ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη
    suzi
    10.02.2008, 04:50
    Αν κάποιος δεν έχει γνώσεις μουσικής και δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο μπορεί να δημιουργήσει μέσω των διαφόρων προγραμάτων ενός PC μια μουσική σύνθεση? Εμένα για παράδειγμα που έχω ασχοληθεί με μαθήματα φωνητικής μου έρχονται κάποιες μελωδίες με τη μορφή "να να να" . Θα μπορούσα να γράψω μια μουσική σύνθεση? Ή όλα αυτά τα μουσικά προγράμματα που κυκλοφορούν είναι μόνο για τη σύνδεση ενός οργάνου με υπολογιστή για εμφάνιση παρτιτούρων κυρίως? Ας δώσει κάποιος τα φώτα του....Και κάτι άλλο, αυτά τα σεμινάρια μουσικής τεχνολογίας και σπουδές μουσικής παραγωγής πως βοηθάνε? Αν έχει κάποιος εμπειρία σε κάτι τέτοιο ας πει την αποψή του.........
    sakisgouzonis
    10.02.2008, 08:22
    Καλημέρα, suzi!

    Αν δεν έχεις καθόλου γνώσεις μουσικής, δεν μπορείς να δημιουργήσεις μουσική μέσω PC. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να του τραγουδάμε να-να-να και αυτό να μετατρέπει το να-να-να σε πλήρη ενορχήστρωση με drums, bass, piano, κλπ., κλπ.. Θα πρέπει πρώτα να μάθεις να γράφεις μουσική με το χέρι και κατόπιν με το PC. Το PC απλά διευκολύνει την όλη διαδικασία παραγωγής ενός κομματιού και την κάνει πιο γρήγορη. Ωστόσο, δεν αντικαθιστά τον άνθρωπο-συνθέτη. Ο συνθέτης είναι αυτός που "λέει" στο PC τί ακριβώς θα παίξει, με ποιους ήχους θα παίξει, πώς θα παίξει, κλπ., κλπ..

    Όσον αφορά τα διάφορα μουσικά σεμινάρια, εξαρτάται από το τί είδους σεμινάρια είναι αυτά, ποιο είναι το αντικείμενό τους και από το αν απευθύνονται σε αρχάριους ή προχωρημένους πάνω σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο. Με άλλα λόγια το ότι θα παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο μουσικής τερχνολογίας χωρίς να γνωρίζεις μουσική, δεν σημαίνει ότι θα γίνεις μουσικός και expert στο PC.

    Η άποψή μου είναι ότι πρώτα θα πρέπει να μάθεις να γράφεις μουσική είτε αγοράζοντας κάποιο βιβλίο και διδάσκοντας τον εαυτό σου μόνη σου είτε με κάποιο δάσκαλο και κατόπιν να ασχοληθείς με PC. Τέλος, να σημειώσω εδώ ότι η Μουσική Τεχνολογία και η Σύνθεση μέσω PC είναι μια ΠΟΛΥ ακριβή ενασχόληση ( 10.000 ευρώ τουλάχιστον και μάλιστα μόνο για αρχή θα σου φύγουν χωρίς να το καταλάβεις ) αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι, αν δεν διαθέτεις αυτά τα χρήματα, μπορείς να ασχοληθείς με PC όπως τόσα άλλα παιδιά που ασχολούνται ερασιτεχνικά χωρίς να δίνουν τόσα λεφτά, μόνο που το αποτέλεσμα όπως θα ακούσεις και μόνη σου θα είναι πολύ "φτωχό".

    Ελπίζω να βοήθησα!


    suzi
    10.02.2008, 15:09
    Καλησπέρα Σάκη!

    Thanks για τις πληροφορίες! Απλά για να μάθω τώρα μουσική είναι λίγο αργά και χρονοβόρο. Απλά έλεγα μήπως μπορώ να πειραματιστώ λίγο με την τεχνολογια αλλά μάλλον δύσκολο....Anyway...Thanks και πάλι!!!
    sakisgouzonis
    10.02.2008, 17:14
    Πάντα μπορείς να πειραματιστείς με τη Μουσική Τεχνολογία, αλλά -μιλώντας σου απλά- έστω κάποια βασικά πραγματάκια θα πρέπει να τα γνωρίζεις, όπως νότες, η χρονική διάρκεια τους, μέτρα, κλπ., για να μπορέσεις να γράψεις μουσική. Έπειτα θα πρέπει να μάθεις πώς λειτουργεί το πρόγραμμα που θα αγοράσεις. Μπορείς να ξεκινήσεις από τα πολύ απλά και να προχωρήσεις σιγά-σιγά.
    CROSS
    10.02.2008, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 10-02-2008 στις 17:14 έγραψε...

