ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια είναι η ταινία που δε σας άρεσε καθόλου;

    pastella
    20.05.2008, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 20-05-2008 στις 11:22 έγραψε...

    Συμφωνώ με την Punksterινα σε όσα αφορούν τους 300. Το να παίρνεις ένα ιστορικό πρόσωπο που έχει μείνει στην παγκόσμια ιστορία για το θάρρος και τις ηγετικές του ικανότητες(όπως ο Λεονάιντας) και να τον παρουσιάζεις ως ήρωα προερχόμενο από κινούμενα σχέδια, είναι τουλάχιστον "άκομψο".

     

    Νομίζω ότι ήταν αρκετά ξεκάθαρο όμως ότι η ταινία βασίστηκε στο βιβλίο του Frank Miller. Άλλωστε αυτό φάνηκε από την παρουσίαση των Περσών. Και ήταν επίσης δυνατή η αίσθηση της ηγετικότητας του Λεωνιδα στην ταινία και αδιαμφισβήτητο το θάρρος των 300.

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 20-05-2008 στις 11:22 έγραψε...

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στο Lord of the rings από που προέκυψε το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" που ξεστομίζει ο Άραγκορν, πριν την τελευταία μάχη του παραμυθιού; Στο βιβλίο υπάρχει τέτοια αναφορά ή πρόκειται απλώς για προσθήκη;

    Αυτό το έχω κι εγώ απορία. Ενοχλήθηκα ιδιαίτερα με τη μάχη, ειδικά εκεί που έρχονται οι ελέφαντες και τα κοστούμια των πολεμιστών θυμίζουν έντονα Άραβες και Ινδούς. Μόνο οι Δυτικοί δηλαδή είναι καλοί;


    SouLRocK
    20.05.2008, 16:53

    Παράθεση:

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στο Lord of the rings από που προέκυψε το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" που ξεστομίζει ο Άραγκορν, πριν την τελευταία μάχη του παραμυθιού; Στο βιβλίο υπάρχει τέτοια αναφορά ή πρόκειται απλώς για προσθήκη;



    Λοιπόν χωρις να εχω μπροστά μου τα βιβλία νομίζω οτι ο Αραγκορν λέει το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" εννοωντας τους ανθρώπους της Gondor απογόνους των Νούμενορ (το Νουμενορ ήταν ενα νησι στις δυτικες περιοχες {Valinor} της θαλασσας της Μεσης-Γης και οι ανθρωποί του λεγόταν "ανθρωποι του Βασιλιά" ή "ανθρωποι της δύσης" -βλ. Σιλμαριλλιον- ) αλλωστε και ο 'Αραγκορν ειναι απογονος τους (είναι 87 χρονων!) Ο Ελέντιλ (πατέρας του Ισιλντουρ) εφυγε με τους ανθρώπους του απο το Νουμενορ εχωντας προβλέψει την καταστροφή του, και εγκαταστάθηκε στις πιο ανατολικές περιοχές ιδρύοντας τα βασίλεια Arnor και Gondor! ...για περισσοτερες πληροφοριες δες και εδω:  http://lotr.wikia.com/wiki/N%C3%BAmenor     

    Είμαι LOTR-fanatic, sorry {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 20-05-2008 20:26 ]


    katurunen
    20.05.2008, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 20-05-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στο Lord of the rings από που προέκυψε το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" που ξεστομίζει ο Άραγκορν, πριν την τελευταία μάχη του παραμυθιού; Στο βιβλίο υπάρχει τέτοια αναφορά ή πρόκειται απλώς για προσθήκη;



    Λοιπόν χωρις να εχω μπροστά μου τα βιβλία νομίζω οτι ο Αραγκορν λέει το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" εννοωντας του ανθρώπους της Gondor απογόνους των Νούμενορ (το Νουμενορ ήταν ενα νησι στις δυτικες περιοχες (Valinor) της θαλασσας της Μεσης-Γης και οι ανθρωποί του λεγόταν "ανθρωποι της δύσης" -βλ. Σιλμαριλλιον- ) αλλωστε και ο 'Αραγκορν ειναι απογονος τους (είναι 87 χρονων!) Ο Ελέντιλ (πατέρας του Ισιλντουρ) εφυγε με τους ανθρώπους του απο το Νουμενορ εχωντας προβλέψει την καταστροφή του και εγκαταστάθηκε στις περιοχές ιδρύοντας τα βασίλεια Arnor και Gondor! ...για περισσοτερες πληροφοριες δες και εδω: http://lotr.wikia.com/wiki/N%C3%BAmenor Είμαι LOTR-fanatic, sorry {#emotions_dlg.biggrin}



    XAXAXAXAXA {#emotions_dlg.thumbup}


    StavmanR
    20.05.2008, 20:11

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 20-05-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στο Lord of the rings από που προέκυψε το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" που ξεστομίζει ο Άραγκορν, πριν την τελευταία μάχη του παραμυθιού; Στο βιβλίο υπάρχει τέτοια αναφορά ή πρόκειται απλώς για προσθήκη;



