ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Τι είναι χειρότερο;

    dimitris1983
    11.02.2008, 16:44
    Τι πιστεύεται ότι είναι χειρότερο στην μουσική εκπαίδευση (όργανο ή φωνή ή και τα 2)
    Ένα ωδείο, ένα μουσικό σχολείο, ή μια μουσική σχολή(μιλάμε για σχολές και τρόπους εκμάθησης πλην του αυτοδίδακτου, που δεν εντάσσονται στις παραπάνω κατηγορίες)

    Θα με ενδιέφερε η γνώμη των μουσικών του forum

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-02-2008 13:37 ]


    noizreduction
    11.02.2008, 17:39
    Τι ειναι χειροτερο;

    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα ωδειο;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε μια σχολη;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα μουσικο σχολειο;



    Γενικα, εαν υπαρχει ορεξη και μερακι απο το μαθητη και εμπειρια με γνωσεις απο τον καθηγητη, οπου και να πας, θα μαθεις
    FORTE
    12.02.2008, 12:40
    Παράθεση:
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου!Ειναι σαν τα σοκολατακια,μπορει απ εξω να ναι ωραια αλλα απο μεσα...!
    Το μέλος noizreduction στις 11-02-2008 στις 17:39 έγραψε...

    Τι ειναι χειροτερο;

    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα ωδειο;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε μια σχολη;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα μουσικο σχολειο;



    Γενικα, εαν υπαρχει ορεξη και μερακι απο το μαθητη και εμπειρια με γνωσεις απο τον καθηγητη, οπου και να πας, θα μαθεις


    dimitris1983
    12.02.2008, 13:31
    Αν και δεν έχω πάει σε τίποτα απ' όλα αυτά (είμαι αυτοδίδακτος ο καημένος ) έχω ακούσει από διάφορους να λένε διάφορα σχετικά με την νοοτροπία που έχει το κάθε ένα από αυτά. Και ζητάω κάποιες γνώμες από τις εμπειρίες σας και όσα έχετε ακούσει.


    kostasparisiadis
    12.02.2008, 14:24
    Θέμα για μεγάλη σηζήτηση φίλε μου. Πάντως ώς εκπαιδευτικός, και επειδή στα -όχι και τόσο πολλά - χρόνια που έχω στο χώρο έχω δει αρκετά, θα σου έλεγα ότι το σημαντικότερο είναι να πέσεις σε καλό καθηγητή. Από κει και πέρα ρόλο στην εξέλιξη του σπουδαστή έχει να παίξει και το ωδείο (ή σχολείο ή μουσική σχολή) αλλά ακόμα σημαντικότερο ρόλο έχει να παίξει (σε περίπτωση μικρών παιδιών) η ανατροφή και η παιδεία που έχει πάρει ο καθένας μας από το σπίτι του, και το ποια θέση έχει στην ιεραρχία των ενδιαφερόντων μας το μουσικό όργανο. Για παράδειγμα, έχω μαθητή που η μητέρα του μια μέρα μου είπε: "Πρώτα το σχολείο, μετά τα αγγλικά, μετά το ΚΑΡΑΤΕ και μετα η κιθάρα." Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ακόμα και το ωδείο ή ο καθηγητής να είναι της απόλυτης εμπιστοσύνης, σε αυτή τη χώρα πολλές φορές δεν είναι αρκετό... Κανενας δάσκαλος δεν είναι μάγος, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.


    RoCkLiViN2
    12.02.2008, 14:32
    xaxaxaxa Auto to exw akousei ki egw apo mana...mono pou meta to judo( pou paei o pitsirikos) itan kai to podosfairo kai meta i kithara... Telos pantwn, sto thema mas... Tha sumfwnisw me tous prolalisantes kai tha sou pw oti to xeirotero einai na peseis se xalia kathigiti...Alla kai pali mono o daskalos de metraei... An den strwsei o kathenas ton kwlo tou katw na liwsei panw sto organo pou asxoleitai, den prokeitai na mathei... Kai sto lew auto giati eliwna panw stin kithara gia na parw to ptuxio mou polles wres ti mera... Twra exw xalarwsei ligo, afou to exw parei edw kai xronia, alla kai palli paizw arketes wres ti mera.. Auta apo mena...
    kostasparisiadis
    12.02.2008, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 12-02-2008 στις 14:32 έγραψε...

