ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.844 μέλη
    Stroumfita456
    03.02.2008, 14:28
    Ποια η γνώμη σας για τον George Michael?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 03-02-2008 14:30 ]





    επισυναπτόμενα: 04503.jpg 
    deathminor88
    04.02.2008, 03:25
    Βρίσκεται μέσα στις σημαντικότερες παρουσίες της "σύγχρονης" (60s και μετά) μουσικής..
    Και έχει και φωνάρα. Μου αρέσει αλλά όχι τρελά. Προτιμώ Jackson, Prince, Mercury, Idol κλπ...
    rompa
    04.02.2008, 11:35
    Παράθεση:
    Βρίσκεται μέσα στις σημαντικότερες παρουσίες της "σύγχρονης" (60s και μετά) μουσικής..
    Και έχει και φωνάρα. Μου αρέσει αλλά όχι τρελά. Προτιμώ Jackson, Prince, Mercury, Idol κλπ...



    Συμφωνώ απολύτως ... Δεν ενθουσιάστηκα ποτέ αλλά παραδέχομαι ότι είναι τραγουδιστής με ισχύ και σημαντική παρουσία στο χρόνο
    kamelia8
    10.03.2008, 16:27
    Μ' αρέσει!

    Κυρίως τα τραγούδια του Wake me up before you go-go και Careless whisper!


    npxx88
    10.03.2008, 20:59
    ειναι αυτος που πραγματικα αξιζει απο τη μπαμπαλονοφουσκα των 80's μαζι με μαντονα και κανα δυο τρεισ αλλους. Πολυ καλη φωνη υπεροχα τραγουδια οπως το where did your heart go και father figure αλλα και μονο το γεγονος οτι εχει περασει τοσα πολλα λογω της υπερπροβολης της ιδιωτικης του ζωης απο τα ΜΜΕ τουλαχιστον σ'εμενα τον κανουν περισσοτερο συμπαθη!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : npxx88 στις 17-03-2008 15:55 ]


    -Sadahzinia-
    10.03.2008, 22:15
    Γλυκαναλατος....δεν μ'αρεσει....
    kwstasagas
    24.04.2008, 14:09

     απο τη μπαλονοφουσκα των 80's

    Αγαπητή μου συμφορουμίτισσα, σού αναφέρω μερικά από τα ονόματα της "ξενόφερτης" ποπ -ροκ σκηνής που μεσουρανούσαν στα 80ς, τα οποία μού έρχονται τώρα στο μυαλό : Chris De Burgh, Dire Straits, Brian Ferry, Clash και Stranglers στην ωριμότητά τους, Pretenders, U2 [στην καλύτερή τους και κυρίως ΑΓΝΟΤΕΡΗ εποχή τους], Smiths, Housemartins, Waterboys, Ultravox, Echo & The Bannymen, Bauhaus, Sisters Of Mercy, Depeche Mode, Brian Adams, Mike Oldfield .... και λίγα - μα πολύ λίγα - είπα ..... Αν ακούσεις το μουσικό έργο που άφησαν όλα τα προαναφερθέντα ονόματα [των οποίων, επαναλαμβάνω, η απαρίθμηση είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ], ίσως να αναθεωρήσεις την άποψη ότι τα 80ς ήταν μια "μπαλονόφουσκα". Και δεν αποκλείεται να διαπιστώσεις ότι την ίδια εποχή υπήρχαν καλλιτέχνες που προσέφεραν ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ πράγματα απ' ό,τι ο Τζορτζ Μάικλ και οι Wham του .....  

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-04-2008 16:49 ]


    XeniaRodo
    24.04.2008, 16:58

    Από τις αγαπημένες μου ξένες φωνές, πήγα και στη συναυλία του στο ΟΑΚΑ...

    :) σούπερ!


    rWmS
    24.04.2008, 19:12

    Με δυο λογια:

    Ενας ακομα συμπατριωτης που την ψωνησε (λιγο περισσοερο απο τους αλλους) και το παιζει diva...

    Τιποτα αξιολογο κατα την δικη μου ταπεινη γνωμη.


    kwstasagas
    24.04.2008, 19:28

    Θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη μας από τη Λεμεσσό. Έτσι, όταν κάποιοι παλιοί συμμαθητές μου μού πρότειναν το περασμένο καλοκαίρι να πάω μαζί τους στη συναυλία του στο ΟΑΚΑ, αρνήθηκα με ευγενικό τρόπο να τους ακολουθήσω. Όμως, όταν τους είδα πόσο είχαν ευχαριστηθεί με αυτή τη συναυλία .... δεν μπόρεσα να μην χαρώ κι εγώ με τη χαρά τους !!!

    Όπως βλέπετε, όσο κι αν ο κ. Michael δεν με εκφράζει καθόλου μα καθόλου [ούτε τα τραγούδια του, ούτε ως προσωπικότητα], δεν μού μένει παρά ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ τόσο τον ίδιο, όσο και τους ακροατές του .......     


    npxx88
    14.05.2008, 15:56

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 24-04-2008 στις 14:09 έγραψε...

