ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.839 μέλη
    stavrakis1999
    15.08.2010, 16:31

    Αυτοι που ανοιξαν το κουτι της Πανδωρας ας προβληματιστουν για ολα αυτα.Και ο Leo Fender ξεκινησε πριν δεκαετιες να φτιαξει μια κιθαρα και συνεχισε να την βελτιωνει για πολλα χρονια.Αν αυριο ανακαλυψει o γιος του Leo μια πατεντα,να σκαναρεις το πρωτοτυπο και με μια φωτοτυπια να παραγεις μερικες χιλιαδες  stratocaster, θα γεμισει ο τοπος  stratocaster τζαμπα γιατι ολο και καποιος θα την αντιγραψει την πατεντα.Κλοπη λοιπον ειναι να κλεβεις την stratocaster του γειτονα.Και τελειωνοντας εχω να πω "αν πουλας αερα,θα βρεθει καποιος το ιδιο πονηρος να σε κλεψει αερα-πατερα"( βλεπε AIR,ASSiNG,peace out,κτλ)


    noizreduction
    15.08.2010, 17:17

    Οκ. Οπως ειπα ειναι δυσκολο σε μια κοινωνια που εχουμε συνηθισει στη κλοπη γιατι ετσι μεγαλωσαμε ( βαζω κι εμενα μεσα, μην ανησυχειτε, δεν ειμαι κανας αγιος σε αυτη τη χωρα ) να κατανοησουμε την αξια του πρωτοτυπου και της εργασιας.

     

    Το χειροτερο ειναι πως μετατρεπεται σε υποπτο αυτος που παροτρυνει να μην προτιμουμε το παρανομο πειρατικο, ενω ονομαζεται αγιος και "γαμω τα παιδια" αυτος που προτεινει να κλεβουμε ασυστολα!

     

    Ειμαι υποπτος μαλλον γιατι προτεινω τη νομιμη οδο που εχει την αξια της.

     

    Καλη συνεχεια στη συζητηση σας. Μαλλον δε θελετε νομιμους ανθρωπους εδω. Συγνωμη που ενοχλησα.

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 17:18 ]


    MartinHellwood
    15.08.2010, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-08-2010 στις 17:17 έγραψε...

    Το χειροτερο ειναι πως μετατρεπεται σε υποπτο αυτος που παροτρυνει να μην προτιμουμε το παρανομο πειρατικο, ενω ονομαζεται αγιος και "γαμω τα παιδια" αυτος που προτεινει να κλεβουμε ασυστολα!

    Καλη συνεχεια στη συζητηση σας. Μαλλον δε θελετε νομιμους ανθρωπους εδω. Συγνωμη που ενοχλησα.


     

    Αδερφέ, αν δεις τα post μου πιο πάνω είπα οτι και εγω είμαι υπερ του αυθεντικού γιατι συμφωνώ με την άποψη σου(είδες;) ότι βγάζοντας απο την τσέπη μας ένα ποσό για να αγοράσουμε ένα πρόγραμμα(κυρίως) είναι σχεδόν η μόνη οδός για να το μάθουμε 100% μιας και μας έτσουξε. Για τις εταιρίες αδιαφορώ παντελώς

    Είμαι όμως σχεδόν απόλυτος στο να κατηγορείς και κατηγοριοποιείς κάποιον για τις επιλογές του και συνεχώς να υπενθυμίζεις τις θέσεις σου απάνω σε αυτό το θέμα.

    Το να είσαι νόμιμος ειναι καλό, για σένα γιατι αλλιώς είναι μια αδιάφορη διαφήμηση


    -----------------
    www.youtube.com/martinhellwood www.myspace.com/orpheusbackfromhades www.myspace.com/martinhellwood Η προσπάθεια δεν σταματά ποτέ, ακόμα και αν πέσεις δες το σαν μια ευκαιρία ξεκούρασης. Πάρε μια ανάσα και συνέχισε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MartinHellwood στις 15-08-2010 17:32 ]


    noizreduction
    15.08.2010, 17:40

    Οταν λες διαφημιση, τι εννοεις;

    Δε πουλαω καποιο προϊον, δεν πουλαω καποιο μουσικο οργανο και δε προμοταρω τη δουλεια μου εδω μεσα Martin.

    Κανενα μου post δεν εχει διαφημιση για μενα και πολλες φορες απανταω εκει που αποφευγουν πολλοι φιλοι ηχοληπτες να απαντησουν, γιατι ισως να το βλεπουν πιο εμπορικα το θεμα.