    Kai sto lew auto giati eliwna panw stin kithara gia na parw to ptuxio mou polles wres ti mera... Twra exw xalarwsei ligo, afou to exw parei edw kai xronia, alla kai palli paizw arketes wres ti mera.. Auta apo mena...




    Εμένα μου λες? Τον τελευταίο χρόνο πριν το δίπλωμα, δούλευα, έκανα μεταπτυχιακό και διάβαζα 5 ώρες την ημέρα(με το ρολόι). ΕΛΙΩΣΑ!!! Σηκωνόμουν στις 8 το πρωί και κοιμόμουν στις 12 με μοναδικό διάλλειμα 3-4 το μεσημέρι. Καταλαβαίνεις τώρα πως αρπάζομαι όταν οι μαθητές μου μου λένε ατάκες του στυλ: Κύριε δεν πρόλαβα... είχαμε διαγώνισμα στα θρησκευτικά... Αnyway, επειδή πάμε να ξεφύγουμε από το θέμα... να προσθέσω ότι έχω δει σπουδαστές που τα πάνε περίφημα χωρίς να πληρώνουν περιουσίες σε μεγάλα ωδεία, και χωρίς να είναι από τα 12 σε μουσικό σχολείο. Αυτά..
    RoCkLiViN2
    12.02.2008, 14:49
    Re su ti les twra ??? Exw paei se spiti paidiou pou tou kanw idiaitera kai to blepw na paizei Pro sto playstation... Tou lew diabiabases? kai mou leei. Kurie Kwsta den prolaba, giati eprepe na teleiwsw to protathlima.... E ti tou les ekeini tin wra????
    GAGA
    12.02.2008, 15:09
    Μεγάλη κουβέντα άνοιξες dimitris1983
    Θα μιλήσω σαν μαθητής...

    Εξαρτάται!
    Απο το ωδείο, τους καθηγητές και το γενικό κλίμα.Κυρίως, όμως απο τους καθηγητές.(Αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι ο μαθητής εχει στις προτεραιότητές του τη μουσική και δεν κάνει μαθήματα σαν μια ακόμα "εξωσχολική δραστηριότητα")

    Επειδή εχω κάνει μάθηματα για πολλά χρόνια σε άθλιες συνθήκες αλλα με ωραίους καθηγητές ,σου λέω οτι αυτο που μετράει πανω απο ολα είναι ο Δάσκαλος και το ποσο αυτός σε εμπνέει.
    Μουσικό Ιδρυμα στην Ελλάδα που να έχαι και την ωραία ατμόσφαιρα και τους ωραίους μαθητές και τους ωραίους καθηγητές δεν νομίζω οτι υπαρχει.
    Οσο για το άλλο που λες, ναι πράγματι κάθε ωδείο έχει άλλη φιλοσοφία.Συμφωνώ, όμως, και με τον kostaparisiadi οτι τα "μεγάλα" ωδεία δεν κάνουν και τους "μεγάλους" σπουδαστές.Άλλωστε στην Ελλάδα είναι λίγο σχετικό το τι είναι ενα "μεγάλο" ωδείο.Δεν έχουμε και καμμιά Ακαδημία...

    ΠΡΟΣ KOSTAPARISIADI:Είμαι το παιδί που πήρες με το αυτοκίνητο μετά τη συναυλία του Μιχάλη,το Γενάρη! Αν θυμάσαι...
    Είδες πως τα φέρνει καμμιά φορά η τυχη!!!


