ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Θελω να παιξω solo...please help!!!

    ElBlackRose
    04.02.2008, 15:24
    ξεκινησα ηλεκτρικη πριν 4,5 μηνες κ κανω ιδιαιτερα...εχω καταφερει πολλα πραγματα..εχω μαθει πολλα κομματια που μ'αρεσουν κ αλλα ομως που δεν ηξερα.
    πλεον τα δαχτυλα μου εχουν ανοιξει και τα ακορντα τα αλλαζω με μεγαλη ευκολια ενω στην αρχη εκανα 5 ωρες...λογικο!ειμαι ικανοποιημενη μεχρι τωρα.ομως πιστευω πως εχω μεινει πισω στα solo.ενω εχω μαθει τεχνικες με τον δασκαλο μου οπως hammer on,pull off,slide,bend,vibrato που χρειαζονται στα solo οταν παω να το μαθω απο ταμπλατουρες κ να το παιξω δεν μπορω...ακουω ξανα κ ξανα το κομματι και δεν μπορω με τπτ..μου φαινεται πως δεν παιζω αυτο που ακουω...κ το προβλημα πρεπει να ειναι στο χρονο ε??(εννοω στον χρονο του κομματιου)σας παρακαλω πειτε μου τι μπορω να κανω για να εξασκηθω σε αυτο????ξερω πως ειναι νωρις ακομα απλα θελω σιγα σιγα να μαθω κατι ευκολο......
    RoCkLiViN2
    04.02.2008, 17:28
    Basika prepei na kaneis eksaskisi stin anaptuksi taxutitas... Ola auta pou exeis kanei me to daskalo sou einai texnikes, alla de ftanoun mono autes... kai basika paizeis polu ligo kairo...Ypomoni kai me ton kairo kai tin eksaskisi tha mporeis na paikseis kai solo...
    Termite
    04.02.2008, 20:09
    Συνέχισε να εξασκείσαι. Κάνε ασκήσεις, μάθε κλίμακες και μάλιστα όχι μόνο μείζονες και ελάσσονες, αλλα όλες όσες υπάρχουν. Καθημερινή εξάσκηση στις κλίμακες (αν τις μάθεις και τις παίζεις σωστα) θα βοηθήσει πάρα πολύ και το αυτί σου οταν ακούει ενα σόλο.
    manos_p
    04.02.2008, 21:52

    Den mporw n katalabw pws mporeis na antigrapseis ena solo....
    Solo nai men einai ena meros tou kommatiou pou kapoio apo ta organa paizei mono tou enw ta alla
    tou kratae ton rithmo alla kai solo einai kati pou bgainei apo mesa sou...
    einai mia paradosi psuxis tin wra pou paizeis...
    den mporw na katalabw pws ginetai na antigrapsw egw ena solo tou Salea sto klarino,
    i ena solo tou Roilou sto Toumbeleki...
    Den ginetai...den mporw na antigrapsw ena solo tou Stevie Wonder sto piano oute ki autos morei na
    antigrapsei ena solo diko mou...
    einai kathara diko mou...einai auto pou mou bgainei tin wra pou paizw kai fthanw sto seimeio pou
    i partitoura mou leei SOLO KEYBOARD/GUITAR/CLARINET/PERCUSSION i tin wra pou o maestros
    fwnazei "PAME SOLO STO PIANO, PAME SOLO STA KROUSTA.

    Gi auto loipon gnwmi mou einai na min prospathoume na antigrapsoume to solo kapoiou allou...
    giati tote xanei tin aksia tou....
    Tin wra pou akous to kommati se cd i tin wra pou i partitoura sou deixnei na paikseis solo,paikse kati diko sou,kane eksaskisi wste na arxizeis kai na teleiwneis to solo me basi ton arithmo metrwn pou sou kathorisoun...Dil apo 4 ews 104 metra solo...

    auti einai i gnwmi mou kai as me diwrthwsei kapoios o opoios pisteuei oti eimai lathos...
    as akousoume ki alles gnwmes....

    leipeis kai kanei i monaksia
    kormi kai m'aggaliazei
    ki pethimia mou proswpo tis didei
    pou sou moiazei...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manos_p στις 04-02-2008 21:54 ]


    ElBlackRose
    05.02.2008, 00:20
    thank you guys!
    Παράθεση:

    Το μέλος manos_p στις 04-02-2008 στις 21:52 έγραψε...


