ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη

    Αυτούς τους αντιεξουσιαστές ποιος θα τους σταματήσει;

    asxetos
    03.02.2008, 20:40
    Πολυ σωστα ειναι ολα αυτα που συμπεραινεις Κωστα(Blacksad). Ο ωχαδελφισμος και ο ατομικισμος. Πολυ σωστα το ειπες. Δηλαδη εχουμε να κανουμε με κοινωνικες σχεσεις με επεκταση στις κοινωνικες ταξεις.
    Οι κοινωνικες σχεσεις αποτελουν στοιχειο κοινωνικης διαφοροποιησης.
    Για να συμβει αυτο θα πρεπει πρωτα να αξιολογηθουν σε ανωτερες η κατωτερες, σε θεσεις με περισσοτερο η λιγωτερο κοινωνικο γοητρο. Κοινωνικες θεσεις με το ιδιο γοητρο, δηλαδη ισαξιες, συγκροτουν συγκεκριμενα κοινωνικα συνολα (στρωματα η ταξεις), τα οποια εχουν μια εσωτερικη δομη και απαρτιζουν ενα συνολο με τη μορφη συστηματος. Η δομηση αυτου του συστηματος δεν ειναι αυθαιρετη, αλλα υπακουει σε συγκεκριμενους "νομους" που διεπουν την οργανωση και λειτουργια των κοινωνιων σε μια συγκεκριμενη ιστορικη στιγμη.
    Η "κοινωνικη ταξη" αποτελει στοιχειο κοινωνικης στρωματωσης που χαρακτηριζει τη σημερινη καπιταλιστικη δημοκρατικη μας κοινωνια.
    Στη σημερινη κοινωνια της "επιδοσης" τα κριτηρια που λαμβανονται υποψη για την ενταξη των κοινωνικων υποκειμενων στο συστημα της κοινωνικης στρωματωσης ειναι το επιπεδο εκπαιδευσης και το επαγγελματικο κυρος. Και τα 2 αυτα στοιχεια θεωρουνται προσωπικη υποθεση του ατομου, και επομενως η κοινωνικη στρωματωση ειναι θεμα διαφορας στην προσωπικη "επιδοση". Αυτο ισχυει στην Ελλαδα.
    Και ολα αυτα που ανεφερες οφειλονται στο δικτυο πελατειακων και οικογενειακων σχεσεων, σε μια κουλτουρα(επισημη και μη) μιγμα αρχαιολατρειας, χριστιανισμου και εθνικοαπελευθερωτικου αγωνα(μπορεις αν θελεις να βαλεις αμπελοφιλοσοφιας ,κοινοκτημωσυνης και πλατσικου) αυτη ειναι η ψυχογεωγραφια μας. Τα τελευταια τα εχω ξανα αναφερει παλι εδω μεσα πριν τις εκλογες.

    asxetos
    03.02.2008, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 03-02-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:
    Ειναι απο τις ειδησεις που δεν θα ακουσεις απο καθεστωτικα μεσα


    Άλλο παράδειγμα (εντελώς εκτός θέματος αλλά πέρασε στα ψιλά όταν άνοιξα ξεχωριστό θέμα) είδησης που δεν παίχτηκε σε κανένα ελληνικό κανάλι και είναι από ρεπορτάζ του BBC.



    Παλι καλα που υπαρχει το διαδικτυο. Σωστος.
    STING
    03.02.2008, 20:57
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 20:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Τι στο διάολο ρε…πάλι σε λάθος πρωτεύουσα μένω;;;;;;
    Δεν είναι η Αθήνα;;;;;
    Φτου........



    Μην ακούτε κανέναν... Εγώ σας το λέω με στοιχεία.. Η Θεσσαλονίκη ειναι η πρωτεύουσα...!! Τι σκατά δεν ξέρω που μένω??

    Ναι ρε JaNick… μας πήρατε το basket μας πήρατε τα καλά φαγάδικα ,βγάζετε τις ποιο όμορφες γυναίκες ,πάρτε μας τώρα και τη πρωτεύουσα …να μείνουμε στο τέλος εγώ, ο άσχετος, και η mnk …
    Δεν μας katoyras λέω γω…
    (Το katoyras το έγραψα έτσι για να μην προκαλέσω το δημόσιο αίσθημα …)




    Θέλεις να σε karourisw φιλε μου? Μπηπως θελεις και να σε xesw?

