ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Θα ηθελα την αποψη σας...

    GeorgeSk
    11.02.2008, 21:50
    Λοιπον σημερα εχω παει με ενα μουσικο που ξερω να διαλεξω κιθαρα κ ενισχυτι κ καταλιξα στα εξης: washburn wi64dl k leem ka-1210n ενισχυτη

    http://www.musik-service.de/leem-ka-1210-n-prx871en.aspx
    http://www.washburn.com/products/electrics/idol/wi64dl.aspx

    770euro
    τι λετε ειναι καλη επιλογη?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GeorgeSk στις 11-02-2008 21:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GeorgeSk στις 11-02-2008 21:52 ]


    pclos
    11.02.2008, 22:25
    ama ayto poy kratas sta xeria soy kai ayto poy akun ta aytia soy soy aresei, tote ok ola ta alla einai gia allous....ok?kai panta, kata to xrhma boy!

    GeorgeSk
    11.02.2008, 22:36
    ακομη δεν την εχω αγωρασει απλος την εχω κανει κρατηση, επαιξα λιγο με αυτη κ με αυτον το ενισχυτη αλλα δεν καταλαβα κ πολλα μεσα σε 5 λεπτα :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GeorgeSk στις 11-02-2008 22:37 ]


    pclos
    12.02.2008, 00:17
    gia phgaine ligo kai skisth!! 770 einai ayta!!!akuse kai ton leem...an kai kata thn gnwmh mu mono 12 inches megafwno kanei gia ki8ara aloiws den 8a exei ta bassa pou xreiazontai kai to 10raki 8a paei gia mpanio syntoma ...oson afora thn ki8ara prepei na su erxetai kala sto xeri na se voleyei na paizeis oti ksereis pio kala...eee ayta:)
    eipa 12?4x12 einai to kalo alla asto gia pi0 meta ok

    none knows how its like,to be Dim Agerakis!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pclos στις 12-02-2008 00:20 ]


    delta66
    12.02.2008, 04:41
    Φιλε αφου ζητησες αποψη ακου.
    ενισχυτη κορεα? με 10αρι δεν το επαιρνα ουτε τζαμπα.
    κιθαρα τωρα, για jazz πας?
    delta66
    12.02.2008, 04:42
    Παρε ενα μικρο λαμπατο
    Για το σπιτι δεν τον θελεις? αρχαριο σε κοβω οποτε δεν θα παιξεις συντομα σε καμια συναυλια 1000 ατομων
    οταν λεω μικρο 10-20 watt και πολλα ειναι
    Η λαμπα για να παιξει καλα πρεπει να την ανοιγεις λιγο και αν ανοιξεις 10W λαμπατο θα ακουγεσαι στις γυρω πολυκατοικιες ανετα.
    κοιτα καποιους combo λαμπατους εδω combo λαμπα

    Κατι σαν αυτο VOX 15
    τουλαχιστον δεν θα ερθει ποτε η στιγμη να πεις το μ@λ@κια εκανα και παντα θα υπαρχει στο οπλοστασιο σου οτι και αλοους ενισχυτες παρεις στο μελλον.
    Και γενικα προτιμησε μηχανηματα σοβαρα ασχετα τα πολυ λιγα watt.
    Ετσι κι αλλιως πιο χρησιμα ειναι τα λιγα watt σημερα πλεον.


    Απο κιθαρα πες τι μουσικη θες να παιξεις να δουμε.


    Εχε υποψη σου οτι θα χρειαστεις και εφφεδακια (distortion, wha, flanger, chorus, delay, και πολλα αλλα. Λεφτα να'χεις να ξοδευεις)
    Αυτα τα εφφεδακια θα εχουν τη μορφη ειτε σε πεταλακια ειτε σε πολυεφφε.
    Τα πεταλακια εχουν πιο καλο ηχο συνηθως, αν ειναι καλα.
    Τα πολυεεφε εχουν αυτοματισμους πιο πολλους αλλα θελεις και αλλα πραγματα (καλης ποιοτητας παραλληλες λουπες στον ενισχητη ή εξωτερικο mixer κλπ) για να ακουστουν τοσο καλα οσο τα πεταλακια.
    Με τα πεταλακια μπορεις ομως να εχει και αυτοματισμους αν τα εφαρμοσεις σε μια πεταλιερα με προγραμματα οπως αυτη (ψαξε στα products gia to combinator 2 http://www.carlmartin.com/

