ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Ο νέος Αρχιεπίσκοπος

    despinakontogianni
    08.02.2008, 00:54



    Το προηγούμενο κείμενο διαφράφεται, διότι προήλθε από χακάρισμα!

    Ευχαριστώ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 01-11-2008 21:36 ]


    mprizas
    08.02.2008, 02:11
    Εγώ στενοχωριέμαι γιατί μεσα σ' όλο το συνάφι των (μπιιιιιπ) έναν σοβαρό και λεβέντη είχανε και τον βγάλανε! Με ποιον θα γελάω τώρα? για ποιον θα γράφω τώρα?

    Πως το λενε αυτόν τον καραγκιόζη της θεσσαλονίκης? δεν πιστευω να το βουλώσει με τον νεο αρχιεπισκοπο???? (μη μυ το κάνει αυτό...θα με πληγώσει...)

    ΖΗΤΩ Ο ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ!!! (βοηθείστε ρε παιδιά!)
    yiannisyiannis
    08.02.2008, 10:11
    Δέσποινά μου τα έχεις μπλέξει. Ο Ιερώνυμος δεν εκβίασε κανένα το αντίθετο θα έλεγα, αλλά βέβαια εσύ το 1998 ήσουνα μωρό και δεν θυμάσαι τι έγινε. (Προφανώς τον συγχέεις με τον Σπάρτης Ευστάθιο). Όσο για τον μητροπολίτη Ηλείας, λέγεται Γερμανός κι όχι ο Χρυσόστομος. (Προφανώς τον συγχέεις με τον Χρυσόστομο Μεσσηνίας). Καλό θα ήταν λοιπόν, όταν γράφουμε κάτι και ακόμη περισσότερο, όταν απευθύνουμε κατηγορίες να σιγουρευόμαστε πρώτα για αυτά που λέμε. Βέβαια ένα νέο παιδί σήμερα είναι πολύ εύκολο να υιοθετήσει την λογική των ΜΜΕ "η λάσπη πουλάει", γι' αυτό και δεν σε κακοχαρακτηρίζω.

    Τα περί λάσπης που ανέφερα παραπάνω, νομίζω ότι καλύπτουν και το επόμενο ποστ του αγαπητού φίλου μπρίζα. Οπότε κι επ' αυτού δεν θα προσθέσω τίποτε περισσότερο, παρά μόνο μια φράση του μακαριστού γέροντος Παϊσίου.

    Μερικοί άνθρωποι είναι σαν τις μύγες που έλκονται απο τις κοπριές κι άλλοι σαν τις μέλισσες που έλκονται απο το μέλι και το νέκταρ.

    Ο καθένας μας λοιπόν, έχει τις επιλογές του.




    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 08-02-2008 10:13 ]


    okanenas
    08.02.2008, 13:25
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-02-2008 στις 10:11 έγραψε...

    δεν θα προσθέσω τίποτε περισσότερο, παρά μόνο μια φράση του μακαριστού γέροντος Παϊσίου.

    Μερικοί άνθρωποι είναι σαν τις μύγες που έλκονται απο τις κοπριές κι άλλοι σαν τις μέλισσες που έλκονται απο το μέλι και το νέκταρ.

    Ο καθένας μας λοιπόν, έχει τις επιλογές του.




    Stroumfita456
    08.02.2008, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 08-02-2008 στις 13:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-02-2008 στις 10:11 έγραψε...

    δεν θα προσθέσω τίποτε περισσότερο, παρά μόνο μια φράση του μακαριστού γέροντος Παϊσίου.

    Μερικοί άνθρωποι είναι σαν τις μύγες που έλκονται απο τις κοπριές κι άλλοι σαν τις μέλισσες που έλκονται απο το μέλι και το νέκταρ.

    Ο καθένας μας λοιπόν, έχει τις επιλογές του.







    gikostas
    08.02.2008, 15:34
    Γιατί να προδικάζουμε μια κατάσταση.Ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε πως έχουν τα πράγματα καλύτερα να μην μιλάμε.Ας τον κρίνουμε αφού τον δούμε στα καινούρια του καθήκοντα.Προσωπικά δεν περιμένω και πολλά πράγματα αλλά ελπίζω.Όχι για μένα αλλά για ανθρώπους που έχουν πραγματικά ανάγκη.
    etsiaplakelly
    08.02.2008, 16:09
    δεν καταλαβα....γιατι να τον κρινουμε απο τωρα? αλλοι θα κρινονται εν ζωη και αλλοι μετα θανατον? αφηστε αφηστε...θα τον (κατα)κρινουμε οταν πεθανει και αυτος....κρατηστε τη λασπολογια για το επομενο "εφυγε ο Αρχιεπισκοπος"....τοτε που ολοι θα μιλανε για τους ερανους τα σισσιτια και ολα οσα θα εχει κανει αυτος ο ανθρωπος η αλλαζονικη και επιπολαιη μειοψηφια θα ριχνει τα βελη της στο νεκρο...ως τοτε..υπομονη παιδακια....

    despinakontogianni
    08.02.2008, 16:42
    Εντάξει, με τα ονόματα δεν τα πάω πολύ καλά. Μπορείτε λοιπόν να με συγχωρέσετε για το θέμα των Μητροπολιτών, αλλά δε νομίζω να περιμένετε πως θα μπορέσει να κάνει κάτι σοβαρό! Μάλλον το αντίθετο, αφού με τις δημοσκοπήσεις που έγινε ο λαός (πλειοψηφεία) θέλει να μπορεί να εμπλέκεται στην πολιτική. Θα δούμε πως θα πάει.

