ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Αυτούς τους αντιεξουσιαστές ποιος θα τους σταματήσει;

    mnk
    13.02.2008, 03:01
    Αργησα να σου απαντήσω, γιατί ήθελα πρώτα να ψάξω και να πληροφορηθώ τα ακριβή γεγονότα των επεισοδίων στα οποία αναφέρεσαι και όπως εσύ μου μιλάς σοβαρά, να σου απαντήσω στο ίδιο επίπεδο σοβαρότητας κι όχι με αερολογίες.

    Προφανώς αναφέρεσαι στα γεγονότα της 4ης Σεπτεμβρίου του 2004, μετά την ήττα της Εθνικής Ελλάδος στην Αλβανία.
    Με μια μικρή έρευνα να τι έμαθα :

    Η ιστορία ξεκινάει πριν ακόμα κι από την άφιξη της Ελληνικής ομάδας στα Τίρανα και πυροδοτήθηκε από τον ίδιο τον πρωθυπουργό της Αλβανίας, τον Φάτος Νάνο, ο οποίος έδωσε στον αγώνα διαστάσεις εθνικής αντεκδίκησης.

    "Πάντως το κλίμα του φανατισμού καλλιέργησε και η αλβανική πολιτική ηγεσία." Εφημερίδα Τα ΝΕΑ, 04-09-04

    «Ακόμα και ο πρωθυπουργός της Αλβανίας Φάτος Νάνο, με τις πράξεις και τις δηλώσεις του, συνέβαλε στο κλίμα.»
    Εφημερίδα Ριζοσπάστης, 7 Σεπτέμβρη 2004.

    *


    Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι Αλβανοί φίλαθλοι (;) είχαν αναρτήσει πανό που έγραφαν "γαμώ την Ελλάδα", τουρκοκυπριακές σημαίες και γιουχάρανε τόσο τους παίκτες της Εθνικής Ελλάδος κατά την είσοδό τους στο γήπεδο, όσο και κατά την ανάκρουση του Ελληνικού εθνικού ύμνου.

    «Στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ελλάδας, πάρα πολλοί Αλβανοί στο γήπεδο χαιρετούσαν φασιστικά, δεν έλειψαν οι κορόνες περί «μεγάλης Αλβανίας» και σημαίες τουρκικές και αμερικανικές... Εντελώς... τυχαία, στο γήπεδο ήταν πολλοί με διακριτικά του UCK.»
    Εφημερίδα Ριζοσπάστης, 7 Σεπτέμβρη 2004.

    Παίκτης της Εθνικής φέρεται να δήλωσε "Αν δεν χάναμε, δεν φεύγαμε όρθιοι απ΄την Αλβανία"

    Μετά τον αγώνα, έκαψαν την Ελληνική σημαία του Προξενείου και οι Ελληνες υπάλληλοί του είχαν κλειδαμπαρωθεί μέσα σ' αυτό.

    "Αυτοκινητοπομπές περιήρχοντο τα Ελληνικά χωριά της Αλβανίας, με πυροβολισμούς, πυροτεχνήματα, με υβριστικά και απειλητικά κατά των Ελλήνων συνθήματα.
    Αυτοκινητοπομπές με ανθελληνικά συνθήματα περνούσαν έξω από το κτίριο του Γενικού Προξενείου της Ελλάδος στο Αργυρόκαστρο, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο επεισόδιο
    Eπεισόδια σημειώθηκαν εις βάρος της Ελληνικής μειονότητας στα Ελληνικά μειονοτικά χωριά της Κάτω Δρόπολης του νομού Αργυροκάστρου.
    Η αστυνομία αναγκάστηκε να βάλει μπλόκα στην είσοδο κάποιων χωριών."
    Από τον Ομογενειακό Τύπο της Αλβανίας.

    *


    Και συνεχίζουμε στην Ελλάδα ....
    Αφού οι Ελληνες είχαν παρακολουθήσει όλες αυτές τις απείρου κάλους σκηνές, στην τηλεόραση ....

    Επεισόδια έγιναν σε : Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Κιλκίς, Ηλεία, Καβάλα, Ζάκυνθο, Ιωάννινα, Πάτρα, Κέρκυρα, Πάρο, Ρέθυμνο, Καλαμάτα, Βόλο, Ρόδο.

    Τραυματισμός πάνω από 300 μεταναστών (περίπου 100 στην Αθήνα ) και ένας νεκρός στη Ζάκυνθο.

    Στην Αθήνα τα επεισόδια έγιναν από τη Νίκαια μέχρι τους Αμπελόκηπους.
    Στην Ακαδημία Πλάτωνος, στην πλατεία Ομονοίας, στην Κυψέλη, στις οδούς Πανεπιστημίου και Ακαδημίας και σε όλο το μήκος της Πατησίων.

    Πέντε άτομα μεταφέρθηκαν σε νοσοκομεία με τραυματισμούς από μαχαίρι.
    Οι τέσσερις είναι Αλβανοί και ο ένας Έλληνας.
    Δύο Αλβανοί από την περιοχή του Κολωνού μεταφέρθηκαν στο ΚΑΤ.
    Δύο Αλβανοί από το κέντρο της Αθήνας κι ένας Έλληνας από το Μπουρνάζι στο Λαϊκό Νοσοκομείο.

