ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη
    cranky
    08.02.2008, 23:48
    Παίδες, καλησπέρα σας.
    Παρακαλώ την προσοχή και τα φώτα σας , στην επιλογή μου.
    Θέλω,λοιπόν, κάρτα ήχου με τις παρακάτω προϋποθέσεις.
    1.Στερεοφωνική.
    2.Firewire.
    3.Midi in/out.
    4.Δύο αναλογικές εισόδους.
    5.Budget:Οχι τσιγκουνιές, αλλά μη το ξεφτιλήσουμε κιόλας !!
    6.ΟΧΙ Creative.
    7.Nα υποστηρίζει ASIO drivers.
    Θα συνδέσω πάνω της Midi αρμόνιο, αλλά περιστασιακά και ενα μικρότερο αρμόνιο που δεν εχει midi.
    Επειδή θα γράφω σε πραγματικό χρόνο, μηδενικό latency.
    Ζητάω πολλά ??
    Λειτουργικό :Windows XP Pro (SP2) 32 bit, Eλληνικά.
    Hardware :
    Asus P5B-E Plus
    C2d E6600
    3 Gb RAM/667 MHz.

    Μερσί μποκού.

    Θρασύβουλος




    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 08-02-2008 23:56 ]


    noizreduction
    09.02.2008, 10:05
    Θρασυβουλε, πρεπει να ξεκαθαρισεις κατι..

    Οταν λες στερεοφωνικη, εννοεις ως προς το output να υποθεσω,ετσι;
    Εαν εννοεις ως προς το output, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις, γιατι ολες οι καρτες πλεον ειναι στερεοφωνικες στην εξοδο τους.

    Οταν λες αναλογικες εισοδους, εννοεις jack καρφι ή XLR?
    Οι περισσοτερες καρτες παρεχουν ηδη μονοφωνικες εισοδους jack για οργανα ή line in. Παρολαυτα, ορισμενες πανε ενα βημα παραπανω και προσφερουν balanced εισοδους XLR που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως jack εισοδοι ( ειναι μια σχετικα καινουρια πατεντα που επιτρεπει στην XLR υποδοχη να δεχτει στο κεντρο της και καρφι ).

    Πρεπει να ξεκαθαρισεις το budget σου, γιατι μπορει καποιος να προτεινει μια καρτα των 1000Ε και να παθεις 2 εγκεφαλικα και 4 καρδιακα
    cranky
    09.02.2008, 12:08
    Καλημέρα.
    Στερεοφωνική, εννοώ οχι 2.1, 3.1, 4.1 κλπ.
    Αναλογικές εισόδους θέλω για να συνδέω (περιστασιακά) τις audio εξόδους και των
    δύο αρμονίων.Το μικρό δεν εχει midi. Αν θα δέχονται καρφί ή RCA, δεν μ' απασχολεί,
    μπορώ να φτιάξω καλώδια.
    Το XLR τί είναι ??
    Η τιμή της να μήν ξεπερνάει τα 300 Ε.
    noizreduction
    09.02.2008, 12:42
    1) Οι "επαγγελματικες" καρτες ηχου, δεν ειναι συμβατες με τα πολυκαναλα 5,1 7,1 κλπ, οποτε μην ανησυχεις

    2) Αναλογικες εισοδους στερεοφωνικες εννοεις λοιπον. Οποτε ανεβαινουμε συνολικα στις 2 stereo εισοδους.

    3) Αν καταλαβα καλα, δεν εχεις ορεξη να συνδεσεις καποιο μικροφωνο ή γενικα καποιο μικροφωνο που να χρειαζεται phantom power ( 48V ταση που πρεπει να δινει η καρτα στο μικροφωνο )

    4) Θελεις μια midi in/out.

    5) Οσον αφορα τα καρφια και τις αλλαγες, μπορεις να τα κανεις και μεσω βυσματων ( προσωπικα δεν τα προτεινω αυτα τα "ερασιτεχνικα" γιατι μειωνεις την ποιοτητα σηματος, ομως ειναι αναγκαιο κακο ).

    6) To XLR ειναι αυτο το βυσμα. Ειναι balanced ( δηλαδη εχει και γειωση ) και συνηθως χρησιμευει στις συνδεσεις μικροφωνων ή ακριβου ηχητικου εξοπλισμου οπου η ηχητικη απωλεια σηματος δεν πρεπει να υπαρχει.

