ελληνική μουσική
    564 online   ·  210.848 μέλη

    Απαιτήσεις μουσικών προγραμμάτων

    suzi
    11.02.2008, 15:07
    Γνωρίζει κανείς τις απαιτήσεις ενός μουσικού προγράμματος για υπολογιστή με λειτουργικό Windows? Τι επεξεργαστή πρέπει να έχει και ποση μνήμη? Οι καινούριοι οι διπλοπύρηνοι καλύπτουν τις απαιτήσεις ενός τέτοιου προγράμματα?
    manos_p
    11.02.2008, 16:58

    Ola eksartontai apo ti programma theleis na baleis...

    Cubase
    Reason
    Sibelious
    Logic
    Pro tools
    Audacity
    Dolby Audition(cool edit)
    klp klp klp...

    pes mas peripou ti programma theleis kai tha pareis tis apantieis pou tha se katatopisoun...
    suzi
    11.02.2008, 17:18
    Είμαι ανάμεσα σε Cubase και Cool Edit Pro...
    Νομίζω αυτά είναι που χρησιμοποιούνται πιο πολύ (Αν κάνω λάθος διόρθωσε με mano!) Και τα δύο πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες δεν έχουν?
    Σε γενικές γραμμές ένας επεξεργαστής στα 2,2 GHz και RAM στα 2GB με καλύπτουν? Όσο για καρτούλα ήχου καμιά ιδέα?
    noizreduction
    11.02.2008, 17:35
    Suzi, η δυναμικη των 2 προγραμματων ειναι τελειως διαφορετικη.
    Αν και ανθρωπος που το Cubase το εχει για "Καινη Διαθηκη", νομιζω πως η καλυτερη επιλογη για σενα ειναι το Cool Edit Pro.
    Πιο απλο, πιο συμβατο με ερασιτεχνες, με λιγοτερα "μπλιχλιμπιδια" που μπορει να σε μπερδεψουν..Ειναι ο,τι πρεπει δηλαδη για καποιον που ξεκιναει τωρα και θελει να κανει τα πρωτα του βηματα.

    Οσον αφορα τις απαιτησεις.

    Τα προγραμματα επεξεργασιας και απλης ηχογραφησης απαιτουν ελαχιστη υπολογιστικη ισχυ, γιατι το μονο που κανουν ειναι να λαμβανουν το σημα απο την καρτα ηχου, να το κωδικοποιουν και να το "σωζουν" σε format που υποστηριζονται απο το προγραμμα.

    Εαν ομως θελεις να βαλεις effects, τοτε πρεπει να ξερεις πως οσο πιο "ψηλα" πας σε εταιριες ( πχ, αν επιλεξεις effects της Waves ), τοσο πιο ψηλες απαιτησεις θα εχει το προγραμμα απο τον υπολογιστη.

    Νομιζω πως για αρχη, το συστημα που εχεις ειναι υπεραρκετο..
    manos_p
    11.02.2008, 17:57

    Pisteuw na se kalipse o Noizereduction...

    Pantws na akous tin gnwmi tou...pisteuw oti einai polu empeiros sto thema twn electronikwn
    kai genika oti afora musiki kai computers...
    noizreduction
    11.02.2008, 18:08
    Μανο, σ'έυχαριστω για τα καλα σου λογια ( χμ, με 100Ε ξεχρεωνω? ), ομως ολες οι πληροφοριες που αναφερω ειναι περισσοτερο μεσω της εμπειριας μου και οχι με καποια εκπαιδευτικη ενασχοληση με το θεμα. Οποτε, σαφως μπορει να υπαρξουν ορθοτερες και πιο τεκμηριωμενες αποψεις.
    Εξαλλου η γνωση ειναι για να μοιραζεται, και το λαθος για να γινεται μαθημα
    cranky
    11.02.2008, 20:07
    Παράθεση:
    Σε γενικές γραμμές ένας επεξεργαστής στα 2,2 GHz και RAM στα 2GB με καλύπτουν?

    Ναί.Κοίτα τις απαιτήσεις του Cubase 4 και του Cool Edit Pro.
    Παράθεση:
    Όσο για καρτούλα ήχου καμιά ιδέα?

