ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη

    Δημιούργησαν Σπέρμα από Γυναικεία Κύτταρα.! ποια ειναι η γνώμη σας??

    Paraskevikefalonia
    02.02.2008, 12:55
    ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ επιστημονική εξέλιξη στον τομέα Της γενετικής έλαβε χώρα στη Βρετανία. Επιστήμονες στο πανεπιστήμιο του Newcastle που είχαν ήδη καταφέρει να δημιουργήσουν αρχέγονα σπερματικά κύτταρα από κύτταρα μυελού των οστών από άνδρες πέρυσι τον Απρίλιο, επανέλαβαν το εγχείρημα τους, αυτή τη φορά με θηλυκά αρχέγονα εμβρυονικά κύτταρα. Η επιστημονική ομάδα του καθηγητή Karim Nayernia δημιούργησε σπερματικά κύτταρα από αυτά και τώρα ζητάει άδεια και έγκριση σε ό,τι αφορά την ηθική πλευρά του ζητήματος, για να μετατρέψει τον μυελό των οστών από γυναίκες σε σπέρμα. Αν αυτό το εγχείρημα πετύχει θα πρόκειται για μια απλούστερη και πιο πρακτική διαδικασία μετατροπής από εκείνη με τα εμβρυονικά κύτταρα, ενώ το επόμενο βήμα θα είναι να περάσουν τα αρχέγονα σπερματικά κύτταρα από την διαδικασία της κυτταρικής μείωσης, ώστε να υπάρχει η σωστή ποσότητα γενετικού υλικού για γονιμοποίηση.

    Από την εφημερίδα Espresso.

    tina15
    02.02.2008, 14:11
    Τι άλλο έχει μείνει πλέον να διάβάσουμε;;;Όχι πείτε μου!!
    tolaruba
    02.02.2008, 14:19
    Καλά εγώ εχώ εκστασιαστεί τώρα!Θέλω να σπουδάσω και Γεννετική οποτέ....!!!
    mariachi
    02.02.2008, 14:45
    Ακούγεται ενδιαφέρον ιατρικά αν και δε ξέρω κατά πόσο θα πετύχει σε μόνιμο βαθμό.Αυτό που έμεινε πια να ακούσουμε είναι να γεννάνε και οι άνδρες(βλ. ταινία ''Junior'')
    Stroumfita456
    03.02.2008, 13:54
    Έλεος...τι άλλο θα ακουσουμε και θα διαβασουμε??
    hartigan
    05.02.2008, 17:55
    Nεκρούς πότε θα αναστήσουν

    MarakiVas
    05.02.2008, 20:12
    Καλά λέω εγω οτι δεν πάμε καλά..
    movflower
    05.02.2008, 20:17
    Αυτό εδώ έμεινε να διαβάσουμε, για σήμερα δηλαδή!

    "Επιστήμονες πιστεύουν πως έκαναν ένα τεράστιο άλμα στην τεχνητή γονιμοποίηση, δημιουργώντας ένα ανθρώπινο έμβρυο από τρεις διαφορετικούς γονείς.

    Η ομάδα του Πανεπιστημίου του Newcastle πιστεύει πως η τεχνική αυτή θα μπορούσε να βοηθήσει στην εξάλειψη πολλών κληρονομικών ασθενειών, συμπεριλαμβανομένων και κάποιων μορφών επιληψίας.

    Το έμβρυο δημιουργήθηκε σε εργαστήριο από το DNA ενός άντρα και δύο γυναικών. Η τεχνική αυτή αποσκοπεί να βοηθήσει τις γυναίκες που παρουσιάζουν ασθένειες στα μιτοχόνδρια – στα μικροσκοπικά όργανα που βρίσκονται στα κύτταρα – και τα οποία πολλές φορές αποκαλούνται και «κυτταρικές γεννήτριες», μιας και παράγουν το μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας των κυττάρων."

    Υπάρχει και συνέχεια ...
    AlmaNegra
    05.02.2008, 20:56
    Πάντως, πριν παθουμε κι άλλο σοκ, ας μην τα καταπίνουμε όλα αμάσητα. Καλό είναι να κρατάμε και μια πισινή.
    ειδικά από πηγές όπως η espresso..
    seriousstam
    05.02.2008, 21:06
    tinos einai bre gynaika ta paidiaaaaaaa
    tinos einai bre gynaika ta paidiAAAAAAA

    t'ona mou fwnazei ci t'alo mou fwnazei jaaa...

    movflower
    05.02.2008, 22:14
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 05-02-2008 στις 20:56 έγραψε...

    Πάντως, πριν παθουμε κι άλλο σοκ, ας μην τα καταπίνουμε όλα αμάσητα. Καλό είναι να κρατάμε και μια πισινή.
    ειδικά από πηγές όπως η espresso..



    Η είδηση μπορεί να διαβάστηκε από το espresso όμως κι εκεί αντεγράφηκε από σοβαρές ειδησιογραφικές πύλες...παγκόσμιες κι όχι μόνο ελληνικές!
    :))))))))))
    η δική μου πηγή ήτανε το www.pathfinder.gr αλλά το είδα και στις τηλεοπτικές ειδήσεις τηςγερμανικής κρατικής τηλεόρασης...τραλαλλά τραλαλαλό!
    Conspiratus
    05.02.2008, 22:42
    Οχι μονο ιδεα σου...σε λιγα χρονια η γη θα αποτελειται αποκλειστικα απο γυναικες(υπαρχει και σχετικη ταινια αλλα δεν θυμαμαι τιτλο)...

    Και μονο που το σκεφτομαι με πιανει ανατριχιλα....
    Paraskevikefalonia
    06.02.2008, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 05-02-2008 στις 22:39 έγραψε...

    ωχ,δηλαδη σε λιγο οι γυναικες δεν θα μας χρειαζονται για αναπαραγωγη,ειναι η ιδεα μου η μηπως απειληται το αρσενκο ειδος????

    http://hi5.com/friend/174578570--Nick--Profile-html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathnick στις 05-02-2008 22:41 ]




    Xaxa!! ontos... se ligo kairo oute gia gonimopoihsh d tha sas theloume ...ela omos pou mas eiste aparetitoi...!
    tzouv
    07.02.2008, 12:36
    Αυτα τα πειραματα μπορουν και τα κανουν την λυση για τον καρκινο ομως ακομα να την βρουν και πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο....
    marakiasteraki
    08.02.2008, 17:01
    Ελα νινι στον τοπο σου!!!
    dionysia7
    08.02.2008, 18:26
    Κοιτα εφοσον δεν θα υπαρχει το χρωμοσωμα ψ δεν θα γεννιουνται και αγορια...Οποτε το αντρικο φυλο θα εξαφανιστει τελειως (αν πραγματικα γινουν ολα αυτα)......