     

    Επομενως, εαν αναφερεσαι στην παρουσια μου σε αυτο το θεμα ως διαφημιση, νομιζω πως κανεις μεγαλο λαθος.

     

    Υπερασπιζομαι το νομιμο, γιατι πιστευω πως σε μια εννομη κοινωνια τα πραγματα ειναι καλυτερα. Ειναι περισσοτερο ιδεολογια παρα αμεση αναφορα στο θεμα.

     

    Ειμαι απολυτος στο να κατηγορω την πειρατεια;

     

    Ειναι σαν να λες σε εναν εισαγγελεα πως γινεται απολυτος οταν κατηγορει ενα δολοφονο. Μπορει να ειναι διαφορετικη η κατασταση της ανομιας, ομως υπαρχει μια ανομια, οπωςκ αι να το κανουμε!

     

    Εξαλλου, οσοι θελουν να δουλεψουν ερασιτεχνικα, υπαρχουν αρκετα δωρεαν προγραμματα τα οποια μπορουν να κανουν εξισου καλη δουλεια για εναν ερασιτεχνη. Ομως οι περισσοτεροι επιλεγουν να κατεβασουν ενα πειρατικο επαγγελματικο προγραμμα... Για ποιο λογο;

     

    Οποτε αυτα τα περι ερασιτεχνισμου και αξιας των προγραμματων ειναι στην ουσια κακες δικαιολογιες.

    Εαν δεν μπορει καποιος να αγορασει αυθεντικο ενα επαγγελματικο προγραμμα, ή ειναι ερασιτεχνης και θεωρει πως και η μουσικη του ενασχοληση με τη ψηφιακη τεχνολογια ειναι εξισου ερασιτεχνιη, ας προτιμησει ενα δωρεαν προγραμμα. Και δωρεαν VSTi υπαρχουν και δωρεαν DAWs.

     

    Ρωτησατε ποτε; Εαν ανοικτει θεμα, θα ειμαι ο πρωτος που θα σας δωσει link.

     

    Στοχοποιουμε μονο ο,τι μας πειραζει...Ιδιαιτερα εαν μας εγκαλει στη νομιμη ταξη ( διοτι μαθαμε να θεωρουμε αδικο το νομο που περιοριζει τη δικη μας ανομια... ) ειναι ακομα πιο στοχοποιημενο...

     

    Και δεν ειναι θεμα σπουδων, εκπαιδευσης και σωβινισμου. Μενω Ελλαδα γιατι γουσταρω την Ελλαδα και πιστευω πως μπορουμε για κατι καλυτερο. Ομως μεγαλωσαμε συνηθισμενοι στο να ανεχομαστε το ανομο...

     

    Ειναι ιδεολογια,...μη το αναλυσουμε, εστω κι αν η πειρατεια ειναι ενα παρακλδι...


    MartinHellwood
    15.08.2010, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-08-2010 στις 17:40 έγραψε...

    Ειναι σαν να λες σε εναν εισαγγελεα πως γινεται απολυτος οταν κατηγορει ενα δολοφονο. Μπορει να ειναι διαφορετικη η κατασταση της ανομιας, ομως υπαρχει μια ανομια, οπωςκ αι να το κανουμε!

     

    Εξαλλου, οσοι θελουν να δουλεψουν ερασιτεχνικα, υπαρχουν αρκετα δωρεαν προγραμματα τα οποια μπορουν να κανουν εξισου καλη δουλεια για εναν ερασιτεχνη. Ομως οι περισσοτεροι επιλεγουν να κατεβασουν ενα πειρατικο επαγγελματικο προγραμμα... Για ποιο λογο;


     

    Δεν κατηγορώ κάποιον εισαγγελέα(αν και πολλές φορές θα έπρεπε) αλλά εσένα. Εκτός αν σε διόρισε κάποιος

    στην "εισαγγελεία πειρατικών προγραμμάτων". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

     

    Δεν έχεις το δικαίωμα να ορίσεις σε κάποιον πως θα κινηθεί, αν θέλει να βρεί και να δουλεψει πειρατικά τι σε νοίαζει εσένα? Αυτός θα αντιμετωπίσει τις συνέπειες αν θελήσει να βγάλει λεφτά απο αυτό, αλλά γιατι να έχει και εσένα να του κουνάς το δάκτυλο πριν κάν ξεκινήσει?