    Den mporw n katalabw pws mporeis na antigrapseis ena solo....
    Solo nai men einai ena meros tou kommatiou pou kapoio apo ta organa paizei mono tou enw ta alla
    tou kratae ton rithmo alla kai solo einai kati pou bgainei apo mesa sou...
    einai mia paradosi psuxis tin wra pou paizeis...
    den mporw na katalabw pws ginetai na antigrapsw egw ena solo tou Salea sto klarino,
    i ena solo tou Roilou sto Toumbeleki...
    Den ginetai...den mporw na antigrapsw ena solo tou Stevie Wonder sto piano oute ki autos morei na
    antigrapsei ena solo diko mou...
    einai kathara diko mou...einai auto pou mou bgainei tin wra pou paizw kai fthanw sto seimeio pou
    i partitoura mou leei SOLO KEYBOARD/GUITAR/CLARINET/PERCUSSION i tin wra pou o maestros
    fwnazei "PAME SOLO STO PIANO, PAME SOLO STA KROUSTA.

    Gi auto loipon gnwmi mou einai na min prospathoume na antigrapsoume to solo kapoiou allou...
    giati tote xanei tin aksia tou....
    Tin wra pou akous to kommati se cd i tin wra pou i partitoura sou deixnei na paikseis solo,paikse kati diko sou,kane eksaskisi wste na arxizeis kai na teleiwneis to solo me basi ton arithmo metrwn pou sou kathorisoun...Dil apo 4 ews 104 metra solo...

    auti einai i gnwmi mou kai as me diwrthwsei kapoios o opoios pisteuei oti eimai lathos...
    as akousoume ki alles gnwmes....

    leipeis kai kanei i monaksia
    kormi kai m'aggaliazei
    ki pethimia mou proswpo tis didei
    pou sou moiazei...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manos_p στις 04-02-2008 21:54 ]




    ναι ωραια..καλα ολα αυτα που λες κ ευχαριστω για την συμβουλη ομως εγω παιζω λιγο καιρο και δεν μπορω να δημιουργησω μονη μου πανω σε ενα κομματι ακομα...πρεπει να εχω να πατησω καπου...να παιξω κατι συγκεκριμενο...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!
    delta66
    05.02.2008, 04:29
    αν εχεις προβλημα με το χρονο, κανε ρυθμικες ασκησεις.
    Παρε το αγκοστινι 1 (ασχετα αν ειναι για ντραμερ) και κανε τις ρυθμικες ασκησεις
    πες και του δασκαλου να σε βοηθησει σε αυτες.
    πολυ σημαντικο : οταν πας να τις παιξεις και με το οργανο πρεπει να βαλεις τις σωστες πενες.
    χοντρικα σου λεω οτι σε ενα μετρο πχ 4/4 με 8 ογδοα γραμμενα
    οι πενες ειναι: π ν π ν π ν π ν , οπου π=κατω πενα και οπου ν=πανω πενα.
    Αν ειναι 1 τεταρτο, 2 ογδοα, 1 τεταρτο, 2 ογδοα οι πενες ειναι αντιστοιχα
    π (ν) π ν π (ν) π ν (τις πενες σε παρενθεση δεν τις χτυπας αλλα κανεις τη κινηση του χεριου προς τα πανω.
    Το δεξι χερι λοιπον κινειται συνεχως πανω-κατω ειτε χτυπαει χορδη ειτε οχι,
    ετσι δεν χανεις το χρονο.
    kostas-5150
    11.02.2008, 08:17
    Παράθεση:

    Το μέλος manos_p στις 04-02-2008 στις 21:52 έγραψε...




    Gi auto loipon gnwmi mou einai na min prospathoume na antigrapsoume to solo kapoiou allou...
    giati tote xanei tin aksia tou....
    Tin wra pou akous to kommati se cd i tin wra pou i partitoura sou deixnei na paikseis solo,paikse kati diko sou,kane eksaskisi wste na arxizeis kai na teleiwneis to solo me basi ton arithmo metrwn pou sou kathorisoun...Dil apo 4 ews 104 metra solo...

    auti einai i gnwmi mou kai as me diwrthwsei kapoios o opoios pisteuei oti eimai lathos...
    as akousoume ki alles gnwmes....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manos_p στις 04-02-2008 21:54 ]