    Αλβανοί έκαψαν με φωτοβολίδα ένα ΙΧ αυτοκίνητο και προξένησαν φθορές σε άλλα έξι στο σταθμό Πελοποννήσου.

    Στην Ομόνοια, γύρω στα μεσάνυχτα, περίπου 200 Αλβανοί επιχείρησαν να συμπλακούν με ομάδα Ελλήνων στο κέντρο της πλατείας, αλλά η σύγκρουση αποφεύχθηκε από την επέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων. Οι αστυνομικοί απώθησαν τους Αλβανούς προς τα Χαυτεία και ύστερα έδιωξαν από την περιοχή και τους Έλληνες που προκαλούσαν.

    Μικρής έκτασης επεισόδια σημειώθηκαν και στη Θεσσαλονίκη, στην περιοχή του Λευκού Πύργου.
    Ένας Αλβανός οδηγήθηκε στον εισαγγελέα, κατηγορούμενος ότι τραυμάτισε δύο Έλληνες στη Νέα Απολλωνία.
    Σύμφωνα με την ανακοίνωση της αστυνομίας, πρόκειται για τον 18χρονο Αρμπεντίν Χόχα, ο οποίος επιτέθηκε και χτύπησε με σπασμένο μπουκάλι δύο νεαρούς Έλληνες, τραυματίζοντάς τους στα χέρια και τα πλευρά.

    Σοβαρά επεισόδια με Αλβανούς έγιναν και σε όλες τις πόλεις, στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.
    Στο Λιανοκλάδι ένας αγρότης κατήγγειλε ότι μετά τον αγώνα, Αλβανοί που στο παρελθόν δούλευαν γι αυτόν, του κατέστρεψαν τις αγροτικές του εγκαταστάσεις.


    Μικρής έκτασης επεισόδια σημειώθηκαν μεταξύ Ελλήνων και Αλβανών στο Καρπενήσι.
    Αλβανοί που διαμένουν και εργάζονται στην πόλη, μετά τη λήξη του ποδοσφαιρικού αγώνα, ξεχύθηκαν με Ι.Χ. αυτοκίνητα κάνοντας γύρους στην πλατεία Καρπενησίου κορνάροντας, γιουχάροντας και ανεμίζοντας Αλβανικές σημαίες.
    Καρπενησιώτες ζήτησαν από τους Αλβανούς να σταματήσουν, με αποτέλεσμα να προκληθούν μικρής έκτασης επεισόδια μεταξύ Καρπενησιωτών και Αλβανών.
    Η Αστυνομία Καρπενησίου επενέβη άμεσα με αποτέλεσμα τα επεισόδια να σταματήσουν.

    "…οι Αλβανοί μισούν τους Έλληνες" έλεγαν στην πλατεία εκείνο το βραδύ οι πολίτες.
    Αρκετοί μάλιστα από αυτούς ακούστηκαν να λένε ότι "…οι Αλβανοί είναι ρατσιστές απέναντι στους Έλληνες".
    Ευρυτανικά Νέα, 8 Σεπτεμβρίου 2004

    *


    Πέραν του ότι η ευθύνη για τα επεισόδια δεν μου φαίνεται και τόσο μονομερής, θέλεις να μου πεις ότι η Χρυσή Αυγή έχει τόση δύναμη ;
    Και που είναι όλη αυτή η δύναμη ;
    Στις εκδηλώσεις τους είναι τρεις κι ο κούκος, ούτε χίλιοι άνθρωποι.
    Μπορούν αυτοί οι λίγοι λοιπόν να φέρουν τούμπα όλη την Ελλάδα ;
    Και που ήταν όλοι οι αντιρατσιστές ;
    Γιατί δε βγήκαν έξω εκείνο το βράδυ ;

    StavmanR
    13.02.2008, 05:28
    Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τις απόψεις της Μαρίας (ΜΝΚ), η οποία διαθέτει ένα σημαντικά θετικό προσόν, όσο τουλάχιστον την παρακολουθώ στις συζητήσεις. Πριν εκφράσει άποψη διαβάζει... Προσωπικά, θεωρώ όφελος του καθενός αλλά και της κάθε συζητήσεως, να διαβάζουμε πριν εκφέρουμε άποψη. Επίσης, στα λεγόμενά της δεν διαφαίνεται να υποστηρίζει τους Χρυσαυγίτες έναντι των Αντιεξουσιαστών, αλλά να καταδικάζει τη βία και την πρόκληση σωματικής και ψυχολογικής βλάβης από κάθε πλευρά.