     

    Ποιος σας έβαλε φύλακες της τάξης και της έννομης ζωής ρε παιδιά? Ο καθένας λεέι τη γνώμη του αλλά όχι συνέχεια πάνω στο ίδιο θέμα.

     

    Φυσικά και εκτιμώ οτι όταν κάποιος έχει απορία αμέσως απαντάς, δεν είπα αυτό. Μη μπλεκόμαστε δεν είμαστε πια 15(κρίμα)

     

    Και άσε τις ιδεολογίες μακρυά απο τη μουσική. Εγω πιστέυω μόνο στο κλειδί του σολ(φα, ντο κλπ) τα άλλα είναι απλά αδιάφορα. Γνώμη μου


    noizreduction
    15.08.2010, 18:12

    Ενα παραδειγμα εδωσα περι εισαγγελειας.

     

    Οταν αφηνεις την ανομια σαν πολιτης να εκτυλισεται διπλα σου και κλεινεις τα ματια, γινεσαι εξισου συνενοχος με αυτον που τη διαπρατει. Εκτος εαν εχεις αντιθετη αποψη!

     

    Τοσο καιρο κλεισαμε τα ματια μας ως πολιτες σε τοσες ανομιες κι ολα μας ηρθαν "μπουμερανγκ". Οποτε δε το παιζω εισαγγελεας, αλλα θεωρω πως εφοσον εχω το δικαιωμα να εκφραζω την αποψη μου, κι εφοσον ειναι εννομη, πρεπει να την λεω.

     

    Κι αφου τα θεματα ειναι διαφορετικα καθε φορα, ετσι πρεπει να συμμετεχω σε ολα. Οπως κανω και με τα ιδια θεματα που εχουν την ιδια ερωτηση.

    Εχουμε φτασει στο σημειο οχι μονο να επιτρεπουμε τις σκεψεις που οδηγουν σε ανομια, αλλα να τις επικροτουμε κιολας! Ειναι ορθο αυτο; Ειναι δειγμα υγειους κοινωνιας;

     

    Εαν ηταν να μην εχω το δικαιωμα να μιλαω για την ανομια, τοτε κανεις δεν εχει το δικαιωμα να πιασει εναν κλεφτη, εφοσον επελεξε να το κανει αρα ας περιμενουμε τη θεια δικη, εναν καταχραστη χρηματος, κλπ.

     

    Και πρεπει να διαχωρισεις τη θεση της μουσικης ως καλλιτεχνια με την μουσικη ως εμποριο και παραγωγη.


    Η συμμετοχη μου σε αυτη τη συζητηση γινεται καθαρα πανω στο θεμα της παραγωγης ( εξαλλου αυτο δεν ειναι το θεμα; ).

     

     

    Μ'αρεσει που οταν μας κλεβουν το αμαξι γινομαστε μπαρουτι, οταν ομως κλεβουν το αμαξι ενος γειτονα παρακατω, απλως κουναμε το κεφαλι και το ξεχναμε μετα...

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 18:14 ]


    MartinHellwood
    15.08.2010, 18:32

    Δεν είπα ποτε οτι δεν έχεις το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου, απλά είπα οτι είναι γνωστή και απλά την επαναλαμβάνεις σχεδόν φανατικά.

     

    Δεν μπορώ να είμαι με το μέρος εταιριών που βγάζουν εκατομμύρια, ούτε και απέναντι. Δεν το παίζω ψευτοαριστερός.

    Και μην πείς για το κόσμο που δουλευει εκει οτι θα μείνει άνεργος αν κλείσουν αυτες απο την πειρατεία, γιατί έτσι και αλλίως η πολιτική όλων των εταιριών προς τον εργαζόμενο είναι τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου.

    Αν δω κάποιον να κλέβει για να επιβιώσει θα τον βοηθήσω κιόλας. Η ανάγκη για έκφραση είναι ζωτικής σημασίας, συμφωνώ υπάρχουν και άλλοι τρόποι να την κάνεις αλλά στο κάτω κάτω εγώ, προσωπικά εγώ, δεν ξέρω κανέναν που να βγάζει λεφτά απο πειρατικά(daws και λοιπά).

    Ίσως να είμαι κοιμησμένος και ηλίθιος αλλά ξέρω ακριβως το αντίθετο, Ανθρώπους σαν εμένα που χωρίς να έχουν κάποια επαγγελματική σχέση με τη μουσική και χωρίς να έχουν πτυχίο φουγκας να επενδύουν χρόνο και χρήμα για ένα εξοπλισμό που να τους ικανοποιεί και να τους ευχαριστεί.

