ελληνική μουσική
    821 online   ·  210.851 μέλη
    Alinda
    10.03.2003, 10:25
    Αν σας δινόταν η ευκαιρία να ταξιδέψετε με τη μηχανή του χρόνου, σε ποια εποχή 8α διαλέγατε να πάτε και γιατί;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 06-09-2005 15:34 ]
    Witchking
    10.03.2003, 15:38
    Πολύ καλή ερώτηση!

    1ο: Στην εποχή του Χριστού να δω με τα μάτια μου τα θαύματα (άπιστος Θωμάς ξέρω)
    2ο: Πολλά εκατομύρια χρόνια πρίν να δώ τον άνθρωπο στα πρώτα του βήματα
    3ο: Αρχαία Ελλάδα φυσικά και ίσως να μην γυρνούσα ποτέ. Θα έβρισκα και μια ομορφη Σπαρτιάτισσα σαν την Πηνελόπη η την Ωραία Ελένη. Μέλι λέμε.
    4ο: Αν όλα αυτά ηταν δυσκολα 8α πηγαινα μια 2 μερεσ πισω και θα επαιζα ολα μου τα λεφτα στο στοιχημα!
    gate
    10.03.2003, 22:06
    Θα ήθελα να βρεθώ στην αρχαία Ελλάδα σε ένα θέατρο και να παρακολουθήσω μια τριλογία...
    Θα ήθελα να βρεθώ στη ΡωμαΪκή εποχή, τη μέρα που ο Χριστός πέταξε έξω από το ναό τους εμπόρους...
    Θα ήθελα να βρεθώ την εποχή του Διαφωτισμού, στη Γαλλία, τη μέρα που ξέσπασε η επανάσταση...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην τουρρκοκρατουμενη Ελλάδα, μέσα σε ένα κρυφό σχολειό...
    Θα ήθελα να βρεθώ στο 1940, στο Καλπάκι...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην ταράτσα της Νομικής το '73...

    Το γιατί....: μάλλον... απωθημένα...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 10-03-2003 22:08 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 11-03-2003 13:10 ]
    GLafki
    11.03.2003, 22:52
    Oi filoi mou pada me thewrousan romadikh...den tous kathgorw,allwste pada hthela na zhsw ligo sta xronia ths Anagennhshs!!!!!Ligo apo Gallikh epanastash...
    An kai den tha elega oxi sta xronia tou Woodstock pou h mousikh eixe to panw xeri!!!!!
    APo Elladitsa tha symfwnhsw me thn Gate gia to 74'!!!!Ayth ki an htan xronia!
    Ti na pw .exw thn epanastash mesa mou!!!!
    justme
    14.03.2003, 11:35
    Quote:

    On 2003-03-10 22:06, gate wrote:
    Θα ήθελα να βρεθώ στην αρχαία Ελλάδα σε ένα θέατρο και να παρακολουθήσω μια τριλογία...
    Θα ήθελα να βρεθώ στη ΡωμαΪκή εποχή, τη μέρα που ο Χριστός πέταξε έξω από το ναό τους εμπόρους...
    Θα ήθελα να βρεθώ την εποχή του Διαφωτισμού, στη Γαλλία, τη μέρα που ξέσπασε η επανάσταση...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην τουρρκοκρατουμενη Ελλάδα, μέσα σε ένα κρυφό σχολειό...
    Θα ήθελα να βρεθώ στο 1940, στο Καλπάκι...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην ταράτσα της Νομικής το '73...

    Το γιατί....: μάλλον... απωθημένα...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 10-03-2003 22:08 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 11-03-2003 13:10 ]







    SIMFWNW & EPAFKSANW GATE!!!!!!! me mia mikri
    diafora.stin rwmaiki epoxi tha protimousa na imoun martiras tis Stavrwsis & tis Anastasis!!!!
    gate
    14.03.2003, 12:11
    Quote:

    On 2003-03-14 11:35, justme wrote:
    Quote:

    On 2003-03-10 22:06, gate wrote:
    Θα ήθελα να βρεθώ στην αρχαία Ελλάδα σε ένα θέατρο και να παρακολουθήσω μια τριλογία...
    Θα ήθελα να βρεθώ στη ΡωμαΪκή εποχή, τη μέρα που ο Χριστός πέταξε έξω από το ναό τους εμπόρους...
    Θα ήθελα να βρεθώ την εποχή του Διαφωτισμού, στη Γαλλία, τη μέρα που ξέσπασε η επανάσταση...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην τουρρκοκρατουμενη Ελλάδα, μέσα σε ένα κρυφό σχολειό...
    Θα ήθελα να βρεθώ στο 1940, στο Καλπάκι...
    Θα ήθελα να βρεθώ στην ταράτσα της Νομικής το '73...

    Το γιατί....: μάλλον... απωθημένα...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 10-03-2003 22:08 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 11-03-2003 13:10 ]







    SIMFWNW & EPAFKSANW GATE!!!!!!! me mia mikri
    diafora.stin rwmaiki epoxi tha protimousa na imoun martiras tis Stavrwsis & tis Anastasis!!!!