    Φιλε μου καλα ολα αυτα που λες αλλα εισαι λιγο off topic!
    Δεν κουβεντιαζουμε αν ειναι εφικτο,θεμιτο η αθεμιτο να "παιζουμε" σολο αλλων,να αντιγραφουμε η μη στυλ κτλ.
    Προσπαθουμε απλα να δωσουμε μια,δυο συμβουλες περι τεχνικης,εξασκησης κτλ.
    Καλο ειναι στην αρχη(και οχι μονο) να "διαβαζουμε" σολο,μουσικες εκφρασεις κτλ αγαπημενων καλλιτεχνων και να βαζουμε τα στοιχεια που μας αρεσουν στο δικο μας παιξιμο.Πως αλλιως δηλαδη μπορουμε να προοδευσουμε?
    Μην ξεχνας οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ(μιλαω για κιθαρα παντα) οι μεγαλοι του παρελθοντος η μη,ξεκινησαν σαν ΜΙΜΜΟΙ(δεν ξερω πως αλλιως να το πω!) αγαπημενων μουσικων!

    Παραδειγμα - J.Hendrix = Πηγαινε σαν νεος σε κλαμπς οπου επαιζε ο Buddy Guy,Curtis Mayfield etc ,με ενα μαγνητοφωνακι,γραφωντας οτι του αρεσε ωστε μετα να τα ακουσει και μαθαινοντας τα να αναπτυχθει.
    Δεν μπορεις να πεις,εγινε "ψιλοκαλος" και ξεπερασε τα ειδωλα του..κατα πολυ..
    Υπαρχουν και παρα πολλα αλλα παραδειγματα βεβαια.

    Λεγοντας μονο σου οτι ΟΛΟΙ ειμαστε διαφορετικοι και οτι δεν μπορουμε να αντιγραψουμε στυλ,σολο εκφρασεις κτλ τοτε τι μου στενοχωριεσαι περι αντιγραφων?

    Ζητω οι ντοματες γεμιστες και η πιtsa Roma!
    Bye
    RoCkLiViN2
    11.02.2008, 13:41
    To na paikseis ena diko sou solo, panw se ena komati kapoiou allou, einai kati to opoio den mporeis na to kaneis otan paizeis 4-5 mines mono...auto mporei na epiteuxthei meta apo polu,polu eksaskisi arketwn xronwn...Kai oso gi auto pou les peri antigrafis, skepsou apla, oti ola ma ola ta sugrotimata prin ginoun gnwsta, epaizan diaskeues gnwstwn sugrotimatwn kai argotera exwnan kai kana diko tous komati sto playlist...
    ARTS1
    06.03.2008, 23:09
    ElBlackRose,

    δεν ξέρω αν η συμβουλή μου θα είναι σημαντική γιατί παίζω κιθάρα μόλις 3 μήνες. Ίσως όμως τελικά σε βοηθήσει...
    Καταρχήν ακολούθα τη συμβουλή του Delta. Πάρε το βιβλίο που σου γράφει, το έχω και εγώ. Είναι πολύ χρήσιμο και έχει εφαρμογή στην κιθάρα. Το 1ο τεύχος.
    Αλλά πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις νότες! Ξέρεις? αν όχι ξεκίνα άμεσα. Ένα χρήσιμο βιβλίο για αρχή είναι "Τα θεωρητικά της μουσικής" του Μ. Καλομοίρη.
    Με την ταμπλατούρα δεν μπορείς να καταλάβεις το ρυθμό εκτός αν ακούς το κομμάτι και το ξέρεις πάρα πολύ καλά, θέλει όμως εμπειρία.
    Ξεκίνα με ένα solo από γνωστό σου κομμάτι και "εύκολο" και μάθε το τέλεια.
    Πάνω σε αυτό αυτοσχεδίασε μετά.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Καλή συνέχεια.
    Αν μου πεις τι μουσική ακούς ίσως σου πρότεινα ένα κομμάτι to start with.