    7) Το budget σου ειναι αρκετα λογικο, εαν ομως απαντησεις και στη τελευταια ερωτηση. Το θελεις για αναπραγωγη μεσα στον υπολογιστη, για ηχογραφηση, ή απλα για το κεφι σου;
    cranky
    09.02.2008, 14:16
    Ναί, sorry, δεν το ειχα διευκρινήσει, θέλω και δύο στερεοφωνικές εισόδους.Δεν χρειάζομαι μικρόφωνα, αλλά midi in/out, οπωσδήποτε.
    Θέλω τα κομάτια που παίζω να τα περνάω στον υπολογιστή με το Cakewalk, και να τα πειράζω αργότερα (να γράφω κανένα όργανο ακόμα, τέτοια πράγματα).Για hobby, δεν θα παίζω σε σκηνή.

    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 09-02-2008 14:17 ]


    noizreduction
    09.02.2008, 15:02
    Προτεινω το εξης πακετο για σενα:

    Onyx Mackie

    και για midi

    Midi hub

    Η καρτα της Mackie ειναι εγγυηση σε αυτη την κατηγορια ( και μια αξιοπρεπεστατη επενδυση για το μελλον ), ενω οποιοδηποτε midi hub, θα σε διευκολυνε.
    cranky
    09.02.2008, 16:05
    Τώρα, μπερδεύτηκα εντελώς !!!!
    Πώς συνδέονται τα δύο μεταξύ τους ?? Και πώς βάζω πάνω τους (τουλάχιστον) το midi αρμόνιο ??
    Ψάχνοντας στου Θωμά , βρήκα την M-AUDIO FIREWIRE AUDIOPHILE.Ξέρω οτι τις θεωρείς "φτηνοκατασκευές" , αλλά μήπως μου ταιριάζει κάτι τέτοιο ?? (Specifications, εδώ).

    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 09-02-2008 16:06 ]


    noizreduction
    09.02.2008, 16:16
    Καταρχας, να ξεκαθαρισω πως η αποψη μου για της m-audio ειναι τελειως προσωπικη και ως αυτου πρεπει να θεωρειται υποκειμενικη.

    Η καρτα που σου προτεινα, δεν εχει midi in/out πανω της. Μπορεις να συνδεσεις οποιοδηποτε audio σημα πανω της, αλλα οχι midi. Γενικα, η Mackie ειναι μια εταιρια που την εμπιστευονται 1000δες επαγγελματιες ηχοληπτες και μονο γι'αυτο το λογο αξιζει να πιστεψεις πως αυτο το "μαραφετι" εχει τρομερες επιδοσεις.

    Το midi καλωδιο/hub που σου προτεινα, συνδεεται σε μια οποιαδηποτε ελευθερη USB 2.0 θυρα του υπολογιστη σου. Ετσι αποκτας ενα midi in/out, χωρις να υπαρχει πανω στην καρτα και χωρις να "αναγκαζεις" την καρτα να μεταφερει και midi δεδομενα. ;)

    Η M-audio που λες, εχει μονοφωνικες εισοδους, και σιγουρα δεν θα σε ικανοποιουσε να χρησιμοποιεις μονοφωνικα τα πληκτρα σου,ετσι;
    cranky
    10.02.2008, 01:13
    Εγω πάντως παίρνω σοβαρά την γνώμη σου, γιατί αποκλείεται η άποψή σου για την m-audio να σου ΄ρθε ουρανοκατέβατη.Για κάποιους λόγους θα την διαμόρφωσες έτσι.
    Απ' την άλλη, η Onyx μου άρεσε κι' εμένα οταν την είχα τρακάρει κατα το ψάξιμο στου Θωμά.Το midi in/out το θέλω μόνο και μόνο για να μπορέσω να χρησημοποιήσω κάποιο accompaniment software ελεγχόμενο σε real time απο το (παλιό) midi κλαβιέ μου.
    Αν αντί για το Midi hub που μου προτείνεις , πάρω κανένα καλώδιο MIDI σε USB σαν
    αυτό, πιστεύεις οτι θα κάνω δουλειά ??
    Οσο για την σύνδεση του στερεοφωνικού αρμονίου με την AUDIOPHILE, εύκολη δουλειά.Θα έφτιαχνα ενα splitter καλώδιο απο stereo καρφί, σε δύο RCA.
    Σ' ευχαριστώ.

    Edit : Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά μιλάμε οι δυό μας, σαν να είμαστε σε chat (με κάποιο delay, βέβαια).