    Αλλη λυση αντι να παρεις ενισχυτη και εφφε πεταλακι κλπ ειναι να παρεις προενιχυτη με εφφε κοπλε (προσομειωσεις) που συνδεεται σε μια κοσολα ή σε ενα pc στην καρτα ηχου και παιζει απο τα ηχεια του pc , ηχογραφεις και κατευθειαν απ αυτο (εδω χρειαζεται να εχεις λιγο καλουτσικα ηχειακια μην ακουγεται πχ απο laptop αισχος. Εγω παντως εχω στο pc κατι creative φτηνα και κανω τη δουλεια μου. Αρκετα καλα ειναι τα Μ-Audio πχ)
    Οι προενισχυτες που ξερω για τετοια φαση ειναι το POD x3 ή POD x3 live (σε πεταλιερα) και το vox tonelab σε πεταλιερα
    Υπαρχουν και πολυ πιο φτηνα και αξιοπρεπη αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες
    πχ line6_pocket_pod_

    visit myspace page spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 12-02-2008 05:31 ]


    kostas-5150
    12.02.2008, 06:25
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 12-02-2008 στις 04:42 έγραψε...

    Παρε ενα μικρο λαμπατο
    Για το σπιτι δεν τον θελεις? αρχαριο σε κοβω οποτε δεν θα παιξεις συντομα σε καμια συναυλια 1000 ατομων
    οταν λεω μικρο 10-20 watt και πολλα ειναι
    Η λαμπα για να παιξει καλα πρεπει να την ανοιγεις λιγο και αν ανοιξεις 10W λαμπατο θα ακουγεσαι στις γυρω πολυκατοικιες ανετα.
    κοιτα καποιους combo λαμπατους εδω combo λαμπα

    Κατι σαν αυτο VOX 15
    τουλαχιστον δεν θα ερθει ποτε η στιγμη να πεις το μ@λ@κια εκανα και παντα θα υπαρχει στο οπλοστασιο σου οτι και αλοους ενισχυτες παρεις στο μελλον.
    Και γενικα προτιμησε μηχανηματα σοβαρα ασχετα τα πολυ λιγα watt.
    Ετσι κι αλλιως πιο χρησιμα ειναι τα λιγα watt σημερα πλεον.


    Απο κιθαρα πες τι μουσικη θες να παιξεις να δουμε.


    Εχε υποψη σου οτι θα χρειαστεις και εφφεδακια (distortion, wha, flanger, chorus, delay, και πολλα αλλα. Λεφτα να'χεις να ξοδευεις)
    Αυτα τα εφφεδακια θα εχουν τη μορφη ειτε σε πεταλακια ειτε σε πολυεφφε.
    Τα πεταλακια εχουν πιο καλο ηχο συνηθως, αν ειναι καλα.
    Τα πολυεεφε εχουν αυτοματισμους πιο πολλους αλλα θελεις και αλλα πραγματα (καλης ποιοτητας παραλληλες λουπες στον ενισχητη ή εξωτερικο mixer κλπ) για να ακουστουν τοσο καλα οσο τα πεταλακια.
    Με τα πεταλακια μπορεις ομως να εχει και αυτοματισμους αν τα εφαρμοσεις σε μια πεταλιερα με προγραμματα οπως αυτη (ψαξε στα products gia to combinator 2 http://www.carlmartin.com/

    Αλλη λυση αντι να παρεις ενισχυτη και εφφε πεταλακι κλπ ειναι να παρεις προενιχυτη με εφφε κοπλε (προσομειωσεις) που συνδεεται σε μια κοσολα ή σε ενα pc στην καρτα ηχου και παιζει απο τα ηχεια του pc , ηχογραφεις και κατευθειαν απ αυτο (εδω χρειαζεται να εχεις λιγο καλουτσικα ηχειακια μην ακουγεται πχ απο laptop αισχος. Εγω παντως εχω στο pc κατι creative φτηνα και κανω τη δουλεια μου. Αρκετα καλα ειναι τα Μ-Audio πχ)
    Οι προενισχυτες που ξερω για τετοια φαση ειναι το POD x3 ή POD x3 live (σε πεταλιερα) και το vox tonelab σε πεταλιερα
    Υπαρχουν και πολυ πιο φτηνα και αξιοπρεπη αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες
    πχ line6_pocket_pod_

    visit myspace page spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 12-02-2008 05:31 ]



