ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Αυτούς τους αντιεξουσιαστές ποιος θα τους σταματήσει;

    mnk
    27.02.2008, 16:51
    Αγαπητέ absurdus_delirium - Ευάγγελε,

    Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ !!
    Να δεις τι λέει ο κύριος Παναγιώτης Ήφαιστος,
    Καθηγητής , Διεθνείς Σχέσεις-Στρατηγικές Σπουδές
    Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

    Κι αν έχεις το κουράγιο διαβασέ το.

    Και μετά δες κι ΕΔΩ


    ------------
    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 27-02-2008 17:47 ]


    vero
    27.02.2008, 19:57

    εγω δεν ειμαι με κανεναν ουτε με τους μεν ουτε με τους δεν... γιατι και δυο οργανωσεις ειναι πολυ ακραιες.... Παντως τωρα στις σπουδες μου εμαθα κατι... οταν ο Μαρξ εγγραφε τις ιδεες του δεν πιστευε οτι θα πραγματοποιουνταν.... αυτο μοναχα.... επισης θα ηθελα να συμφωνησω με μια φραση που ειπε καποιος οτι οι αναρχικοι(κουμουνιστες) δεν κρυβονται γτ εχω γνωρισει πολλα παιδια... (Γιατι εχω αρχισει με τους αριστερους και ψαχνομαι πολυ ) τωρα για τους χρυσαυγιτες δεν ξερω τι να πω απ' οτι ξερω ειναι αυτοι που δημιουργουν πιο πολυ αιματηρα επεισοδεια απ'οτι οι αναρχικοι
    επισης οταν συνεβαινε αυτο το χαος θυμαμαι χαρακτηριστικα λεγανε στις ΜΜΕ να μιλησει η εξουσια με τους ανωτερους των οργανωσεων για να σταματησουν.... εδω περα εχω πολλα ερωματικα?????????????? πως γινεται να μιλα η εξουσια με τους ανωτερους των οργανσεων αντι να τους πιασουν να τους βαλουν φυλακη να ησυχασουμε ?????????

    γι αυτο οπως ειπε ο Καρτεσιος αμφιβαλλω για ολα εκτος απ'εκεινα που κρινω εγω....

    αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι η αντιθεση υπαρχει για να φερει ως ενα βαθμο την ροη εξελιξη της ζωης(σχημα της διαλεκτικης μεθοδου)... αλλα χωρις βια, γινεται να συμβαινει αυτο?



    Eχω ενα κομπο στο λαιμο
    και μια θηλια που όλο στενευει
    Ελα και κανε μουσικη
    την τρελα που με διαφεντευει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vero στις 27-02-2008 20:02 ]


    Spirous
    28.02.2008, 14:33
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-02-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Τον καιρό της δικτατορίας -αλλά και μετά τον εμφύλιο, απ' ο,τι λεν όσοι τα έχουν ζήσει- όταν ήθελαν να εξουδετερώσουν κάποιον ενοχλητικό, του κρέμαγαν την ταμπέλα του "αριστερού μιάσματος".
    Κι άρχιζε ο φουκαράς να απολογείται : "Μα όχι, εγώ είμαι πατριώτης και εθνικόφρων, με παρεξηγήσατε !!"

    Τώρα η αντίστοιχη ταμπέλα γράφει "φασίστας".
    Κι αρχίζει η απολογία : "Μα τι λέτε ; Εγω είμαι προοδευτικός άνθρωπος και δημοκράτης !!"

    Ασπρες-κόκκινες-κίτρινες-μπλε δικτατορίες ...

    Η γενιά που ενηλικιώθηκε την εποχή της παντοδυναμίας του Κλίντον, έχει μπολιαστεί για τα καλά με τον πνευματοκτόνο ιό του "politically correct".
    Εχουν σκοτώσει τον μπάτσο μέσα τους, αλλά τον λογοκρίτη τον έχουν πρώτο τραπέζι-πίστα.
    Μου θυμίζουν συχνά το περίφημο "comme il faut" και τον καθωσπρεπισμό της εποχής της γιαγιάς μου : "Αυτά τα πράματα δεν λέγονται, είναι ντροπή, τι θα πει ο κόσμος;"

    Φιλάκια ....

    ΥΓ. Ποιοι χρηματοδοτούσαν τον Χίτλερ ;; οεο ;
    Ο ευρών παίρνει εικονικό λουκούμι.
    Ποιοι χρηματοδοτούν τα "αντιρατσιστικά κουνήματα";
    Ο ευρών παίρνει τη λουκουμόσκονη.