    Το πρόβλημα δεν είναι των ακραίων σοβινιστών και ακραίων αντιεξουσιαστών κατά βάση. Αυτό είναι ένα ψευτοδίλημμα που δημιουργείται ώστε να βρισκόμαστε πάντοτε στο μέσο μίας δυναμικής πολώσεως, αποπροσανατολισμένοι (φαινόμενο μαγνητικής επαγωγής μεταξύ ομοίων πόλων, φυσική Β' Γυμνασίου). Από τους εκατό και πλέον συλληφθέντες, το σύνολο αφέθηκε ελεύθερο χωρίς καν να καταθέσουν... Τελικώς, ποιος και τί κρύβεται πίσω από τους νεαρούς, που να τους καθιστά αόρατους στα μάτια της Δικαιοσύνης; Και αν ακόμη είναι 'τυφλή' τελευταία αποδεικνύει ότι έχει γίνει και 'βαρύκοη'... Οι τελευταίοι που φταιν είναι τα εκτελεστικά όργανα της εξουσίας (Δικαστές, αστυνομικοί), καθώς σε πολλές περιπτώσεις καθίστανται όμηροι των καταστάσεων που δημιουργούν οι υπόλοιπες των εξουσιών, γνωστών και τε και αγνώστων...

    Τέλος, ως αντιεξουσιαστές μπορεί να ορίζεται ένα μέρος της κοινωνίας με συγκεκριμένη ιδεολογική τοποθέτηση, αλλά ο όρος αφορά σε μεγάλο τμήμα της κοινωνίας, το οποίο φροντίζει να αποδεικνύει καθημερινά ότι δε σέβεται το σύνολο των κανόνων που το ίδιο θεσπίζει, προφανώς για όλους τους άλλους... Ο σεβασμός προς την εξουσία, δε σημαίνει υποταγή προς στους εξουσιάζοντες, αλλά αναγνώριση της κοινωνικής ελευθερίας σε ένα σύστημα κανόνων που δημιουργήθηκε και συνεχίζει να πλάθεται από εμάς για εμάς. Εμείς δημιουργούμε τους κανόνες μέσω της ψήφου μας ανά 4 χρόνια. Μόνο που τη 'βρώμικη' δουλειά την αναθέτουμε σε άλλους για να έχουμε κάποιον να βρίζουμε και να κατηγορούμε για την ανεπάρκειά μας ως πολίτες και κοινωνικά όντα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-02-2008 11:04 ]


    RoCkLiViN2
    13.02.2008, 10:39
    An thes na deis ti dunami exoun oi dolofwnoi oi xrusaugites, tsekare apla tin koinobouleutiki omada tou LA.O.S . Se autin uparxei enas bouleutis onomati Plebris... An den to ksereis einai oi gios tou udriti tis xrusis augis... Pes mou loipon, poses psifous xreiastike gia na eklegei bouleutis ????? Einai ntropi tou komatos kai tou politikou sustimatos pou enas tetoios anthrwpos einai sti bouli... Kai tuxainei na kserw apo prwto xeri to ti exei kanei autos o kurios.... Kai kati allo. Otan pirame to Euro, eixa katebei ki egw, opws kai ekatomuria alloi filathloi stin omonia na panigurisw.... Ekei loipon eida kai pollous maurous,pakistanous ktl na einai ena me tous ellines kai na panigurizoun ti niki tis xwras pou tous parexei ergasia.... Erxontai loipon tria tsoutsekia ( sorry gia tin ekfrasi...) tis xrusis augis, bgazoun ena maxairaki kai lene ston ena apo autous na afisei katw tin elliniki simaia me tin apeili oti tha ton sfaksoun... Nai, akribws auto tou eipan, kathoti imoun 3 metra pio kei kai akouga...Enas filos mou kratouse mia kamera kai tous kategrapse... Otan ton eidan irthan kai tou zitisan "eugenikotata" na tous dwsei tin kaseta... Tous tin edwse, giati den ithele na brethei sto nosokomeio, kai sikwthikan kai fugane... Thes na poume kai alla skinika ???? i den peistikes akoma oti einai dolofwnoi kai trampoukoi xwris eleos kai diakriseis?????
    Zefuros
    13.02.2008, 14:15
    Ο φανατισμος μερικες φορές τυφλώνει...ακομα και τις αποψεις.

    Τα πραγματα είναι απλά.

    Και οι 2 πλευρές ειναι ακραίες, φασιστικές και πρέπει να καταδικαστουν από ολους μας.

    Τελος.
    RoCkLiViN2
    14.02.2008, 03:55
    Exei ginei antilipto pisteuw pws upostirizeis ta meli twn organwsewn autwn... To an exei idrusei o pateras Plebri, to kserw, giati tixainei na exw gnwsto pou einai sta Xrusa Auga...Oso gia to skiniko stin omonia, oi tupoi eixan o enas rafto to sima tous kai o allos se tatoo. Twra, gia to oti tha me peis fasista kiolas, den mporw na sou apantisw katalilla edw, giati tha faw ban... Telos pantwn, apaksiw na sunexisw na sumetexw se afti ti suzititsi, me kapoion pou upostirizei kati toso oiktro, estw kai an tou to epitrepei i dimokratia pou den arese se autous pou upostirizei... Kouragio....
    absurdus_delirium
    14.02.2008, 11:08
    Να ρωτήσω εγώ; "Το κουτί της Πανδώρας" το είδε κανείς;
    absurdus_delirium
    14.02.2008, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-02-2008 στις 05:16 έγραψε...