    Να σου πω, τώρα που το λες...και εγώ θα το ήθελα αυτό...
    ZOI
    14.03.2003, 13:39
    tha thela na vretho stin arhaia athina tin epohi tou perikli na ta do ola!!!!
    oposdipote k proti epilogi an kai den to vala etsi tha thela na pao stin auli tou megalou alexandrou,ohi akrivos stin auli paramesa....sta diamerismata tou as poume....
    Anonymous
    22.03.2003, 01:04
    Καθώς μια χρονομηχανή είναι ανίκανη να μεταφέρει τον άνθρωπο στα χαμένα, σε κάποιο παραμύθι ή κάποια μαγεία, τότε -αλίμονο!- δεν θα μπορούσα να ζητήσω να βρεθώ στην Μέση-Γη του Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν.
    Σαν υποκατάστατο, θα τολμούσα να ζητήσω μια μεταφορά στον Μεσάιωνα - κι ακόμη καλύτερα, αν συναντούσα τον Μεγάλο Δράκο του Παραμυθιού...
    vilma
    22.03.2003, 13:48
    Tha ithela na vretho sto mellon... Eimai poly periergi na do pos tha exoume katantisei ton kosmo se 100 xronia. Ostoso, den eimai kai poly aisiodoksi gia to ti tha do...
    dinaki13b
    22.03.2003, 14:02
    Θα θελα να γυρισω σε πολλες εποχες αλλα περισσοτερο νομιζω θα θελα να ζησω για λιγο στην αρχαια Ελλαδα.Παντως αν υπηρχε μηχανη του χρονου το πρωτο που θα εκανα θα ηταν να γυρισω πισω 5 χρονια απο τη ζωη μου να αλλαζα μια αποφαση μου και να ξαναζουσα ενα βραδυ της φοιτιτικης μου ζωης
    eva
    22.03.2003, 18:30
    1.Στην Ελλάδα του 1821 λίγο πριν την επανάσταση για να ζήσω την ατμόσφαιρα και να ανιχνεύσω επιτέλους τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά των αγωνιστών, τις αδυναμίες και τα συναισθήματά τους εκείνες τις ώρες γιατί όλοι οι σοφοί δασκάλοι μας τους παρουσιάζουν σαν υπερανθρώπους και κάπως δε μου πολυκολλάει αυτό.

    2.Στην εποχή των Χίπις στην Αμερική.

    3.Οχτώ χρόνια πίσω για να μεταπίσω τους γονείς από τον να μετακομίσουμε για πάντα στην Κύπρο.
    dEUS
    23.03.2003, 16:04
    1.sta 50's h' sta 60's stin ameriki na xwrevw rock n roll sa ton john travolta xaxa k na exw ena apo ta amaksia tis epoxis...
    2.sti xrisi epoxi tou perikli na gnorisw tous ellines
    3.sta epoxi tis anagenisis sti gallia
    4.stin apovasi sti normandia h' sti maxh tou stalingrand
    5.sti romaiki h' vizantini epoxi giati gia ekeini tin epoxi iparxei ena terastio keno stin elliniki istoria,gia ton rolo twn ellinwn, k sta sxolika vivlia diavazame ena soro mpalwmata pou mallon kamia sxesi den exoun me ti pragmatikotita...
    6.stin egipto twn faraw na mathw ta mistika tous...
    7.stin atlantida.
    edelweiss
    12.05.2007, 15:22
    Θα ήθελα να γυρίσω τον χρόνο στης 04/04/2007 για να πάω πάλι στην κρήτη :)
    rompa
    12.05.2007, 16:14
    Πίσω στην Τρίτη Λυκείου... Εκ των υστέρων συνειδητοποιείς τι δύσκολο που είναι να είσαι ενήλικας
    renabill
    08.06.2007, 15:41
    Στην εποχή του Γαλιλαίου 1610-1630 περίπου για να νιώσω όλο αυτό το περίεργο κλίμα της απαγόρευσης και της λογοκρισίας της επιστήμης, πώς είναι να σε καίνε στην πυρά η ίδια η εκκλησία (αν είναι δυνατόν) επειδή σε θεωρεί αιρετικό.
    Fler
    08.06.2007, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 08-06-2007 στις 15:41 έγραψε...

    ...πώς είναι να σε καίνε στην πυρά η ίδια η εκκλησία (αν είναι δυνατόν) επειδή σε θεωρεί αιρετικό.



    Εγώ πάλι δεν θα ήθελα καθόλου να νιώσω πως είναι να με καίνε στην πυρά...

    loussi
    08.06.2007, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 08-06-2007 στις 19:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 08-06-2007 στις 15:41 έγραψε...

    ...πώς είναι να σε καίνε στην πυρά η ίδια η εκκλησία (αν είναι δυνατόν) επειδή σε θεωρεί αιρετικό.



    Εγώ πάλι δεν θα ήθελα καθόλου να νιώσω πως είναι να με καίνε στην πυρά...




    ma....giati......den eisai periergh?

    When you try your best, but you don't succeed
    When you get what you want but not what you need
    When you feel so tired but you can't sleep
    Stuck in reverse

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loussi στις 08-06-2007 19:22 ]


    punkster
    08.06.2007, 22:51
    Μη με βρισετε αλλα θα ηθελα να παω στην εποχη των δεινοσαυρων!!!

    Ειναι ονειρο ζωης για μενα να μπορουσα να δω εν ζωη και απο κοντα αυτα τα τεραστια ζωακια!!! Φοβερο θα ηταν...αχ...βαχ...αλλαχ...

    Και το ελεγε η μανα μου....δεν επρεπε να δω το jourasic park, παραημουνα μικρη τοτε...