ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.851 μέλη

    Έχουν επηρεάσει οι γονείς σας την προσωπικότητά σας;

    PashalinaMakia
    06.02.2008, 12:04
    Αν ναι,σε ποιά επίπεδα σας επηρέασαν?Ποιά η γνώμη σας σχετικά με την ανατροφή ενός παιδιού?
    Bgre
    06.02.2008, 12:28
    ερώτηση κρίσεως είναι αυτή?
    alexia-vicky
    06.02.2008, 12:37
    Γενικότερα οι γονείς, μέσω της ανατροφής και πολύ περισσότερο μέσω του ίδιου του χαρακτήρα τους επηρεάζουν τα παιδιά τους, ειδικά στην πολύ μικρή ηλικία. Αργότερα, αυτό που αλλάζει είναι ότι το παιδί διαμορφώνει την προσωπικότητά του και από εξωγενείς παράγοντες (σχολείο, φίλους, βιβλία, διάφορα ερεθίσματα κτλ).

    Έτσι και εγώ, δεν πιστεύω πως αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα
    PashalinaMakia
    06.02.2008, 12:40
    Γρηγόρη παρ'το κι έτσι!

    despinakontogianni
    06.02.2008, 14:31
    Η οικογένεια είναι το κυριότερο μέσο κοινωνικοποίησης. Λογικό δεν είναι τα παιδιά να επιππεάζονται σε τεράστιο βαθμό από αυτούς?

    Προσωπικά πιστεύω πως έχω επιρεαστεί κυρίως από τη μητέρα μου.
    blackdragon
    06.02.2008, 14:42
    Βέβαια.....αν δεν μας επηρεάσουν οι γονείς μας, τότε ποιοί;; Ωστόσο, άλλοι επηρεάζονται περισσότερο κ άλλοι λιγότερο.... ειδικά όπως ειπώθηκε κατά την μικρή ηλικία
    marakiasteraki
    06.02.2008, 16:34
    Nαι, πηρα στοιχεια απαραιτητα για την μετεπειτα εξελιξη μου ως προσωπικοτητα....
    oulion
    09.02.2008, 23:58
    Εννοείται.........!
    kamelia8
    10.02.2008, 19:20
    Και βέβαια, αυτοί με μεγάλωσαν!

    Μου έχουν μάθει πάρα πολλά και τους ευχαριστώ πολύ.
    Κυρίως για τις σχέσεις μου με τους άλλους, μου έμαθαν ουσιώδη πράγματα..
    PashalinaMakia
    10.02.2008, 19:30
    Όσον αφορά τις Θρησκευτικές σας πεποιθήσεις?
    hartigan
    10.02.2008, 20:19
    Οχι

    marakiasteraki
    23.01.2009, 23:15

    Ναι...Αλλά ελάχιστα...


    montechristos-ole
    27.01.2009, 10:43

    Κατα τη γνωμη μου,οι γονεις μπορουν να δωσουν στα παιδια τους τις αξιες και τις αρχες,τις οποιες αυτοι θεωρουν σωστες,για να πορευθουν στη ζωη τους,αλλα και να διαμορφωσουν τον χαρακτηρα τους μεχρι ενα σημειο.Οταν το παιδι βγαινει στην κοινωνια και συναναστρεφεται με αλλους ανθρωπους και παυει να εξαρταται απο το σπιτι του,τοτε ειναι σε θεση να διαμορφωσει το δικο του χαρακτηρα,συμφωνα με αυτα που εκεινο θεωρει σωστα...


    rompa
    27.01.2009, 11:21

    Το παιδί αναπτύσσεται μέσα σε ένα κοινωνικό περιβάλλον οπότε λογικό είναι να επηρεάζεται από τις αλληλεπιδράσεις του μέσα σε αυτό . Από τη στιγμή που οι γονείς είναι κυρίαρχοι στο περιβάλλον του μέχρι κάποια ηλικία, είναι αναμενόμενο να λαμβάνει πολλά στοιχεία από αυτούς και να τα υιοθετεί. Στη συνέχεια, με την επαφή του και με άλλους - δασκάλους , συμμαθητές και συγγενείς - διαμορφώνει χαρακτήρα, στάσεις και αξίες .


