ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.840 μέλη

    Τι είναι χειρότερο;

    verrakoussoulakou
    18.02.2008, 19:58
    Κάλησπερα.Καινούργια στη παρέα..Κάνω 12 χρόνια πίανο και νόμιζω οτι το μαεγαλύτερο ρολο τον έχει ο δάσκαλος και οχι τοσο ο χώρος.Μπορεί να κάνω και λάθος!!
    GAGA
    18.02.2008, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος verrakoussoulakou στις 18-02-2008 στις 19:58 έγραψε...

    Κάλησπερα.Καινούργια στη παρέα..Κάνω 12 χρόνια πίανο και νόμιζω οτι το μαεγαλύτερο ρολο τον έχει ο δάσκαλος και οχι τοσο ο χώρος.Μπορεί να κάνω και λάθος!!



    Σίγουρα!
    Μην μου πείς όμως πως δεν "ζηλευεις" κάποια μουσικά ιδρύματα του εξωτερικού, που και μουσικάρες έχουν να διδασκουν και απιστευτες εγκαταστάσεις-ευκολίες και το ωραίο κλίμα...

    Ασχετο.Εχω την εντύπωση πως στην Ελλάδα έχουμε τέτοιου επιπέδου μουσικούς που αν κάποιοι έπαιρναν λίγο στα σοβαρά αυτά που λένε περι μουσικής ακαδημίας και δημιουργούσαν και τις υποδομές και την οργανωση θα έιχαμε μια Ακαδημία που θα ερχόντουσαν και απέξω για να σπουδάσουν...

    Θα μου πείτε "εδω δεν έχουμε αλλα κι αλλα"....Σωστό κι αυτό
    verrakoussoulakou
    18.02.2008, 20:49
    Σίγουρα θα μπορούσαν αλλά εδω και τόσα χρόνια δεν εχουν φτιάξει μια όπερα να ερθει καποιο εργο της προκοπης για τα αλλα εχουμε καιρο

    kostasparisiadis
    18.02.2008, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος verrakoussoulakou στις 18-02-2008 στις 19:58 έγραψε...

    Κάλησπερα.Καινούργια στη παρέα..Κάνω 12 χρόνια πίανο και νόμιζω οτι το μαεγαλύτερο ρολο τον έχει ο δάσκαλος και οχι τοσο ο χώρος.Μπορεί να κάνω και λάθος!!



    Εννοείται πως σημασία έχει ο δάσκαλος. Πήρα δίπλωμα κιθάρας από ωδείο που στο χώρο του άνετα γυρίζεται θρίλερ, αλλά είχα την τύχη να διδαχθώ από έναν σπουδαίο καθηγητή και κιθαριστή, και ανάλογου επιπέδου ήταν και οι καθηγητές στα υπόλοιπα όργανα. Βέβαια όλοι μας θα θέλαμε ωραίες αίθουσες και θερμή ατμόσφαιρα, αλλά νομίζω πως ο κάθε σπουαστής θα πρέπει να βάζει την μουσική ως ζητούμενο και όχι τις ανέσεις που του προσφέρει ο εκάστοτε χώρος.
    dimitris1983
    23.02.2008, 18:23
    Παράθεση:

    Το μέλος kostasparisiadis στις 18-02-2008 στις 21:02 έγραψε...


    Εννοείται πως σημασία έχει ο δάσκαλος. Πήρα δίπλωμα κιθάρας από ωδείο που στο χώρο του άνετα γυρίζεται θρίλερ, αλλά είχα την τύχη να διδαχθώ από έναν σπουδαίο καθηγητή και κιθαριστή, και ανάλογου επιπέδου ήταν και οι καθηγητές στα υπόλοιπα όργανα. Βέβαια όλοι μας θα θέλαμε ωραίες αίθουσες και θερμή ατμόσφαιρα, αλλά νομίζω πως ο κάθε σπουαστής θα πρέπει να βάζει την μουσική ως ζητούμενο και όχι τις ανέσεις που του προσφέρει ο εκάστοτε χώρος.



    kostasparisiadis δε γυρνάμε σ' αυτό το υπέροχο ωδείο κανένα θρυλεράκι να βγάλουμε και φράγκα!