     απο τη μπαλονοφουσκα των 80's

    Αγαπητή μου συμφορουμίτισσα, σού αναφέρω μερικά από τα ονόματα της "ξενόφερτης" ποπ -ροκ σκηνής που μεσουρανούσαν στα 80ς, τα οποία μού έρχονται τώρα στο μυαλό : Chris De Burgh, Dire Straits, Brian Ferry, Clash και Stranglers στην ωριμότητά τους, Pretenders, U2 [στην καλύτερή τους και κυρίως ΑΓΝΟΤΕΡΗ εποχή τους], Smiths, Housemartins, Waterboys, Ultravox, Echo & The Bannymen, Bauhaus, Sisters Of Mercy, Depeche Mode, Brian Adams, Mike Oldfield .... και λίγα - μα πολύ λίγα - είπα ..... Αν ακούσεις το μουσικό έργο που άφησαν όλα τα προαναφερθέντα ονόματα [των οποίων, επαναλαμβάνω, η απαρίθμηση είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ], ίσως να αναθεωρήσεις την άποψη ότι τα 80ς ήταν μια "μπαλονόφουσκα". Και δεν αποκλείεται να διαπιστώσεις ότι την ίδια εποχή υπήρχαν καλλιτέχνες που προσέφεραν ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ πράγματα απ' ό,τι ο Τζορτζ Μάικλ και οι Wham του .....  

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-04-2008 16:49 ]



    προσωπικη σου γνωμη. εμενα παντως μου ερχονται πολλα περισσοτερα ονοματα στο μυαλο απο τα 80'ς που μου δημιουργουν την εικονα μιας glitter φουσκας και αποτελουν τον κανονα εκεινης της δεκαετιας. αυτα που ανεφερες χρυσε μου απλως αποτελουν εξαιρεσεις. δεν το αρνουμαι υπαρχουν και τα καλα αυτης της δεκαετιας δε μπορουμε να τη διαγραψουμε. αλλα οταν τη συγκρινεις με τις υπολοιπες πραγματικα δε λεει κ πολλα. οσονα αφορα τον Τζορτζ Μαικλ μαλλον δεν το πολυγουσταρεις απο οτι φαινεται. αντιθετα εγω θεωρω οτι εχει προσφερει πολλα υπεροχα ασματα στη παγκοσμια μουσικη.


    kwstasagas
    14.05.2008, 23:01

    npxx88 έγραψε :

    εμενα παντως μου ερχονται πολλα περισσοτερα ονοματα στο μυαλο απο τα 80'ς που μου δημιουργουν την εικονα μιας glitter φουσκας και αποτελουν τον κανονα εκεινης της δεκαετίας

    Kι όμως, αγαπητή μου συμφορουμίτισσα, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι !!!! Το λέω αυτό επειδή σού ρίχνω περί τα 17 - 18 χρονάκια και, συνεπώς, έχω προλάβει να ζήσω αυτήν τη δεκαετία ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ !! [αν ανοίξει κάποιος φίλος τόπικ σχετικά με τη μουσική των 80ς - ή γενικά για τα 80ς - ίσως μού δοθεί η ευκαιρία να καταθέσω απόψεις και αναμνήσεις γι' αυτή τη δεκαετία, τόσο για τα καλά της, όσο και για τα στραβά της .....] ....

     

    οσον αφορα τον Τζορτζ Μαικλ μαλλον δεν το πολυγουσταρεις απο οτι φαίνεται

     

    Πράγματι, έτσι είναι ..... Όμως, ρίξε μια ματιά στο αμέσως παραπάνω ποστ για να δεις πώς αντιμετώπισα τους συνομήλικούς μου που πήγαν στη συναυλία του και είδαν έναν αγαπημένο καλλιτέχνη της εφηβείας τους [οι μισές συμμαθήτριές μου ... ήταν στα σχολικά τους χρόνια ερωτευμένες μαζί του !!!!]. Υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας ή τις φιλίες μας επειδή έχουμε διαφορετικά μουσικά ακούσματα ???? Φυσικά και όχι .... Αν με κάτι τέτοια τσακωνόμαστε και διαλύουμε σχέσεις, τότε τι θα πρέπει να κάνουμε όταν θα μάς προκύπτουν αληθινές και ουσιαστικές διαφορές ???

     

    Και για να με συμπαθήσεις λιγάκι ..... θα σου διηγηθώ ένα περιστατικό από τα 80ς : Όταν πήγαινα στη 2α Γυμνασίου, πήρα κάποιο μεσημέρι τηλέφωνο σε έναν ραδιοπειρατικό σταθμό, που κείνη τη στιγμή έκανε εκπομπή, και ζήτησα να παίξει το CARELESS WHISPER και να το αφιερώσει από μένα στη συμμαθήτριά μου Γ., για την οποία τότε ... ένιωθα εφηβικά σκιρτήματα !!! Κι έγραψα την εκπομπή σε μία κασέτα και μετά από λίγες μέρες, όταν η τάξη μας πήγε εκδρομή, το κασετόφωνο του πούλμαν που μάς μετέφερε έπαιξε αυτήν την κασέτα !!! Έτσι, για πρώτη φορά αποκαλύφθηκε στην κοπέλα [αλλά και σε όλη την τάξη] ο τόοοοτε κρυφός μου έρωτας {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.oops}...............

     

      

     

     


    npxx88
    15.05.2008, 15:10

    οκ τωρα σε συμπαθησα!!!

    παντως αν μου ηταν ευκολο εγω θα πηγαινα στη συναυλια του. Αλλα τι να κανουμε ολα αυτα συμβαινουν δυστυχως μονο στην πολη σας ενω εδω πανω ξηρασια! Κακως εχασες την ευκαιρια να τον δεις.