    Επειδή είμαι αρκετά σωματώδης θα χρειασθεί πολύ υλικό !
    Και μόνο από μια καλοδουλεμένη δίοδο μπορεί να εξαχθεί…για να προσφέρεσαι μάλλον θα την διαθέτεις!!!




    Σας διαβεβαιώ αγαπητέ μου οτι ουδε μία παρα φύσην παρέμβαση έχει γίνει στην εν λόγω δίοδο.. Χρησιμεύει αποκλειστικά ώς έξοδος και ποτε ώς είσοδος...Και αν χρειαστεί εξτρα υλικό θα φέρομια και παρέα...
    Και για να μην ξεφεύγω απο το θέμα, θα ρίξουμε και ολίγο απο το υλικό και στη Χρυσή Αυγή... Έτσι, για το καλό...




    Αστειευμένος λοιπόν και γω …μα δημοσίως

    Τώρα κατάλαβα γιατί αυτή η μπόχα όταν κάνω βόλτα στη Νίκης .
    Την ευθύνη την έχεις εσύ κι οι φίλοι σου…

    Blacksad
    03.02.2008, 20:58
    Να σου πω κάτι σχετικοάσχετο,

    διάβασα πριν κάτι χρόνια τη "Φάρμα των Ζώων" του Όργουελ και πάω σε μια φίλη και συμφοιτήτρια που ήταν τότε στις Αγωνιστικές Κινήσεις με την οπόία γούσταρα να κουβεντιάζω,

    ρε συ της λέω φοβερή αλληγορία του υπαρκτού σοσιαλισμου...ήταν πράκτορας των Άγγλων

    ναι αλλά το όλα τα ζώα είναι ίσα αλλά μερικά είναι πιο ίσα από τ΄άλλα δε βρίσκεις ότι...ήταν πράκτορας των Άγγλων

    κορίτσι μου η κοινωνική αδικία η οποία κάνει μια επανάσταση την κάθε επανάσταση να φτάνει στο σημείο όπου στο τέλος άνθρωποι και γουρούνια ήταν ίδιοι...ήταν πράκτορας των Άγγλων

    που θέλω να καταλήξω το όλα τα ζώα είναι ίσα μερικά όμως είναι πιο ίσα από τ'άλλα φανερώνει τη συλλογική ανωριμότητα μας να διαχειριστούμε τις τύχες μας,

    ποιές στιγμές το ανθρώπινο πνεύμα υπήρξε ελεύθερο;

    ας πούμε στην αρχαία Ελλάδα και δη στους Περσικούς, στον χριστιανισμό πριν γίνει επίσημη θρησκεία (φαντάζομαι εδώ γκριμάτσα έτσι δεν είνα;), στην Γαλλική Επανάσταση, στην Οκτωβριανή και ίσως ακόμη στο Μάη του 68,

    που κατέληξαν όλα αυτά; σε ό,τι ζούμε στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως εν έτει 2008 (ας μη τα επαναλαμβάνουμε),

    συνεπώς μόνο όταν τα μερικά ζώα πάψουν να είναι πιο ίσα από τ'άλλα θα μπορούμε να μιλάμε για πραγματική κοινωνική δικαιοσύνη, τα υπόλοιπα είναι απλά μπλαμπλαμπλα.

    asxetos
    03.02.2008, 21:08
    και συνεπως για ολα αυτα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχει η αριστερα. Ετσι δεν ειναι ;
    Στην ελλαδα εννοω.

    "έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 03-02-2008 21:10 ]


    Blacksad
    03.02.2008, 21:25
    Η αριστερά σαν ιδανικό όχι, ο κομμουνισμός ούτε (αυτός και αν είναι ιδανικό), απλά η ανωριμότητα των ανθρώπων που διαχειρίστηκαν τις αξίες αυτές και στην τελική κατέληξαν όπως οι διεφθαρμένοι κληρικοί και έκαναν επάγγελμα τις αξίες όσων που πίστεψαν σ'αυτές και τις ευτέλισαν,

    η πιο καλή και αποστομωτική απάντηση που πήρα όταν έπνεα μένεα σε μια κουβέντα κατά του σταλινισμού και όταν αμφισβήτησα την αριστερά ως ιστορική εφαρμογή ήταν από μια κοπελιά,

    ώστε λές ότι η αριστερά είναι μια ουτοπία;

    φυσικά και ανεφαρμοστη όπως κάθε ουτοπία...