    kithara-woman
    07.03.2008, 04:01
    Υπομονή θέλει και επιμονή.Είναι μικρό το διάστημα που παίζεις,αλλά με εξάσκηση θα τα πας μια χαρά,η ηλεκτρική κιθάρα είναι 5-10 βασικά πράγματα,δεν είναι κάτι το τρομερά δύσκολο.Κι εγώ σε νηπιακό στάδιο είμαι,μην φανταστείς,αλλά παίζω κλασική και ακουστική χρόνια,οπότε η μετάβαση ήταν ομαλή.Σίγουρα βοηθάνε κλίμακες.Οσο παίζεις γενικά,τόσο βελτιώνεις το παίξιμο,την ταχύτητα.Γενικά η ταμπλατούρα είναι χρήσιμη,αλλά θέλει και λίγο εμπειρία και καλή γνώση του κομματιού.Για σόλο,θα αρχίσεις με απλά πράγματα,ένα απλό που μου ήρθε στο μυαλό πχ είναι το I wish you were here.( Η εισαγωγή του θα έλεγα,παρά σόλο),το έπαιζα πρόσφατα.Υπάρχουν πολλά σχετικά απλά τραγούδια.Μην αποθαρύνεσαι πάντως,στην αρχή ίσως πας λίγο πιο αργά το κομμάτι,την πρώτη φορά που θα το παίξεις,αν το παίξεις την επόμενη,την μεθεπόμενη,κάθε φορά θα είναι όλο και καλύτερο.
    delta66
    07.03.2008, 10:22
    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 06-03-2008 στις 23:09 έγραψε...

    Αλλά πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις νότες! Ξέρεις? αν όχι ξεκίνα άμεσα. Ένα χρήσιμο βιβλίο για αρχή είναι "Τα θεωρητικά της μουσικής" του Μ. Καλομοίρη.

    Αυτο το βιβλιο ειναι πολυ παλια γραμμενο και μπορει να συναντησει δυσκολια στη κατανοηση της γλωσσας και των ορισμων.
    Ενα νεωτερο θα ηταν πιο καλη επιλογη.
    Εγω συστηνω στους μαθητες μου για θεωρια τα βιβλια "Θεωρια της μουσικης" και "Ασκησεις της θεωριας της μουσικης" του Διαμαντή.
    Καινουργια γραφη και κατανοητα.
    Στο τελος εχει και "παραρτηματα" με πολυ ωραιες πληροφοριες γενικα για τη μουσικη.


    winlowoo
    07.03.2008, 12:37
    kita na sou pw ki egw pezo ligo kero kithara kai den xerw pola
    tha sou elega na xekiniseis me to solo tou nothing else matters
    einai arketa eukolo
    ARTS1
    09.03.2008, 00:34
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 07-03-2008 στις 10:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ARTS1 στις 06-03-2008 στις 23:09 έγραψε...

    Αλλά πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις νότες! Ξέρεις? αν όχι ξεκίνα άμεσα. Ένα χρήσιμο βιβλίο για αρχή είναι "Τα θεωρητικά της μουσικής" του Μ. Καλομοίρη.

    Αυτο το βιβλιο ειναι πολυ παλια γραμμενο και μπορει να συναντησει δυσκολια στη κατανοηση της γλωσσας και των ορισμων.
    Ενα νεωτερο θα ηταν πιο καλη επιλογη.
    Εγω συστηνω στους μαθητες μου για θεωρια τα βιβλια "Θεωρια της μουσικης" και "Ασκησεις της θεωριας της μουσικης" του Διαμαντή.
    Καινουργια γραφη και κατανοητα.
    Στο τελος εχει και "παραρτηματα" με πολυ ωραιες πληροφοριες γενικα για τη μουσικη.





    ευχαριστούμε Delta! θα το ψάξω και εγώ
    Rock
    18.03.2008, 15:48
    Η δική μου συμβούλή είναι να προσπαθείς να μάθεις το κομμάτι και το σόλο σε πολύ πιο χαμηλή ταχύτητα γιατί έτσι θα μπορέσεις να νιώσεις καλύτερα τον ρυθμό και μετά πιο γρήγορα όσπου να φτάσεις το κανονικό. υπάρχει ένα πρόγραμμα που μπορείς να κατεβάσεις το guitar pro με το οποίο σου δείχνει τις νότες και tabs kαι παίζει και την μελωδία και μπορείς να βάλειw το κομμάτι σε ότι ταχύτητα θέλεις.
    ένα εύκολο solo για αρχή είναι του californication των redhotchiliepeppers
    ElBlackRose
    23.03.2008, 11:48
    παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...με βοηθησατε πολυ.τελικα δεν ηταν τοοοοσο δυσκολο..δη εβγαλα ενα κομματι ολοκληρο..το λιωμενο παγωτο κ προχωραω κ σε αλλα!κ ειμαι πολυ χαρουμενη! (κ για καποιον που ρωτησε ξερω να διαβαζω νοτες ευτυχως οποτε βλεπω κ τον χρονο του κομματιου )