ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη
    fuego
    12.02.2008, 12:51
    Ηθελα να ρωτησω οπως ισχυει για τισ παλιες καλες κιθαρες που η τιμη τους με τον καιρο ανεβαινει ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει το ιδιο με τα παλια καλα drum sets....(???)
    ευχαριστω
    Στελιος!..
    noizreduction
    12.02.2008, 13:03
    Υπαρχει ενας μικρος μυθος..

    Τα παλια καλα κρασια, ανεβαζουν την αξια τους με την παροδο του χρονου
    Τα παλια εργα τεχνης απο σπουδαιους καλλιτεχνες,το ιδιο..

    Ομως:

    Τα φτηνιαρικα παλια κρασια, απλως παραμενουν στην ιδια αξια, μην πω πως μειωνεται η τιμη τους
    Τα παλια εργα τεχνης απο ασημους καλλιτεχνες, πουλιουνται μισοτιμης!

    Αρα, σκεψου.

    Εαν μιλαμε για καποιο συλλεκτικο μοντελο κιθαρας/drums που εχει κυκλοφορησει σε λιγα κομματια, ειναι καλοδιατηρημενο και ακουγεται το ονομα του, τοτε η τιμη του μπορει να ειναι αρκετα υψηλη.
    Ομως και παλι, εαν μιλαμε για ενα μοντελο μιας παλιας σειρας, οπου η εταιρια ειχε βγαλει 10.000 κομματια, τοτε δεν εχουμε ενα..ε..συλλεκτικο οργανο!

    Εκτος εαν εχεις κανα drum kit οπου επαιξε ο Bonjo ή ο Mason και το φυλας για ενθυμιο!
    fuego
    12.02.2008, 13:17
    αν ειχα ενα τετοιο drum set θα αξιζε οσο δεν παει!!!!

    εχω ενα drum set της pearl ονομαζομενο world series αυτη ειναι η σειρα..
    εχει βγει αν δεν κανω λαθος πριν το 90' αλλα δεν μπορω να ξερω αν ειναι συλλεκτικο η οχι... αυτο ειναι το κακο..

    παντως ειναι σε αριστη κατασταση...
    fuego
    12.02.2008, 13:37
    αν ειχα ενα τετοιο drum set θα αξιζε οσο δεν παει!!!!

    εχω ενα drum set της pearl ονομαζομενο world series αυτη ειναι η σειρα..
    εχει βγει αν δεν κανω λαθος πριν το 90' αλλα δεν μπορω να ξερω αν ειναι συλλεκτικο η οχι... αυτο ειναι το κακο..

    παντως ειναι σε αριστη κατασταση...
    cobal
    12.02.2008, 15:12
    σωστος ο Noiz...
    Hastaroth
    12.02.2008, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-02-2008 στις 13:03 έγραψε...

    Υπαρχει ενας μικρος μυθος..

    Τα παλια καλα κρασια, ανεβαζουν την αξια τους με την παροδο του χρονου
    Τα παλια εργα τεχνης απο σπουδαιους καλλιτεχνες,το ιδιο..

    Ομως:

    Τα φτηνιαρικα παλια κρασια, απλως παραμενουν στην ιδια αξια, μην πω πως μειωνεται η τιμη τους
    Τα παλια εργα τεχνης απο ασημους καλλιτεχνες, πουλιουνται μισοτιμης!

    Αρα, σκεψου.

    Εαν μιλαμε για καποιο συλλεκτικο μοντελο κιθαρας/drums που εχει κυκλοφορησει σε λιγα κομματια, ειναι καλοδιατηρημενο και ακουγεται το ονομα του, τοτε η τιμη του μπορει να ειναι αρκετα υψηλη.
    Ομως και παλι, εαν μιλαμε για ενα μοντελο μιας παλιας σειρας, οπου η εταιρια ειχε βγαλει 10.000 κομματια, τοτε δεν εχουμε ενα..ε..συλλεκτικο οργανο!

    Εκτος εαν εχεις κανα drum kit οπου επαιξε ο Bonjo ή ο Mason και το φυλας για ενθυμιο!



    Ακόμα και 10000 κομμάτια να έχη βγάλει ο κατασκευαστής,εφ'όσον πρόκειται γιά καλής ποιότητας όργανο,πάλι είναι συλλεκτικό όταν σταματήση η παραγωγή του.

    Εγώ έχω ένα σέτ μάρκας Meazzi (Ιταλικής προέλευσης,η εταιρεία που το έβγαζε έχει κλείσει μάλλον),από το 1975.Δέν είναι μοντέλο top αλλά έχει καλό ήχο.Καί επειδή την εποχή που βγήκε,η εταιρεία αυτή ήταν γνωστή,υποθέτω οτι και αυτό το σέτ όλο και κάποια συλλεκτική αξία θα έχη.

    Επίσης έχω καί ένα σέτ Rogers μέ χρώμα "παρκέ" (τό πρώτο μοντέλο μέ τά γνωστά memri-locks,που είχε βγεί πριν από το XP8,γύρω στό 1976).Προφανώς θα πρέπη νά έχη κι'αυτό κάποια συλλεκτική αξία αφού πλέον δέν παράγεται και δέν έχω δεί πουθενά κανένα τέτοιο σέτ εδώ καί αρκετά χρόνια.