    ξέρεις όμως τι είναι ουτοπία και πριν αρχίσεις τις θεωρίες σου "ουτοπία είναι αυτό που όταν πλησιάζεις 2 βήματα αυτό απομακρύνεται 4, όταν πλησιάζεις 4 αυτό απομακρύνεται 8, όταν πλησιάζεις 8 αυτό απομακρύνεται 16 και αν ρωτήσεις σε τι τελικά χρησιμεύει αυτή η ουτοπία είναι ότι μας κάνει και κινούμαστε"

    Εκεί ομολογουμένως με βούλωσε και μου έδωσε πράγματα να σκεφτώ, οπότε απάντηση καί δογματική λογική "για όλα φταίει το γκαζόν", δεν ξέρω να σου δώσω,

    μακάρι δηλαδή να πίστευα ότι για όλα φταίει η αριστερά και η αναρχία που θα προκαλέσει κοινωνικό και γενικό χάος αν επικρατήσει, ή φταίει η δεξιά οι υπερπατριώτες που θέλουν την επιστροφή σε ένα φασισμό πιο δυσκολοδιάκριτο ίσως αλλά φασισμό δε,

    επειδή όμως προσωπικά σε κάθε "φταίξιμο" βλέπω και μια ανάγκη που εκφράζει δεν ξέρω αδερφέ, το ψάχνω όσο μπορώ και στην καθημερινότητα μου, αλλά απάντηση για το ποιός φταίει, που φταίει και πόσο φταίει αδυνατώ να δώσω
    asxetos
    03.02.2008, 21:50
    οποτε δεν μενει τιποτα αλλο απο το να αποδεχτουμε τη σκλαβια μας Κωστα. Και θελω να πω με αυτο οτι μπορουμε να συζηταμε για πραγματα συνεχως και χωρις να βαζουμε πιστωση χρονου. Απλα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κλεισουμε τα αυτια μας και τα ματια μας και το στομα μας, οπως λεει και ενας φιλος μου μεχρι να μας φορτωσουν στο Οργουελικο φορτηγο για το ζαμπον και μεις να αναρωτιομαστε που παμε.. και μεχρι να το καταλαβουμε δεν θα μας δωσουμε χρονο καν να το δεχτουμε, οποτε βουρ! μεσα στην κρεατομηχανη..

    pafa
    03.02.2008, 22:06
    Πολύ φοβάμαι Δημήτρη ότι αυτή τη κουβέντα την κάνουμε όντας στο φορτηγό.
    Blacksad
    03.02.2008, 22:07
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 21:50 έγραψε...

    οποτε δεν μενει τιποτα αλλο απο το να αποδεχτουμε τη σκλαβια μας Κωστα. Και θελω να πω με αυτο οτι μπορουμε να συζηταμε για πραγματα συνεχως και χωρις να βαζουμε πιστωση χρονου. Απλα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κλεισουμε τα αυτια μας και τα ματια μας και το στομα μας, οπως λεει και ενας φιλος μου μεχρι να μας φορτωσουν στο Οργουελικο φορτηγο για το ζαμπον και μεις να αναρωτιομαστε που παμε.. και μεχρι να το καταλαβουμε δεν θα μας δωσουμε χρονο καν να το δεχτουμε, οποτε βουρ! μεσα στην κρεατομηχανη..