    Οποιος αντιλαμβάνεται τον κόσμο ασπρόμαυρο, νομίζει ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες ανθρώπων : "Αυτοί που είναι με μας κι αυτοί που είναι με τους εχθρούς μας".
    Να σε πληροφορήσω λοιπόν, ότι υπάρχει και μια τρίτη :
    Αυτοί που σας έχουν εξ ίσου γραμμένους κι εσάς και τους εχθρούς σας, αρκεί να μην δημιουργείτε πρόβλημα στους υπόλοιπους, γιατί τότε γίνονται εξ ίσου εχθρικοί και με τους δυο σας.

    Να σημειώσω εγώ απλώς πως για να υπάρχουν αυτοί οι τρίτοι και να απολαμβάνουν την ησυχία τους που διαταράσσεται από αυτούς τους ακραίους αρκετοί από δαύτους (τους μέσους) αναγκάστηκαν σε κάποια στιγμή να πάρουν ακραία θέση και να χύσουν το αίμα τους, δεν είναι έτσι;
    Παράθεση:

    Αυτή τη στιγμή όμως δεν δημιουργούν το πρόβλημα οι Πλεύρηδες και οι Χρυσές Αυγές, διότι είναι αμελητέες ποσότητες.
    Το πρόβλημα το δημιουργούν οι γιαλατζί "αντιεξουσιαστές", οι γιαλατζί "αριστερούληδες" και οι γιαλατζί "αντιρατσιστές", που με την κάλυψη και τις ευλογίες διάφορων αδιαφανών ΜΚΟ, το παίζουν τιμητές των πάντων και συμπεριφέρονται ακριβώς όπως συμπεριφερόταν το κόμμα του Χίτλερ το 1936.

    Καλά, εντάξει... Με τον Χίτλερ απλά υπερβάλλεις γιατί πάει ο νους σου στη Νέα Τάξη Πραγμάτων που χρησμιμοποιεί ως πέμπτη φάλαγγα τους πολιτικαλυκορεκτούληδες αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Το πρόβλημα δεν το δημιουργούν ούτε οι φασίστες ούτε οι αναρχικοί.
    -παρεμπιπτόντως το να χρησιμοποιούμε τον όρο "φασισμός" για ακραίες βίαιες πρακτικές που ακυρώνουν την, κατ' επίφασι, δημοκρατία είναι θεμιτό αλλά, ενώ τα άκρα έχουν κοινά όσον αφορά τη χρήση βίας, την αδιαλλαξία και το συγκρουσιακό τους χαρακτήρα, σε καμία περίπτωση δεν ίναι το ίδιο. Αν θέλουμε να τα ταυτίζούμε ας βρούμε άλλον όρο-
    Και οι δύο ομάδες είναι αμελητέες ποσότητες. Αυτό που θα έπρεπε να μας ανησυχεί είναι το γιατί επιτρέπεται να φτάνουν τα πράγματα σε αυτή την κατάσταση; Μήπως για να ενταθεί το αίσθημα ανασφάλειας των πολιτών; Μήπως γιατι αυτή είναι πλέον η εγχωρια "τρομοκρατία" και ας μη λησμονούμε πως έχουμε "πόλεμο εναντίον της τρομοκρατίας"; Μήπως για να απαιτήσουμε να τελειώνει αυτή η κατάσταση; Μήπως για να γίνει αυτό θέλει ένταση της αστυνομοκρατίας με αντάλλαγμα ένα μικρούλι κομμάτι της ελευθερίας μας;
    Οι αστυνομία έχει δεσμούς με τους ακροδεξιούς και οι αναρχικοί καίγανε και στο παρελθόν τον Άγνωστο Στρατιώτη. Τώρα αυτό έχει αναχθεί στο ανώτατο πρόβλημα.

    Ξυπνήστε και δείτε ότι είστε στρατοί...
    ....για να εξυπηρετείται το κλασικό διαίρει και βασίλευε μέσα στην ελληνική κοινωνία.


    sigur
    14.02.2008, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Ευάγγελε, είσαι φυσικός.

    Το νόμο δράσης-αντίδρασης τον ξεχνάς ;
    Οταν είμαι όρθιος και με σπρώχνουν προς κάποια πλευρά, αν θέλω να παραμείνω όρθιος, πρέπει να σπρώξω προς την αντίθετη.

    Εγω δε γουστάρω να με σπρώχνουν και δεν κάνω διάκριση στις πλευρές.
    Δεν μ' ενδιαφέρει ούτε το προσωπείο, ούτε η διαφημιστική ταμπέλα, ούτε οι "καλές προθέσεις" αυτών που με σπρώχνουν και για μένα είναι ίδιοι.
    Οποιος με σπρώχνει είναι εχθρός μου.
    Το 67-74 με έσπρωχναν προς τη μια πλευρά, τώρα -υποτίθεται- με σπρώχνουν προς την αντίθετη. Ποια η διαφορά ;

    Οχι δεν υπερβάλλω καθόλου, το εννοώ ακριβώς όπως το γράφω.
    Και πολύ φοβάμαι - για να μη σου πω ότι είμαι σίγουρη- ότι οι καραγκιοζοπαίχτες είναι οι ίδιοι όπως και τότε, μόνο που εκείνη η ταμπέλα πάλιωσε, δε φτουράει πια και φτιάξανε καινούργιο λογότυπο.

    Για ψάξε λίγο παραμέσα, κάτω απ' τις επιφάσεις...