    Και εγω πριν κάποιο καιρό(πολύ πίσω) χρησιμοποιούσα τα "δανείκά", για δικούς μου λόγους και επειδή απο μικρός μεγάλωσα με apple ήθελα να επενδύσω εκεί. Αλλά δεν κατηγορώ τον 15χρόνο που αντι να παίζει παιχνίδια πειραματίζεται με αυτά, αφού δεν πρόκειτε να φτάσει το χαρτζιλίκι για να τα αγοράσει.

    Ουτε φυσικά τον 40άρη οικογενειάρχη που δεν θέλει να στρερήσει απο την οικογενειά του κάτι για να κάνει και αυτός πράξη λίγα απο τα όνειρά του


    -----------------
    www.youtube.com/martinhellwood www.myspace.com/orpheusbackfromhades www.myspace.com/martinhellwood Η προσπάθεια δεν σταματά ποτέ, ακόμα και αν πέσεις δες το σαν μια ευκαιρία ξεκούρασης. Πάρε μια ανάσα και συνέχισε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MartinHellwood στις 15-08-2010 18:35 ]


    noizreduction
    15.08.2010, 18:48

    Παράθεση:
    Αν δω κάποιον να κλέβει για να επιβιώσει θα τον βοηθήσω κιόλας. Η ανάγκη για έκφραση είναι ζωτικής σημασίας, συμφωνώ υπάρχουν και άλλοι τρόποι να την κάνεις αλλά στο κάτω κάτω εγώ, προσωπικά εγώ, δεν ξέρω κανέναν που να βγάζει λεφτά απο πειρατικά(daws και λοιπά).

     

    Η αναγκη για εκφραση καποτε ηταν μια κιθαρα, στιχοι, μουσικη...

    Απο ποτε στην αναγκη για εκφραση μπηκε το ακριβο ( αλλα κατεβασμενο ) πειρατικο προγραμμα; {#emotions_dlg.rolleyes} Ιδιαιτερα οταν μπορει να κατεβασει καποιος ενα αντιστοιχο προγραμμα ηχογραφησης που παρεχεται δωρεαν;

    Εδω δε μιλαμε για επιβιωση. Δε μιλαμε για ενα κομματι ψωμι, ή ενα ρουχο και μια στεγη. Μιλαμε απλως για ενα...προγραμμα ηχογραφησης και μουσικης παραγωγης!

    Μη τα φερνουμε ολα στο ιδιο επιπεδο!

     

    Κι εγω δεν ηξερα κανεναν που δεν εβγαζε χρηματα απο πειρατικα προγραμματα...μεχρι που μπηκα στο χορο και ειδα απιστευτα πραγματα...

     

    Παράθεση:
    Ίσως να είμαι κοιμησμένος και ηλίθιος αλλά ξέρω ακριβως το αντίθετο, Ανθρώπους σαν εμένα που χωρίς να έχουν κάποια επαγγελματική σχέση με τη μουσική και χωρίς να έχουν πτυχίο φουγκας να επενδύουν χρόνο και χρήμα για ένα εξοπλισμό που να τους ικανοποιεί και να τους ευχαριστεί.

     

    Ειπα εγω τιποτα για πτυχια; Εσυ εξαρχης με επιασες για τα πτυχια χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο μαλιστα.

    Ειπα εγω πως ενας μουσικος ειναι λιγοτερο μουσικος επειδη δεν εχει ενα πτυχιο κωλοΦουγκας; Ή Συνθεσης;

     

     

    Δε νομιζω να το ειπα...Και δεν κολλαει με τη συζητηση μας γιατι οταν εγω λεω επαγγελματιας μουσικος εννοω μουσικο που ζει πλασαροντας τη δουλεια του και βγαζοντας χρηματα απο αυτο.

    Εφοσον μιλας για εργατικο δικαιο, ποσο δικαιο ειναι για τον καταναλωτη να αγοραζει κατι το οποιο φτιαχτηκε με μηδενικο κοστος;

    Αδικο θα μου πεις!

    Κι ομως, οταν ο επαγγελματιας εχει πειρατικα προγραμματα, εσενα σου πουλαει τη δουλεια του ( η οποια περιλαμβανει τον κοπο του και τηνεπενδυση του σε εξοπλισμο και προγραμματα προφανως ) κι εσυ αγοραζεις κατι υπερεκτιμημενο που δε του κοστισε τιποτα απο πρωτη υλη!

