ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Ψάχνω πρόγραμμα προσομοίωσης αρμονίου

    cranky
    04.02.2008, 04:58

    Παίδες, καλημέρα σας.
    Την βοήθειά σας παρακαλώ, γιατι δεν ξέρω κάν αν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα, αλλα λογικά σκεπτόμενος δεν το αποκλείω.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει πρόγραμμα που (χρησιμοποιώντας midi κλαβιέ) , να παίζω αρμόνιο.Την συγχορδία δηλ. που θα κρατάω στο αριστερό χέρι να την κάνη ακκομπανιαμέντα (bass-cord) πάνω στα κρουστά, και να μπορώ να σολάρω με το δεξί (να κάνει split το keyboard).Κάτι δηλ. σαν το Band In a Box, αλλά πλήρως ελεγχόμενο απο το midi κλαβιέ, κι' οχι να εχω περάσει απο πρίν τα ακόρντα με το ποντίκι.
    Σαν midi κλαβιέ, θα χρησημοποιήσω ενα παλιό αρμόνιο (PSR-6300) της Yamaha.
    Φυσικά να έχη πληθώρα ήχων, να υποστηρίζη Ελληνικούς ρυθμούς ή να μου δίνει την δυνατότητα να φτιάξω styles μόνος μου.

    Υπάρχει αυτό που ζητάω ??

    Μερσί μποκού.
    -----------------
    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pitufo στις 14-06-2008 15:00 ]


    noizreduction
    04.02.2008, 09:35
    Πολυ φοβαμαι, πως με τα υπαρχοντα VSTi ( προγραμμτα που μιμουνται οργανα ), δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο.
    Σιγουρα, για να το καταφερεις ( εαν ειχες την ορεξη ), θα επρεπε να ορισεις πολλα VSTi's μεσα σε ενα προγραμμα που θα τα φιλοξενει ( πχ το Cubase ) και απο το κλαβιε σου, να "δρομολογησεις" τα καναλια midi αναλογα.

    Ομως, ειναι μια επιπονη, παρακινδυνευμενη διαδικασια, και δεν θα βρεις ακρη ποτε ( ιδιαιτερα επι σκηνης ).
    cranky
    04.02.2008, 10:19
    Ισως δεν ήμουνα αρκετά σαφής.
    Αυτό που μ' ενδιαφέρει περισότερο, είναι τα αυτόματα ακομπανιαμέντα.Γι' αυτό έφερα σαν παράδειγμα το Band In a Box.
    "ιδιαιτερα επι σκηνης " ?? Οχι, οχι.Παίζω μόνο στο σαλόνι μου.
    noizreduction
    04.02.2008, 10:57
    Προσωπικα, δεν ξερω καποιο τετοιο προγραμμα φιλε cranky.
    cranky
    04.02.2008, 11:07
    Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
    cranky
    07.02.2008, 15:37
    Ενημερώνω το φόρουμ οτι η ερώτησή μου απαντήθηκε, για να βοηθηθούν και οσοι εχουν την ίδια απορία μελλοντικά.
    Γκουγκλάροντας "Accompaniment software" μου κατέβηκαν πάνω απο 200.000 σελίδες, και άνοιξα πρώτη-πρώτη αυτή.Βέβαια, δεν δοκίμασα κανένα ακόμα γιατί δεν εχω κάρτα ήχου, αλλα (γι' αυτό θα σας απασχολήσω σε άλλο thread) η αρχή έγινε.
    Σας ευχαριστώ όλους.

    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 07-02-2008 15:41 ]