    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 12-02-2008 15:16 ]


    FORTE
    12.02.2008, 15:13
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 12-02-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Re su ti les twra ??? Exw paei se spiti paidiou pou tou kanw idiaitera kai to blepw na paizei Pro sto playstation... Tou lew diabiabases? kai mou leei. Kurie Kwsta den prolaba, giati eprepe na teleiwsw to protathlima.... E ti tou les ekeini tin wra????





    ΑΑΑΑΧ! Φιλε μου,μας βλεπω να αρχιζουμε τα ηρεμηστικα στο τελος!Μαλλον ο Ηρωδης δεν ηταν και τοσο κακος ανθρωπος!Πλακα κανω!Απλα κατι τετοιες ωρες....εεε ανθρωποι ειμαστε κι εμεις!
    kostasparisiadis
    12.02.2008, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος FORTE στις 12-02-2008 στις 15:13 έγραψε...


    ΑΑΑΑΧ! Φιλε μου,μας βλεπω να αρχιζουμε τα ηρεμηστικα στο τελος!Μαλλον ο Ηρωδης δεν ηταν και τοσο κακος ανθρωπος!Πλακα κανω!Απλα κατι τετοιες ωρες....εεε ανθρωποι ειμαστε κι εμεις!





    Πάντως παρ'όλα αυτά, δεν θα άλλαζα τη διδασκαλία με τίποτα. Είναι από τα πιο όμορφα συναισθήματα. Μερικές φορές όταν βλέπω ένα καλό αποτέλεσμα με συνεπαίρνει πιο πολύ και από το να παίζω ζωντανά. Το θέμα είναι ο κάθε δάσκαλος να έχει πίστη και αρχές σε αυτό που κάνει και να μη νιώθει δημόσιος υπάλληλος τύπου "ο επόμενος παρακαλώ..." Νομίζω ότι το ενδιαφέρον που θα δείξει ο δάσκαλος φαίνεται και πολλές φορές θα επηρεάσει θετικά τον σπουδαστή.

    www.youtube.com/kostasparisiadis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostasparisiadis στις 12-02-2008 16:23 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostasparisiadis στις 12-02-2008 16:24 ]


    sylviaki
    12.02.2008, 16:36
    Θα πω και εγω με τη σειρα μου τη γνωμη μου ως μαθητρια και ως κορη καθηγητριας(φιλολογου αλλα δεν εχει σημασια!).
    Οπως ειπαν οι περισσοτεροι το πιο βασικο απο ολα ειναι να εχεις εναν καλο καθηγητη. Αυτο σημαινει οχι μονο να εχει γνωσεις αλλα και μεταδοτικοτητα,γιατι ακομα και αν εχει απειρες γνωσεις αν δεν μπορει να τις μεταδωσει στο παιδι τοτε κανει μια τρυπα στο νερο.
    Σημαντικο ειναι επισης να καταφερει να κανει τον μαθητη να αγαπησει αυτο με το οποιο ασχολειται. Ειναι πραγματικα δυσκολο για εναν δασκαλο να μπορεσει να δειξει στο μαθητη του τη μαγεια που κρυβει το αντικειμενο του.
    Βεβαια αν ο μαθητης δεν εχει θεληση και προγραμματισμο ακομα και τον τελειο δασκαλο να εχεις απεναντι σου δεν μπορεις να κανεις τπτ!
    dimitris1983
    14.02.2008, 01:27
    Δεν αντιλέγω αλλά οι καθηγητές δεν επιλέγονται από τις σχολές;
    despinakontogianni
    14.02.2008, 14:26
    Πιστεύω πως κάποια βασικά πραγματάκια θα έπρεπε να διδάσκονται στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση! Είναι αλήθεια πως η Ελλάδα είναι πολύ πίσω στη μουσική παιδεία. Τι είναι πραγματικά χειρότερο δεν είμαι και η καταλληλότερη για να το ξέρω...
    mitskinis
    15.02.2008, 11:05
    Το χειρότερο είναι να πηγαίνεις κάπου να μάθεις κάτι οτιδήποτε είναι αυτό αλλά να μην μαθαίνεις τίποτα . Τσάμπα χάσιμο χρόνου.Αλλά και στο σχολείο πας να μάθεις και πέφτεις σε διάφορους ηλίθιους που ενώ θες να μάθεις εσύ , αυτοί κάνουν ό,τι γουστάρουν μέσα στη τάξη.Δεν λέω υπάρχουν και καλές περιπτώσεις.Αλλά είναι και το άλλο έχεις για συμμαθητές άλλους 22 όπου από αυτούς οι 4 είμαστε οι καλοί και όλοι άλλοι είναι οι στόκοι και οι ζωηροί που χάνεις το χρόνο σου στο να μάθεις 5 πράγματα με τις βλακείες που κάνουν . Και στα φροντιστήρια τα ίδια και στα ώδεια τα ίδια.Γι αυτό κάνω ιδιαίτερα και μαθαίνω περισσότερα από ότι στα Αγγλικά ή τα Γερμανικά.Πάλι καλά στο ωδείο με κάνουν καλοί δάσκαλοι στην κιθάρα και το αλαφρό τραγούδι.Γενικά όλο το σύστημα είναι γιά τα μπάζα
    despinakontogianni
    15.02.2008, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος mitskinis στις 15-02-2008 στις 11:05 έγραψε...