    Δικαιο;

     

    ....δε νομιζω!

     

     

    Παράθεση:
    Και εγω πριν κάποιο καιρό(πολύ πίσω) χρησιμοποιούσα τα "δανείκά", για δικούς μου λόγους και επειδή απο μικρός μεγάλωσα με apple ήθελα να επενδύσω εκεί. Αλλά δεν κατηγορώ τον 15χρόνο που αντι να παίζει παιχνίδια πειραματίζεται με αυτά, αφού δεν πρόκειτε να φτάσει το χαρτζιλίκι για να τα αγοράσει.

    Ο 15χρονος που αγορασε την κιθαρα των 200€, τον ενισχυτη των 400€ και θελει να μαθει να ηχογραφει, μπορει να κατεβασει τα δωρεαν προγραμματα που ανεφερα πιο πανω!

    Ποσο ακατανοητο ειναι αυτο που λεω;

    Εαν ο 15αρης συνηθισει στο πειρατικο, τοτε στα 25 του εαν επιλεξει να ειναι επαγγελματιας, θα προτιμησει παλι το πειρατικο γιατι ετσι εχει εντυπωθει στο μυαλο του!

     

    Απο ποτε το αδικο μετατρεπεται σε δικαιο; Απο τοτε που μας συμφερει να ειναι ετσι;

     

    Επισης, για αυτους που θελουν να πειραματιστουν υπαρχουν και οι φτηνες εκδοσεις! Μη πω και οι Demo.Αλλιως υπαρχουν και τα δωρεαν προγραμαμτα που κανουν την ιδια δουλεια!

     

    Παράθεση:
    Ουτε φυσικά τον 40άρη οικογενειάρχη που δεν θέλει να στρερήσει απο την οικογενειά του κάτι για να κάνει και αυτός πράξη λίγα απο τα όνειρά του

    Εαν το κανει επαγγελματικα, τοτε πρεπει να ξερει το κοστος αυτου που επιλεγει να κανει. Οπως κανουν τοσοι επαγγελματιες που ξεκινανε μια δικη τους δουλεια και ξερουν ποσο πρεπει να ειναι το αρχικο τους κεφαλαιο!

     

    Εαν το κανει απο αγαπη για τη μουσικη, σαφως υπαρουν και τα δωρεαν προγραμματα!

     

     

    Μηπως η λεξη δωρεαν φοβιζει τον ερασιτεχνη; Τι να πω....

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-08-2010 18:49 ]


    MartinHellwood
    15.08.2010, 19:03

    Δηλαδή θες να πείς οτι κάποιοι δίσκοι, φαντάζομαι χωρίς να ξέρω κάτι, Ελλήνων "καλλιτεχνών" που στα ράφια των δισκοπωλείων κάποτε ξεπερνούσαν το 20αρικο είχαν γινει παραγωγή με πειρατικά? Τι να πω...

    Δεν φτάνουν οι γνώσεις μου σε αυτά τα επίπεδα, εγώ ξέρω τον κόσμο που γράφει μουσική για την αυτοέκφραση που είναι συμαντική.

    Η τροφή της ψυχής είναι συμαντικότερη και απο το ίδιο το ψωμί.

    Δεν είπα οτι είναι ανάγκη να έχεις πανακριβο πειρατικό daw, αλλά αν το θες εγω δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω.

    Δεν μου αρέσει να λέω στον άλλο τι να κάνει, έτσι είναι η φιλοσοφία μου. Τέλος, αν κάποιοι αυτοδιορίστηκαν αστυνομικοί(μπλιαχ) ας τους ανεκτούν αυτοί που μπορούν, εγώ όχι

     

    τελος απο μένα

     

     


    noizreduction
    15.08.2010, 19:30

     

    Παράθεση:
    Δηλαδή θες να πείς οτι κάποιοι δίσκοι, φαντάζομαι χωρίς να ξέρω κάτι, Ελλήνων "καλλιτεχνών" που στα ράφια των δισκοπωλείων κάποτε ξεπερνούσαν το 20αρικο είχαν γινει παραγωγή με πειρατικά? Τι να πω...

    Οχι, ομως ξερω πολλους που δουλευουν ως μουσικοι παραγωγοι σε μικρες demo παραγωγες, πληρωνονται γι'αυτο αρκετα καλα και δουλευουν με πειρατικα προγραμματα. Αν οχι ολο το DAW, πολλα plug ins ειναι...αρκετα hot για ενα νομιμο επαγγελματια {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Παράθεση:
    Δεν φτάνουν οι γνώσεις μου σε αυτά τα επίπεδα, εγώ ξέρω τον κόσμο που γράφει μουσική για την αυτοέκφραση που είναι συμαντική.