    Κι επίσης είμαι μόλις 14! Καταλάβετέ με! Δεν μπορώ να έχω στο βιογραφικό μου μερικά λάθος ποστάκια?

    Εν πάσει περιπτώσει για να απαντήσω στον μπρίζα, τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης τον λένε Άνθιμο. Αυτό το θυμάμαι! Αλλά είδατε τι κάνει η τηλεόραση?
    absurdus_delirium
    08.02.2008, 16:44
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-02-2008 στις 10:11 έγραψε...

    δεν θα προσθέσω τίποτε περισσότερο, παρά μόνο μια φράση του μακαριστού γέροντος Παϊσίου.

    Μερικοί άνθρωποι είναι σαν τις μύγες που έλκονται απο τις κοπριές κι άλλοι σαν τις μέλισσες που έλκονται απο το μέλι και το νέκταρ.

    Ο καθένας μας λοιπόν, έχει τις επιλογές του.



    Δίκιο είχε ο γέροντας μόνο που αυτό που είπε μάλλον κολλάει στα μεσημεριανάδικα. Δεν μπορώ να πω ότι με τραβάει η κοπριά αλλά όταν μια σβουνιά φοράει ράσα και εξουσιάζει κάτι υπάρχει να ειπωθεί. Αυτό που λέω είναι πως ναι μεν μακριά από μας λογικές του τύπου "όλοι ίδιοι είναι" αλλά το αλισβερίσι για την (αρχιεπισκοπική) κουτάλα ήταν απροκάλυπτο. Αυτό δεν είδα να το σχολιάζει κανένας...
    asxetos
    08.02.2008, 19:39
    τελικα ειμαστε θεοκρατικο κρατος. εμεις και το ιραν
    okanenas
    09.02.2008, 13:10
    Asxetos μία ερώτηση
    μήπως αντί για Δημήτρη σε λένε Πέτρο και μας το κρύβεις?
    noizreduction
    09.02.2008, 13:26
    Και ως κλασσικοι Ελληνες, πριν ακομα αναδειξει το εργο του, πριν ακομα φορεσει την αρχιεπισκοπικη καρα, πριν ακομα ορκιστει Αρχιεπισκοπος, φροντισαμε να θαψουμε, να καψουμε και να σπιλωσουμε ανθρωπους.


    Γι'αυτο μας αξιζει μια τετοια χαλια και υποαναπτυκτη χωρα..Γιατι ειμαστε εμεις οι κατοικοι της!
    oulion
    09.02.2008, 23:56
    Τι σας νοιάζει εσάς...;
    Οι περισσότεροι από δω μέσα δεν πρόκειται να αλλάξουν στάση στην Εκκλησία όποιος κι αν βγει Αρχιεπίσκοπος...
    despinakontogianni
    10.02.2008, 02:44
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 09-02-2008 στις 23:56 έγραψε...

    Τι σας νοιάζει εσάς...;
    Οι περισσότεροι από δω μέσα δεν πρόκειται να αλλάξουν στάση στην Εκκλησία όποιος κι αν βγει Αρχιεπίσκοπος...



    Πλάκα πλάκα δε νομίζω να αφορά κάποιους ιδιαίτερα, εκτός κι αν αναμειχθεί με ποιο σοβαρά θέματα εκτός από την εκκλησία!
    renabill
    12.02.2008, 10:51
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-02-2008 στις 13:26 έγραψε...

    Και ως κλασσικοι Ελληνες, πριν ακομα αναδειξει το εργο του, πριν ακομα φορεσει την αρχιεπισκοπικη καρα, πριν ακομα ορκιστει Αρχιεπισκοπος, φροντισαμε να θαψουμε, να καψουμε και να σπιλωσουμε ανθρωπους.


    Γι'αυτο μας αξιζει μια τετοια χαλια και υποαναπτυκτη χωρα..Γιατι ειμαστε εμεις οι κατοικοι της!



    Δε μπορείς να κρίνεις ποτέ καάποιον αν δεν τον δεις ο ίδιος. Το τί λενε οι άλλοι το ακούω βερεσε!!!
    hartigan
    12.02.2008, 19:22
    Λίγο καραγκιόζης μου φαίνεται
    okanenas
    12.02.2008, 19:35
    Το κακό παιδί πάει πακέτο με το ηλίθιο