    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 10-02-2008 01:19 ]


    delta66
    10.02.2008, 10:15
    Ε να μπω και γω στη μεση.
    To nuendo παιζει σε vista?
    Η m-audio παιζει και σε vista?
    εχει xlr εισοδους?
    εχει phantom?
    Ρωταω γιατι σκεφτομαι να παρω μια καρτα
    Το desktop εχει μια creative που θα την αφησω για κοινη χρηση του pc αλλα με την εγκατασταση του Nuendo θα γραφω με εξωτερικη καρτα. (σημ το desktop εχει Windows XP pro SP2)
    Ταυτοχρονα οταν ειμαι εκτος εδρος θα ηθελα να μπορω να δουλευω και με το λαπτοπ το οποιο εχει vista,
    Μπορει να δουλεψει η ιδια καρτα και στα 2 pc?
    Τι αλλες πληροφοριες για τα Pc πρεπει να δωσω για καλυτερη προταση?

    Ααα θα γραφω κιθαρες (ηλεκτρικες-ακουστικες), φωνες, και προγραμματισμενα τα υπολοιπα. Αφου θα γραφω και ακουστικα οργανα και φωνες για πε και κανα μικ?

    Καλα πραγματα με συμφερουσες τιμες.
    Μη παμε σε BRAUNER, HORCH ή NEUMANN, ας κρατησουμε τις τιμες χαμηλα

    Home κατασταση αλλα καλη αποδοση.
    cranky
    10.02.2008, 11:25
    Ας τα πάρουμε ενα-ενα.
    Παράθεση:
    To nuendo παιζει σε vista?

    Ναι,Παίζει σε vista και Windows XP Home και Professional με SP 2.
    Παράθεση:
    Η m-audio παιζει και σε vista?
    εχει xlr εισοδους?
    εχει phantom?

    Δεν ξέρω αν εχει drivers για vista.Εισόδους XLR δεν εχει, και το τροφοδοτικό της δεν ξέρω αν είναι phantom.
    Παράθεση:
    Μπορει να δουλεψει η ιδια καρτα και στα 2 pc?

    Ναί, νομίζω.Γιατί να μην μπορεί ??
    Παράθεση:
    Τι αλλες πληροφοριες για τα Pc πρεπει να δωσω για καλυτερη προταση?

    Τίποτα.Δές εδώ , τις απαιτήσεις του nuendo.
    Εγώ, κάρτα δεν εχω να σου προτείνω, αλλά σίγουρα θα χρειαστής κάτι τέτοιο.
    delta66
    10.02.2008, 18:06
    Preamp εχω δικο μου για την κιθαρα.
    Χρειαζεται και κατι αλλο για να συνδεθει με την καρτα ηχου?
    Βγαζει 2 XLR εξουδους.
    Με ενδιαφερει να μην εχει latency καθολου γιατι ειμαι λιγο "αρρωστος" στα θεματα tuning και ταχυτητας.
    Και χρειαζομαι και phatom power καθως τα μικροφωνα ακουστικης κιθαρας κια φωνης θα ειναι πυκνωτικα.
    Ειναι απλο:
    Θελω να ηχογραφησω κιθαρες, φωνες και τα αλλα midi.
    Εχω 2 pc ενα desktop με pentium4 2.8, 2G ram και ενα laptop acer aspire 5520 amd athlon 64X2 dual, 1,80 GH, Κιθαρες, ενυσχυτες, προενυσχυτες (ηλεκτρικης και ακουστικης κιθαρας), και μοναδα εφφε (βαθη, delay, chorus, κλπ)
    Τι αλλο χρειαζομαι εκτος απο εμπνευση?
    noizreduction
    11.02.2008, 00:13
    Το καλωδιο που προτεινες Θρασυβουλε, νομιζω πως κανει αριστα τη δουλεια του

    Οσο για τα Vista..Προσωπικα τα δοκιμασα ελαχιστα, με πολλα προβληματα τοσο στη συνεργασια τους με τα προγραμματα, οσο και με την καρτα ηχου..Και γενικα, παρολο που ο συνεργατης μου επιμενει πως με το service pack θα λυθουν ολα, υποχωρησα ξανα στα Xp PRO με τα 2 SP και εχω βρει την υγεια μου
    cranky
    11.02.2008, 01:08
    Και σε λίγο καιρό , έρχεται το SP3 των ΧΡ, που θα αυξήση την απόδοσή τους κατα 10 %.
    Σ' ευχαριστώ για ολα.
    seriousstam
    11.02.2008, 04:08
    mias pou leme gia kartes exw kai egw mia motu 8 pre panw se ena laptop me (s)vista kai ouk oliges fores mou exei erthei na ta spasw kai ta 2 afou dn synergazontai me tpt... ekei pou akouw moushkh h grafw kati apla stamataei na thn anagnorizei na mhn anaferw oti an yparxei kinito konta sto kalodio firewire kai se parei kapoios thl exei crasharei oooolo to shsthma kai thelei epanekinhsh... wres wres lew na ta petaxw kai na arxisw to pleximo...