    ολίγον υπερβολική η ταύτιση σου με την τότε εποχή.Εντάξει, δεν έχω ζήσει εκείνη την περίοδο, ότι γνωρίζω είναι από μαρτυρίες άλλων και από βιβλία. Αλλά σίγουρα τώρα αν δεν επιθυμείς δεν σε σπρώχνει κανένας (αλλοίμονο δεν αναφέρομαι στις αξιολύπητη απόφαση της Αστυνομίας να ''διαλύσει'' τις οδομαχίες χωρίς να αναλογιστεί τους αθώους πολίτες...).Υποτείθεται οτι ο καθένας είναι κύριος της βούλησης του και ελεύθερος να πράξει αυτοβούλως.Ακόμα και να μην εφαρμόζεται πάντα, μια ταύτιση με τις τότε συνθήκες με τρομάζει ολίγον...
    mnk
    14.02.2008, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 14-02-2008 στις 13:09 έγραψε...

    μια ταύτιση με τις τότε συνθήκες με τρομάζει ολίγον...



    Εμένα να δεις πως με τρομάζει !!

    Η μόνη διαφορά είναι ότι τότε ήταν άλλες οι συνθήκες και τα σπρωξίματα γίνονταν τοπικά και επί μέρους.
    Τώρα όμως που όλοι είμαστε μια γειτονιά, "ένα χωριό, ρε παιδί μου" το σπρώξιμο είναι παγκόσμιο.

    Οταν σπρώχνεις 10 πρόβατα, μοιράζεις και επί μέρους σφαλιάρες.
    Οταν σπρώχνεις 10.000 πρόβατα δεν ασχολείσαι με το κάθε πρόβατο χωριστά και αναγκαστικά κάνεις πιο μεγάλου εύρους και πιο αργές και σοφιστικέ μανούβρες.
    Και σου λέει το πρόβατο : "τουλάχιστον τώρα δε με βαράνε".
    (Τρόπος του λέγειν, για ρώτα και τα πρόβατα που είναι στα εξωτερικά όρια της αγέλης..)

    Κι αν τότε μας έβαλαν στο μαντρί, πολύ φοβάμαι ότι τώρα τραβάμε για το σφαγείο.




    sigur
    14.02.2008, 13:47
    μακάρι να διαφωνούσα μαζί σου mnk... Τίποτα δεν διδαχτήκαμε ως στάση ζωής δηλαδή όλα αυτά που έγιναν προ 30ετίας +. Φαίνεταιδεν μας έλειψε καθόλου η δημοκρατία, η ελευθερία λόγου η αξιοκρατία, η παιδεία και το δημόσιο συμφέρον για αυτό τα απαξιώνουμε τόσο. Ίσως να μην τα είχαμε και ποτέ και έτσι απλά να νομίζουμε οτι προσεγγίζουμε τις έννοιες αυτές με ατελίωτα πισογυρίσματα...
    Για να μη λέμε οτι για όλα σε αυτή την έρμη χώρα φταίει η Τουρκοκρατία (άσχετον λίγο, όχι πολύ...)
    absurdus_delirium
    14.02.2008, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-02-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Ευάγγελε, είσαι φυσικός.



    Διόρθωσις: Είμαι μηχανικός της επιστήμης των υλικών, τουτέστιν στο όριο όπου η χημεία συναντά τη φυσική και η επιστήμη την τεχνολογία.

    Παράθεση:

    Οχι δεν υπερβάλλω καθόλου, το εννοώ ακριβώς όπως το γράφω.
    Και πολύ φοβάμαι - για να μη σου πω ότι είμαι σίγουρη- ότι οι καραγκιοζοπαίχτες είναι οι ίδιοι όπως και τότε, μόνο που εκείνη η ταμπέλα πάλιωσε, δε φτουράει πια και φτιάξανε καινούργιο λογότυπο.

    Για ψάξε λίγο παραμέσα, κάτω απ' τις επιφάσεις...




    Ψάχνω! Και ήθελα να σε ρωτήσω και το ξέχασα: σε ποιες ΜΚΟ αναφέρεσαι;
    mnk
    14.02.2008, 15:44
    Στις πολυεθνικές.

    ΥΓ. Αφού αποκλείσεις το πρακτικά αδύνατο, αυτό που μένει είναι η αλήθεια, όσο απίθανη κι αν φαίνεται.
    Κάπως έτσι τα έλεγε ο Σέρλοκ Χολμς.

    ΥΓ 2. Για δες και το περίφημο "ποιος ωφελείται;"

    -------------
    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 14-02-2008 15:53 ]


    hartigan
    14.02.2008, 15:49
    Κανείς
    AlmaNegra
    16.02.2008, 21:23
    Ωπα ωπα, τώρα είδα τη κουβέντα εδώ..
    mnk δεν με πειράζει για το ποστ απλά μη φάμε κανένα ban γιατί τα χώνω με βαριές εκφράσεις!
    Επίσης να πω πως το ότι η mnk συμφωνεί με αυτά που έγραψα δε σημαίνει ότι εγώ συμφωνώ με όλα αυτά που γράφει, έτσι?
    Πάνω κάτω η γνώμη μου (για να μπω και ontopic) είναι αυτή του ποστ.

