ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Windows Vista, προβλημα ή όχι?

    MusicMaker83
    03.02.2008, 17:41
    Σκοπεύω να φτιάξω κομμάτι κομμάτι έναν υπολογιστή που θα τον έχω μόνο για ηχογραφηση,μιξη κλπ. Δεν θα έχει ουτε notepad ή πασιέντζα μεσα.. Ξέρω οτι ο δίσκος καλό θα είναι να τρέχει στα 7200 και όλα τα άλλα τεχνικα μέρη. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν΄μπορώ να εμπιστευτώ τα vista ή όχι. Χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα CUBASE, REASON, GPO κλπ. Θεώρητικά θα τρέχουν αλλα πρακτικά έχει κανείς εμπειρία απο VISTA σε αυτά ή άλλα προγραμματα μουσικής παραγωγής?
    Ή μήπως να εμπιστευτώ τα XP?
    Διαφωτίστε με
    CROSS
    03.02.2008, 18:38
    Εννοείται ότι θα βάλεις VISTA.Θα κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία και θα έχεις ξεπερασμένο λειτουργικό?Σε λίγο καιρό κανείς πια δεν θα χρησιμοποιεί ΧΡ.
    Όλες οι νέες εκδόσεις των προγραμμάτων που έχεις λειτουργούν κανονικά στα vista.Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι αν χρησιμοποιείς κάποιο midi interface,αρκετά παλιό,μάλλον δεν θα είναι 100%συμβατό με τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων(το ξέρω απο προσωπική εμπειρία).Αλλά αυτό είναι άσχετο με τα vista.Αν θές να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 λειτουργικά συστήματα,τότε καλύτερα να έχεις το δίλημμα PC ή MAC(είναι γνωστό ότι οι macintosh είναι πιο ειδικοί σε θέματα ήχου-και εικόνας-)Αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεσαι με κάτι εντελλώς καινούριο,οπότε φτιάξε ένα pc με vista να ξεμπερδεύεις.
    Καλή τύχη στη συναρμολόγηση!
    MusicMaker83
    03.02.2008, 19:34
    Καταρχας ευχαριστώ για την απάντηση. Απλα έπεσε ένα τευχος του Computer Music στα χερια μου, περσινο βέβαια που ανέφερε αρκετα προβλήματα και ήθελα να δω τι γίνετε τώρα μετα απο ένα χρόνο. Με απασχόλει και έμενα η περίπτωση MAC και δεν ξέρω αν θα έπρπε να το κοιτάξω πιο σοβαρα... Λες?
    CROSS
    03.02.2008, 20:34
    Αν έχεις διάθεση και ''διάθεση''χρημάτων,νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς με ΜΑΚ.
    Προσωπικά δεν χειρίζομαι ΜΑΚ,και δεν τον θεωρώ απαραίτητο σε όποιον ασχολείται περισσότερο με midi.Αν θες μια κατάσταση ''studio''θα έλεγα να το κοιτάξεις.
    MusicMaker83
    03.02.2008, 20:58
    Θα χρησιμοποιησω περισσοτερο ηλεκτρικές Κιθάρες, Μπάσσο και πυκνωτκα μικρόφωνα(για φωνή). Απο midi μόνο σαν synth και ορχηστρικα όργανα. Και ποιος θα με κατατοπήσει για MAC τώρα? χεχεε
    pclos
    04.02.2008, 08:21
    ta vista einai super leitoyrgiko allla den trexoyn tis teleytaies ekdoseis cubase(aytes me to dongle key) mporeis na symvivasteis me mia prohgoymenh....parepiptotws an kapoios gnwrizei kapoia entelws kainuria poy na einai vista compatible .endiaferomai amesa...
    oson afora to mcintosh,poios eipe oti einai akrivotera apo ena vaio px? ta mac vevaiws epidykneioyn mia pio axiopisth symperifora alla einai pio kleistoi ypologistes...den anava8mizontai eykola den vriskeis eykola freeware programata kai kai efoson mono to 2-3%twn xrhstwn ta xrhsimopoiei (to ypoloipo 97% pc)einai fysiko epomeno na mhn yparxei pikoilia programmatwn...
    an pisteyeis pantws oti to kalytero aytokinhto einai to mercedes tote pare mcintosh...mallon 8a soy paei!!!! lolllol
    cranky
    04.02.2008, 09:02
    Παράθεση:
    Ξέρω οτι ο δίσκος καλό θα είναι να τρέχει στα 7200...

    Καλό, είναι απο την άποψη οτι ενας δίσκος που δουλεύει στις 7200 στροφές είναι πολύ φτηνότερος απο ενα ράπτορα που δουλεύει στις 10000.Φυσικά είναι και πιό αργός.
    Παράθεση:
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν΄μπορώ να εμπιστευτώ τα vista ή όχι. Χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα CUBASE, REASON, GPO κλπ.

    Ναί, μπορείς να τα εμπιστευτής, αλλά καλύτερα την 64bit έκδοση, η οποία και θα σου αναγνωρίση τα αρκετά Gb Ram που (πιστεύω πως) θα βάλης.Αν προτιμήσης την 32bit έκδοση, να εισαι προετοιμασμένος οτι τα VISTA θέλουν 1 Gb μονο για πάρτη τους, απο τα 3,κάτι Gb που θα δουν συνολικά.
    Εστησα πρίν λίγο καιρό υπολογιστή για τον ίδιο λόγο με σένα, και του πέρασα τα ΧΡ για τα οποία αναμένεται το SP3, που θα αυξήση την απόδοσή τους κατά 10%..Αλλωστε, θα πρέπει να τσεκάρης αν τα προγράμματά σου μπορούν να τρέξουν πάνω στα VISTA.
    Απ' την άλλη, πρίν στραφείς πρός MAC,απευθύνσου σε κανένα τεχνολογικό site (π.χ. adslgr.com), στο οποίο μπορούν τα παιδιά να σε βοηθήσουν (αν επιλέξεις PC πλατφόρμα) να στήσης το καλύτερο δυνατόν μηχάνημα ανάλογα με το budget σου.