    Πάντα μπορείς να πειραματιστείς με τη Μουσική Τεχνολογία, αλλά -μιλώντας σου απλά- έστω κάποια βασικά πραγματάκια θα πρέπει να τα γνωρίζεις, όπως νότες, η χρονική διάρκεια τους, μέτρα, κλπ., για να μπορέσεις να γράψεις μουσική.

    Suzi,είναι αδύνατον αν δεν κατέχεις τουλάχιστον μια πολύ καλή γνώση αρμονίας,να προσπαθήσεις να γράψεις μουσική.Αυτό που θα πετύχεις χωρίς γνώσεις είναι απλά να αναπαράγεις τα ακούσματά σου,έστω και ασυναίσθητα.Η μουσική γράφεται στο χαρτί και μετά περνάει στο όργανο και κατεπέκταση και σε κομπιούτερ.
    Στο λέω για να μην ξεκινήσεις και πάρεις τζάμπα και τον εξοπλισμό.Δεν θα καταφέρεις κάτι και η απογοήτευση μετά θα είναι μεγαλύτερη απ'το να μην ξεκίναγες καθόλου.Αν θέλεις να δοκιμάσεις να γράψεις μουσική πρέπει πρώτα να στρωθείς και να σπουδάσεις .
    suzi
    10.02.2008, 23:41
    Δεκτά όλα αυτά και ευχαριστώ για τη βοήθεια απλά δεν είναι λίγες οι φορές που τυχαίνει κάποιος να συνθέσει ένα κομμάτι χωρίς να έχει ιδιαίτερες γνώσεις μουσικής και πτυχία...Γι αυτό ρώτησα....και σκέφτηκα ότι ένας πιθανός τρόπος και σχετικά πιο εύκολος θα ήταν μέσω της τεχνολογίας! Μπορεί να άνω και λάθος βέβαια!!!!
    toumba
    12.08.2008, 05:08

    suzi η αλήθεια είναι οτι έψαχνα κάπου να ανεβάσω ενα νέο κομμάτι που συνέθεσα και έτυχε να πετύχω αυτή τη σελίδα και επεσε η ματιά μου στο ερώτημα σου οποτε και εισαι η αφορμή που εγγραφηκα εδω τελικά......

    μια δασκαλα μουσικης καποτε μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να ξερει κανεις να διαβαζει μουσικη η να γνωριζει τους μουσικους ορους και οτι ισα ισα καποιοι μη-γνωστες χτυπωντας νοτες σε μια κιθαρα η σε ενα πιανο ανακαλυπτουν μελωδιες εμπνευσμενες και ομορφες και αναλλοιωτες απο τον συστηματισμο και την προσεχτικη και μελετημενη συμφωνα με κανονες καταγραφη μουσικης απο ανθρωπους οπως ειπες με πτυχια....

    λοιπον εγω θα σου προτεινω εναν ευκολο τροπο να ξεκινησεις την μουσικη σου πορεια μιας που το μονο που χρειαζεσαι ειναι εναν υπολογιστη που εχεις , ορεξη να ψαχτεις και να ασχοληθεις , και ελευθερο χρονο

