    βημα 5

    κοληστε με το κολλητιρη τωρα την αλλη ακρη του καλοδιου στο female jack που εχετε...

    βημα 6

    συνδεστε τα jack sta female jacks k απο κει στο module sas...ε κ ανοιξτε το με κλειστο δεν παιζει Tongue ...

    βημα 7

    φτιαξτε τις ρυθμισεις (ευαισθησια κτλ κτλ κτλ)

    βημα 8

    Ειστe ετοιμοι Smiley Smiley Smiley


    οτι λαθως εχω γραψει συγχωρεστε γιατι το γραφω με 39 πυρετο Sad Sad Sad ...κ γι αυτο το γραφω εξαλλου γιατι δν εχω τι να κανω σπιτι Grin Grin Grin

    xasma999@hotmail.com το μαιλ μου αλλα σας παρακαλω μην μ στελνετε κ μην με κανετε add γιατι εχω ελαχιστο χρονο...οι οδηγιες ειναι πολυ ευκολες...μονο οποιος εχει σοβαρο προβλημα να στειλει...
    thanks

    George Cheesy

    www.myspace.com/blast_the_planet

    ps ολοι οι ντραμμερς κ οχι μονο θα καταλαβουν ποσο ποιο ανωτερο ειναι απο τα ετοιμα τριγκερς στο εμποριο...νυχτα με τη μερα...

    περιμενω σχολια κ παραλλαγες

    spread the knowledge /m/

    η ιδεα ξεκινησε απο αυτα τα παλικαρια οποτε οι δοξα σε αυτους...
    http://www.chaosstar.net/pedal.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 31-01-2008 18:28 ]


    cobal
    04.02.2008, 18:29
    Φαινετε καλη πατεντα. μπηκα στο chaosstar και ειδα τις φοτο εφοσον αποδιδει τοσο καλα οσο λες θα το δοκιμασω στο μελλον μιας και ειμαι σχετικος με καλωδια και κολητηρια. Αλωστε το κοστος ειναι μηδενικο μπροστα σε ενα καλο μικροφωνο για κασα
    tntthanos
    10.02.2008, 21:21
    αμα το κανει κανεις θα ηταν πλ βοηθητικο ν βγαλει τ βηματα σε φοτο μπας κ βοηθησει κ καπιουσ π δν ειναι κ οι πιο σχετικοι με καλωδια κλπ....
    Hil
    17.02.2008, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tntthanos στις 10-02-2008 στις 21:21 έγραψε...

    αμα το κανει κανεις θα ηταν πλ βοηθητικο ν βγαλει τ βηματα σε φοτο μπας κ βοηθησει κ καπιουσ π δν ειναι κ οι πιο σχετικοι με καλωδια κλπ....



    θα συμφωνήσω κι εγώ καθότι άσχετος με καλώδια και τα συναφή...
    αλλά εάν μπει καμιά φότο, πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολα τα πράματα!!

    πάντως ευχαριστούμε