    Δεν θέλω να το πιστέψω αυτό, καθώς ένα κομμάτι ελευθερίας υπάρχει στην καθημερινότητα μου (έτσι νομίζω τουλάχιστον)

    πιστεύω πολύ στην αξία της συλλογικής συνείδησης και πώς μόνο μέσα από τη συλλογικότητα μπορεί να γίνει κάτι και για να τελειώνω καθώς και εγώ απεχθάνομαι το ...να συζηταμε για πραγματα συνεχως και χωρις να βαζουμε πιστωση χρονου... δεν ξέρω ποιός φταίει,

    βλέπεις η ιστορία που αγαπάω αδυνατεί να μου δώσει καθαρές απαντήσεις για το σήμερα αν και μια συνειδητοποίηση την προσφέρει, η ιδεολογική μου τοποθέτηση είναι πια εν αμφιβόλω και στα όρια του πεσιμισμού να μην πω μηδενισμού,

    απλά η δράση που προκαλεί το σήμερα σίγουρα θα προκαλέσει και ίση όσο και μεγαλύτερη αντίδραση στο μέλλον (το μόνο σίγουρο πιστεύω), το ποιά θα'ναι αυτή, πότε θα γίνει και πώς είναι αυτό που μένει δούμε,

    αυτά και όβερ και πραγματικά thanks ρε φίλε για την προβληματική σου, τις σκέψεις και την ουσία τους που, μάλλον είναι πιο πρακτική από τις δικές μου θεωρίες (αυτή η 3η δέσμη θα με κυνηγάει πάντα μου φαίνεται) , αλλά πραγματικά το... βουρ! μεσα στην κρεατομηχανη... δεν θέλω να πιστέψω ότι όντως θα γίνει...
    asxetos
    03.02.2008, 22:13
    Εγω γειτονα ευχαριστω για την κουβεντα. Τωρα θα μου πεις πως γινεται να συζηταμε. Και προς τον Παντελη αυτο. Δεν τα ανοιγω εγω τα θεματα. Τελως παντων. Να ειμαστε καλα να συζηταμε χωρις προκαταληψεις και φανατισμους.
    Crocodile
    04.02.2008, 00:36
    Παράθεση:

    Εδω ειχαν την αυθαδεια να καλεσουν τηλεφωνικα το πρωι στο MEGA μελος της Χρυσης Αυγης. Τελικα εχουμε αρχισει να γυρναμε πισω... γεμισαμε απο Ελληναραδες. Και που εισαι ακομα.


    Τι δημοκρατική άποψη!
    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι... σα δε ντρέπονται! Αντί να καλέσουν κανέναν εκπρόσωπο των αντιεξουσιαστών να μας υπενθυμίσει τις "προοδευτικές" τους ιδέες...
    Πάντως, δυστυχώς για πολλούς, η ελληνική σημαία του Πανεπιστημίου γλύτωσε το κάψιμο.
    Δεν πειράζει. Να είναι καλά τα παιδιά. Υπάρχει και επόμενη φορά!
    asxetos
    04.02.2008, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 04-02-2008 στις 00:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Εδω ειχαν την αυθαδεια να καλεσουν τηλεφωνικα το πρωι στο MEGA μελος της Χρυσης Αυγης. Τελικα εχουμε αρχισει να γυρναμε πισω... γεμισαμε απο Ελληναραδες. Και που εισαι ακομα.


    Τι δημοκρατική άποψη!
    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι... σα δε ντρέπονται! Αντί να καλέσουν κανέναν εκπρόσωπο των αντιεξουσιαστών να μας υπενθυμίσει τις "προοδευτικές" τους ιδέες...
    Πάντως, δυστυχώς για πολλούς, η ελληνική σημαία του Πανεπιστημίου γλύτωσε το κάψιμο.
    Δεν πειράζει. Να είναι καλά τα παιδιά. Υπάρχει και επόμενη φορά!



    ποια ειναι η πρωτευουσατης ελλαδας αγαπητε φιλε?
    venceremos
    04.02.2008, 01:06
    H δικιά σου άποψη περί δημοκρατίας κύριε κροκόδειλε συνίσταται σε φακελώματα λόγω ιδεολογίας και προληπτικές συλλήψεις...σωστά?
    Βρε τι πάθαμε... δεν μπορώ να συνεννοηθώ εδώ μέσα... αυτό θα εννοούν μάλλον όταν λένε ότι εκπαίδευση δεν σημαίνει απαραίτητα και παιδεία..
    Εδώ που μας έχει φτάσει το σύστημα...
    Crocodile
    04.02.2008, 01:06

    Παράθεση:


    ποια ειναι η πρωτευουσατης ελλαδας αγαπητε φιλε?