    πρωτον - χρειαζεσαι να κατεβασεις απο το διαδικτυο μια εκδοση του Image-Line.Fruity.Loops.7εχει βγει και 8 (επισης αρκετοι θα σου πουν οτι το προγραμμα αυτο ειναι παιδικο που δεν ειναι ισα ισα ειναι πιστευω ο καλυτερος τροπος να ξεκινησεις)Το fruityloops ειναι οτι ειναι και προγραμματα οπως το cubase που θα χεις ακουσει, με αυτο μπορεις να γραψεις μουσικες νοτες- να συνθεσεις δηλαδη στο pianoroll να ενορχηστρωσεις ενα κομματι με τυμπανα fx και οτι ηχο μπορεις να φανταστεις , μπορεις να ηχογραφησεις σε αυτο με ενα τυπικο μικροφωνο μεσω του line-in της καρτας ηχου του υπολογιστη σου και τελος να εξαγεις το κομματι σου σε οτι μορφη θες mp3 , wav ετοιμο για να γινει cd ηχου ---- επισης πολυ σημαντικο το Fruityloops εχει μια φοβερη λειτουργια το οτι μπορεις να χρησιμοποιεις το τυπικο πληκτρολογιο του υπολογιστη σου σαν ενα αληθινο πιανο - πχ οι νοτες ντο ρε μι φα σολ λα σι ντο ειναι τα πληκτρα z x c v b n m --------

    δευτερον - να βρεις σε καποια σελιδα VSTi (τα VSTi fx και synth τα φορτώνεις μεσα στο Fruity Loops )που σε ενδιαφερουν (πχ στο www.kvraudio.com εχει πολλα και δωρεαν ) Tα VSTi ειναι χωρισμενα σε δυο κατηγοριες synth και fx .Το synth vsti ειναι για να καταλαβεις ενα προγραμματακι πιανο - γεννητρια ηχου μπορεις να βγαλεις απο ηχους κιθαρας μεχρι το κελαηδισμα ενος πουλιου και το fx vsti ειναι διαφορα φιλτρα (ηχω echo ,reverb αντηχηση delay distortion equaliser) τα οποια αφου συνδεσεις το vst instument synth  σου σε αυτα μπορεις να αλλοιωσεις τον ηχο οπως θες να τον κανεις τρισδιαστατο κτλ κτλ

    τριτον - αλλα οχι απαραιτητον - ενα μικροφωνο μιας και που εισαι τραγουδιστρια για να το συνδεσεις με το line-in της καρτας ηχου σου για να ηχογραφεις στον υπολογιστη σου τα φωνητικα σου

    τεταρτον - ενα τυπικο midi-keyboard οπως το M-audio oxygen 8 πχ με το οποιο να εισαγεις νοτες στα ηλεκτρονικα οργανα - vsti synth που φορτωνεις στο sequencer-προγραμμα δημιουργιας μουσικης σου (πχ το fruityloops).....αλλα οπως σου ειπα  -- επισης πολυ σημαντικο το Fruityloops εχει μια φοβερη λειτουργια το οτι μπορεις να χρησιμοποιεις το τυπικο πληκτρολογιο του υπολογιστη σου σαν ενα αληθινο πιανο - πχ οι νοτες ντο ρε μι φα σολ λα σι ντο ειναι τα πληκτρα z x c v b n m -----

    ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι και οτι χρειαστεις ακομα εδω ειμαι ---- αμα χρειαστεις καποιο πακετο με sequencer και vsti η δυσκολευτεις να βρεις αυτα που σου προτεινα πες μου το και θα το ανεβασω σε καποια σελιδα rapidshare για να κατεβασεις

    καλο σου βραδυ και καλη τυχη στο ταξιδι σου στον ομορφο κοσμο αυτο που μας χαρισαν οι μουσες


    billy2002gr
    12.08.2008, 11:51

    Γεια σου suzi

    Οπως βλεπεις στο ερωτημα σου υπαρχουν δυο σχεδον αντιφατικες αποψεις οι οποιες ομως ειναι και οι δυο απολυτα σωστες..Πως γινετε αυτο???

    Λοιπον ... ο sakis και ο cross σαν επαγγελματιες απαντουν πολυ λογικα στο πως πρεπει να γραφετε η μουσικη και πως ειναι ο σωστος τροπος

    Απο την αλλη ο tuba προσπαθοντας να σε βοηθησει να κανεις ενα ξεκινημα στον καταπληκτικο κοσμο της μουσικης σου προτεινει καποια προγραμματα με τα οποια μπορεις να αρχισεις να πειραματιζεσαι στην δημιουργια μουσικης .Φυσικα θα πρεπει να γνωριζεις οτι για να μαθεις τα οποια προγραμματα ειναι και ατο αρκετα χρονοβορο ιδιαιτερα αν δεν υπαρχει καποιος που να τα γνωριζει για να μπορεσει να σου τα δειξει, τουλαχιστον να σε βαλει στον τροπο λειτουργιας τους

    Αν θες παντως και την δικη μου αποψη ποτε δεν ειναι αργα να μαθεις οτιδοιποτε,ποσο μαλιστα να μαθεις να γραφεις μουσικη, (λαου λαου στην αρχη), παιρνοντας  ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μαθηματα μουσικης παιδειας ταυτοχρονα και σιγα σιγα να βλεπεις οτι βελτιωνεσαι και δημιουργεις ολο και κατι καλυτερο.


