ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη
    tintalle
    09.07.2004, 16:38
    Νομίζω πως δεν υπήρχε στην ατζέντα και είπα να γράψω κάτι για το φεστιβάλ τζαζ που έλαβε χώρα στο Λυκαβηττό στις 7 και 8 Ιουλίου.Στις 7 Ιουλίου που εμφανίστηκε ο Al Di Meola δεν κατάφερα να είμαι εκεί.Τα κατάφερα όμως τη δεύτερη μέρα του φεστιβάλ.Εμφανίστηκαν κατ'αρχην οι Mode Plagal με ένα όμορφο πάντρεμα παραδοσιακής -τζαζ στα έξι κομμάτια που παρουσίασαν. Ακολούθησε ο Richard Galliano με το σεπτετο του και ένα ρεπερτόριο από Astor Piazzolla.Η βραδιά ολοκληρώθηκε με την εμφάνιση του Carles Lloyd κουαρτέτου.Από το ακορντεόν του Galliano εως το σαξόφωνο του Lloyd,μία λέξη μόνο μπορώ να σκεφτώ για να περιγράψω τη συναυλία...απλώς μαγεία. Κάτι παραπάνω από υπέροχοι ήταν και οι μουσικοί που τους συνόδευαν. Δεν ξέρω πόσοι φίλοι του είδους υπάρχουν εδώ,αλλά όσοι είναι ελπίζω να έζησαν όλοι από κοντά αυτή τη βραδιά. :)
    Giorgos
    09.07.2004, 18:14
    Δεν είχα ιδέα ότι ο Meola και ο Galliano ήρθαν Αθήνα και ειλικρινά στενοχωρήθηκα πολύ που τους έχασα...(μακάρι να μην είχα διαβάσει το post σου -πλάκα κάνω ). Μου κάνει τεράστια εντύπωση που δεν ακούστηκε ότι έρχεται ο Meola (ούτε στην Ατζέντα ήταν ούτε είδα σε κάποιο έντυπο ή στο δρόμο κάποια διαφήμιση). Δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω την βραδιά που πρωτοάκουσα τον Meola στην Αθήνα, στο Μέγαρο Μουσικής, ό,τι και να πω δεν μπορεί να περιγράψει τα συναισθήματα που ένιωσαν όσοι ήταν εκεί αυτή τη βραδιά. Σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετική βραδιά από εκείνη της 7ης Ιουλίου (έπαιξε μόνο με κλασσική κιθάρα και τον συνόδευε συμφωνική ορχήστρα, ενώ είμαι βέβαιος ότι τις προάλλες θα έπαιζε κυρίως ακουστική με πάρα πολλά εφέ -σήμα κατατεθέν πλέον της μουσικής του), ωστόσο η μαγεία του Meola ό,τι κιθάρα κι αν παίζει σε καθηλώνει. "Διάολος...!" ήταν ο όρος που χρησιμοποίησε μετά την παράσταση μεγάλος Έλληνας καλλιτέχνης με τον οποίον έχει συνεργαστεί πολλές φορές την τελευταία 15ετία, και είναι ο πιο ακριβής χαρακτηρισμός για τον τρόπο παιξίματός του που σου κόβει την ανάσα.

    Κι όσον αφορά στον Galliano (τον έχω ακούσει αλλά με σεξτέτο, οπότε ήσουν κατά 1/7 πιο τυχερή από μένα ), έχει ηχογραφήσει μερικά από τα καλύτερα κομμάτια του μεγάλου Astor Piazzola με πολλές μουσικές δεξιοτεχνίες αλλά και διασκευές κλασσικών κομματιών. Πολύ θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου όταν έπαιζε το Libertango...

    Υ.Γ. 1: Οι Mode Plagal μόνο 6 κομμάτια;;

    Υ.Γ. 2: Ο Galliano -χωρίς να ήμουν εκεί- υποθέτω ότι δεν έπαιζε ακκορντεόν, αλλά bandoneon, σωστά;

    Επίσης, θα παρακαλέσω πολύ τους φίλους-μέλη του Μ/Η που αγαπούν την Jazz (είτε classic, είτε acid, είτε latin είτε ό,τιδήποτε αλλο είδος) και γνωρίζουν για κάποια επερχόμενη συναυλία, αν έχουν την καλοσύνη, ας ενημερώσουν την Ατζέντα μας (επάνω και αριστερά), ώστε όλοι οι φίλοι αυτού του είδους να μην χάνουν τέτοιες μοναδικές συναυλίες. Αν ο Ιωαννίδης ή ο Νταλάρας ή η Αλεξίου δώσουν συναυλία, ακόμα και στο βουνό να παίξουν, θα το μάθουμε τουλάχιστον ένα μήνα πριν. Δυστυχώς η ενημέρωση και προβολή από τα Μ.Μ.Ε. συναυλιών Jazz, blues, rythm & blues, bebop κτλ. είναι πολύ περιορισμένη. Και σίγουρα πάρα πολλοί από εμάς θα ήθελαν να είναι στις 2 συναυλίες στο Λυκαβηττό, δεν χρειάζεται να ακούει κανείς latin Jazz για να λατρέψει τον Meola.

    Τintalle, σ' ευχαριστούμε πολύ για τις εντυπώσεις και (...κι ας με στενοχώρησες ).
    soulless9
    20.07.2004, 10:22
    egw eida al di meola! ta sxolia periteuoun apo aytes tis 2:30 wres apisteyths Jazz mousikhs!!!