    Αν μας πής πόσα διαθέτεις και τί σκοπεύεις να συνδέσεις πάνω της, ισως βοηθήσουμε καλύτερα.
    suzi
    12.02.2008, 01:02
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Noizereduction!!! Θα σε εμπιστεύομαι από εδώ και πέρα όπως λέει και ο Μάνος!!! Όρεξη να έχεις να απαντάς στις απορίες μου, γιατί είμαι στην αρχή ακόμα!!! Πάντως Μάνο πρέπει να πληρώνεσαι καλά!!!! Χα! Χα!
    Cranky ωραιότατα τα site με τα requirements!!! Ούτε να παιδευτώ καθόλου!!!
    Όσο για τις καρτούλες ήχου επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική, από που μέχρι που κυμαίνονται οι τιμές τους? Μια καλή για χρήση προγραμμάτων σαν αυτά που αναφέραμε....ποιά θα ήταν για παράδειγμα?
    suzi
    12.02.2008, 01:06
    Να σας διατυπώσω άλλη μια απορία μου??? Γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες συνθέτες χρησιμοποιούν υπολογιστές της Apple (Mac)? ; Ξέρετε?
    seriousstam
    12.02.2008, 02:29
    οχι μονο συνθετες αλλα γενικα οσοι ασχολουνται με οικονα βιντεο ηχο εμπιστευονται τα μακ αυτος ηταν ο στοχος της apple αλωστε. διοτη ειναι πολλυ μπροστα σε σχεση με τα pc σε αυτες τοις εφαρμογες και διευκολυνουν τους χριστες αυτου του ειδους. για να μην αναφερω και τοις γενικα μεγαλες υπολογιστικες τους δυνατοτητες και το λειτουργικο τους το οποιο ειναι ιδανικο για να τρεχουν τετειου ειδους προγραμματα χορις να κολανε και σε περιπτοση που κολισουν να μην κολισουν ολοκληρο το λειτουργικο. αυτα ξερω εγω
    noizreduction
    12.02.2008, 11:16
    Κυριως τα MAC καταφερνουν να συνδυασουν αυτο που ποτε τα PCs δεν καταφεραν!
    Εργονομια, ευελεξια, μεγιστη αποδοση και ευκολη χρηση!

    Τα MaCOs ειναι ενα απο τα καλυτερα και πιο σταθερα λειτουργικα και σαφως ο τροπος που "αντιμετωπιζουν" τις εφαρμογες, ειναι παρα πολυ καλυτερος απ'ο,τι τα windows.

    Η διαφορα τους στηριζεται στο ο,τι ( χονδρικα, μιας κι εγω προγραμματιστης δεν ειμαι ) τα MACOs χρησιμοποιουν το 100% των δυνατοτητων του μηχανηματος αποκλειστικα στο προγραμμα που "τρεχει" εκεινη τη στιγμη, ενω τα windows εκτελουν περα απο το προγραμμα που επιλεγεις, και αλλες 100 υπο-ρουτινες απο πισω...

    Οπως καταλαβαινεις, οταν γινεται κατι τετοιο, το μηχανημα πρεπει να απασχοληθει με 101 πραγματα, με αποτελεσμα να μην μπορει να αποδωσει απολυτως καλα σε κανενα απο αυτα.

    Βεβαια, μπορεις να "σεταρεις" τα XP ετσι, ωστε να κερδιζεις πορους του συστηματος. Αλλα αυτο σημαινει πως ο σκληρος δισκος που χρησιμοποιεις για τη μουσικη, δεν θα ειναι καταλληλος για internet και εφαρμογες αλλες.

    Περα απο αυτο, και οσον αφορα την καρτα ηχου, πρεπει να πεις καποια πραγματα:

    1) Ποσα δινεις;
    2) Μιλαμε για laptop ή PC?
    3) Μιλαμε για USB ή Firewire συνδεση;
    4) Θελεις να συνδεεις καποιο μικροφωνο πανω και να ηχογραφεις, ή μονο οργανα;

    suzi
    12.02.2008, 13:20
    Καταρχήν το οικονομικό, επειδή δεν ξέρω πόσο στοιχίζουν....ας λέγαμε μια μέση κατάσταση( πάντως κάτι πολύ ακριβό δε μ ενδιαφέρει!) Μιλάμε για PC.Προς το παρόν σκέφτομαι να συνδέσω μικρόφωνο. Και ας πούμε και usb....
    noizreduction
    12.02.2008, 15:18
    Οι καρτες USB 2.0 ξεκινανε απο 50-60Ε και καταληγουν οσο θες...Οποτε πρεπει να δωσεις μια "κορυφη" στα λεφτα που θες να δωσεις suzi.
    cranky
    12.02.2008, 19:15
    Πάρε μερικές, να 'χεις.
    ALESIS , MACKIE , LEXICON , ESI.
    Εχει και (πολύ) ακριβότερες, αλλα δεν νομίζω να σ' ενδιαφέρουν.
    Αν κάνεις κλίκ εκεί που λέει "Different perspectives", μπορείς να δείς το εργαλείο απ' όλες του τις πλευρές.

    geo321
    13.02.2008, 13:10
    Γεια σας και απο μενα.Αρχικα πιστευω πριν κανεις μια αγορα θα πρεπει να ξερεις τι ακριβως περιπου θελεις να κανεις οχι απλα το αν θελεις να συνδεσεις ενα mic.Για παραδειγμα αν θες να γραφεις και φωνη αλλα και καποιο οργανο θα πρεπει να παρεις ενα mic.που να καλυπτει και τα 2.Επισης το mic. τι θα ειναι δυναμικο η πυκνωτικο?χοντρικα το δυναμικο πιανει ηχους απο κοντινες αποστασεις ενω το πυκνωτικο εχει μεγαλυτερη εμβελεια.Αν θες εδω http://music.my-goo.net/ εχω γραψει ενα αρθρο για τα mic δυναμικα και πυκνωτικα,βασικα για την αρχη λειτουργειας τους διαβασε το αν και μπορει να σε μπερδεψει λιγο αν δεν ξερεις αλλα πιστευω κατι θα καταλαβεις.Η καρτα ηχου πρεπει να ειναι καπως καλη αλλιως οταν βαζεις ενα Mic.εχεις πολλες πιθανοτητες να εχεις φυσυματα αν δεν ειναι καλη η καρτα.3 λυσεις υπαρχουν η αγοραζεις ενα πρενυσχιτη που μαλλον δεν θες για να αντισταθμισεις το χαμενο κερδος που σου δινει η καρτα στην εισοδο οποτε δεν ανοιγεις το gain και ουτε φυσυμα θα εχεις αλλα θα εχεις και καλυτερες δυναμικες.Δευτερη λυση ειναι παιρνεις σιγουρα πυκνωτικο
    που δινει μεγαλυτερο ογκο οποτε παλι δεν ανοιγεις παρα πολυ το gain και η τριτη λυση ειναι μενεις με μια απλη καρτα ηχου και εχεις ενα μετριο αποτελεσμα.Επισης θα πρεπει να
    ξερεις οτι αν καποια στιγμη θελεις να χρησιμοποιησεις sample τα οποια ειναι βαρια οπως την vieena orchestral η ενα σετ drums οπως η bfd η κατι παρομοιο σιγουρα η καρτα σου θα πρεπει να ειναι πολυ καλη διοτι με μια κακη καρτα θα εχεις σιγουρα καθυστερειση στον ηχο του δειγματος.
    ΓΕΝΙΚΑ:πρεπει να ξερεις οτι ολα ειναι μια αλυσιδα τιποτα δεν ειναι μονο του το ενα ειναι αλληλενδετο με το αλλο.Ολα αυτα που λεω ειναι μεσα απο εμπειρια δουλεια και σπουδες 12 χρονων και.....
    Αν τωρα θελεις απλα να κανεις την πλακα σου τοτε δεν σε ενδιαφερουν τα παραπανω
    αν παλι σε ενδιαφερουν μπορω να σου πω μια καλη καρτα ηχου και για καλο mic.και για ηχεια monitor και οτι αλλο θελεις.

    ΥΓ:Συγνωμη αν σε κουρασα και πιστευω να μην σε μπερδεψα

    φιλικα


    suzi
    16.02.2008, 23:26
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! Με έχετε βοηθήσει πολύ. Το ψάχνω παράλληλα και για ότι άλλο σας ρωτάω!!!!!!!!!!!