    HomoThrashious
    30.06.2009, 21:45

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 10-02-2008 στις 08:22 έγραψε...

    Καλημέρα, suzi!

    Αν δεν έχεις καθόλου γνώσεις μουσικής, δεν μπορείς να δημιουργήσεις μουσική μέσω PC. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να του τραγουδάμε να-να-να και αυτό να μετατρέπει το να-να-να σε πλήρη ενορχήστρωση με drums, bass, piano, κλπ., κλπ.. Θα πρέπει πρώτα να μάθεις να γράφεις μουσική με το χέρι και κατόπιν με το PC. Το PC απλά διευκολύνει την όλη διαδικασία παραγωγής ενός κομματιού και την κάνει πιο γρήγορη. Ωστόσο, δεν αντικαθιστά τον άνθρωπο-συνθέτη. Ο συνθέτης είναι αυτός που "λέει" στο PC τί ακριβώς θα παίξει, με ποιους ήχους θα παίξει, πώς θα παίξει, κλπ., κλπ..

    Όσον αφορά τα διάφορα μουσικά σεμινάρια, εξαρτάται από το τί είδους σεμινάρια είναι αυτά, ποιο είναι το αντικείμενό τους και από το αν απευθύνονται σε αρχάριους ή προχωρημένους πάνω σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο. Με άλλα λόγια το ότι θα παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο μουσικής τερχνολογίας χωρίς να γνωρίζεις μουσική, δεν σημαίνει ότι θα γίνεις μουσικός και expert στο PC.

    Η άποψή μου είναι ότι πρώτα θα πρέπει να μάθεις να γράφεις μουσική είτε αγοράζοντας κάποιο βιβλίο και διδάσκοντας τον εαυτό σου μόνη σου είτε με κάποιο δάσκαλο και κατόπιν να ασχοληθείς με PC. Τέλος, να σημειώσω εδώ ότι η Μουσική Τεχνολογία και η Σύνθεση μέσω PC είναι μια ΠΟΛΥ ακριβή ενασχόληση ( 10.000 ευρώ τουλάχιστον και μάλιστα μόνο για αρχή θα σου φύγουν χωρίς να το καταλάβεις ) αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι, αν δεν διαθέτεις αυτά τα χρήματα, μπορείς να ασχοληθείς με PC όπως τόσα άλλα παιδιά που ασχολούνται ερασιτεχνικά χωρίς να δίνουν τόσα λεφτά, μόνο που το αποτέλεσμα όπως θα ακούσεις και μόνη σου θα είναι πολύ "φτωχό".

    Ελπίζω να βοήθησα!



     

    hi και απο μενα. εγω παλι ειμαι σχετικος με μουσικη αλλα οχι πολυ σχετικος με τεχνολογια. αυτο που βασικα εχω στο νου μου ειναι η απλη συνθεση μουσικης (κιθαρα μπασο ντραμς)..ντραμς σε στιλ drum machine μπασο στο pc με ταμπλατουρα η παρτιτουρα και ηλ. κιθαρα(η και φωνιτικα) που να την ηχογραφω εγω. και ειδου και η απορια. πως ολα αυτα θα μπουν το ενα πανω στο αλλο για να δημιουργηθει μια ολοτητα..κατι μου λεει πως δεν χρειαζετε μονο ενα απλο προγραμματακι δεν ξερω κιολας..δεν φανταζομαι και καμια φοβερη ποιοτητα και τρελους ηχους η εφε, δεν με ενδιαφερει αφτο, ειμαι οπαδος της old school metal και απλα θα ηθελα να πραγματωσω τις συνθεσεις μου με αφτα τα λιγα οργανα(ποσο ακριβο να ειναι αφτο..)..τωρα οτι παραπανω καλοδεχουμενο(samples και τετοια)... αφτο που ζηταω(ως ασχετος) ειναι στην ουσια ειναι τι βηματα πρεπει να ακολουθησω(προγραματα που πρεπει να κατεβασω η εξοπλισμο και τετοια)..ευχαριστω εκ των προτερων!


    peacemaker79
    01.07.2009, 00:22

    Δεν θα πολυλογήσω με αναλύσεις, θα μπω κατευθείαν στην ερώτηση σου.