    Σωζει "ζωες" εδω ο Δελτα.
    Απλα πραγματα Κυπριε φιλε,απλα βασικα πραγματα.Μην επενδυεις ποτε σε "μαντεμι" οταν μπορεις να παρεις "ασημι",ποτε.
    Μπραβο Σπυρο για τις συμβουλες.
    GeorgeSk
    12.02.2008, 15:03
    εγω γιατι νομιζα πως ειναι 12αρι? ειστε σιγουροι οτι ειναι 10αρι?
    αυτα που λες δελτα δεν τα διεβασα ολα θα τα διεβασω μολις ερθω απο το μαθημα κ θα σου απαντησω... οσο τη θελω να παιζω, διαφορα δεν εχω κατι συγκεκριμενο ακομη στο μιαλο μου
    odis13
    12.02.2008, 16:43
    Αυτοι οι ενισχυτές οι leem πλάκα έχουν ,δεν έχω ακούσει κάποιον απο κοντά αλλά εχω ακούσει καλά λογια.

    Ο ενισχυτής που έδειξες δεν είναι και ότι πιο κατάλληλο ...είναι 4 σε 1 ,για μπάσο φωνή πλήκτρα κιθάρα, περίεργο μηχάνημα...για κανα μικρό στουντιακι ίσως κάνει δουλεια αλλά δε νομίζω ότι χρειαζεσαι κάτι τέτοιο

    Οι μικροι λαμπάτοι είναι the real deal όπως είπε ο Σπύρος αλλά είναι περιορισμένοι απο άποψη features
    Ισως κάτι όπως ο vox να είναι πιο κατάλληλο για αρχή
    Αυτός που σου έδειξε ο Σπύρος είναι ακριβός αλλά υπάρχουν και οι VOX Valvetronix που δεν είναι λάμπα, είναι modelling με λάμπα προενίσχυση και πληθώρα ήχων για να βρεις τι σου αρέσει.
    Αν είσαι πιεσμένος οικονομικά είναι μαι πολύ τίμια λύση, όπως και τα combo της roland


    Τώρα Κυπρο τι θα βρεις ..ε...αστο.
    Απο ποια πόλη είσαι?
    (πλζ μη μου πεις Πάφο ,αν είσαι Λεμεσό μπορώ να βοηθήσω)

    Για κιθαρα πρέπει να μας πεις τι σου αρέσει να παιζεις και να ακους, αλλιως..
    Διάφορα..πόσο διαφορα ?
    Γιατι αμα είσαι βαρεμένος σα και μένα θα παιδευτεις να βρεις 1 κιθάρα να τα κάνει όλα.
    Αμα το διάφορα κυμαινεται απο rock μέχρι metal έχει καλως.




    Και όπως είπαν τα παιδια...
    Υπάρχουν πολύ αξιολογα πράματα στα χαμηλά budget τώρα πια, οι κορεάτες εχουν προχωρήσει πολύ πάάάάρα πολύ.,
    Αλλα΄όταν πας να δώσεις κοντά στα 800 , ε τότε καλύτερα να πάρεις κάτι ποιοτικό που θα σου μείνει

    Αφου φτάνεις οικονομικά μη πάρεις μαντέμι.




    ΥΓ με το που φέυγει ο marshall έρχεται Blackheart...αντε με το καλό να αποκτησω και εγώ ενισχυτη της προκοπής

    GeorgeSk
    12.02.2008, 21:36
    σας ευχαριστω για το ενδιαφερον....
    τωρα για να καταλαβω ακριβως μονο για το ενισχυτη μου λετε να παρω καλυτερο?
    αυτος ο ενισχυτης θα με βολευε διοτι παιζω κ με ηλεκτρακουστικη συγχορδιες το οπιο το γνωριζω πολυ καλα το πραγμα κ τραγουδαω παραλληλα(παμε για πτυχιο του χρονου )
    γι'αυτο εκανα τη σκεψη κ κατα διαστηματα παιζουμε κανενα τραγουδακι προστα σε κοσμο...