    PashalinaMakia
    27.01.2009, 16:38

    Πού το θυμηθήκατε αυτό το θέμα βρε παιδιά?χαχαχα


    fotis70
    27.01.2009, 19:48

    Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου από τους τυχερούς σχετικά με την ανατροφή των γονιών μου! Είχαν ιδεολογία, πιστεύω, αρχές και αξίες, και το κυριότερο την υπομονή να συζητάνε μαζί μου από πολύ μικρή ηλικία!

    Άλλα ήταν τα θέματα της συζήτησης με την μάνα μου και άλλα με τον πατέρα μου!

    Μου περάσανε λοιπόν τα δικά τους αλλά χωρίς φανατισμό! Όταν αργότερα έφυγα από το σπίτι για να σπουδάσω ήρθα σε επαφή με όλων των ειδών τα ρεύματα, τα πιστεύω και τις ιδεολογίες, με αποτέλεσμα κάποια από αυτά που μου έδωσαν οι γονείς μου να ανατραπούν και κάποια να ενισχυθούν κιόλας! Τους μετέφερα τους προβληματισμούς μου και τις αντιρρήσεις μου σε αυτά που δεν συμφωνούσα πια και δεν με αντιμετώπισαν σαν προδότη αλλά ίσα – ίσα σε κάποια σημεία συμφώνησαν μαζί μου!

    Για να γίνουν όμως όλα αυτά μου είχαν δώσει το καλύτερο εφόδιο! Μου έμαθαν να συζητώ και να μην αποφεύγω τον διάλογο όταν είχα απέναντί μου ανθρώπους που είχαν την ειλικρινή διάθεση.

    Το ίδιο εφαρμόζω και εγώ τώρα στα παιδιά μου που είναι 6 και 3 ετών και θα το κάνω μέχρι το τέλος! Θέλω να νιώθουν και εκείνα τόσο σημαντικοί άνθρωποι όπως ένιωθα και εγώ όταν από αυτές τις ηλικίες - ο πατέρας μου ειδικά – συζητούσε σοβαρά μαζί μου!

    Όλα παίζουν τον ρόλο τους! Οι γονείς, το περιβάλλον, το σχολείο, οι παρέες. Ούτε πιστά αντίγραφα μπορούν να βγούν ( κακό για μένα ότι προσεγγίζει το πιστό αντίγραφο,  γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχει εξέλιξη ) αλλά ούτε και τελείως διάφοροι χαρακτήρες από τους γονείς ( πάλι κακώς γιατί τότε χάνονται και χρήσιμα στοιχεία μιάς γενεάς).

    Η ποιότητα μιας γενιάς εξαρτάται από την ποιότητα της προηγούμενης συν την τύχη!


    emmanuella
    27.01.2009, 23:38

    Σίγουρα με έχουν επηρεάσει. Μόνο από θέμα γονιδίων όλο και κάτι πήρα από αυτούς.

    Βλέπω στον εαυτό μου την ηρεμία του μπαμπά ενώ την "υστερία" της μαμάς μου στην αδελφή μου.

    Σαν προσωπικότητα, όνως, υπάρχουν τεραστιες διαφορες με των γονέων μου. Τελείως διαφορετικός τρόπος σκέψης, άλλη κατάταξη αξιών στη ζωή, άλλες προτεραιότητες.

    Εεεεε .... είμαι και λίγο - ναι, φαβάμαι να πω πολύ - αντιδραστική ...


    poison_girl
    27.01.2009, 23:59

    μεχρι καποια ηληκια οι γονεις επηρεαζουν την προσωπικοτητα καθε παιδιου

    εξαρταται βεβαια απ τη σχεση γονεα-παιδιου

    στη συνεχεια..επηρεαζουν και καποιοι εξωτερικοι παραγοντες

     


    loy
    18.03.2009, 18:19

    Οταν πρεπει και οπου πρεπει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!