    Από λογισμικό Cubase ή pro tools και από hardware ένα σχετικά καλό pc και μια καλή κάρτα ήχου. Αυτά είναι τα βασικά.

    Αν δεν έχεις καλό pc επέλεξε μια παλαιότερη έκδοση του προγράμματος που θα χρησιμοποιήσεις.

    Με αυτά θα γράφεις midi μπάσο και τύμπανα και θα ηχογραφείς φωνές και κιθάρες.

    Αν θες να το προχωρήσεις βρες plug-ins για καλύτερους ήχους στα midi (για το cubase ονομάζονται vst), εγώ χρησιμοποιώ ez drummer για τύμπανα και trilogy για μπάσο. Μπορείς να βρεις αντίστοιχα plug-ins για τις κιθάρες (όπως του guitar rig) και άπυρα εφέ για τις φωνές ή και κουρδιστήρι για τις φάλτσες φωνές (auto-tune της antares).

    Α και το ποιο βασικό που θέλεις… άπυρες ώρες μέχρι να μάθεις πως δουλεύουν όλα αυτά.


    evlia
    29.07.2009, 20:42

    Καλησπέρα!υπάρχει πρόγραμμα για άμεση ηχογράφηση μουσικης σε σιντι;γνωρλιζει κανείς;


    diminuitas
    15.01.2010, 23:17

    Παράθεση:

    Το μέλος peacemaker79 στις 01-07-2009 στις 00:22 έγραψε...

    Από λογισμικό Cubase ή pro tools και από hardware ένα σχετικά καλό pc και μια καλή κάρτα ήχου. Αυτά είναι τα βασικά.

     

    Αυτά είναι too much προγράμματα για αρχή. Αντίθετα ένα Reason θα ήταν μια χαρά. Έχει το καλό ότι μπορείς αρχικά να δουλέψεις με λούπες και 'κει πάνω να γράψεις ότι σου κατέβει. Όχι ότι είναι εύκολο αυτό, αλλά πολύ πιο εύκολο από το να δουλέψεις με Cubase, Pro Tools ή κάποιο άλλο sequencer πρόγραμμα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος evlia στις 29-07-2009 στις 20:42 έγραψε...
    Καλησπέρα!υπάρχει πρόγραμμα για άμεση ηχογράφηση μουσικης σε σιντι;γνωρλιζει κανείς;

     

    Όλα τα προγράμματα μουσικής, ακόμη και αυτά που είναι για παρτιτούρα, έχουν την επιλογή για export to audio. Οπότε απλώς επιλέγεις πρόγραμμα.


    FinalDream
    13.08.2010, 09:58

    Γεια σου Suzi! Να σου δώσω και εγώ την απάντηση-άποψη μου. Προσωπικά εγώ δεν ξέρω νότα. Έχω κοπεί σχεδόν 10 φορές στο μάθημα Θεωρία μουσικής {#emotions_dlg.clap}Ξέρω την κλίμακα αλλά να με βάλεις να σου πω νότες όταν μου τις δείχνεις στο πιάνο ή στο χαρτί ας πούμε, σίγουρα δεν θα το κάνω με τόση ευκολία. Ειδικά στο χαρτί. Έχω καταφέρει όμως να γράψω μουσική. Με ένα απλό "να να να" όπως είπες και εσύ έχω γράψει πολλά κομμάτια. Κάποια αρκετά δύσκολα. Μπορεί να μου ήταν λίγο δύσκολο αλλά τα κατάφερα. Είναι βασικό να ξέρεις τις νότες, συγχορδίες, κ.α. Το βασικό όμως είναι να έχεις φαντασία, πείσμα και όρεξη για δημιουργία. Και ένα καλό πρόγραμμα εννοείται. Οπόταν, βρες ένα πρόγραμμα, Nuendo αν θες την γνώμη μου, ρίξε μέσα plug-ins, vsts και ότι άλλο θες, που θα σε βοηθήσει και άσε την καρδιά και το μυαλό να σε παρασύρουν. Ακόμη και "κατά λάθος" κάτι θα πετύχεις. Άκου με που σου λέω Wink Αν θες μπες στο προφίλ μου, βρες το λινκ για το Myspace μου και άκουσε την μουσική μου. Το πιο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν ξέρω απο νότες και τα σχετικά Wink Χωρίς να θέλω να το παίξω κάποιος βέβαια. Απλά σου λέω για να δεις ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δημιουργητικότητα. Θα χαρώ να ακούσω αποτελέσματα σου Smile