    ----------
    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 18-02-2008 05:53 ]





    Ποιοι χρηματοδοτούν τα "αντιρατσιστικά κουνήματα"; Θα μας πεις κι εμάς;
    asxetos
    28.02.2008, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 14-02-2008 στις 11:08 έγραψε...

    Να ρωτήσω εγώ; "Το κουτί της Πανδώρας" το είδε κανείς;




    Εγω το ειδα. Και οποιος δεν το ειδε καλα θα ηταν να το δει.
    ΕΔΩ

    Αντιγραφω απο το blog που παρεθεσα επανω.
    Και εδώ ένα άλλο βίντεο, από τη Γερμανία, που δείχνει πως δρούν οι Aρχές σε κράτη όπου υπάρχει Πολιτισμός.
    Τους φασίστες απλά τους πακετάρουν και τους μπουντρουμιάζουν δίχως δεύτερη κουβέντα.


    Βέβαια, αν οι αστυνομικοί ήταν Έλληνες, δε χρειάζεται και πολύς κόπος για να σκεφτεί κανείς προς τα που θα έστρεφαν τα περίστροφα... το αίμα νερό δε γίνεται...

    Θα σπεύσουν φυσικά πάλι κάποιοι "αντικειμενικοί" να εξισώσουν τους νεοναζί με τους αντιεξουσιαστές αποκαλώντας και τους 2 φασίστες. Η γνωστή καραμέλα.. Ειδικά όταν η λέξη "φασίστας" βγαίνει από το στόμα των πάσης φύσεως ακροδεξιών, έχει ιδιαίτερη πλάκα.
    Την ίδια ακριβώς πλάκα, έχει επίσης όταν επικαλούνται ακροδεξιοί και ρατσιστές τη Δημοκρατία. Μετά τα επεισόδια, το σάιτ της Χρυσής Αυγής έβριθε από τον όρο "Δημοκρατία". Τέτοια δημοκρατική ευαισθησία ούτε ο περίφημος λόγος του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ δεν είχε.
    Τα υπολοιπα διαβαστε τα μονοι σας.

    http://jungle-report.blogspot.com/2008/02/blog-post_23.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 28-02-2008 16:30 ]


    asxetos
    28.02.2008, 16:58
    Και για τη δραση των πρωην νεοναζι στην Ελλαδα και νυν βουλευτων της Δημοκρατιας μας, διαβαστε ΕΔΩ


    mnk
    28.02.2008, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 28-02-2008 στις 16:07 έγραψε...

    ΕΔΩ διάβασε να μαθαίνεις.
    http://www.ifestos.edu.gr/46.htm


    Κι ΕΔΩ ...
    http://www.resaltomag.gr/39.mag

    Κι ΕΔΩ

    Απόσπασμα απο την ανακοίνωση του Indymedia Θεσσαλονίκης:
    «… είδαμε κατάματα ότι η πραγματικότητα διαφέρει πολύ από τις φαντασιώσεις και ότι τελικά περισσότερα πράγματα μας χωρίζουνε παρά μας ενώνουνε με τα υπόλοιπα imc… …Ζητήματα όπως η σχέση των imc με εταιρικά-εμπορευματικά αλλά και εναλλακτικά media, οι τρόποι οικονομικής ενίσχυσης, γενικότερα

    ............
    η συνδιαλλαγή των αντί-καπιταλιστικών imc με τους θεμελιακούς πυλώνες του καπιταλισμού, δηλαδή τους κρατικούς θεσμούς, τα κυρίαρχα media, τις εταιρίες και τις μ.κ.ο.,

    ..........η διάσταση των ρόλων δημοσιογράφου-διαδηλωτή, οι σχέσεις άτυπης ιεραρχίας, είναι ορισμένα πεδία αιχμής στα οποία διαφωνούμε…»