    Λοιπόν χωρις να εχω μπροστά μου τα βιβλία νομίζω οτι ο Αραγκορν λέει το "Εμπρός άνθρωποι της δύσης" εννοωντας του ανθρώπους της Gondor απογόνους των Νούμενορ (το Νουμενορ ήταν ενα νησι στις δυτικες περιοχες (Valinor) της θαλασσας της Μεσης-Γης και οι ανθρωποί του λεγόταν "ανθρωποι της δύσης" -βλ. Σιλμαριλλιον- ) αλλωστε και ο 'Αραγκορν ειναι απογονος τους (είναι 87 χρονων!) Ο Ελέντιλ (πατέρας του Ισιλντουρ) εφυγε με τους ανθρώπους του απο το Νουμενορ εχωντας προβλέψει την καταστροφή του και εγκαταστάθηκε στις περιοχές ιδρύοντας τα βασίλεια Arnor και Gondor! ...για περισσοτερες πληροφοριες δες και εδω: http://lotr.wikia.com/wiki/N%C3%BAmenor Είμαι LOTR-fanatic, sorry {#emotions_dlg.biggrin}



     

    {#emotions_dlg.biggrin} Αυτή η εξήγηση βέβαια έχει μία εύθυμη χροια. Σκεφτείτε να  γίνεται παγκόσμιος πόλεμος (χτύπα ξύλο), να μαζευτεί όλη η ενωμένη Ευρώπη και ο ηγέτης της Ενωμένης Ευρώπης να μεταδώσει την πολεμική ιαχή σε όλα τα ευρωπαϊκά τάγματα ως εξής: "Για τη Λάρισσα ρε γμτ!".

    Το παραμύθι είναι σε γενικές γραμμές πάρα πολύ καλό. Κάποια στιγμή θα διαβάσω το βιβλίο, μιας και οι κινηματογραφικές μεταφορές βιβλίων είναι πάντα κάτω της μισής ουσιαστικής απόδοσης. Αν υπάρχε τέτοια αναφορά στο βιβλίο, σίγουρα αδικεί το σύνολο της έμπνευσης που , επαναλαμβάνω, είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.


    kamelia8
    22.01.2009, 19:11

    Kickin' it old skool

    ... Και όχι δεν έκανα ορθογραφικό λάθος, έτσι γράφεται. Παίζει η Μαρία Μενούνος.

    Είναι φριχτή! Η υπόθεση είναι καλούτσικη, αλλά οι ερμηνείες και η σκηνοθεσία είναι σκέτο χάλι! {#emotions_dlg.thumbdown}


    angel-0f-darkness
    22.01.2009, 19:56

    Η αιωνια λιακαδα ενος καθαρου μυαλου

    Απλα απαισια!


    nirvgirl
    22.01.2009, 20:55

    Alfie....
    ευτυχως που δεν ειχα πληρωσει εγω τοτε το cinema...


    mitskinis
    23.01.2009, 20:17

    " Οι άρχοντες των δακτυλιδιών" Μεγάλες βλακείες και τα τρία

     


    -----------------
    mitskos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mitskinis στις 23-01-2009 20:18 ]


    -StrangeLittleGirl-
    23.01.2009, 20:40

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 22-01-2009 στις 19:56 έγραψε...

    Η αιωνια λιακαδα ενος καθαρου μυαλου

    Απλα απαισια!



     

    εμένα αυτή είναι απο τις αγαπημένες μου... λατρεύω και την ιστορία, και ηθοποιούς και ερμηνείες και όλα... {#emotions_dlg.inlove}

    η χειρότερη που έχω δει... χμμμμ....

    το Λυκόφως που βγήκε τώρα... 

    η ιστοριούλα ωραία είναι αλλά στο σινεμά.. σα τα μούτρα τους τη κάνανε... κόβει σκηνές, δεν καταλαβαίνεις ερμηνεία ... τέτοια και ξενέρωσα..


    loy
    18.03.2009, 18:22

    ο αρχοντας των δαχτηλιδιων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    alex4you
    24.03.2009, 12:46

    η μεγαλύτερη πολυδιαφημισμένη βλακεία που έχω δεί είναι το bank Bang μ αρέσει ο χαραλαμπόπουλος πολύ και γενικά βλέπω πολλές ελληνικές ταινίες αλλά αυτή ήταν μεγάλη μ******


    Tropaiatissa
    24.03.2009, 14:44

    The Dark Knight. Δεν μου άρεσε καθόλου! Το είδα το καλοκαίρι σε θερινό σινεμά, και σκυλοβαρέθηκα! Κλασσική αμερικανιά-παραμύθι στο οποίο γίνεται χαμός και στο τέλος νικάνε οι καλοί, σαν πάρα πολλά που έχουμε ξαναδεί κατά καιρούς! Το μόνο που θα ήθελα από αυτή την ταινία ήταν η αφίσα με τον τζόκερ, που την είχαν έξω από το σινεμά, για να ρίχνω τα βελάκια μου! 
    {#emotions_dlg.mad}