    evlia
    13.08.2010, 15:38

    Kαλησπέρα.Το Reason,μήπως το έχει κανείς;

    Σας χαιρετώ.


    noizreduction
    13.08.2010, 20:36

    Βεβαιως!

     

    Μπορεις να βρεις πληροφοριες και μια demo version στο επισημο site, οπως επισης να το αγορασεις απο τη shop σελιδα τους. Αξιζει καθε ευρω που κοστιζει.

     

    Εαν δε θελεις απο την επισημη σελιδα, μπορεις να το βρεις και σε αλλα διαδικτυακα μαγαζια ( πχ στο Thomann ) ή σε καποιο μαγαζι με μουσικα ειδη και μουσικη τεχνολογια.

     

    Εκτος εαν εννοεις κατι αλλο που ( κανω πως ) δε καταλαβαινω {#emotions_dlg.biggrin}. Αλλα εαν ειναι αυτο που ( κανω πως ) δε καταλαβαινω, αποφυγε το. Αξιζει να το εχεις αυθεντικο γιατι η on line εξυπηρετηση της propellerhead ειναι απιστευτη ( μερικες φορες ευχομαι να ηταν ετσι και του OTE ), ενω τα bugs που μπορει να εχεις απο μια "κακη" εκδοση θα σε βασανισουν μια ζωη!


    MartinHellwood
    14.08.2010, 22:30

    Παράθεση:

    ενω τα bugs που μπορει να εχεις απο μια "κακη" εκδοση θα σε βασανισουν μια ζωη!



     

    καλα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Ούτε έγω συμφωνώ με τα "δανεικά" προγράμματα αλλά για κάποιους ειναι μια διέξοδος


    noizreduction
    15.08.2010, 00:14

    Εαν στην κατα τη διαρκεια χρησης ενος πειρατικου προγραμματος βγαλεις χρηματα απο αυτο, τοτε δεν ειναι διεξοδος, αλλα κλοπη! {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Ποιος ειπε πως η μουσικη δεν ειναι ακριβο χομπυ;

    Δηλαδη εαν ζουσαμε στα 80s, πως θα αποκτουσαμε ενα "πειρατικο" DX7 ή ενα Wavestation? Ποσο μαλλον ενα 4καναλο Fostex...

     

    Απλως, καποτε ενας μουσικος δουλευε σα σκυλι κι οταν αποκτουσε ενα οργανο καθοταν ατελειωτες ωρες να το χαρει γιατι καθε κομματι του ειχε τον ιδρωτα του.

     

    Τωρα "κατεβαζουμε" 40 προγραμματα και δεν εμβαθυνουμε σε κανενα απο αυτα ( μη μιλησω για τη μασημενη τροφη που αναζητουμε μεσω ιντερνετ τοσο ευκολα, ακομα και για απλα πραγματα οπως "Πως ανοιγω ενα καναλι στο Cubase?" Δες το manual....αλλα ξεχασα, manual και πειρατικο δεν πανε μαζι ) γιατι πολυ απλα το ενα δε μας κανει, το αλλο μας βρωμα...

     

    ...γιατι εαν το αγοραζαμε θα καναμε μια ερευνα αγορας, θα φταναμε μεχρι τον πυρηνα του προγραμματισμου του για να αντιληφθουμε εαν μας κανει ή οχι...