    Το πλήρες κείμενο ΕΔΩ


    Απόσπασμα απο την ανακοίνωση του Indymedia Αργεντινής.
    «…Θέλουμε να εκφράσουμε τις ανησυχίες μας για το καθεστώς κάτω από το οποίο θα μας έρθουν οι υπολογιστές. Είχαμε μια καυτή συζήτηση γι αυτό το θέμα όταν μάθαμε πως ο Soros, μέσω του Tactical Media Fund, θα ήταν αυτός που θα έβαζε τα λεφτά για να μπορέσουν οι υπολογιστές -τους οποίους τόσοι από εμάς είχαν ονειρευτεί- να πακεταριστούν και να μας σταλούν. Υπήρξε μια στιγμιαία σύγχυση: Κάποιος νόμιζε ότι το Soros ήταν εταιρία ρούχων και κάποιος άλλος είπε πως αν καπνίζει μαριχουάνα, θα πρέπει να είναι εντάξει τύπος…
    ..Η διευκρίνηση της κατάστασης, μας ήρθε από τη γη (συγκεκριμένα τη Παταγωνία, από την οποία ο Soros αγόρασε σχεδόν τη μισή) και τα γελάδια (θα ξέρετε πως είμαστε μια χώρα γελαδιών και ο Soros έχει περίπου 85,000 κεφάλια)……Είχαμε μια απίστευτη συζήτηση! Όλα τα γελάδια μαζί, όλοι οι κόκκοι της γης και όλος ο αέρας της Παταγωνίας έκλαψαν μονομιάς, καθώς θυμήθηκαν τους δέκα Βολιβιανούς αδερφούς μας που πέθαναν χτίζοντας εμπορικά κέντρα στην Αργεντινή, ιδιοκτησίας του αριστεριστή Soros, γιατί εξαναγκάστηκαν να δουλέψουν υπό συνθήκες απόλυτα παράνομες…»


    Το πλήρες κείμενο ΕΔΩ


    O Α. Γουαϊνστάιν ήταν ο ιδρυτή της αντικομουνιστικής, Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης National Endowment for Democracy, που έδρασε στα χρόνια του Ψυχρού Πολέμου.
    Αναφερόμενος στην συνεργασία του με τον Σόρος, λέει:

    «Πολλά από αυτά που κάνουμε σήμερα φανερά, πραγματοποιούνταν υπόγεια πριν από 25 χρόνια από την CIA»



    Τα είδες Spirous ;
    Σου λύθηκε καμιά απορία ;
    Spirous
    28.02.2008, 20:20
    Εν μέρει όσο αναφέρονται είναι ίσως αληθή. Αρνούμαι όμως να γενικεύσω και να πιστέψω ότι κάθε αντιρατσιστική κίνηση και γενικότερα οι ΜΚΟ στο συνολό τους τα παίρνουν από τον Σορος, τους Εβραίους, τη CIA κτλ. Μου φαίνεται πολύ συνομοσιολογικό και ισοπεδωτικό.
    mnk
    28.02.2008, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 28-02-2008 στις 20:20 έγραψε...

    Εν μέρει όσο αναφέρονται είναι ίσως αληθή. Αρνούμαι όμως να γενικεύσω και να πιστέψω ότι κάθε αντιρατσιστική κίνηση και γενικότερα οι ΜΚΟ στο συνολό τους τα παίρνουν από τον Σορος, τους Εβραίους, τη CIA κτλ. Μου φαίνεται πολύ συνομοσιολογικό και ισοπεδωτικό.



    Δεν είναι δυνατόν όλοι να τα παίρνουν, αλλά άντε να ξεχωρίσεις ποιοί είναι οι καθαροί και ποιοί όχι.
    Και βέβαια όταν θέλεις να στρέψεις μια κοινωνία προς τα κεί που σε εξυπηρετεί, δεν θα προσεγγίσεις τους πάντες.
    Προφανώς ποντάρεις σε υπαρκτά προβλήματα, ελέγχεις ορισμένα κομβικά άτομα και περνάς τη γραμμή σου.
    Λέγεται κοινωνική μηχανική, υπάρχουν πανεπιστημιακές έρευνες, εξειδικευμένα ινστιτούτα που μελετάνε ακριβώς αυτό, την ψυχολογία του όχλου.
    Ούτε, βέβαια, θέλω να πω ότι οι οπαδοί αυτών των οργανώσεων είναι ενήμεροι του θέματος.
    Αλλά στις μέρες μας, που οι "ανθρωπιστικές" επιστήμες έχουν φτάσει σε τρομακτικές γνώσεις, πρέπει να είμαστε πολύ πονηροί και επιφυλακτικοί και να μην αντιδρούμε σαν σκυλάκια του Παβλώφ.
    Το μόνο ασφαλές κριτήριο που έχω βρει εγώ, είναι το περίφημο "ποιός ωφελείται" από την κάθε κίνηση και κατάσταση.
    Αν το εφαρμόσεις, μαζί με συνεχή και προσεκτική παρατήρηση των γεγονότων, φτάνεις σε τρομακτικά συμπεράσματα.
    Και έχε υπ' όψιν σου, αυτοί βλέπουν τη μεγάλη εικόνα, δεν βλέπουν άτομα ή κοινωνίες, βλέπουν μάζες που πρέπει να τιθασευτούν για να παίξουν τον διατεταγμένο ρόλο τους, στο γενικό σχεδιασμό.
    Χρειάζεται συνεχής επαγρύπνησή, μας δουλεύουν μπροστά στα μάτια μας.