    τωρα για κιθαρα απο ροκ μεχρυ μεταλ....
    α και για να ξεκαθαρισουν οι τιμες η κιθαρα ειναι 515ευρο κ ο ενισχυτης 255
    odis13 απο λεμεσο ειμαι....
    delta66
    13.02.2008, 01:42
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSk στις 12-02-2008 στις 15:03 έγραψε...
    εγω γιατι νομιζα πως ειναι 12αρι? ειστε σιγουροι οτι ειναι 10αρι?


    Μπορει να εχεις δικιο.
    Δεν τον εψαξα επισταμενως τον ενισχυτη.
    Τωρα αν θελεις ενιχυτη για ολες τις δουλιες ειναι αλλο.
    Δεν εχω προτασεις.
    Οσο για τον VOX που προτεινα ηταν ο φτηνοτερος φουλ λαμπα (οχι υβριδικος)
    που θα αγοραζα εγω.
    Μπορει και ενας peavy 30αρης που εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν τον εχω παιξει και ξεφευγει λισο στα watt αλλα ειναι πιο οικονομικος.
    Ο Odis εχει και κατι καλες λυσεις σε οικονομικοα και καλα (πολυ καλα) μηχανηματα (που δεν τα εχω δοκιμασει ακομα αλλα εμπιστευομαι τη γνωμη του).
    Κιθαρα σε λιγα λεφτα και καλη ψαχνω και γω χαχαχ
    odis13
    13.02.2008, 14:51
    Στη Λεμεσό έχει ένα μαγαζί leon νομίζω λέγεται που έχει καλά όργανα, απο τιμές δε ξέρω (μα κάθε φορά που πάω να κλεινουν για διακοπές?), πάνε να ρίξεις μαι ματια (αν δε πήγες ήδη).

    Με το θέμα του ενισχυτή τώρα, αφου τον θες για όλες τις δουλειες ίσως και να κάνει (μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως)
    Πάντως το λινκ που έδωσες απο ότι λέει δε υπάρχει πια, για σιγουρια στειλε ενα mail ίσως έχουνε στοκ.

    Γαι κιθάρα λοιπόν στα 500 κάτι ευρώ.

    Cort x11
    Cort Kx (οχι η custom ,φευγει λίγο ,η προηγουμενη kx1f με τους mightymite)
    Godin freeway
    Godin sd
    Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα μοντέλα ibanez σε αυτά τα λεφτά.
    Fender διαφορες
    Με λίγο σπρώξιμο φτάνεις και μαι fender classic player 60s που είναι απο τα καλύτερα που βγάζει η fender αυτή τη στιγμή, αλλά μάλλον δε θα σε καλύψει αρκετά για μέταλ.

    Ισως και καμια epiphone να της πετάξεις πάνω κανα hardware και μαγνητες (ισως απο gfs)

    Α και η washburn που έβαλες..χμ ένας φίλος μου έχει μαι φθηνη της σειρας αυτής και δε λέει το όργανο καλουτσικος ήχος αλλά κατασκευη αστα να πάνε.
    Οσο για τη συγκεκριμένη τα spec της φαίνονται εντυπωσσιακά και έχω δει πολύ καλά review σε γνωστά περιοδικά.Δεν την έχω δοκιμάσει εκτενώς όμως οπότε κρατάω μαι πισινή όπως καταλαβαινεις.


    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 13-02-2008 14:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 13-02-2008 14:59 ]


    GeorgeSk
    13.02.2008, 15:04
    εχω παει στο leon και απο εκει αγορασα την (martin dcxeblack) αλλα δεν βρηκα καμια κιθαριτσα να με ενθουσιασει.
    Τον ενισχυτη τον εχει το καταστημα που θα αγορασω την κιθαρα κ αυτες οι κιθαρες που λες εχτος απο τις fender κ ibanez δεν ξερω αν μπορω να τα βρω τα υπολιπα μοντελα στη κυπρο, αυτη που σας ειπα σαν κιθαρα δεν ειναι καλη? γιατι εκει μονο washburn υπαρχουν κ εχω την δινατοτιτα να τα αγορασω πιο φθηνα, το μονο που δεν πολυ συμπαθισα ειναι οι μαγνητες αλλα νμζ μπορω να τους αλλαξω στο μελλον κ δεν θα εχω κανενα προβλημα...
    odis13
    13.02.2008, 16:16
    Σκεψου και για παραγγελία απο Thomann.de

    Αν σου άρεσε η washburn και σου κάθεται καλά στο χέρι τσίμπα την.