    Τά παλιά εκείνα χρόνια κυκλοφορούσε και η γνωστή Star (υποψιάζομαι οτι είναι η εταιρεία που μετονομάστηκε TAMA).Πρόλαβα και πήρα ένα ζευγάρι bongos τό 1973,το οποίο έχω ακόμα.

    Καί τέλος,έχω ένα διπλό μεταλλικό snare drum τής Ludwig,πάλι από το 1976....




    fuego
    12.02.2008, 22:34
    αυτο πιστευω και εγω οτι οσα κομματια και να εβγαλε οποια εταιρια και να ειναι αν ειναι καλο σετ θα εχει μια αξια παραπανω απο την στιγμη που πανε πολλα χρονια απο τοτε που σταματησε να κατασκεβαζεται...

    εγω εχω ενα drum set της pearl σειρα world series αρχισε να βγαινει η λιγο πριν η το 90' το πολυ και τοτε εκανε 860.000 δραχμες!!! μιλαμε για μεγαλο ποσο!!

    και ειναι σε τελεια κατασταση και εχει και πολυ καλο ηχο ...

    αλλα δεν ξερω αν αξιζει κατι παραπανω (που ετσι πιστευω) η αν το πουλησω πχ να το πουλησω 600e...
    Hastaroth
    12.02.2008, 23:23
    Γιατί νά το πουλήσης;Αφού είναι καλής ποιότητας και σε καλή κατάσταση.

    Ισα-ισα,θά σέ συμβούλευα να το κρατήσης.Αλλωστε,άν τότε έκανε 860000 δρχ είναι περίπου 2.500 ευρώ......
    fuego
    12.02.2008, 23:42
    ειναι πραγματικα πολυ καλο σετ και με καλυπτει πληρως απλα αν καποια στιγμη τα ακουσματα μου στα ντραμς ειναι διαφορετικα απο αυτου του σετ και θα ερθω στην θεση να τα πουλησω.... ποσο θα τα πουλησω και ωσ τι??? και αν οντως αξιζει πολλα σε ποιον να το πουλησω ?? καταλαβαινεις πως το λεω???

    noizreduction
    13.02.2008, 11:59
    Χωρις να θελω να αντιδρασω σε ο,τι ειπατε πιο πανω, θα μπορουσατε για να παρετε μια "γευση" να κανετε μια αναζητηση σε αγγελιες και να δειτε πως παλαιοτερα μοντελα ( με εξαιρεση custom made drum kits ) πωλουνται σε εξευτελιστικες τιμες..μονο και μονο επειδη ειναι παλια μοντελα.

    Οταν πουλας ενα τετοιο μοντελο στα 700Ε ( πχ ) και ο αγοραστης μπορει με τα ιδια λεφτα να παρει ενα καλυτερο και καινουριο drum kit, μπορειτε να καταλαβετε πως ειναι δυσκολο να προτιμησει το παλαιοτερο drum kit ( εκτος εαν, επαναλαμβανω, υπαρχει καποιος συλλεκτικος λογος )
    cobal
    13.02.2008, 18:44
    Και παλι συμφωνω με τον Noiz.
    H Rogers που αναφερει ο φιλος Hastaroth ισως εχει καποια αξια γιατι μιλαμε για μια μαρκα που αφησε το στιγμα της σε μια εποχη και θεωρητε κλασικη. Επισης το ταμπουρο της Ludwig ειναι προφανως το Supraphonic και σιγουρα εχει καποια αξια αφου ακομη ειναι ενα απο τα καλυτερα και σιγουρα το καλυτερο της εποχης του.
    Hastaroth? το πουλας?
    Hastaroth
    13.02.2008, 22:24
    Υπάρχουν παλιά μοντέλα καί "παλιά" μοντέλα.....

    Παλιό είναι ένα σέτ Ludwig τού '70 αλλά παλιό είναι και ένα σέτ RKB επίσης τού '70.Τό πρώτο είναι από έναν κατασκευαστή που τον ξέρουν όλοι οι drummers ανά τόν κόσμο και που "εξ απανέκαθεν" το να πάρης προϊόν του θεωρείται top,τό δεύτερο είναι από μιά εταιρεία που αμφιβάλλω άν την ξέρει άλλος εδώ μέσα πλήν εμού,εκτός άν είναι συνομήλικος ή μεγαλύτερός μου (καί πάλι συζητιέται...) και που ο μόνος που ξέρω οτι είχε τέτοιο σέτ έπαιζε σέ κάτι περιφερειακά ταβερνίδια καί ώς εκ τούτου δέν είχε λεφτά να πάρη κάτι τής προκοπής.

    Ποιό απ'αυτά θα πουληθή σέ εξευτελιστική τιμή;

    @cobal όχι,δέν το πουλάω το ταμπούρο διότι κι'αυτό,όπως καί τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου τά έχω επί δεκαετίες.....