    Το χειρότερο είναι να πηγαίνεις κάπου να μάθεις κάτι οτιδήποτε είναι αυτό αλλά να μην μαθαίνεις τίποτα . Τσάμπα χάσιμο χρόνου.Αλλά και στο σχολείο πας να μάθεις και πέφτεις σε διάφορους ηλίθιους που ενώ θες να μάθεις εσύ , αυτοί κάνουν ό,τι γουστάρουν μέσα στη τάξη.



    Έτσι έχουν τα πράγματα...
    blackdragon
    17.02.2008, 01:00
    πάνω απ'όλα το μεράκι....τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.....κ ο Jimmi Hendrix αυτοδίδακτος ήταν...
    music4everyone
    17.02.2008, 11:05
    ο καθηγητης κανει τη διαφορα,αν δε σε εμπνεει και δε σε κανει να τον σεβεσαι ως ανθρωπο και κυριως ως μουσικο,δυσκολα τα πραγματα...

    ....γιατι η μουσικη ειναι το πιο ομορφο κουτι για να κρυβουμε τα ονειρα μας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music4everyone στις 17-02-2008 11:06 ]


    oomarioo
    17.02.2008, 23:01
    Εννοείται ένας Άθλιος καθηγητής
    και το άθλιο μάθημά του ! . . .
    Μου έχει τύχει...και είναι πραγματικά
    ελεείνό να υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές
    και ιδιαίτερα μουσικής που υποτίθεται πως
    είναι και μια καλλιέργεια ψυχής Πάνω από Όλα. . .
    vangos-guitarman
    18.02.2008, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 11-02-2008 στις 17:39 έγραψε...

    Τι ειναι χειροτερο;

    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα ωδειο;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε μια σχολη;
    Ενας αθλιος καθηγητης σε ενα μουσικο σχολειο;



    Γενικα, εαν υπαρχει ορεξη και μερακι απο το μαθητη και εμπειρια με γνωσεις απο τον καθηγητη, οπου και να πας, θα μαθεις



    δυστυχώς πολλοί καθηγητές σε σχολείο σε κάνουν να μισήσεις τη μουσική...
    ο δικός μου σε ένα διαγώνισμα μου είχε βάλει μονάδα...
    συνέπεια:ξεκίνησα μαθήματα μουσικής και κιθάρας...
    κάθε εμποδιο για καλό!!!