    Οπως επισης υπαρχει αρκετος κοσμος που αξιοποιει τη "ψωνιτιδα" ορισμενων μουσικων και τους αποζυμα αρκετα χρηματα πριν τους αφησει με ενα μετριο demo στα χερια τους.


    Βλεπεις, "ξυνεις" επιφανειακα ενα θεμα που εχει πιο βαθιες ριζες, διοτι ολοι στο μυαλο μας τις μεγαλες παραγωγες κι αμεσως μετα...το χαος των ερασιτεχνικων.

    Στο ενδιαμεσα σταδιο υπαρχουν πολλοι που δουλευουν σε demo παραγωγες, σε μικρα studio που δηλωνουν και δισκογραφικες, κλπ κλπ.

    Οποτε, βιαζεσαι να κρινεις ενα ζητημα για το οποιο δεν εχεις σφαιρικη αποψη.

     

    Αδικο δεν ειναι αυτο;...

     

    Η αυτοεκφραση ειναι σημαντικη ομως...το DAW θα κανει τη διαφορα για το εαν ειναι καλη ή οχι;

     

    Ειμαι περιεργος να ακουσω την απαντηση σου....

     

    Δηλαδη ενα DAW των 600€ κι ενα δωρεαν DAW θα κανουν τη διαφορα στον τροπο που αυτοεκφραζεται ενας...ερασιτεχνης μουσικος;

    Κι αν το κανει για γουστο του, γιατι πρεπει απαραιτητως να εχει το πιο ακριβο; Ακομα και ο πειραματισμος μπορει να γινει με πιο απλα προγραμματα, τα οποια μαλιστα ειναι και πιο ευελικτα εαν ειναι open source...

     

    Παράθεση:
    Η τροφή της ψυχής είναι συμαντικότερη και απο το ίδιο το ψωμί.

    Δε διαφωνω...Ομως πως στο καλο εχει σχεση με τη συζητηση μας αυτο περι πειρατειας;

    Μηπως χασαμε τις συζητησεις;.....λεω μηπως {#emotions_dlg.yes};

     

    Μην αναγεις τη ρομαντικη εννοια της μουσικης με τη θολη εικονα της πειρατειας. Δε συνδυαζονται αυτα τα 2, αφου κανενα απο τα 2 δεν εχει αναγκη το αλλο...

     

    Επισης εσυ αναφερθηκες στην επιβιωση στο προηγουμενο σου post!

     

    Παράθεση:
    Αν δω κάποιον να κλέβει για να επιβιώσει θα τον βοηθήσω κιόλας.

     

    Μπορω να σε ταϊζω μονο μουσικη και να μην πεθανεις απο ασιτια;..

     

    ....δε νομιζω.. {#emotions_dlg.oops}

     

    Παράθεση:

    Δεν είπα οτι είναι ανάγκη να έχεις πανακριβο πειρατικό daw, αλλά αν το θες εγω δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω.

    Δεν μου αρέσει να λέω στον άλλο τι να κάνει, έτσι είναι η φιλοσοφία μου. Τέλος, αν κάποιοι αυτοδιορίστηκαν αστυνομικοί(μπλιαχ) ας τους ανεκτούν αυτοί που μπορούν, εγώ όχι

     

    Μην λες στον αλλον τι να κανει, ασχετα εαν σε μενα λες να μην κανω ο,τι κανω...

    ...αντιφαση δε βλεπεις; {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δε λες στον αλλο τι να κανει, αλλα κριτικαρεις ο,τι κανει γιατι απλως δε σου αρεσει! Δε ξερω για σενα, εμενα μου φαινεται καθαρη αντιφαση και μαλιστα ειναι καλυμενη δικαιολογια για τη συζητηση που εχουμε τοση ωρα!

     

     

    Παιζουμε με τις λεξεις φιλε μου. Αυτο βλεπω εγω και το θεμα της πειρατειας θολωνει μεσα στο θεμα του μπλα μπλα.

     

    Οταν σου κλεψουν το αμαξι, ή τη πνευματικη σου ιδιοκτησια ( σε οποιο κλαδο κι αν ειναι αυτη ), μη φωναξεις τον αστυνομικο γιατι ο αστυνομικος ειναι μπλιαχ, ενω η ιδιοκτησια σου λιγοτερο μπλιαχ.