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 14-02-2008 στις 03:55 έγραψε...

    Exei ginei antilipto pisteuw pws upostirizeis ta meli twn organwsewn autwn...



    Φίλε, αυτό το έγραψες μετά από την παράθεση του ποστ από το blog μου και χωρίς να έχω παρακολουθήσει την κουβέντα, μου χτύπησε άσχημα γιατί αφήνει λανθασμένες εντυπώσεις σε κάποιον που διαβάζει το φορουμ...
    Ελπίζω να μην αναφερόσουν σε μένα και καλύτερα να το διευκρινήσεις γιατί θα ήταν άσχημο να είναι αυτό που εσύ κατάλαβες από όσα λέω στο ποστ (ελεος δλδ... ). Ας μη χαρακτηρίζουμε τόσο εύκολα και τόσο άσχημα ταυτόχρονα ανθρώπους που δεν ξέρουμε γιατί αυτό χαρακτηρίζει και τον εαυτό μας έ;
    oulion
    17.02.2008, 13:53
    Δεν τα πάω καλά με τους αναρχικούς γενικότερα...
    Κατά τη γνώμη μου οι κανόνες υπάρχουν για να τους υπακούμε,όχι για να τους παρακούμε...
    GAGA
    17.02.2008, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 12-02-2008 στις 01:02 έγραψε...


    Θα σου πω τι εχω διαβασει, δεν ξέρω αν αληθεύει.

    Διάβασα, λοιπόν, ότι αυτή την πορεία για τα Ιμια, η χρυσή αυγή την κάνει κάθε χρόνο και ότι δεν έχουν διαπράξει αξιόποινες πράξεις κατά την πορεία , τις άλλες φορές.

    Αν αυτό είναι αλήθεια, τότε το δικό μου πρόβλημα είναι, γιατί ειδικά αυτοί δεν έχουν ίσα δικαιώματα με όλους τους άλλους να κανουν πορεία ;
    Είναι δυνατόν η ελεύθερη έκφραση να ισχύει για όλους, εκτός από κάποιους ;
    Τι είδους Δημοκρατία είναι αυτή ;

    Δεν αποδίδω κακές προθέσεις στα μέλη των οργανώσεων της αντι-συγκέντρωσης.
    Αποδίδω όμως πονηρούς και αντι-δημοκρατικούς σκοπούς στους διοργανωτές της.

    Η αντι-συγκέντρωση είναι θεμιτή, μόνον ως έκφραση της αντίθετης άποψης.
    Αν μ αυτήν προσπαθείς να φιμώσεις όποιον δεν σου αρέσει, τότε ναι, είναι φασιστική μέθοδος.

    Αν θέλουμε δημοκρατία, τότε αυτή πρέπει να ισχύει για όλους, αλλιώς δεν είναι δημοκρατία, είναι ολοκληρωτισμός.







    Αγνοείς (ακούσια ή εκούσια, δεν ξέρω), τις δολοφονικές πράξεις των μελων της Χρυσής αυγής και άλλων συναφών οργανώσεων;
    Αυτή η αντίληψη για την Δημοκρατία που εφράζεις απο αυτό το post είναι και καλά politicaly correct και ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

    Γιατί;
    Γιατί δεν μπορείς να μιλάς με όρους δημοκρατίας για άτομα ή οργανώσεις που είναι κατα της έννοιας της δημοκρατίας.

    Είναι δημοκρατικοί οι σκοποί της Χρυσής Αυγής και αντι-δημορατικοί των άλλων;;;;;
    Παράθεση:


    Για να ξεκαθαρίζουμε.
    Οπως φαίνεται, τα μέλη της οργάνωσης "Χρυσή Αυγή" είναι όντως θαυμαστές του Χίτλερ και του Ναζισμού.αυτό ισχύει, έχουν τα ίδια νομικά δικαιώματα και υποχρεώσεις με όλους τους υπόλοιπους Ελληνες.
    Αν εσύ πρεσβεύεις την καθιέρωση κάποιας -δικού σου γούστου- δικτατορίας, όπου ορισμένες απόψεις θα απαγορεύονται δια νόμου, πες το ευθέως και μην το κουράζουμε.

    Το αξιοπερίεργο είναι ότι και τα φονταμενταλιστικά αντιναζιστικά και αντιρατσιστικά κινήματα, κλώνοι και παρακλάδια των οποίων είναι οι περισσότερες ντόπιες αντιρατσιστικές οργανώσεις, προέρχονται ακριβώς από τη γεωγραφική περιοχή προελεύσεως του Ναζισμού !!

    Αυστρία, Ελβετία, Γερμανία.
    (Κατ΄αλφαβητική σειρά και όχι κατά σειρά.... σπουδαιότητας).

    Και να δεις που δεν πιστεύω στις συμπτώσεις .......