    Αλλα κι αν δεν μας εκανε, θα παλευαμε να κανουμε τη δουλεια μας με αυτο αποκτωντας πιο ουσιαστικη εμπειρια απο μια ουδετερη και "τσαπατσουλικη" χρηση ενος προγραμματος!

     

    Και μη μου πειτε πως ποτε δε σβησατε καποιο πειρατικο προγραμμα επειδη...σας φανηκε δυσκολο, παραξενο, non friendly user κι ολα αυτα που ακουω κατα καιρους...

     

     

    Τελοσπαντων, ξερω πως στην Ελλαδα της λαμογιας και της αρπαχτης ολα μας φαινονται νομιμα...Ποιον προσπαθω να πεισω...Ειναι θεμα κοινωνιας τελικα, οχι μονο του πειρατη, αλλα και του κλεπταποδοχου.

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 00:15 ]


    stavrakis1999
    15.08.2010, 01:25

    Απο την στιγμη που πουλανε αερα ας υποστουν και τις συνεπειες.Ας μεναν στο hardware και και ας μην προσπαθουσαν να μειωσουν το κοστος παραγωγης τους και να αυξησουν το κερδος τους.Ας μεναν στο βινυλιο και ας μην φταναν στο mp3..κ.ο.κ..Τα ιδια και τα ιδια θα λεμε.Αυτα νομιζω τα εχουμε λυσει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stavrakis1999 στις 15-08-2010 01:26 ]


    noizreduction
    15.08.2010, 13:09

    Νομιζω πως η προταση "πουλανε αερα" ειναι ακραια, διοτι εαν δεν πουλουσαν "αερα" τωρα ο μεσος μουσικος δε θα μπορουσε να ειχε προσβαση σε τεχνολογιες που μονο ενα studio θα μπορουσε να εχει.

    Κι ενας λογος που η ηχογραφηση εγινε πλεον τοσο κατανοητη και προσβασιμη σε ενα μετριο home studio ειναι γιατι η DSP εποχη γεννησε πολλους ερευνητες και πολλα προϊοντα που την υποστηριξαν. Αν δε μπορει καποιος να διανοηθει αυτη τη μεταβαση και να αντιληφθει πως στην ουσια με μηδαμινο κοστος μπορεις να εχεις ενα ολοκληρο studio, δε φταιει κανεις.

    Επειδη ομως ειχα την τυχη να περασω απο την αναλογικη εποχη προς τη ψηφιακη ( με αυτη την περιφημη 8καναλη της Yamaha MT8x που χρειαστηκα 1 χρονο εργασιας για να την παρω μεταχειρισμενη ), εκτιμω λιγο περισσοτερο τη δουλεια αυτων των ανθρωπων.

     

    Καλως ή κακως, η ερασιτεχνικη ενασχοληση με τις ηχογραφησεις δε βοηθαει τοσο στην εμβαθυνση των πραγματικων δυνατοτητων των συγχρονων DAW και των παρελκομενων τους.

    Εαν πουλουσαν ακομα hardware, ουτε την SSL θα εβλεπες στον υπολογιστη σου, ουτε το Moog θα ειχες τη δυνατοτητα να παιξεις, ουτε τον ενισχυτη των 2000€ δε θα μπορουσες να μιμηθεις.

     

    Ομως συνηθισαμε να θεωρουμε "Αερα" οτιδηποτε ερχεται με μηδενικο κοστος στον υπολογιστη μας, ενω "αξιοπρεπες" και "πραγματικο" οτιδηποτε περιλαμβανει κυκλωματα και ενα απιστευτα υπερογκο ποσο για την αγορα του.

     

    Λυπαμαι, αλλα οπως ειπα ειναι θεμα κοινωνικης υπαρξης. Ο Ελληνας συνηθισε σε πολλα επιπεδα της ζωης του τη ρεμουλα και τη γρηγορη αρπαχτη. Και ιδιαιτερα οταν δεν εκτιμαει τη δουλεια που κανει ο διπλανος του.

    Καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο να σας αποθαρρυνω απο την πειρατεια, ομως περα απο το συμβιβασμο πως ενας ερασιτεχνης μπορει να δουλεψει σε πειρατικη πλατφορμα, δε μπορω να ανεχτω τον ερασιτεχνη που κερδιζει εις βαρος της πειρατικης πλατφορμας.


