ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Μουσική και αντίσταση

    asxetos
    05.02.2008, 13:40

    Η στρατιωτικοποιήση των δυνάμεων ασφαλείας και οι νέες τεχνικές της αστυνομίας στις δυτικές μητροπόλεις. Με τη βοήθεια πέντε τραγουδιών, από τη ροκ και χιπ-χοπ σκηνή των ΗΠΑ και της Ευρώπης, το "Infowar" παρακολουθεί αντίστοιχες ιστορίες αστυνομικής βαναυσότητας που σημάδεψαν αυτόν και τον προηγούμενο αιώνα. Αναλύσεις και σχόλια στοχαστών και καλλιτεχνών όπως ο Γκι Ντεμπόρ, ο Μάνος Χατζιδάκις ή ο Ματιέ Κασοβίτς εμπλέκονται με ηλεκτρικές κιθάρες για να περιγράψουν την μετεξέλιξη των αστυνομικών δυνάμεων από το Λος Άντζελες και τη Γένοβα μέχρι τα προάστια του Παρισιού.

    Infowar
    gialina_giannina
    05.02.2008, 15:19
    Το Infowar είναι πραγματικά συγκλονιστικό ντοκυματέρ. Και η συγκεκριμένη εκπομπή με την ευστοχότατη επιλογή των συγκεκριμένων τραγουδιών νομίζω τα είπε όλα για την τραγική κατάσταση που επικρατεί σε όλο τον κόσμο με τη βαναυσότητα της αστυνομίας. Απλώς για μένα δεν υπάρχουν νέες τεχνικές.Η μόνη αιώνια τεχνική της αστυνομίας είναι η κατάχρηση εξουσίας στο έπακρον χωρίς να υπολογίζονται οι ανθρώπινες ζωές.
    NoExit
    05.02.2008, 15:41
    Η εκπομπή INFOWAR είναι κάτι αξιοσημείωτο, το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι σύντομη.
    sitzoune81
    05.02.2008, 15:48
    Οποιαδηποτε μορφη αντιδρασης απο τις τεχνες για οποιαδηποτε μορφη εξουσιας και αρχης, ειναι καλοδεχουμενη, αν οχι τουλαχιστον αρεστη.

    Ωστοσο, παντα η στρατευμενη τεχνη μου προκαλει ανησυχια, αμφισβητηση για τους σκοπους της, για το τι θελει να πετυχει, τι να αλλαξει, που οδηγει......

    Η υπαρξη αντιδρασης και αντιστασης ειναι η αποδειξη πως τα "συστηματα" δουλευουν ρολοϊ
    NoExit
    05.02.2008, 16:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-02-2008 στις 15:48 έγραψε...

    Οποιαδηποτε μορφη αντιδρασης απο τις τεχνες για οποιαδηποτε μορφη εξουσιας και αρχης, ειναι καλοδεχουμενη, αν οχι τουλαχιστον αρεστη.

    Ωστοσο, παντα η στρατευμενη τεχνη μου προκαλει ανησυχια, αμφισβητηση για τους σκοπους της, για το τι θελει να πετυχει, τι να αλλαξει, που οδηγει......

    Η υπαρξη αντιδρασης και αντιστασης ειναι η αποδειξη πως τα "συστηματα" δουλευουν ρολοϊ



    Έχει δίκιο για την στρατευμένη τέχνη. Ο καλλιτέχνης υπηρετεί κάποιο σκοπό το οποίο εγω δεν θεωρώ αρνητικό. Το ερώτημα είναι στο κατα πόσο η ματια του είναι αντικειμενική ή αν πρόκειται για ακόμη μια μορφή προπαγάνδας.
    asxetos
    06.02.2008, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-02-2008 στις 15:48 έγραψε...



    Η υπαρξη αντιδρασης και αντιστασης ειναι η αποδειξη πως τα "συστηματα" δουλευουν ρολοϊ



    Αυτο ξαναπεστο. συμφωνω.
    despinakontogianni
    06.02.2008, 14:41
    Το ερώτημα είναι στο κατα πόσο η ματια του είναι αντικειμενική ή αν πρόκειται για ακόμη μια μορφή προπαγάνδας.

    (...) Έλα μου ντε!
    absurdus_delirium
    07.02.2008, 11:03
    Δέσποινα, δεν νομίζω να καίγεται να το παίξει αντικειμενικός ο καλλιτέχνης όταν π.χ. λέει "fuck you, I won't do what you tell me" Αφήνει την αντικειμενικότητα για τους δημοσιογράφους που είναι και μέρος του λειτουργήματός τους, ε;
    tzouv
    07.02.2008, 12:12
    Πραγματικα αυτες οι εκπομπες ειναι οασεις μεσα στις ερημους...

    Θεωρω οτι η αντισταση στην εξουσια και στην καταπατηση των δικαιοματων του ανθρωπου ειναι οτι πιο σημαντικο....
    Δεν επικροτω την βια φυσικα αλλα υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα στα οποια οι δυναμεις της εξουσιας εχουν εξαντληση ολοι την βαναυσοτητα τους....
    Τα τραγουδια με πολιτικο και αντιεξουσιαστικο περιεχομενο και οι καλλιτχνες με τετοια ερεθισματα θα πρεπει να ''ακουγονται''.Φυσικα οχι ακριτα αλλα με ανοιχτο και ξεκαθαρο μυαλο....