    Αλλοι έχουν τις αντιλήψεις για ποινικοποιήση απόψεων και δικτατορία.Τους οποίους άλλους δικαιολογείς.
    Είναι σαν ένας βιολογικός οργανισμός να νομιμοποιοιεί και να μην καταπολεμάει τα καρκινικά του κύτταρα ,που θέλουν να τον καταλήσουν "επειδή ο καθένας έχει τη γνώμη του"
    Και αυτό που λές για το απο προέρχονται τα ναζιστικά κινήματα περιέχει μήπως κανένα επιχείρημα και δεν το καταλαβαίνω;;;;;
    Μήπως γίνεσαι και εσύ λίγο ολοκληρωτική και προκατηλημένη;;;;Του στύλ Γερμανός=Φασίστας και άλλα τέτοια;;;;
    Εχεις σκεφτεί, οτι ακριβώς επειδή εκει βιωσαν τις συνέπειες των ιδεων κάποιων "συντρόφων" της Χρυσής Αυγής ξεκίνησαν το Αντι-Ρατσιστικό κίνημα;;;;;
    Ξεκίνησε ο Ναζισμός απο την Ελβετία;;;;;

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-02-2008 στις 19:29 έγραψε...


    Η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να αφεθούν ήσυχοι να κανουν την εκδήλωσή τους -όπως όλος ο κόσμος- και αν διαπράττονταν αξιόποινες πράξεις, τότε θα μπορουσε κάποιος να τους κατηγορήσει.
    Το να χρησιμοποιείς αυτοδικία για να εμποδίσεις την έκφραση κάποιου που "είναι φασίστας" είναι εξ ίσου φασιστικό.

    Ασε που μ΄αυτά και μ΄αυτά τους δίνεις οντότητα, μεγαλύτερη απ' όση πραγματικά έχουν. Αναρωτιέμαι, οι σχεδιαστές αυτής της τακτικής δεν αντιλαμβάνονται ότι έτσι τους ενδυναμώνουν ;
    Και αναγκάζομαι -επειδή δεν μπορώ να παραδεχτώ την ύπαρξη τόσης πολιτικής αφέλειας, σε ανθρώπους που είναι χρόνια στην πολιτική- να σκεφτώ πονηρά.
    Μήπως τελικά ο στόχος είναι ακριβώς η αναβάθμιση του αντιπάλου, ώστε αντιδιαμετρικά να αποδώσουμε κύρος και λόγο ύπαρξης στον εαυτό μας ;;;



    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 06-02-2008 19:33 ]





    Δεν είμαι υπέρ της αυτοδικίας που λες, αλλά όταν αυτοί που θα έπρεπε να επιβάλουν τι δίκιο δεν το κάνουν;Και ακόμα χειρότερα συμμαχούν με το φασιστικό παρακράτος;Τι γίνεται εκεί;
    Οσο για το άλλο που λες ,είναι ,το λιγότερο, προβακατόρικο
    Δεν νομίζω οτι η Αριστερά έχει καμμία ανάγκη να προσδιορίζεται και να αποκτά σημασία απο τέτοιου είδους υποκείμενα.Εχει πολύ σοβαρότερα θέματα τα οποία την προσδιορίζουν.
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-02-2008 στις 05:16 έγραψε...


    Αυτή τη στιγμή όμως δεν δημιουργούν το πρόβλημα οι Πλεύρηδες και οι Χρυσές Αυγές, διότι είναι αμελητέες ποσότητες.
    Το πρόβλημα το δημιουργούν οι γιαλατζί "αντιεξουσιαστές", οι γιαλατζί "αριστερούληδες" και οι γιαλατζί "αντιρατσιστές", που με την κάλυψη και τις ευλογίες διάφορων αδιαφανών ΜΚΟ, το παίζουν τιμητές των πάντων και συμπεριφέρονται ακριβώς όπως συμπεριφερόταν το κόμμα του Χίτλερ το 1936.

    Σου εύχομαι κάποια στιγμή ν' ανοίξεις τα μάτια σου και να δεις τι πραγματικά παίζεται γύρω σου, αντί ν' αναμασάς έτοιμα "πακέτα" σκέψης.

    Και για αρχή διάβασε το ποστ του almanegra, που έχει την ίδια ηλικία με σένα, αλλά καταλαβαίνει το νόημα των γεγονότων, γιατί έχει το θάρρος να σκέφτεται μόνος του και δεν κρύβεται πίσω από μοδάτες "ιδεολογίες".

    Και οπως γραφει και ο almanegra .....

    Ξυπνήστε και δείτε ότι είστε στρατοί...
    ....για να εξυπηρετείται το κλασικό διαίρει και βασίλευε μέσα στην ελληνική κοινωνία.




    Αυτά τα οποία γράφεις μπορούν να χαρακτηριστούν, επιεικώς, ως προσβλητικά.
    Είναι "αμελητέες ποσότητες". Για δες τα ποσοστά των εκλογών.....Για δες τις δεκάδες δολοφονικές επιθέσεις....
    Οι "αμελητέες ποσότητες" ποσότητες μετά μάζευαν παρέα με τους αστυνομικούς τα κοντάρια απο τις σημαίες και τους λοστούς και τα; βάζαν σε βανάκι.
    Ουτε αυτό το άκουσες;;;;

    Φανερώνεις μια απίστευτη άγνοια όταν βάζεις στο ίδιο καλάθι αριστερούς ,αντιεξουσιαστές και αντιρατσίστες.

