ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Η πεταλιερα πρεπει να ειναι συμβατη με τον ενισχυτη;

    ElBlackRose
    04.02.2008, 11:58
    Ειμαι σχετικα αρχαρια κ θελω να παρω μια πεταλιερα ή πεταλακι κ δεν ξερω τι...πρεπει να βρω κατι που να ειναι συμβατο με τον ενισχυτη μου ή ολα συνδεονται με ολους τους ενισχυτες;Πρεπει ας πουμε να ειναι της ιδιας εταιριας;
    RoCkLiViN2
    04.02.2008, 17:31
    Oxi de xreiazetai na einai tis idias etairias...Ola ta idia kalwdia dexontai, opote pare oti thes....
    ElBlackRose
    04.02.2008, 18:58
    ok thanks!!γιατι ειδα σε εναν καταλογο του νακα(στην ιστοσελιδα του) ενα πεταλακι line 6 και ελεγε απο κατω:συνεργαζεται με τους εξης ενισχυτες της line 6...
    RoCkLiViN2
    04.02.2008, 19:14
    Tha sou pw kati kai par to opws thes.... An den prokeitai na agoraseis akoustiko organo(klasiki,akoustiki) i piano-synth, gia kanena, ma kanena logo min pas sto naka...Einai panakribos kai den exei pikilia...An kaneis mia bolta sto kentro tha breis kamia 20aria magazia me kithares,enixutes, petalia... Par to san sumbouli apo kapoion pou exei faei ta xronia tou stin kithara....
    ElBlackRose
    04.02.2008, 19:27
    να σου πω την αληθεια στην αρχη ολοι αυτο μου λεγανε κ τωρα το διαπιστωνω και απο μονη μου...ουτε ποικιλια εχει τελικα ουτε τιμες.μονο ονομα...παντως ευχαριστω...εχεις δικιο!κι απο αλλα sites που εχω δει βρισκω καλυτερα πραγματα αλλου...
    ScottTracey
    08.02.2008, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος ElBlackRose στις 04-02-2008 στις 19:27 έγραψε...

    να σου πω την αληθεια στην αρχη ολοι αυτο μου λεγανε κ τωρα το διαπιστωνω και απο μονη μου...ουτε ποικιλια εχει τελικα ουτε τιμες.μονο ονομα...παντως ευχαριστω...εχεις δικιο!κι απο αλλα sites που εχω δει βρισκω καλυτερα πραγματα αλλου...



    HI. Συμφωνω με τα προαναφερθεντα, αλλα μερικες φορες καποια εφφε η pedals απο διαφορες μαρκες, δεν αποδιδουν το ιδιο καλα με ολους τους ενισχυτες. Απο την εμπειρια μου θα αναφερω οτι το παλαιο πλεον fx-500 της yamaha δεν παιζει καλα με marshall jcm 8oo, ενω παιζει καταπληκτικα με αρκετα μοντελα fender.τελος εχω παρατηρησει παρομοιο φαινομενο σε κιθαρα που δοκιμαστηκε σε 3 διαφορετικουσ ενισχυτες, ενας εκ των οποιων εβγαζε αδικαιολογητα βομβο. Ηθικο διδαγμα: ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ...
    illu5i0n
    09.02.2008, 06:54
    Κοπελια βλεπω οτι εισαι νεα στον κοσμο τις κιθαρας,πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις το αν παρις πεταλιερα τωρα.Αν καταταλα θες τοσο πολυ μια συγκεκριμενη ..αφου πρωτα κοιταξεις ολα τα μαγαζια..τοτε αμα θες κοιτα και στο www.thomann.de .Ειναι ενα site
    οπου εχει πολυ καλες τιμες σε ολα τα ειδη και εγγυηση κτλπ.Εγω απο εκει αγορασα την κιθαρα μου 60 (550 εδω-490 στο site) ευρω λιγοτερα απο το πιο φτηνο καταστημα εδω και τωρα περιμενω να μου ερθουν κιαλλα μπιχλιμπιδια(πεταλιερα 220 εδω-169 στο site)...πολυ φτηνος και αξιοπιστος.Καταρχην τι ενισχυτη εχεις και θες τοσο απελπιζμενα ενα πεταλακι?
    ElBlackRose
    09.02.2008, 15:55
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 09-02-2008 στις 06:54 έγραψε...

    Κοπελια βλεπω οτι εισαι νεα στον κοσμο τις κιθαρας,πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις το αν παρις πεταλιερα τωρα.Αν καταταλα θες τοσο πολυ μια συγκεκριμενη ..αφου πρωτα κοιταξεις ολα τα μαγαζια..τοτε αμα θες κοιτα και στο www.thomann.de .Ειναι ενα site
    οπου εχει πολυ καλες τιμες σε ολα τα ειδη και εγγυηση κτλπ.Εγω απο εκει αγορασα την κιθαρα μου 60 (550 εδω-490 στο site) ευρω λιγοτερα απο το πιο φτηνο καταστημα εδω και τωρα περιμενω να μου ερθουν κιαλλα μπιχλιμπιδια(πεταλιερα 220 εδω-169 στο site)...πολυ φτηνος και αξιοπιστος.Καταρχην τι ενισχυτη εχεις και θες τοσο απελπιζμενα ενα πεταλακι?


    απο που ακριβως συμπερανες οτι θελω απελπισμενα πεταλακι?εγω το μονο που ρωτησα ειναι αν πρεπει να ειναι συμβατο με τον ενισχυτη...κ δεν ειμαι σιγουρη αν θα παρω απλα κοιταζα και ειδα αυτο που ειπα πιο πανω και μου εκανε εντυπωση και ειπα να ρωτησω...τελος παντων..ο ενισχυτης μου ειναι crate 15 watt.
    iezeakill
    09.02.2008, 23:02
    1) To site www.thomann.de to kserw ki egw kai einai ontws polu fthnotero apo oti allo exw dei ews twra.To mono thema einai a eksoda apostolhs pou nomizw einai 30 evra, gia paraggelies omws panw apo 300 omws einai free!

    2) Ontws an opoios endiaferetai gia kapoia agora tetoias fysews to kalytero pou exei na kanei einai na dokimasei olo ton eksoplismo mazi, dld na akouseis pws 'kollaei' o hxos kitharas - petal -amplifier.

    3)Tha sou proteina na pareis mia metria 'h kalh ,anloga me to budjet sou, petaliera kai oxi mona petals giati anevainei poly h timh kai perdevesai kai me kalodia ktl.

    Afta. kales mousikes diadromes
    pliatsikasfilippos
    11.02.2008, 23:19
    επισης υπαρχει ενα παρα πολυ καλο μουσικο μαγαζι στην Αθηνα ο καγμακης στα εξαρχια...και συγκεκριμενα στην ΕΜ.Μπενακη 32ή36 ειναι...
    επισης υπαρχουν οι εξης ιστοσελιδες
    1 www.musicorama.gr
    2 www.playback.fr
    3 www.kagmakis.com

    ελπιζω να σε βηθησα...