    Νομίζω ότι όπως πάμε σε μερικά χρόνια δεν θα έχουμε και πολλά περιθώρια να επιλέξουμε, ακόμη και αν θέλαμε...
    thank
    04.02.2008, 01:21
    Δημήτρη (ασχετος) .., πρωτευουσα της Ελλάδας η Αθήνα δεν είναι ? Α, επίσης, έχω να καταγγείλω πως εδώ μέσα μπαίνουν άτομα που μαθαίνουν τούρκικα. Χάθηκαν τα αγγλικά, τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά, - έστω τα ρώσσικα - ... Τούρκικα. Να πανε να μείνουν στην Τουρκία !!!!!!!
    asxetos
    04.02.2008, 01:23
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 04-02-2008 στις 01:21 έγραψε...

    Δημήτρη (ασχετος) .., πρωτευουσα της Ελλάδας η Αθήνα δεν είναι ? Α, επίσης, έχω να καταγγείλω πως εδώ μέσα μπαίνουν άτομα που μαθαίνουν τούρκικα. Χάθηκαν τα αγγλικά, τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά, - έστω τα ρώσσικα - ... Τούρκικα. Να πανε να μείνουν στην Τουρκία !!!!!!!



    Καλησπερα Θανο. Ελα ντε. ακου εκει τουρκικα. Τους εχθρους μας.
    Astron
    04.02.2008, 01:26
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 20:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 18:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 18:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 17:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:36 έγραψε...
    Τι στο διάολο ρε…πάλι σε λάθος πρωτεύουσα μένω;;;;;;
    Δεν είναι η Αθήνα;;;;;
    Φτου........



    Μην ακούτε κανέναν... Εγώ σας το λέω με στοιχεία.. Η Θεσσαλονίκη ειναι η πρωτεύουσα...!! Τι σκατά δεν ξέρω που μένω??

    Ναι ρε JaNick… μας πήρατε το basket μας πήρατε τα καλά φαγάδικα ,βγάζετε τις ποιο όμορφες γυναίκες ,πάρτε μας τώρα και τη πρωτεύουσα …να μείνουμε στο τέλος εγώ, ο άσχετος, και η mnk …
    Δεν μας katoyras λέω γω…
    (Το katoyras το έγραψα έτσι για να μην προκαλέσω το δημόσιο αίσθημα …)




    Θέλεις να σε karourisw φιλε μου? Μπηπως θελεις και να σε xesw?

    Επειδή είμαι αρκετά σωματώδης θα χρειασθεί πολύ υλικό !
    Και μόνο από μια καλοδουλεμένη δίοδο μπορεί να εξαχθεί…για να προσφέρεσαι μάλλον θα την διαθέτεις!!!




    Σας διαβεβαιώ αγαπητέ μου οτι ουδε μία παρα φύσην παρέμβαση έχει γίνει στην εν λόγω δίοδο.. Χρησιμεύει αποκλειστικά ώς έξοδος και ποτε ώς είσοδος...Και αν χρειαστεί εξτρα υλικό θα φέρομια και παρέα...
    Και για να μην ξεφεύγω απο το θέμα, θα ρίξουμε και ολίγο απο το υλικό και στη Χρυσή Αυγή... Έτσι, για το καλό...





    Είναι σοβαρή κουβέντα αυτή που διαβάζω?
    Το 'χετε παρατραβήξει. Κάντε μια προσπάθεια να μη ρίχνετε τόσο το επίπεδο!
    thank
    04.02.2008, 01:45
    Asxetos όχι πολλές οικειότητες (καλησπέρα θάνο κλπ) γιατί εγώ με τουρκομαθείς και το άλλο το πως το λένε, που θέλετε να διαλύσετε τα πάντα και να μην αφήσετε τίποτα όρθιο, δεν θέλω να έχω πολλά - πολλά. Αλλά μάλλον το προξενείο σας έχει δασκαλέψει να είστε ευγενείς, για στάχτη στα μάτια.
    asxetos
    04.02.2008, 01:48
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 04-02-2008 στις 01:45 έγραψε...