    Οι γιαλατζί "αντιεξουσιαστές", οι γιαλατζί "αριστερούληδες" και οι γιαλατζί "αντιρατσιστές", αλλα οι original φασίστες ε;;;;
    Πως νομίζεις εσυ οτι είναι οι original αρίστεροι και αντορατσίστες;;;;;Για πές;;;;;

    Οι ΜΚΟ είναι οι εταιρείες;;;;;;;Και αυτές οι εταιρείες υποστηρίζουν τους αντιρατσίστες;;;;
    Μάλλον υποστηρίζουν την politically correct άποψη σου.....
    "Πακέτο σκέψης" είναι η δική σου νεοταξίτικη αντίληψη περι δημοκρατίας,Και αυτή είναι η μόδα.Δεν έιναι καθόλου μόδα (πια) το να είσαι αντιρατσίστας ή αρίστερός, οτι κι αν σημαίνουν οι όροι.

    Αν αυτοί (αριστεροί και αντιρατσίστες) συμπεριφέρονται σαν τον Χίτλερ το 1936, οι Χρυσαυγίτες σαν τι συμπεριφέρονται;;;;;;

    Kerato
    17.02.2008, 16:38
    Πες τα ρε συ, GAGA, γιατί παράγινε το κακό εδώ μέσα.
    Κουτσοί, στραβοί, στον Άγιο Παντελεήμονα...
    orizontas
    17.02.2008, 18:27
    Οποιος δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει "Νέα Τάξη" πραγμάτων δεν μπορεί δυστυχώς να κατανοήσει τα όσα γράφει το μέλος mnk σε αυτό το τόπικ και του φαίνονται ..κινέζικα.
    Οσο για αυτό που έχει καταντήσει καραμέλα πλέον και εννοώ φυσικά τη φράση "Είναι προσβλητικά τα όσα γράφεις΄" την χρησιμοποιούν συνήθέστατα όσοι/'οσες υποφέρουν όχι μόνο από έλλειψη επιχειρημάτων ,αλλά και από
    έλλειψη βασικών αρχών ..
    Οι ίδιοι παρασυρμένοι από τις εκάστοτε μόδες της εποχής (στις μέρες μας ζούμε τη μόδα του "νεοοπροοδευτικού" "σκεπτικιστή"ή αλλιώς "γιαλαντζί αριστερού"(με το cabrio) επιτίθονται ανελέητα σε κάθε τι που έχει πρώτο συνθετικό το εθν- αλλά και στο Συνταγματικά επίσημο θρήσκευμα της χώρας μας)
    Συνοψίζοντας ,η άποψη μου είναι πως πρέπει να είναι καταδικαστέα κάθε μορφή βίας από όπου και αν προέρχεται .Ανάλογη όμως σπουδαιότητα έχει και η ελεύθερη διακίνηση των απόψεων σύμφωνα και με το Σύνταγμα.
    Αρα ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει διαδήλωση και αντιδιαδήλωση αρκεί
    μην παραβιάζει τα δικαιώματα των υπολοίπων.
    Για τις αξιόποινες πράξεις υπάρχει εισαγγελέας και Δικαιοσύνη
    και μόνο αυτοί.Δεν είναι ούτε δική μας δουλειά ούτε των ΜΜΕ.


    Ελπίζω να μην κούρασα με την παρέμβαση μου.
    mnk
    17.02.2008, 19:08
    Τον καιρό της δικτατορίας -αλλά και μετά τον εμφύλιο, απ' ο,τι λεν όσοι τα έχουν ζήσει- όταν ήθελαν να εξουδετερώσουν κάποιον ενοχλητικό, του κρέμαγαν την ταμπέλα του "αριστερού μιάσματος".
    Κι άρχιζε ο φουκαράς να απολογείται : "Μα όχι, εγώ είμαι πατριώτης και εθνικόφρων, με παρεξηγήσατε !!"

    Τώρα η αντίστοιχη ταμπέλα γράφει "φασίστας".
    Κι αρχίζει η απολογία : "Μα τι λέτε ; Εγω είμαι προοδευτικός άνθρωπος και δημοκράτης !!"

    Ασπρες-κόκκινες-κίτρινες-μπλε δικτατορίες ...

    Η γενιά που ενηλικιώθηκε την εποχή της παντοδυναμίας του Κλίντον, έχει μπολιαστεί για τα καλά με τον πνευματοκτόνο ιό του "politically correct".
    Εχουν σκοτώσει τον μπάτσο μέσα τους, αλλά τον λογοκρίτη τον έχουν πρώτο τραπέζι-πίστα.
    Μου θυμίζουν συχνά το περίφημο "comme il faut" και τον καθωσπρεπισμό της εποχής της γιαγιάς μου : "Αυτά τα πράματα δεν λέγονται, είναι ντροπή, τι θα πει ο κόσμος;"

    Φιλάκια ....

    ΥΓ. Ποιοι χρηματοδοτούσαν τον Χίτλερ ;; οεο ;
    Ο ευρών παίρνει εικονικό λουκούμι.
    Ποιοι χρηματοδοτούν τα "αντιρατσιστικά κουνήματα";
    Ο ευρών παίρνει τη λουκουμόσκονη.


    ----------
    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 18-02-2008 05:53 ]


    absurdus_delirium
    17.02.2008, 20:56