     

    Καλη τυχη λοιπον με τις αντιφασεις.

     

    Καλα το ειπα πως σε αυτη τη χωρα συνηθισαμε να δικαιολογουμε πλαγιως οτιδηποτε βολευει την καλοπεραση μας...

     

    ...τα παθαμε και τελειωσε η υποθεση!

     

     


    stavrakis1999
    15.08.2010, 19:37

    Εχετε σκεφτει ποτε ποιοι ειναι πισω απο τα rapidshare,hotfile κτλ?


    noizreduction
    15.08.2010, 19:54

    Ο Elvis? {#emotions_dlg.biggrin}


    Japan88gr
    15.08.2010, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-08-2010 στις 19:54 έγραψε...

    Ο Elvis? {#emotions_dlg.biggrin}




    stavrakis1999
    15.08.2010, 20:30

    Eγω....Βγαζω το ψωμακι μου ετσι...


    xXRedDarkAngelXx
    27.12.2010, 23:49

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 10-02-2008 στις 08:22 έγραψε...

    Καλημέρα, suzi!

    Αν δεν έχεις καθόλου γνώσεις μουσικής, δεν μπορείς να δημιουργήσεις μουσική μέσω PC. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να του τραγουδάμε να-να-να και αυτό να μετατρέπει το να-να-να σε πλήρη ενορχήστρωση με drums, bass, piano, κλπ., κλπ.. Θα πρέπει πρώτα να μάθεις να γράφεις μουσική με το χέρι και κατόπιν με το PC. Το PC απλά διευκολύνει την όλη διαδικασία παραγωγής ενός κομματιού και την κάνει πιο γρήγορη. Ωστόσο, δεν αντικαθιστά τον άνθρωπο-συνθέτη. Ο συνθέτης είναι αυτός που "λέει" στο PC τί ακριβώς θα παίξει, με ποιους ήχους θα παίξει, πώς θα παίξει, κλπ., κλπ..

    Όσον αφορά τα διάφορα μουσικά σεμινάρια, εξαρτάται από το τί είδους σεμινάρια είναι αυτά, ποιο είναι το αντικείμενό τους και από το αν απευθύνονται σε αρχάριους ή προχωρημένους πάνω σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο. Με άλλα λόγια το ότι θα παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο μουσικής τερχνολογίας χωρίς να γνωρίζεις μουσική, δεν σημαίνει ότι θα γίνεις μουσικός και expert στο PC.

    Η άποψή μου είναι ότι πρώτα θα πρέπει να μάθεις να γράφεις μουσική είτε αγοράζοντας κάποιο βιβλίο και διδάσκοντας τον εαυτό σου μόνη σου είτε με κάποιο δάσκαλο και κατόπιν να ασχοληθείς με PC. Τέλος, να σημειώσω εδώ ότι η Μουσική Τεχνολογία και η Σύνθεση μέσω PC είναι μια ΠΟΛΥ ακριβή ενασχόληση ( 10.000 ευρώ τουλάχιστον και μάλιστα μόνο για αρχή θα σου φύγουν χωρίς να το καταλάβεις ) αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι, αν δεν διαθέτεις αυτά τα χρήματα, μπορείς να ασχοληθείς με PC όπως τόσα άλλα παιδιά που ασχολούνται ερασιτεχνικά χωρίς να δίνουν τόσα λεφτά, μόνο που το αποτέλεσμα όπως θα ακούσεις και μόνη σου θα είναι πολύ "φτωχό".

    Ελπίζω να βοήθησα!



     

    Ψαχνω εδω και πολυ καιρο αυτο το προγραμα που αναφερεται στο ποστ πιο πανω " Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να του τραγουδάμε να-να-να και αυτό να μετατρέπει το να-να-να σε πλήρη ενορχήστρωση με drums, bass, piano, κλπ., κλπ.."

    ξερει κανεις το ονομα αυτου του προγραματος και που μπορω να το βρω?


    delta66
    28.12.2010, 20:16
    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 10-02-2008 στις 04:50 έγραψε...