    Asxetos όχι πολλές οικειότητες (καλησπέρα θάνο κλπ) γιατί εγώ με τουρκομαθείς και το άλλο το πως το λένε, που θέλετε να διαλύσετε τα πάντα και να μην αφήσετε τίποτα όρθιο, δεν θέλω να έχω πολλά - πολλά. Αλλά μάλλον το προξενείο σας έχει δασκαλέψει να είστε ευγενείς, για στάχτη στα μάτια.



    τουρκικη διπλωματια.
    asxetos
    04.02.2008, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 04-02-2008 στις 01:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 20:40 έγραψε...

    Στη σημερινη κοινωνια της "επιδοσης" τα κριτηρια που λαμβανονται υποψη για την ενταξη των κοινωνικων υποκειμενων στο συστημα της κοινωνικης στρωματωσης ειναι το επιπεδο εκπαιδευσης και το επαγγελματικο κυρος.



    Παρ' ότι νέος, εχεις μείνει 30 χρόνια πίσω, αυτά δεν ισχύουν πια.
    Τώρα το μόνο που μετράει είναι το χρήμα, γι΄αυτό βλέπουμε ανθρώπους με μόρφωση και επαγγέλματα κύρους να αυτοεξευτελίζονται ασύστολα, προκειμένου να "κονομήσουν" πχ γιατροί, δικαστικοί, υψηλόβαθμοι υπάλληλοι .
    Ούτε η μόρφωση, ούτε το επάγγελμα σε καταξιώνουν κοινωνικά σήμερα, μόνο η "κονόμα".
    Τα πάντα θυσιάζονται κι η ψυχή μας ακόμα πουλιέται στο διάολο για την "κονόμα".

    ****************************************************************************************

    Αυτός που θα μπορουσε να είναι από πάνω, αλλά "απετάχθει τον πειρασμό", έχει δοκιμαστεί για την αντοχή του στο δέλεαρ της ανηθικότητας.

    Αντίθετα αυτός που φωνασκεί, επειδή αδικήθηκε από την τυχαιότητα και γεννήθηκε μακριά από τα κανάλια της εξουσίας και του χρήματος, δεν ξέρουμε τι θα κάνει, αν τα φέρει ο διάβολος κι αποκτήσει δύναμη.
    Μπορούμε όμως να συμπεράνουμε πολλά, παρατηρώντας πως χειρίζεται τις κοινωνικές γνωριμίες, επαφές και διασυνδέσεις στον μικρό του περίγυρο.
    Επωφελείται αντιδεοντολογικά απ' αυτές ;
    Κινείται τυχοδιωκτικά και νεποτιστικά στον δικό του κοινωνικό κύκλο ;
    Είναι απόλυτα σίγουρο, ότι αν ποτέ τα φέρει η κατάρα και βρεθεί κοντά σε κύκλους δύναμης, θα φερθεί πολύ πιο ποταπά κι αδίστακτα.






    Αυτος ειναι ο μικροαστος. Εχω ξαναγραψει για αυτον.
    Η μεσαια ταξη διακρινεται απο τη ταση να αποστασιοποιηθει απο το τροπο ζωης και τις αξιες της εργατικης ταξης και να μιμηθει τη καθ'εαυτο αστικη ταξη, εξου και ο ορισμος της ως "ΜΙΚΡΟΑΣΤΙΚΗΣ".
    Οι μικροαστοι χαρακτηριζονται απο μια αντιπαραγωγικη και κυρίως συντεχνιακη νοοτροπια, στην οποια τους οδηγει η ανασφαλεια και η αβεβαιοτητα για τη κοινωνικη τους θεση.

    Για τον ιδιο λογο, οι πολιτικοι τους προσανατολισμοι ειναι ασταθεις, φτανοντας ακομα και στην υποστηριξη λαικιστικων ή και φασιστικων κινηματων, ενω αποδεχονται τις υπαρχουσες κοινωνικες ιεραρχησεις.
    Για αυτο η μικροαστικη ταξη αποτελει σε μεγαλο βαθμο τη κοινωνικη βαση της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας, στην οποια έχει δωσει το στιγμα της.
    Κατα Μαρξ του αγιου ευαγγελιου το αναγνωμα

    Δηλαδη στην Ελλαδα μια πασοκ μια νδ, μια πασοκ, μια νδ...και ουτω καθ΄εξης...(συμπληρωματικο ηταν αυτο.)

    "έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 04-02-2008 02:26 ]