    Αν αυτο δε λεγεται κλοπη, τοτε η ηθικη μας εχει χαθει περα για περα!

     

    Ολοι γιναμε προγραμματιστες,  ηχοληπτες, μουσικοι σε αυτη τη χωρα κι εκτιμουμε προς οφελος μας τη δουλεια των αλλων. Εκτιμουμε ποσο πρεπει να κοστιζει ενα CD, ποσο πρεπει να κοστιζει ενα DAW, ποσο πρεπει να κοστιζει ενα Virtual Instrument...Αλλα ακομα κι 1€ να χρεωναν ενα προγραμμα, παλι εμεις θα προτιμουσαμε την πειρατεια...

    Γιατι μια ζωη ειμαστε παραπονιαρηδες....

     

    Κι ομως τα 300-400€ που κοστιζει ενα τετοιο προγραμμα ειναι τιποτα μπροστα στο ποσο που θα πληρωναμε εαν επρεπε να παρουμε μια κονσολα για studio. Εαν ομως παιρναμε τη κονσολα για studio δε θα παραπονιομασταν για τη τιμη της ( ασχετα εαν πολλες ειναι υπερκοστολογημενες πλεον για παρωχημενη τεχνολογια ) οπως εαν παιρναμε τη ψηφιακη της μιμηση...

     

    Δεν απορει κανεις γιατι;.... Innocent

     

    Προσωπικα, σαν ανθρωπος που βγαζω λεφτα απο τη μουσικη παραγωγη, θεωρω πως το να το εχω αυθεντικο κανει τη δουλεια μου πιο ποιοτικη, αξιοπιστη και γρηγορη, διοτι οταν θα εχω καποιο προβλημα ή χρειαστω μια βοηθεια, θα εχω μια support υπηρεσια να με υποστηριξει και δε θα κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου σε πειρατικα forums με το κλασσικο "το αποσυμπιεσα, γιατι δε δουλευει;" ( ελα ντε )..

     

    Ξερω, ειναι ουτοπικα αυτα που λεω και θεωρουμαι παραλογος, αλλα τι να κανουμε...Απο τοτε που θα αγορασετε πραγματικα ενα προγραμμα ή ενα hardware εξοπλισμο, θα το χαρειτε περισσοτερο ως κτημα σας και θα το ψαξετε ακομα περισσοτερο ως περιουσια σας. Ως κεφαλαιο στη μουσικη σας αξια.....εαν την εχετε βεβαια...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 13:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 13:15 ]


    MartinHellwood
    15.08.2010, 14:47

    Noiz ρίξε λίγο τους τόνους αδερφέ.

     

    Δεν είσαι σε θέση να κριτικάρεις τις επιλογές του άλλου. Μάλιστα το κάνεις με τόσο πάθος που κάποιος μπορέι να πονειρευτεί κίολας. Και από ότι έχω κοιτάξει διάφορα topic μόλις κάποιος θίγει το θέμα με τα πειράτικά, τσουπ! πετάγεσαι και αρχίζεις το κύρηγμα.Ουτε admin να ήσουν

     

    Επείδη έχεις ανώτερες μουσικές σπουδές και ασχολήσε επαγγελματικά με το χώρο δεν σε κάνει αυτόματα φωτεινό παντογνώστη και αρχή των πάντων.

     

    Έλεος πια, αν δεν σου αρέσει η Ελλάδα πήγαινε να ζησεις κάπου με περισότερς μουσικές αξίες και χωρίς ρεμούλα να δούμε αν θα μπορέσεις να επιβιώσεις. Και στο λέω εγώ που είμαι παιδί μεγαλωμένο στο εξωτερικό σε διάφορες χώρες.

     

    Παντού υπάρχει ρεμούλα και ψάξιμο για το τσάμπα. Δεν ξέρω τωρα για τους σκανδιβούς, ίσως εκεί να μην υπάρχει...(πειρατικό κόμμα στις ερωεκλογές,ε?)

     

    Εκτός απο ρεμούλα στην ελλάδα υπάρχει και ο ξερολισμός που αυτός όντως δεν υπάρχει στο εξωτερικό, σε τετοι βαθμο τουλάχιστον