    Αν κάποιος δεν έχει γνώσεις μουσικής και δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο μπορεί να δημιουργήσει μέσω των διαφόρων προγραμάτων ενός PC μια μουσική σύνθεση? Εμένα για παράδειγμα που έχω ασχοληθεί με μαθήματα φωνητικής μου έρχονται κάποιες μελωδίες με τη μορφή "να να να" . Θα μπορούσα να γράψω μια μουσική σύνθεση? Ή όλα αυτά τα μουσικά προγράμματα που κυκλοφορούν είναι μόνο για τη σύνδεση ενός οργάνου με υπολογιστή για εμφάνιση παρτιτούρων κυρίως? Ας δώσει κάποιος τα φώτα του....Και κάτι άλλο, αυτά τα σεμινάρια μουσικής τεχνολογίας και σπουδές μουσικής παραγωγής πως βοηθάνε? Αν έχει κάποιος εμπειρία σε κάτι τέτοιο ας πει την αποψή του.........


    delta66
    28.12.2010, 20:19

    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 10-02-2008 στις 04:50 έγραψε...

    Αν κάποιος δεν έχει γνώσεις μουσικής και δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο μπορεί να δημιουργήσει μέσω των διαφόρων προγραμάτων ενός PC μια μουσική σύνθεση? Εμένα για παράδειγμα που έχω ασχοληθεί με μαθήματα φωνητικής μου έρχονται κάποιες μελωδίες με τη μορφή "να να να" . Θα μπορούσα να γράψω μια μουσική σύνθεση? Ή όλα αυτά τα μουσικά προγράμματα που κυκλοφορούν είναι μόνο για τη σύνδεση ενός οργάνου με υπολογιστή για εμφάνιση παρτιτούρων κυρίως? Ας δώσει κάποιος τα φώτα του....Και κάτι άλλο, αυτά τα σεμινάρια μουσικής τεχνολογίας και σπουδές μουσικής παραγωγής πως βοηθάνε? Αν έχει κάποιος εμπειρία σε κάτι τέτοιο ας πει την αποψή του.........

    Τωρα ειδα αυτο το θεμα και θα ηθελα προσθεσω μια αποψη ακομα, ισως με  "μπακαλιστικο" τροπο για να γινουν κατανοητα.

    Το PC δεν θα σου λυσει τα χερια. Θα στα δεσει περισσοτερο γιατι θα πρεπει να μαθεις να χειριζεσαι και τα προγραμματα αυτα εκτος οτι πρεπει να εχεις και μουσικες γνωσεις.

    Βεβαια μηχανικα μπορεις να "συνθεσεις" με προγραμματα που θα κανουν οτι θελουν αυτα, αλλα δεν θα εχει μεσα του την ψυχη σου το αποτελεσμα.

    Απλα θα ακους καποιους ηχους. Ισως καποιους να τους ευχαριστησει και μονο αυτο, αλλα μεχρι εκει.

     

    Το να γραψει καποιος τραγουδια και μελωδιες δεν ειναι δυσκολο ουτε χρειαζεται πτυχιο.

    Αρκει να εχει "αυτι", αντιληψη του ρυθμου, λιγες βασικες γνωσεις μουσικης και να χειριζεται ελαχιστα καποιο μουσικο οργανο. Αλλα πανω απο ολα το χαρισμα της συνθεσης. Και μιλαω για την επιτυχημενη συνθεση που αγγιζει τον ακροατη.

     

    Το τραγουδι του αν ειναι καλο θα φανει και με αυτα τα λιτα μεσα.

    Μετα αν θελει για εμπλουτισμο, μπορει να ζητησει και τη βοηθεια της τεχνολογιας (που φυσικα θα πρεπει να μαθει να τη χειριζεται κι αυτη) ή τη βοηθεια καποιου που εχει τις γνωσεις για τα περαιτερω.

    Μη ξεχνας οτι πολλλοι που εχουν τις γνωσεις για "τα περαιτερω" δεν εχουν την ικανοτητα να γραψουν καλη μουσικη.

    Αυτο (η συνθεση) ειναι ξεχωριστο χαρισμα και παρολο που διδασκεται, δεν φτανει.


    vermio
    25.04.2011, 16:31
    Ευχαριστώ τους φίλους που έδωσαν χρήσιμη βοήθεια για τον τρόπο που μπορείς να δημιουργήσεις μια δική σου σύνθεση αποκλειστικά μέσω του η/υ. Φυσικά και θέλει πολύ χρόνο και κόπο μέχρι να κατορθώσεις να φτάσεις σε ένα ανεκτό αποτέλεσμα αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις. @Suzie, τελικά τι έκανες, προχώρησες? @FinalDream, τις συνθέσεις που ανεβάζεις στο myspace τις έχεις κατοχυρώσει πιο πριν?